Смесено специфично разстройство на развитието - F83

  • 28 219
  • 196
  •   1
Отговори
  • Мнения: 12 014
http://consult.pumpelina.eu/docs/glava%20F80-F89.pdf

Здравейте,
Дъщеря ми е на 7г, първокласничка. Подозирах, че е с дефицит на вниманието и хиперактивна и точно такава диагноза й поставиха в нашия град. Но след диагностика в детска психиатрия "Св. Никола" в Александровска болница диагнозата й бе променена на "Смесено специфично разстройство на развитието", IQ - 68. Според детската психиатърка детето не е с умствена изостаналост, тъй като кривата на показателите не е равна и ще навакса и влезе в норма.

Има ли и други като Лъчито? Как се справяте? Как се развиват децата ви? Да обменим опит.

# 1
  • Мнения: 79
Здравейте,
И на нас ни поставиха тази диагноза преди няколко месеца и ни отмениха тръгването за 1 клас до година. При нас в градината им ресурсен екип от специалисти, които работят с децата с подобни проблеми. Вас какво точно Ви интересува?

# 2
  • Мнения: 12 014
Здравейте. При нас диагностиката много закъсня. Все ми казваха, че нищо му няма на детето, да й дам време - ще навакса. Вероятно пропуснахме много поради тази причина. Не знам дали щяха да ме убедят да я отложа с една година от първи клас, може би има смисъл ако се работи активно с детето. Но щеше да се наложи да смени градината, после пък в училище... Не знам. Диагнозата я поставиха миналия месец, вече е първи клас. Сега й е много трудно. Започнах на своя глава да давам Брейн бустер, не знам още ще има ли ефект. Тези дни получих и епикризата, най-зле е с математическото мислене, но има споменати и зрително-перцептивни нарушения, дефицити на фината моторика и зрително-моторната координация. Включиха я в екип за обща подкрепа (един ден седмично работа с пед. съветник), класната й определи два дена за консултации (индивидуални) по БЕЛ и математика. От втория срок ще решават дали да я предложат и за ресурсно подпомагане.
При вас в какво се изразява най-вече и какво препоръчват?

Последна редакция: вт, 30 яну 2018, 21:42 от Mama Ru

# 3
  • Мнения: 79
Здравейте, отново. За брейн бустера и аз чух наскоро от позната, тя го дава на детето си и е доволна, но доколкото знам трябва да мине поне 1-2 мес., за да има ефект (пишете и вие след време, дали е дал ефект), освен това е полезно да се пият и омега мастни киселини за деца с подобен род проблеми. При моето дете има изоставане на речта (с около 1,6 г. спрямо връстниците), при Вас има ли подобен проблем? Според обследването IQ-то за говор  е 85, а несловесното е IQ 99. С детето работят в градината логопед и психолог и ресурсен от около 5 год. възраст, а сега е на 7 г. Като цяло има и поведенчески проблеми, от сорта на инатливост и противопоставяне, неувереност по отношение на знания.  Аз също се занимавам с него, научих го да чете и смята със сметало до 20, брои до 100 и.., но определено ученето не е любимо занимание, предпочита рисуването и игрите, защото е доста подвижен. Според мен, ако детето има обучителни затруднения, задължително трябва да има помощ от логопед, психолог и ресурсен учител. От това, което аз намерих децата с тази диагноза имат разстройство в когнитивните функции (и психологът е важен за тях). А Вашето дете как се чувства в училище, има ли си приятелчета, мен това най-много ме притеснява за догодина, защото децата винаги странят от по-различните от тях?

# 4
  • Мнения: 12 014
Здравей, Лъчито на практика има един - двама приятели (осиновени като нея и малко по-малки). Не умее да общува нормално. Виждала съм я да се заиграва с абсолютно непознати деца и да отблъсква деца, които искат да играят с нея. На рождения й ден бяхме поканили и едно приятелче от ДГ, което не беше виждала три седмици (през юни) и най-добрият й приятел, с когото се виждаме редовно. Загърби всички останали и игра само и единствено с момченцето от ДГ. Инатливостта и избухливостта й определено пречат на децата да я възприемат. За съжаление и аз съм доста затворена в това отношение и не мога да й помогна. Тъй като е осиновена се сблъсках със стена - всички "специалисти" ми повтаряха как ще навакса, да й дам време. И докато я включа на ресурсно, работи ресурсния един месец и напусна. Нейната логопедка също прекрати практиката си и на практика точно в предучилищната детето остана без адекватна помощ. Миналият месец мина обследване в Св. Никола - словесно IQ 79, когнитивното - 65, средно - 68. Според Бистриан ще се развие и ще влезе в нормата, макар и под средното. От декември започва работа с пед.съветник и консултации с класната. Ако успея да получа ТЕЛК ще й наема позната ресурсна и няма да чакам на училището. От друга страна и според Бистриан не е за звездички, макар да е с обучителни затруднения, най-вероятно ще я диагностицират с дислексия. Този петък ще се опитам да я заведа в асоциация Дислексия. Трудно ми е, защото съм единствен родител и се налага да работя.

Последна редакция: вт, 30 яну 2018, 21:46 от Mama Ru

# 5
  • Мнения: 79
Разбирам Ви много добре, но смятате ли, че ще Ви дадат ТЕЛК, защото не мисля, че детенцето е за него (какво ще рече за звездички - ТЕЛК или е нещо друго?) И нас ни обследва др. Бистрян, попитахте ли я каква може да е причината за диагнозата на детенцето или не сте? На нас тя ни препоръча усилена логопедична работа с детето. Детенцето на каква възраст сте го осиновили и кога проговори, питам Ви, защото ако е било по-късно е възможно да е прекарало някакво заболяване, което да доведе до сегашното състояние, макар че при нас не е този случая. На нас ни казаха, че е генетично, но аз след четене къде ли не, оставам с впечатление, че деца като нашите, от спектъра и др. подробни проблеми имат биохимичен дисбаланс и претоварване с тежки метали, което им пречи на правилното развитие на по-късен етап. 

# 6
  • Мнения: 79
А и защо мислите, че ще я диагностицират с дислексия, при условие, че диагнозата е Смесено специфично разстройство на развитието, това не го разбрах?

# 7
  • Мнения: 12 014
Тази диагноза дава право на ТЕЛК (20-90%). При Лъчезара има и втора диагноза - Смесени емоционални и поведенчески проблеми в контекста на нарушената привързаност.
Детето вече е в първи клас и проблемите се виждат отчетливо. На тестовете най-зле е представено математическото мислене, но бърка сходни звуци М/ Н, Р/ Л, не различава слято изписани букви със сходни елементи при ръкописен текст, съответно не може да пише ръкописно, не може да определя звуците, които чува, т.е не може да пише диктовка на срички и думи, има трудности при сливане на звуците в сричка (четене)... Това са все симптоми на дислексия във всички области - четене, писане и математика. В математиката е най-трагично - разместване, неизвестно, по-голямо/ по-малко, пространствено ориентиране, координация, определяне на разстояние, невъзможност/ затруднение  да открие конкретен предмет сред други предмети, разбиране на инструкции и условия...
Оценките със звездички са за деца с образователни проблеми, които не могат да бъдат обучавани по общата програма и не покриват държавния образователен стандарт. (Деца с интелектуални затруднения). Ако в свидетелството оценките са със звездички детето не може да продължи за средно образование, а се насочва към специализирани паралелки за професионално обучение.

Последна редакция: вт, 30 яну 2018, 21:48 от Mama Ru

# 8
  • Мнения: 79
Сега разбирам, не бях запозната с въпросните звездички... А кога е проговорила Лъчи и казаха ли Ви каква е причината за смесеното разстройство?

# 9
  • Мнения: 12 014
Взех я на три години и четири месеца, проговори пет-шест месеца по-късно. За причината никой нищо не казва. Всъщност детето имаше диагноза алкохолна енцефалопатия, вероятно е от това. Но кой знае? Доста пропуснахме, защото всички казваха, че нищо й няма - трябвало време и щяла да навакса. Само аз и учителките в градината виждахме, че нещо не е съвсем така, но глас в пустиня. А там, за да я включат на ресурсно трябваше диагноза и направление, каквото за трета група ми отказаха. Логопедката не идваше в градината, ние заведохме нашата, за да не се налага да излизам от работа, за да я водя на логопед и покрай Лъчито жената пое и другите деца от градината, но напусна преди четвърта група. Психолог нямаха, само ресурсен, но и той напусна. Накрая назначиха нов човек, но тя пък само се оплакваше от детето.
Защо отложихте детето от първи клас? Като му гледам изследванията с IQ- тата всичко е в норма. В какво се изразява при вас разстройството?

Последна редакция: вт, 30 яну 2018, 21:49 от Mama Ru

# 10
  • Мнения: 79
Здравейте, отново, да определено енцефалопатията може да даде доста поражения върху нервната система, но при нас не е имало подобни неща. Отложихме го по препоръка на ресурсния екип в градината, защото за малко не покривал теста изпратен от МОН за училищна готовност за първи клас, както и по-препоръка на др. Бистрян. Казаха ми, че е по-чувствителен, както и че е роден в края на годината и няма да има още 7 г. кагато ще трябва да тръгне на училище и да му дадем година време, за да догони другите деца тръгващи в 1ви клас...

# 11
  • Мнения: 79
За това решихме през тази година да наблегнем на логопедичното обучение повече, защото той също късно проговори към 3 г. Така, че е важно ако не може да комуникира да й вземете логопед, а ако е логопед-психолог, мисля че ще й е от голяма полза. Предполагам, че ако и с моето дете не бяха работили специалистите от градината щеше да е доста по-зле сега. Мисля си, че в училището й задължително следва да се назначи ресурсен учител поне. Разгледайте и този блог, не знам дали може да Ви е полза: https://1hapchezaprogovaryane.wordpress.com/2016/02/02/%D0%BA%D0 … %B5-%D0%B1%D0%B0/

# 12
  • Мнения: 12 014
Интересно, но на нея не й назначават никакви изследвания. На своя глава изследвах минилата година щитовидна жлеза и В12, но бяха в норма, както и за ревматоиден артрит (известно време се оплаква от болки в колената, а и бяха подути леко, както и ръцете). Тогава май се оказа студова алергия. Тя е изключително слаба, леко изостава и в ръста - под средния, но в норма. Притеснителното за мен е, че се храни, а почти не наддава - 117см и 15кг, което е доста малко за възрастта и ръста. Лекарите само го отбелязват, че е поднормена и с редуцирана мастна тъкан, но никой не назначи изследвания, да се види защо не наддава детето. А сме много далеч от София. С говора е добре. Говори ясно, има проблем само с Ш, и то в началото на думите и съска вм. Шест казва Сест. Изпитва известни трудности когато трябва да обясни или да изкаже някоя по-сложна мисъл - трудно намира подходящите думи и формулира, но се старае. Или просто избягва да отговаря. Може би за това в София остави впечатление за беден речник. Тя има доста богат пасивен речник, говори много, разбира, а когато не разбира нещо пита. Но е бъбрива само с някои хора, предимно в семейна среда. Навън често е пестелива в думите си, често е "дръпната", особено с непознати. Не знае как да привлича положително внимание, затова в стремежа си да й обърнат внимание го прави по неправилен начин и постига обратен ефект като отбръсква с поведението си. Често ставаме обект на критики и подмятания от типа " невъзпитано дете" и коментари как аз не се справям и как те навремето ....и техните деца и внуци, които никога, ама никога не са се държали...
Иначе в училище децата вече са й свикнали и не й обръщат внимание (по думите на пед. съветник). Определено никога не е било лесно за деца, които не са в нормата, които са по-стеснителни или имат проблеми с общуването. Но и те си намират среда, ако не в клас, то навън. Лъчезара много страда за едно-две деца, с които се разделиха в края на градината, въпреки че в нейния клас има две момиченца от нейната група, които я приемат нормално. Но и навън, а и сега в класа сякаш се сдушва с деца, които като нея се различават от другите. При нас отлагането не беше вариант, нямаше да го приеме добре, а и нямах още диагноза, на която да стъпя. Сега й е трудно, но нямаме голям избор, ще трябва да се справи. Според доктор Бистриан най-трудни ще са първите две години. Все й повтарям, че щом усвои нещата ще й стане много по-лесно, но сякаш още не може да си повярва. Записах я на народни танци (нейна мечта и се справя), напролет ще я запиша и на лека атлетика. Това са две нейни силни страни, които да развиваме, за да започне да си изгражда и самочувствие. Каквото зависи от мен и е в рамките на възможностите ми ще го направя, за да е добре. Останлото зависи от нея.

# 13
  • Мнения: 79
Много е важно, че има мечти, които да следва и върху, които да работи. При нас говорът също е разбираем, даже няма проблем с изговаряне на букви, но се наблюдава подмяна на предлози (или тяхната грешна употреба), сложните изречения с повече от 5 думички също го затрудняват, трудно му е да прави преразказ по картинки и не обича много да споделя за неща, които са се случили (често казва, че не ги помни, което не всеки път е вярно). Стеснява се да говори с непознати, но сравнително бързо се отпуска, може би осъзнава, че има лек дефицит в говора и се притеснява да говори в началото. Той също е неуверен според психоложката в градината, но аз започнах да го поощрявам, когато се упражняваме в къщи, от което има ефект....
Не се впечатлявайте от мнението на хората, че е невъзпитана, на мен също са ми правили подобен род коментари (особено когато беше по-малък и по-трудно управляем, поради факта, че не ме е разбирал). Даже се скарах с една баба, която ми обясни как не съм могла да се справя със един 4 годишен и прочее.... Изобщо хората, които лепят етикети и си правят прибързани мнения, придружени с неуместни коментари се старайте да не ги отбелязвате. Най-важното е че сте майка, която търси и помага на детето, с каквото и колкото може.

# 14
  • Мнения: 79
Здравейте Мама Ру, от колко време вече приемате брейн бустера и има ли поне минимален ефект от него, за сега? Аз намерих и друг пуснат на пазара продукт Есприко и едни витамини, които се внасят от Америка и съдържат почти цялата менделеева таблица...

# 15
  • Мнения: 12 014
Здравейте. Отскоро приема Брейн брустера - десетина дена. Ефект вероятно ще мога да отчета след първата опаковка, която е за около месец и половина -два по мои сметки.

# 16
  • Мнения: 79
Здравейте Мама Ру, май само ние 2-те си пишем в тази тема. Исках да попитам как вървят нещата при вас? Имате ли ефект от брейн бустера в положителна посока? Ние пием Есприкото от месец и има леко подобрени по отношение на концентрацията. Реших на своя глава пак да го обследвам при психолог, психиатър и логопед, пък да видим какво ще ни кажат този път.

# 17
  • Мнения: 12 014
Здравейте и ЧНГ. Да си кажа честно не забелязвам разлика. Известен напредък има в сричането, след като тръгнахме на занятия в Асоциация дислексия. И в диктовките има прогрес, но за концентрация не бих казала. Трудно й се задържа вниманието, особено ако няма желание за нещо.

# 18
  • Мнения: 79
ЧНГ и на Вас. Е все пак има прогрес, което е хубаво нещо. Аз за брейн бустера знам, че повишава възбудимостта при децата, но че има ефект върху концентрацията, явно при вас не е дал такъв резултат за жалост.... Tired

# 19
  • Мнения: 12 014
Ох, не знам. Истината е, че напоследък детето пак влоши поведението си. Безсилна съм. Много трудна адаптация кара в училище. Уж леко се беше стреснала, за малко беше се поукротила, но пак започна - удря децата, смее се, става и яде в час, лигави се, когато трябва да се извини, пак е започнала да бърка в чужди раници - ужас просто. Преди Коледа са ги подковавали религиозно. Аз съм атеист, но не съм й говорила на тази тема и вредата вече е нанесена. Сега говори само за господ - оня ден казала на детегледачката, че господ ще я накаже и прати в ада, днес се смее като я вземам от занималнята, учителката й казва да престане, а тя отговаря "господ ми казва да се смея". Ужас! Толкова е наивна, чуе нещо и го приема за чиста монета и друго мнение отказва да чуе.

# 20
  • Мнения: 3 535
Здравейте и честита нова година! Ще се запиша във вашата тема. Тя няма тази диагноза, но знам ли? Ако сега идем в Св. Никола може да я сложат. Сложиха и специфично разстройство на училищните умения от друго място. Мама Ру както съм ви чела проблемите са ни сходни. Писах нещо в темата за дислексия, никой нищо не сподели. А аз се лутам, та реших при вас да дойда, ако ме приемете? В темата за трудно проговаряне с каквото също сме са по- малки деца, а нашите проблеми вече са повече училищни

# 21
  • Мнения: 12 014
Добре дошла, Лорентин.
И аз като теб се лутам и търся обяснение на проблемите и препоръки и стратегии за справяне. Снощи ми попадна нещо, но е на английски (той ми е много слаб), а гугъл преводачът е кошмарен. Има някои различия от информацията на български, но почти 100% Лъчи покрива диагноза ФАС (фетален алкохолен синдром) - той поне обяснява неща, които никой не иска да обясни, а се правят, че не ги виждат - известен дисморфизъм в някои черти, преждевременното раждане, ниското тегло при раждане, изоставането в теглото и до сега, когнитивните проблеми, поведенческите такива, енцефалопатията, шума на сърцето (при този синдром той не се израства, а преминава в сърдечна недостатъчност)... и предпоставката за това - БМ с алкохолизъм. А това се знае от документите. И при това положение вече не може да се каже:"проблемът е в институцията, дай й време ще навакса". Яд ме е, че се изпуска време за работа, социализация, правилен подход. Защо не искат да назоват нещата с истинските им имена? Ако не съм се уплашила да поема отговорност преди 4 години, сега ли ще се уплаша? Искам да знам с какво си имам работа, какво да очаквам, как да помогна, как да не навредя?
Не се колебай, колкото и да ти е далеч, ела в Русе в Асоциация "Дислексия" - тук наистина помагат. Ако можеш и в "Св. Никола" отиди да тестват детето и те да си кажат мнението, но имай предвид, че час за първия преглед ще получиш бързо, чакането е после зи дневн стационар за обследването - при нас дадоха дата след седем месеца.
Детето има ли ТЕЛК?

Последна редакция: пт, 05 яну 2018, 22:34 от Mama Ru

# 22
  • Мнения: 3 535
Здравейте! Тя няма ТЕЛК.  Записала съм я на невролог. От 3 год. не сме ходили, за педи всичко вече било наред и нямало нужда. Тя говорела, а това че никой не я разбира, не е важно. Но пък като и показах заключение на психиатъра, се съгласи. Днес пуснах някои изследвания на детето. А тя се държа по- добре от възрастен. Стоя мирно, слушаше лаборантката, гледаше вената, не трепна. Като се замисля никак не е хиперактивна. Съгласна съм с теб, кажете ми с какво да се боря. И на мен педиатърката все казва, при недоносени деца вероятността от такива проблеми съществува и дотам. Ама хора, нека нещо пробваме.
И нещо се сетих,  аз понеже от скоро започнах да давам Гамалон на моето дете, самоназначен. Та в листовката му пише, че е показан при енцефалопатии от различен произход, а ти пишеш, че тя е имала.  Аз не съм специалист, ама то специалистите много помогнаха, може да помислиш върху такъв тип продукт.

Последна редакция: сб, 06 яну 2018, 21:28 от laurentin

# 23
  • Мнения: 12 014
Пробвах с Брейн бустер. Вярно от скоро, а и пропускаме в някои дни, но и ефект не виждам, но пък в последния месец сякаш стана по-трудна откъм поведение. Гамалон като Гама ли е ? Че за него май четох за страничните ефекти, Брейн бустера ми се стори по-безобиден. Преди две години ЛЛ предложи да пробваме с Неутропил (май така беше), но сиропът не се предлага, а не знаеше за дозировката на другите разновидности. Невроложката пък (същата от ТЕЛКа) го замени със седивитакс, като я помолих да ми изчисли дозата. От една страна има нужда за концентрация, а от друга - за успокоение (не успиване). Ако се намали тази възбудимост, може би ще стане и по концентрирана. Като дете развих епилепсия в лека форма. Влачих си я 13-14 години и мина от самосебе си през пубертета. Тогава първо бях на диазепам, после ми го замениха с фенобарбитал и тегритол/ стазипин. Лекарствата са били за подтискане на възбудимостта на мозъка (да държат под контрол възбудното огнище, за да не припадам). Бях доста непоседливо и изнервено дете, но същевременно и отличничка до седми клас, при това без никакво усилие. Лекарствата не ми пречеха изобщо. Нямаше странични ефекти, за каквито сега чета в темата за епилепсията. На Лъчи обаче не искат да й изпишат нищо - нито за успокоение, нито за концентрация. И в София като я обследваха също нищо не предписаха. А детето страда и всички покрай него. Гамалонът без рецепта ли е?
След колко време се забелязва ефект при Гамалона? Има ли странични ефекти? Как се определя дозата?

Последна редакция: сб, 06 яну 2018, 22:02 от Mama Ru

# 24
  • Мнения: 3 535
Гамалон е ГАБА. Страничните ефекти са при неутропила. На 2 год. невролог не го изписа на детето, каза малко да изчакаме, заради стр. ефекти. На 4 го дадохме за 2 месеца. Стана много нервна, спряхме, ефект имаше при говора. И ни дадоха брейн бустера. Тя обаче много не го искаше. Давали сме няколко шишета. Като беше в детската добре и се отрази. Сега в училище я изнервя. Затова се ориентирах към гамалон. Давам го обаче от около седмица и в малка доза, за да свикне. Лошото е, че тя не може да гълта таблетки и аз ги давам да дъвче, и с вода, така приема. Това е хранителна добавка. Дозата я има на опаковката. Без рецепта. Аз си го взех от Македония. Скоро ще я водя на невролог и ще разпитам подробно, ако нещо каже
Като чета, гама- аминомаслената киселина точно спомага за намаляване на възбудимост, но в интернет много неща пише, дали са верни кой да ни каже. Ще пробвам

# 25
  • Мнения: 12 014
Май и аз ще се навия да го пробвам. Само за говор и развитие на мозъка ли се препоръчва или за успокояване на мозъчната възбуда. Защото има и нещо друго - ако децата са превъзбудени те не могат да се концентрират. Т.е ако се успокоят ще могат да се концентрират и да задържат вниманието си, което ще повиши и успеваемостта. Нещата са много навързани - спокойствието води до концентрация и задържане на вниманието, довършване на започнатото, за което е нужно търпение = успех= на самочувствие. Превъзбуда / лесна възбудимост - бърза уморяемост, разсейване, нетърпение, нервност, недовършени задачи, ниска успеваемост - ниско самочувствие - и пак всичко от начало. Ако успеем да ги успокоим, да се овладее тази възбудимост до нормални нива значи сме успели да им помогнем. Аз все още търся това, което ще снижи нивото на мозъчна активност до нормални стойности. И съм все по-склонна да опитам всичко.

# 26
  • Мнения: 3 535
Много ми е трудно от телефона да ти изпратя линк. Но ти и сама можеш да намериш инфо в интернет за гама-аминомаслената киселина и нейните ползи за мозъка. Дано помогнае на децата ни!

# 27
  • Мнения: 12 014
Да, ще пробвам. Миналата есен бях почнала да давам комбинациярот седивитакс и алора. Имаше ефект. И в градината го отчитаха - започнала да изпълнява задачите до край, дори когато другите не го правели, била по-спокойна, по-концентрирана. И аз не знам защо, може би, защото се поуспокои и разридих и спрях да давам. Точно тогава и едно момиченце започна да ходи редовно на градина. То повлия много лошо на дъщеря ми, от нея тя усвои много лошо поведение. Накрая разбрах от къде идва проблемът и с помощта на учителките ги разделихме, да не общуват в групата. И започна полека-лека да се връща детето ми. Но тръгна на училище, сблъска се с проблеми, тежка адаптация и последния месец стана страшно, на моменти имам чувството, че срещу мен имам луд или олигофрен, а тя не е такава, просто доста успешно имитира такъв тип. Май ще почна да давам пак седивитакс и алора, дори ще увелича дозата. И гамалон ще й взема. Ако успея да я успокоя, нещата ще се наредят. За момента това ми е най-голямата болка - да успокоя нервната й система.

# 28
  • Мнения: 3 535
Най- вероятно последните изпълнения са от брейн бустера. И алора би трябвало да помогне. Но пък си мисля, че няма нужда от седивитакс, защото нали и той съдържа пасифлора.

# 29
  • Мнения: 3 535
Мама Ру изпратиха ми линк във фб, не знам как да го кача тук, първокласници в Попово се научили да четат за 2,5 месеца по система на Г. Лозанов. Още не съм го гледала, не знам какво е, но ме заунтригувА

# 30
  • Мнения: 12 014
Лорентин, благодаря за линка. Интересно е, но май не е приложимо индивидуално. Сега въпросът е и къде да намерим този буквар на Г. Лозанов? Някакви идеи?

Да се отчета и тук. На 12 януари минахме на ТЕЛК. Дадоха й 50% с чужда помощ. Дата на инвалидизация - 5.01.2017г. ТЕЛКът е за една година, заради динамично проследяване, така е написано в мотивровката. Не че за това време детето ще надскочи себе си и ще влезе в "норма". Де да можеше така.

От десетина дни давам пак старата комбинация от Алора и Седивитакс и детето е доста по-спокойно. Дори тази седмица в училище по цял ден се е държала добре. Няма да спирам щом и помага. По-нататък ще пробвам и Габата.
Подадох за ресурсно. От втория срок ще получава помощ - 2 часа седмично ресурсен и два - логопед. Ще продължа да я водя и в Асоциация Дислексия. Вече срича по-уверено, дори прочита някои къси думички сама.

Вие, момичета, как сте? Как са дечицата ви?

# 31
  • Мнения: 3 535
Браво на детето?
Добре е това за телка. А дано през годината наистина се случат нещата!
Интересно, как определят дата на инвалидизация?
От утре и аз ще давам сиропи. Днес имах чувството, че някой и е навил пружина и няма спирка. Няма умора, от къде тази енергия, не знам.
От скоро и тя може да прочете къси думички, даже сякаш на срички е по- трудно, отколкото цялата дума да каже. Или си въобразявам. Но при най- малката трудност се започва огромно мрънкане, да не пиша друга дума.
На нея и е много трудно(никак) да схване парите, стотинките. А горе- долу се справя с мат.

# 32
  • Мнения: 12 014
Лорентин, при нас датата на инвалидизация е датата на подаване на документите миналата година. Тогава насрочиха дата за явяване, явихме се, но ни върнаха за още изследвания в София и не издадоха решение. А диагностиката в София много се забави. Сега занесох епикризата, взех становище от Асоциация Дислексия и психолого-педагогическа характеристика от училище и отидох в деня, в който се събира детския ТЕЛК. Дадох документите на психиатъра, извадиха й досието от картотеката и ни прие. За това датата е от миналата година. Иначе щеше да е от деня на подаване на документите или от издаване на епикризата в София и аз не съм много сигурна. Всъщност детето е трябвало да получи ТЕЛК още при раждането. А може и да е имала, но да са го махнали, когато са я вписали в регистъра.
Скрит текст:
(За съжаление има такава практика да се намалят проценти и да падат ТЕЛКове с оглед по-лесното намиране на осиновители)
При Лъчи забелязах, че се опитва да избързва и да "отгатва" думичката по първата сричка, вместо да прочете до края. Често срещано е при деца с дислексия, опитват се да прикрият проблема. И на Лъчи парите са й все още непонятни и часовника не познава, дори не проявява интерес да се научи. Понятията й за време са доста размити. Трудно се ориентира в дните от седмицата, месеците и сезоните. До колкото разбрах за това отговаря математическото мислене, а то при нея е най-засегнато (сериозно увредено според епикризата от Св Никола). Ще видим как ще се разрият нещата за напред. Детската психиатърка казва, че възрастните развивали компесаторни стратегии за справяне със затрудненията, но първите две години в училище ще са най-трудни.

Последна редакция: нд, 21 яну 2018, 22:06 от Mama Ru

# 33
  • Мнения: 3 535
Ясно. Часовникът тя научи миналата година. Лесно, бързо. Гледаше Бен тен и поиска като неговия часовник. Аз купих нормален със стрелки, но с фигура на Бен тен. Тя поиска( забележи) да научи. Знае часовете, знае 2 ч 5, 12,15... минути. Което за мен е много добро постижение, това миналата година на 6.
Откакто е ученичка сякаш е друго дете. Тя и тогава трудно говореше, тичаше, скачаше. В детската казваха, че нищо не може да прави, но пък е много кротка, по отношение на дисциплина най- примерна и възпитана. Но пък обичаше да реди и се справяше с пъзели бързо. Обичаше да оцветява, рисува. Обичаше едни карти за въображение, памет, концентрация, има ги по книжарниците. Сядаше с интерес да работи по тях. Имаше едни книжки от типа на разни образователни задачи. Също и бяха интересни. Знаех, че ще е трудно в първи клас понеже не можеше да пише и чете, но никога не съм очаквала това, което ни връхлетя. Тя не иска да работи, в училище е кротка, но у дома е фурия, тича, вика, бута, пищи.Само като и спомена учене и става страшно. Явно и е много трудно и избива. Само по бел и математика. Другите предмети харесва.

# 34
  • Мнения: 12 014
Това е защото й е трудно. И с Лъчи е така. Тя по принцип си е своенравна (не я обичам тази дума, но я описва много точно), но сега стана зле точно заради натиска да работи, нещо което й е трудно. По принцип като срещне трудност и веднага се отказва, много е упорита, но само за неща, които тя си науми, а ченето не е от тях. Явно и стимулиращите лекарства я изнервят и активират допълнително. А е и дете, което има нужда непрекъснато да й се обръща внимание от всички, особено ако някой друг е в центъра на вниманието или се почувства изключена от нещо като разговор, игра... Не знам какво да те посъветвам, освен да стискаме зъби докато децата преодолеят първоначалните трудности и почувстват, че и те могат и се справят. Това ще ги успокои. Другото е да намерим сфера, в която са добри и натам да насочим усилията им. Така покрай успехите може да придобият самочувствие. И още нещо, да ги научим, че да са различни не е непременно нещо лошо.

Последна редакция: сб, 27 яну 2018, 22:48 от Mama Ru

# 35
  • Мнения: 79
Здравейте мили Мами! Виждам, че вече сме три Simple Smile Не съм писала отдавна, но водих малкия на ново обследване. И естествено сме с нова диагноза (Разтройство на експресивната реч). Мисля, че диагнозите, които получават децата ни до голяма степен се определят от това, което родителят споделя за детето си с психиатрите (дали е по-позитивен или по-негативен, както и моментното състояние на детето, и това дали то ще хареса обследващия го). Казаха ми, че детето се развива добре и си личи, че с него се работи. Този път на теста за интелигентност ни изкараха с още по-висок коефициент, който е около 100 (комбиниран от вербален и невербален)..... Не знам как така се променят нещата за 10 месеца и коефициентът си расте стремглаво....(тоест не знам дали е вярно).... Малко съм отчаяна, не знам на кого да се доверя вече. Казах на психиатъра, че смятам, че детето може би има дислексия. Отговори ми, че това може да се разбере след 1-ви клас евентуално (но потвърди, че трябва да се следи за дислексия). Въпросът ми е следният (към теб мама РУ): Може ли в асоциацията по дислексия в Русе да се обследва дете за дислексия, което не е завършило първи клас, (но аз го ограмотявам, чете доста бавно и пише по-лесни думи, като често изпуска гласните) или и там казват, че трябва да е завършило поне 1 ви клас?
Иначе психологът, който го прегледа на обследването, каза че има проблеми с когнитивните функции и импулсивността (лека хиперактивност). Мисленето му е картинно, абстрактните представи и двусмислието на думите са затруднени. Като цяло казаха да се обърне внимание на когнитивните му възприятия.

# 36
  • Мнения: 79
Момичета, забравих да Ви пратя един, полезен според мен софтуер за деца с дислексия и Хиперактивност: http://www.elasnas.bg/page/software#logica.
И да Ви кажа моето мнение за Габата е също, че тя би следвало да има успокоителен ефект върху нервната система, а не възбуждащ. На мен също ми казаха да не давам никакви добавки, на- много Омега мастни киселини (Рибчо, например). Но според мен това не е достатъчно, смятам, че Zn, Mg
 и vitB (1,2,3,6,9,12), също имат отношение към проблемите на нашите деца и биха спомогнали до известна степен, особено ако детето е злоядо (като моето) и не ги набавя от храната.

# 37
  • Мнения: 79
laurentin исках на Вас да Ви кажа, че доста от нещата, които сте написали за Вашето дете са валидни и за моето (картите, които харесва Вашето, реденото на пъзели и пр.). Единствената разлика е, че той не е толкова кротък, но определено не е и много буйно дете. Доста е подвижен от малък, понякога не разбира потребностите на другите и трудно говори за емоциите си. Проговори с изречения чак след 3-та си година (когато тръгна на градина). До ден днешен има проблеми със сложните изречения, използва по опростена реч, спрямо нивото на връстниците си (на 7 г. е) бърка ляво и дясно, бърка предлозите често, но когато го попитам дали е казал предлога вярно, често и сам се коригира. Мрази да пишем думи и плаче когато бърка, нервничи и е тревожен когато седнем да учим най-вече по четене и писане. Чете много бавно и на срички, като бърка определянето на сричките в по-дългите и сложни думи. Има дни, в които се справя по-добре и други, когато нещата са катастрофални. Много е щастлив, когато го пощурявам и веднага губи желание да работи ако му кажа, че нещо е сгрешил... Сега съм в чудене, как ли ще тръгнат нещата в училище, но поне с отлагането от 1-ви клас ни дадоха още 1 година, в която аз се опитвам всячески да му помогна (дано само не му вредя) с моите притеснения и търсене на верния отговор за неговите неволи.... От много четене и търсене в интернет (по наши и чуждестранни сайтове) стигнах сама до извода, че може би е с дислексия, единственото, на което не отговаря като симптоми е това, че проходи на 1,2 г. и имаше дълъг период на пълзене при него (което не е типично за дислектиците)... Ще се радвам ако и Вие напишете повече за ранното развитие на Вашето дете....

# 38
  • Мнения: 12 014
Натали, здравей. Радвам се, че пак се включваш.
Да, в асоциация дислексия изследваха моето дете, което в момента е първи клас и дадоха становище за ТЕЛКа - дислексия, дисграфия, диспраксия и дискалкулия, въпреки че все още не са изучени всички букви. Всъщност диагнозата от София - Смесено специфично раздтройство на развието покрива точно това. Само термините са други (поне според мен) и по това, което четох за диагнозата. От това, което пишеш имам доста сериозни съмнения, че и при тмоето дете става въпрос за дислексия / дисграфия. Някои неща са преодолими, ако се работи правилно с детето. При моето се установи, че визуалната памет е по-силна от слуховата, а подходящ метод за обучение по четене - наслагването.
Осносно ранното развитие при моето дете има утежняващи субективни обстоятелства - като осиновена е била в институция тре години, което не спомага за формиране и развитие на мозъчните връзки, води до изоставане. Иначе детето ми е недоносено, с ниско тегло и при раждането и сега, прекарала е енцефалопатия (възпаление на мозъчната кора), която също влияе. Проходила е на 1г и 9м, а проговори на 3,9г. Мисля че не е пълзяла, но нямам сигурна информация. Ако беше в семейство и с нея беше работено от самото начало вероятно нямаше да е с такова изоставане. Първите три месеца е била при БМ и при постъпване в дома КОР е бил 84-85%, а аз я взех с 62. Сега IQ й го определиха средно на 68, но според психиатърката ще влезе в норма.

Последна редакция: сб, 27 яну 2018, 22:51 от Mama Ru

# 39
  • Мнения: 79
Здравей мама РУ, ами енцефалопатията е сериозно нещо (според мен може и тя да е основна причина за наличието на проблемите при Лъчито), но все пак не съм специалист. Пък и по последни изследвания се смята, че дислексията се причинява от генни мутации в няколко гена, но от друга страна се говори и за придобта такава.... Относно IQ-то напълно е възможно след работа да се покачва (това, което намерих последно е, че IQ-то при децата нараствало до към 12 год. възраст бързо), та с това си обяснявам покачването на нашето в момента (но ми е странно как за десет месеца, как се покачи с 9 точки)....
Искам да те помоля да ми обясниш малко повече за обследването в Асоциацията по дислексия в Русе:
1. Кога го направихте вие, преди детето да е ограмотено или вече е можело да чете?
2. В какво точно се състои обследването и за какво те питат по отношение на развитието на детето?
3. Колко време трае самото обследване?
4. В Александровска не взеха ли под внимание това обследване от АпД или ти си я водила след това в Русе и са установили дислексията и дисграфията?


Иначе аз също четох доста за първата ни диагноза от Александровска и не смятам, че тя е същата, като да ти поставят дислексия, дискалкулия и диспраксия (но ги включва, определено), в нея влизат обаче още куп диагнози, което е по притеснителното за мен.

# 40
  • Мнения: 2 478

Искам да те помоля да ми обясниш малко повече за обследването в Асоциацията по дислексия в Русе:
1. Кога го направихте вие, преди детето да е ограмотено или вече е можело да чете?
2. В какво точно се състои обследването и за какво те питат по отношение на развитието на детето?
3. Колко време трае самото обследване?
4. В Александровска не взеха ли под внимание това обследване от АпД или ти си я водила след това в Русе и са установили дислексията и дисграфията?




Здравейте! НЕ знам за Асоциацията по дислексия в Русе, но обследване за дислексия се прави на ограмотено дете.
Във вашият случай не е толкова важно да получите диагноза, така или иначе логопедът ви работи в тази посока.
В предучилищна възраст може да се установят различни нарушения като нарушения на зрително-моторна координация, нарушения в пространствената ориентация и др., но за обследване за дислексия е рано.
Успех на всички ви! Продължавайте с логопедичните занимания.

# 41
  • Мнения: 79
Здравейте, аз не мисля, че логопедите в ДГ работят или подозират дори, че моя син има дислексия, защото съм разговаряла с тях. Да определено работят с него като дете с говорни проблеми  и са допринесли много за неговото подобрение, за което съм им много благодарна. Но моето мнение е, че колкото по-точна е оценката, толкова по-добър метод на работа би могъл да се приложи при работа с детето (или бъркам, да речем метода Дейвис или друг)? Поне с това разбиране оставам четейки чуждестранни (английски, американски) сайтове, в които говорят за доста по-ранна диагностика на дислексия (още в предучилищна възраст). Иначе при него, последно обследващият го логопед потвърди за наличие на пространствени и фонологични дефицити (той е ограмотен).

# 42
  • Мнения: 12 014
Първо минахме на преглед в Александровска болница (през октомври). Смесено специфично разстройство на развитието на мен не ми говореше нищо, затова започнах да чета. Имах подозрения за дислексията, бях забелязала някои ранни признаци при моето дете, но не бях сигурна докато не тръгна в първи клас - детето бъркаше дълго време букви с подобни елементи - Г - Т- Б например. Трудно заучава стихове, не знае нито едно стихотворение до края, нито една песен, дописка груби граматични грешки и несъгласуваност, и това при положение, че е расла изцяло в българска среда, родена е от майка българка и няма влияние на други езици., дълго време редуваше и двете ръце (докато прави нещо - например при оцветяване).При тръгването в първи клас налице излязоха и други специфични проблеми - не разграничава слято изписани сходни елементи и букви - и, л, м... например, затруднява се слухово да декодира звуците, които чува и да ги запише - определя само единия звук в дума или сричка, бърка в разпознаването  на сходни звуци като М/ Н, Л/ Р, при писане трудно спазва малкия ред, затова го маркирам с цветно триъгълниче в полето. Има трудности при боравене с ножица, фината моторика не е добре развита, трудно закопчава ципове, още по-трудно копчета, не може да се научи да връзва и развързва. Трудно научи дните от седмицата и месеците, не се ориентира пространствено и времево, не осмисля връзката цифра-число-количество, не може да запомни последователност от действия, ние разбира инструкции и указания... Същевременно обича да оцветява, да играе с конструктор, да реди пъзели, при които се справя самостоятелно без да гледа картинката. С лекота реди вече пъзели от по 60+ части. Когато разказва нещо мисълта й скача от едно на друго, често се затруднява да намери дума дори от ежедневието (паметта й не е услужлива)... Същевременно измисля свои приказки с дълъг и често объркан сюжет, а не може да разкаже позната приказка.... Въпреки, че все още не са минали всички букви както написаха в становището детето показва явни признаци на дислексия, дисграфия, дискалкулия и диспраксия. В асоциацията всъщност й направиха някои тестове за слухова памет, провериха как се справя с разпознаването на буквите, числата ... Най-зле при нея е математическото мислене от там и дискалкулията, не знам доколко изобщо ще се научи дори на елементарна математика. Казаха, че е зле и автоматизацията, нещо което също доста ще й пречи в ученето и усвояването на нови умения. Трудно ще стават нещата при нас явно.

Натали: 1. През октомври минахме в Александровска, а в началото на декември - в Асоциация Дислексия. Детето все още е на етап сричане.
2.правиха й тестове за слухова памет, провериха дали разпознава буквите, цифрите...
3. Един сеанс е 90 минути, но при Лъчи капацитетът за работа е до максимум 60мин.

Последна редакция: сб, 27 яну 2018, 22:56 от Mama Ru

# 43
  • Мнения: 79
Благодаря ти за изчерпателния отговор мама РУ, в определена степен нещата, които си написала ги има и при моя син, но за други неща той няма проблем, например: закопчаване на копчета или цип, математическите символи и техните количествени измерения, не е бъркал и букви след като ги научихме на 5,6 г. (само обръща при писане някои букви и изпуска често средна черта на А и пише Л), дори забелязах, че сам се ориентира и познава доста от ръкописните букви без да сме ги учили някога.
Иначе за асоциацията по дислексия, явно обследват и неограмотени напълно деца, след като не сте били взели всички букви още. Ти лично доволна ли си от тях и метода им работа с детето, спомогна ли той за четенето и писането при твоята дъщеричка?
"3. Един сеанс е 90 минути, но при Лъчи капацитетът за работа е до максимум 60мин."
Това ще рече, че цялото обследване е в рамките на 1 ден за 90 мин., така ли?

# 44
  • Мнения: 12 014
Да. Това е най-вече теста за слухова памет (при нея конкретно). В София вече й бяха правили доста и подробни тестове - психиатър, психолог и логопед. Ходим веднъж седмично по 60 минути. (60 минути = 20лв, 90 мин. - 30лв). Аз съм доволна. Две жени са - логопед - дислектик и психолог. И двете работят с нея, редуват се. Учат я да срича и напредна доста, правят диктовки. В зависимост от случая работят и с глина - изработват букви, цифри... Аз не присъствам в повечето случаи, използвам времето да свърша нещо. Доволна съм, определено при Лъчи има полза. Всеки случай е различен и съответно подходът и методите се нагаждат по конкретното дете и проблемите и възможностите му. Работят и в събота, понякога и в неделя. Подозирам, че тогава поемат деца, които не са от Русе и може би тогава работят по интензивно с детето. Не съм ги питала точно. Обадих се предварително, споделих за проблемите, с което детето се сблъсква в училище и уговорихме час да заведа детето. Така я поеха.

# 45
  • Мнения: 79
Чудесно, много е хубаво, че ги има и й помагат. Ще помисля и аз да ги посетим при възможност, но може би ще е най-добре първо да се свържа с тях и да преценим, дали има смисъл да го водя до Русе. Отново благодаря за инфото. Сега чета из форумите за дислексия и интересното там е, че всички майки споделят, че децата им или не са пълзели или ако са е било за кратко и обикновено е назад и на страни (а моя човек си пълзеше много добре и то цели 5 месеца преди да проходи)....

# 46
  • Мнения: 12 014
Да, това с пълзенето го дават като ранен симптом за развиване на дислексия, но не е задължително. Аз също не съм пълзяла, направо съм проходила, роднинско дете също проходи на 10м като прескочи пълзенето, но и двамата не сме имали дислексия. От друга страна казват, че пълзенето стимулира координацията и развитието на мозъка. Моят син пълзя много малко (около месец), на 7м се изправи и започна да се придвижва по мебелите. Също така проговори много рано и правилно. Това пък го дават като симптом на хиперактивност, но определено не е такъв, въпреки, че е живо дете.
Ако решите да идвате в Русе е добре първо да се обадиш по телефона,за да ви вместят в програмата (да запишете час). Мога да ти пратя телефоните.

# 47
  • Мнения: 79
Да то и аз познавам много хора, които не са пълзели пък нямат дислексия, но проблемът е че при дислектиците май е около в 99% от случаите + други съпътстващи неща, като трудно прескачане на предмети, скачане на един крак, проблеми с координацията и пр. Но аз не съм специалист затова ще се свържа с дамите, за да им кажа нашата симптоматика. Иначе тел са тези тук нали: http://www.dyslexia-bg.org/index.php?option=com_content&view … id=39&lang=bg (или има и други)?

# 48
  • Мнения: 12 014
Тези са.

http://dyslexia-center.eu/content/view/27/59/lang,bg/
Тук е описано какви тестове правят. Има и онлайн тестове, оито заострят вниманието при необходимост от консултация със специалист.

# 49
  • Мнения: 79
Да и в този сайт съм влизала и съм правила теста, точките ни са доста и съветът е среща с логопед. Но каква е разликата между тези, които аз ти изпратих и тези, които ти изпрати (ако си чувала и си запозната с Асоциациата по дислексия България разбира се)?

# 50
  • Мнения: 12 014
Телефоните,които аз имам са същите  от твоя линк. Дамите са Даниела Бонева - логопед и Елена Михова - психолог. Направиха на Лъчи  мисля че само част от описаното тестуване в линка, който изпратих. Пуснах линк, защото не можах да копирам само частта с тестуването. Работят по метода Дейвис, (според Judi, единствено те в България).

Скрит текст:
Всеобщото схващане е , че за дислексия може да се изследва едва след първи, втори клас. За мен тогава е късно - детето е пропуснало много, било е подложено на критика и натиск от страна на родители и учител, заради това,че не се справя, вероятно и на подигравки от страна на съучениците си, вече е унищожено и малкото самочувствие, което е имало... Винаги съм смятала, че е добре ако един проблем бъде хваната още от начало. В нашия случай това дава обяснение защо детето не се справя според очакванията. Дава ми основание да искам и очаквам съобразяване с, обективните трудности на моето дете, оказване на специализирана подкрепа за преодоляване или компенсиране на проблема, допълнително време по време на писмено изпитване или външно оценяване, допускане на допълнителна помощ от страна на учител - специалист при изпити, както и даване възможност за проверка на изчисленията по математика с калкулатор ...

За моя радост и късмет на Лъчи явно от Асоциация дислексия не смятат, че е рано да се почне работа с детето на този етап, на който макар и да не са изучили всички букви (ограмотяването не е завършило, макар че тя познава всички букви още от ДГ и вече може да напише ръкописно дори и неизучените букви като й ги покажа) детето има явни признаци.
Правилно си решила да тестваш детето и за това. По-добре да си наясно за какво става въпрос, за да може и адекватно да се работи с него и съответно да има резултат.

Последна редакция: сб, 27 яну 2018, 22:43 от Mama Ru

# 51
  • Мнения: 79
Да  и аз си мисля, че ранната превенция и работата с точния специалист е важна. Междувременно преглеждам и темите за дислексия, за да се ориентирам за добри професионалисти и тук в София (защото дори и от Русе да ни насочат за проблеми от типа на дислексия, диспраксия..., което според мен е 90% сигурно), които да можем да посещаваме.

# 52
  • Мнения: 79
Ето какво открих в другата тема и смятам и аз така да постъпя:

"Pate, двата центъра в Русе ми приличат на двата синода Simple Smile. Като се създаде в България нещо хубаво и полезно винаги се появява алтернативно. И след време не можеш позна оригинала. Аз също не мога да го разпозная и да те посъветвам. Но също те съветвам, както пише и aisedora, да не отлагате.
Мисля, че най-добрият логопед, който се занимава с конкретния проблем дислексия е Оля Георгиева. Ние сме ходили при нея и сме много доволни. Тя може да те посъветва при кого в Русе да отидете. Но имай предвид, че методът "Дейвис", по който работят в Русе е подходящ само при някои деца. Аз се бях засилила също да водя сина си там, но Оля ми каза, че при него не бива да очаквам добър ефект. По този начин ми спести доста разходи - път, нощувки, а и самите процедури са си цифра. Други деца съветва да ходят, защото като специалист може да разпознае биха или не биха се повлияли.
При Стела Богомилова също сме ходили, не казвам нищо лошо и не споря за професионализма ѝ, но има защо да те съветвам да се обърнеш към Оля."

# 53
  • Мнения: 12 014
С Лъчи не работят по метода Дейвис или поне не само по него. Това е само малка част от заниманията. При нея работят по метода на наслагването - например ако трябва да прочете МЕТОД започват от разпознаването на първия звук М, след което добавят звуците един по един - Ммм-МЕ-МЕТ-МЕТО-МЕТОД.
Аз съм им благодарна, че не ни върнаха, а я диагностицираха/ тестваха и започнаха веднага работа.
Днес бях на едно обучение за работа с хиперактивни деца, организирано от РААБЕ. Лъчи беше с мен и се държа прекрасно. Това, което научих е, че е повече от препоръчително да се провежда ранна диагностика още в детската градина на 3,6 години, а след това на 5-6- годишна възраст е просто задължителна като част от ранната превенция на обучителните трудности. Съответно на децата трябва да се оказва съответната подкрепа и помощ. Категорично не е правилно да се изчаква детето да мине първи клас, за да се тества за дислексия.
Второто важно нещо беше, че ресурсния или помощник-учителят не трябва да извежда детето от клас, а да работи с него в час, ако е нужно и заедно с другите деца, един вид в часа преподават и двамата учители - класният и ресурсният. Това би било много полезно, ако се прави в този вид, но аз поне не съм чувала за този метод на работа, а според наредбата имаме право да го изискваме.

Последна редакция: вт, 30 яну 2018, 21:34 от Mama Ru

# 54
  • Мнения: 79
Здравей Мама Ру, изчетох доста в темите за дислексията, това което отсях е, че добри специалисти по проблемите с дислексията са именно въпросните дами в Русе и Олга Георгиева тук в София. Също така видях, че в Русе предлагат и ускорен курс (5-дневен) за хората, които не са от вашия град, може би такъв ще ни е полезен. Нали съм с бебе и тази организация може и да ни позатрудни поне за сега (ще мислим като се запролети и бебето порасне малко), а и се притеснявам, че от толкова обследвания съвсем ще му се срине самочувствието на моето момченце. Смятам да се свържа с Олга и да започне работа с нея (което също може и да му дойде в повече), той и сега ходи на логопед в детската (но не специалист по дислексия). Надявам се да поддържаме връзка и да казвате как са нещата с Лъчи, как й се отразява работата в центъра, какво е поведението й в училище, дали самочувствието й се възвръща и пр. Аз също ще пиша какво се случва с нас, най-малкото така можем и да бъдемполезни, на някой, който върви по нашия дълъг път.

# 55
  • Мнения: 79
А това с извеждането от клас мен не ме притеснява толкова. В ДГ и в момента децата с проблеми биват извеждане от специалистите и моя син е свикнал. Някак не мога да си представя как така ще преподават и двамата учители едновременно. Или единият ще преподава на всички, а ресурсният само на децата със СОП. Струва ми се безумно и без това при нас концентрацията е ниска и всякакви странични и допълнителни шумове и движения го разсейват или дразнят....

# 56
  • Мнения: 12 014
Здравей Натали. Всъщност не е безумно. Ресурсният или помощникът на учителя (при три и повече деца би следвало да има назначен такъв на половин щат) преподават съвместно. Ресурсните имат различни методи на преподаване и структуриране на урока, което обаче би могло да е интересно и полезно и за останалите ученици.  Иначе и Лъчи в детската я извеждаха. То и за логопедичните занятия няма как. Но идеята на приобщаващото образование е не детето отново да е отделено от другите, а да е приобщено, т.е образователния процес да се извършва в група с останалите деца. И има начини новия урок да бъде преподаден така, че в него да бъде включено и детето на ресурсно подпомагане без това да ощетява другите деца. Например начална учителка използва комплект от различни помощни материали по математика за целия клас. Прави игрови ситуации на децата, в които упражнението е под формата на екипна / групова работа. В групите децата са смесени - силни и със затруднение. И се справят заедно. Така децата със СОП работят и се развиват с останалите и имат самочувствие. На тях не се гледа като на нежелани, дърпащи класа назад и т.н.
Или сугестопедичния подход на проф. Г. Лозанов - думите са написани на листчета с различен цвят. Децата излизат на дъската работят, подреждат... Навремето ние имахме папки с букви. С тях изписвахме срички, думи, изречения. После записвахме на дъската. До черната дъска имаше дъска със сметало и редове с пластмасове букви. Отделяше се много време, преподаваше се бавно и спокойно и деца, които дори не бяха ходили на предучилищна и не познаваха буквите се научаваха да четат и пишат спокойно заедно с останалите. Почти нямаше дете, което да остане да повтаря първи клас при класове от 32-33 деца. И аз съм била на качествени оценки до четвърти клас, така беше за всички в началния курс. Учех в кварталното училище. След шести клас десетина деца от трите паралелки влязоха с изпити в МГ, след седми клас осем човека влязохме в Руската гимназия... И това само със собствени сили, без курсове, частни уроци и родители, които да учат с нас. Имам солидна база.
Мисълта ми е, че всичко зависи от нагласите на учителите, коието трябва да работят с нашите деца. Ако искат да работят с едно дете, винаги ще намерят начин да го направят. Ако не им се занимава - от девет кладенеца вода ще донесат, защо не могат да го направят.
Истински добрият учител не е онзи, който постига 100% отлични резултати на външното в четвърти клас, а оня, който превежда успешно всички деца - и отличниците и децата със СОП. То и да няма дете със СОП може да има деца от социално слаби семейства, с отсъстващи родители, от малцинствата, неподготвени в предучилищната... И трябва да приеме и да работи с всяко дете. Никога не съм си позволявала да имам претинции към децата, които идват при мен на руски. А идваха всякакви, но най-вече точно тези, дето другите не ги искаха (английски и немски). И на олимпиади съм водила, като ми се паднат някои по-будни и можещи и с деца със здравословни проблеми съм работила.

# 57
  • Мнения: 3 535
Здравейте! Много сте изписали, а аз съм със схванат кръст.
Мама Ру, исках да те питам за този метод за четене с наслагване, а ти си обяснила. Точно това ми прави впечатление и при дъщерята. Да чете на срички е много трудно, а и не иска. Но някак сама се ориентира и и е по- лесно буква, по буква да прочете думата. Като чужд език, там не се чете на срички.
По математика, все още смятане до 10 не го владее добре, разсейва се, не се концентрира, не запомня. Но, смятане, например 10+2, 14-4 , което сега започнаха веднага запомня. Онзи ден ме питаше за тел.номер и го помни още, но 9-3 не, и не. Запомня и забравя.
Наталия, моето дете има разстройство на експресивна реч, ХАдв и спец. Разстройство на училищни умения. Обаче, ако я види друг специалист , може и друго да каже. Както си писала, доста е субективно, зависи и от нас, но речта не е добра, и ученето.
Мама Ру, много се препуска по материала, професори ли искат да направят още от първи клас. Аз съм ти писала за разликата с предните програми.

# 58
  • Мнения: 3 535
Наталия и на мен ми препоръчаха Олга Георгиева като много добра при нашите проблеми. И на нас Русе е далече

# 59
  • Мнения: 79
Здравейте, момичета. Лаурентин, мисля че и ние сме по същия начин, проблеми с речта, а от там и с ученето. Аз се занимавам всеки ден с детето и определено подобрение има, чете буква по буква, но ги слива в срички, смята, но на пръсти или със сметало (не може да си представя количествата и да смята на ум), часовникът го понаучи, но "без" или "и" му е трудно да определи кога се използат. Затова ги казва 10 и 50 например, което за сега е задоволително. Смятате ли да се обадите на Олга и да я посетите? Ако да, пишете моля как е минало.
За сугестопедията и аз знам от моя приятелка, която е с дислексия и смятам по натам да учим език по този метод. В момента  сама го обучавам на английски думи и се справя добре , когато види картинката я свързва с думата и я казва. Но думите, които не помни се е изхитрил като прочита транскрипциите им на български (под думите) и се прави, че всичко знае:)

# 60
  • Мнения: 3 535
Наталита, иска ми се да направя консултация, но не знам кога. Ние не сме от София.
Засега и тя от втория срок ще има 2 часа ресурсен учител, 1 логопед и 1 психолог. И дано потръгнат нещата, че нещо съм отчаяна. Ще продължим и 2- та часа на частен логопед.

# 61
  • Мнения: 12 014
Здравейте момичета,
Лорентин защо си отчаяна? С какво се справя детето и кое й е трудно или непосилно?
Днес Лъчи беше на логопед. За половин час е прочела една страница от книжките с големите букви от серията "аз мога да чета". Бавно и трудно й е още сричането, но имам надежда, че до края на годината ще се справи. Писането е по-трудно сякаш. Преписва, пише и под диктовка, но бавно и трудно. Диктувам на срички, изчаквам да напише, следя я какво записва. Сама не може още да напише дума (ако не й се диктува или не преписва). Подозирах за дислексията,за съжаление съм била права, но и през ум не ми мина за дисграфия и дискалкулия. Нищо, тя да е жива и здрава, с другото все ще се справим.

# 62
  • Мнения: 3 535
Четене на срички горе- долу успява. Бавно, трудно и с грешки, но има напредък. Обаче, като вземам детето, слушам аз от други майки как вече се искало децата да четат без сричкуване, т.е. цяла дума. Аз ли съм изостанала, или много са напреднали децата, но не е ли рано? И се смачквам.
И диктовки - тя срички може да пише. Но дума не. Освен нашите имена, 3 думи. Днес са им дали домашно да правят диктовки за ваканцията. Много сложно  ми се вижда, но явно другите деца успяват. Има думи като - издръжлив, ефектно. Тя не може да ги каже, та камо ли напише. Аз ще се радвам да успее да напише- има, маса, роза.
В техния клас има 5 деца, вече навършили 8 години. Тя скоро стана на 7 , особено ако се гледа и че е в 32 г.с родена. Та те са си цяла година по- големи от нея.
И най- големия проблем. Гледайки другите деца и нейното неможене, тя не иска и да опитва да прави диктовки. И в клас не иска, и у дома.

# 63
  • Мнения: 12 014
Няма как ще трябва да я понатиснеш. Диктувай първо кратки думи от по две срички. Бавно на срички. Ако не чува всеки звук разтягай докато "загрее" какво се иска и кой е звукът.
Бързат. Срокът да се научат да четат е шест месеца, а са минали 4. До краая на март трябва да са минали буквара и да имат тържество по този повод. Ако е сдислексия да не я карат да чете непознат текст пред другите. Учителката да й даде текст/ изречения/ думи, които да упражнява вкъщи и едва като ги научи да я накара да ги прочете пред класа. Така няма да й се срива самочувствието.
Не ги слушай другите майки. Твоето дете се движи със собствен темп, който е по-близо до нашия на времето, отколкото до това безумно препускане сега. Ще започнат и гладко да четат. Аз се научих да чета бързо покрай субтитрите в киното. Момиченцето, което помага на Лъчезара чете от края на трета група. Е, как да я равнявам по нея? Иначе моята е родена юни в 33-та седмица, докато терминът е бил началото на август. Все още и месеците имат значение, както и недоносеността и кислородния глад...

# 64
  • Мнения: 3 535
Да, и от ресурсния център това ми казаха, малка им се вижда, тя е и дребна, 112 см. Ако има да чете текст без струпани съгласни с желание започва да срича. Тя и госпожата на лесните я изпитва. Но струпаните съгласни не може. Но пък от едно прочитане на текста за буква ж, детето направило преразказ.
За натискането силно се надявам на психолога. Още от сряда започвал.

# 65
  • Мнения: 12 014
Знам че вече е късно, но не те ли посъветваха да я отложиш с една година предвид, че е в края на годината, недоносена и с неизчистен говор? Аз нямах основание да отлагам Лъчи, макар че логопедката, която назначиха втория срок на 4 група се опита да ме убеждава да го направя. Уж щяла да я подготви, но не й хванах вяра, защото не се сработи с детето, а и прецених, че много промени ще й станат.
Но за притискането много не бих разчитала на психолога,по-скоро логопедът може да й помогне да преодолее затруднението.
Как я приемат децата? Сигурно вече са забелязали, че среща трудности. Помагат ли й? Толерантни ли са?

# 66
  • Мнения: 3 535
Аз исках да я отложат, но от градината бяха убедени, че няма нужда. Въпреки че редовно казваха как  нищо не може да прави. Трябвало да има много сериозен проблем. И наистина тя с изходната диагностика се справи. Но там имаше повече логически задачи, няма четене и писане. И в училище на входната диагностика също се справи. Проблемите дойдоха с четенето и писането. Звуците не ги чува. Все пак напредва, но не с темповете на класа.
Децата се смеят когато заговори. Но пък си има приятели. Тя в училище е кротка, послушна като дисциплина. Най- интересното, че приятели са и двете деца, които са най- добри, в смисъл отличници в класа.

# 67
  • Мнения: 12 014
Може би я приемат като по-малка сестричка, някой на когото да помагат. И Лъчи си има такова другарче - момиченце от ДГ, което още тогава я обгрижваше, и тя е отличничка, започна да чете още в трета група, сега на занималнята бързо си учи и пое ролята на госпожата да помага на моята. И го прави по своя инициатива, с желание. Лъчи казва, че и момченцето, с което сядат на един чин е започнал да й помага за задачите по математика.
Лорентин, от това, което пишеш за твоето момиченце ме навежда на съмнение за дислексия и дисграфия, без да съм сигурна естествено - нито съм специалист, нито имам лични впечатления от детето. Някъде ми попадна и нещо "фонетична глухота" - човек не може да определи звуците, които чува - т.е не е глух в истинския смисъл на думата, но няма как и да пише под диктовка.

# 68
  • Мнения: 79
Здравейте момичета, аз тази седмица се срещах с психолога и логопедите в градината. Те са убедени , че моя син няма дислексия. Проблемът при него се състои в по-трудно разбиране на сложни указания и по-бавно усвояване на материала. Той пише думи макар и не мн сложни и чете бавно. Психолога ми препоръча биофийдбек за подобряване на концентрацията и работната памет, които ни куцат. Мисля да проуча и ако е подходящо за него да го пробва.
И аз се притеснявам как ще е като тръгнем на училище, но имаме още време .. макар и малко ще гледам да го оползотворим.

# 69
  • Мнения: 79
Лаурентин, важно е да не се отчайваме...Децата го усещат и им се отразява на самочувствието. Вярвай в нея и й помагат, ще станат нещата макар и по-бавно бавно.
Мама Ру как са нещата с брейн бустера?
Има ли подобрение или а изнервя?

# 70
  • Мнения: 12 014
Здравей Натали,
Брейн бустера го спрях, отдавна. Започнах пак Седивитакс и Алора и детето се поуспокои.
Това с разбирането на указанията и лошата работна памет го има и при Лъчи и много пречи. Явно нещата при нея ще стават трудно и бавно, но аз не се отчайвам - ще продължавам да натискам и осигурявам помощ и подкрепа.

# 71
  • Мнения: 79
А защо го спряхте, нямаше ли никакъв ефект. Прегледах нещата , които й даваш, те са на основата на Пасифлората, Лъчи не може да спи добре или просто и ги даваш, за да се намали хиперактивността й?
Иначе при нас нещата са добре за сега, мисля , че омегата му влияе мн добре. Изградила съм му дневен режим, който е с учене и рисуване по около час и половина на ден, игри и поощрения. За него е мн важно да го хваля и поощрявам, ако му кажа за нещо ми не това, не го направи добре се вкисва на секундата. За това му казвам да справи се, но да опитаме още веднъж, за да стане още по-добре . Най-изнервен е при четене, разтройва се ако не прочете нещо добре, клати се на стола и все нещо го боли....

# 72
  • Мнения: 12 014
Спрях Брейн бустера, защото поведението й се влоши неимоверно. А подобрение на концентрация или памет не забелязах.
Седивитакс и Алора й давам за успокоение и защото напоследйк трудно заспива. Когато е спокойна и се занимава по-добре. Когато греши или й е трудно и тя бързо се предава и вкисва. В Сохия казаха, че не е хипарактивна, тъй като в момента беше спокойна и играешеркротко или се занимаваше спокойно. Тогава тя съдейства, макар че предварително й казах, че точно там може да се държи и безобразно, ако иска. Но тя в такива моменти е предпазлива. А и при нея хиперактивността е по-слабо изразена, по-сериозни са дефицитът на внимание и импулсивността. Омега и Габа още не съм давала. Бих опитала стига подхранването на мозъках да не е за сметка на повишена активност, това не й се отразява добре.

# 73
  • Мнения: 3 535
Здравейте, мами! Наталита, писала си, че сте правили ново обследване. Къде? Аз записах детето в Св. Никола, но ми дадоха час за първичен преглед чак за май.
При нас голям проблем става поведението, само у дома. Проявява съпротива. Удобен и става фактът, че не се справя. С частния логопед работеше много добре, вече и за неговите занимания не иска да се подготвя.
Всъщност, не е съвсем точно. Иска да си научава, но при първия провал, не трудност, а направена грешка, се изнервя и спира да чете, или пише. И за да започне отново, аз нося вода от сто кладенеца, а времето си минава, уморява се, разконцентрира се.
И да си похваля ученичката. Днес са взели малко ч и има браво в учебната тетрадка. Много бързо е схванала как се пише, добре са се получили и преписите на думи и изречения

Последна редакция: ср, 07 фев 2018, 13:22 от laurentin

# 74
  • Мнения: 12 014
Здравей, Лорентин. Браво на детето. Това с тръшкането при най-малка трудност или грешка, и то от дете, което изобщо в нищо не се старае да е добро (да не говорим за перфектно) ми е до болка познато (моята госпожица). Та и при нас е същото, да не й кажа че е сбъркала някъде или че може и по-добре, да опита още реднъж. Мерим си инатите. За сега моят надделява (нали чисто физически съм по-голяма), но пък за сменбтка на това го прави насила и през куп за грош. Уф! Оплаках се и аз.
Ако неси я водила на психолог - опитай. Специалист може и да помогне - за самочувствие. В Св. Никола ни дадоха час за д-р Бистриан. След обследването на заключителната среща тями каза, че с детето трябва да работят външни хора, защото когато аз (майката) се занимава с детето то е натоварено психически с очакване и се страхува да не я разочарова. Един вид връзката трябва да си остане майка-дете, а не да преминава в учител-дете. Лъчи ходи на занималня и на логопед. В занималнята й помагат госпожата и едно момиченце от нейния клас. Даже май детето повече й отделя време, все пак госпожата не може само с нея да се занимава. Аз в къщи помагам за домашното по математика и я занимавам малко по руски. Ако има кой да ви помага, опитай друг човек да се занимава с нея след училище или пробвай да я пуснеш на занималня.

# 75
  • Мнения: 52
Ох не сме само ние. От 2клас днес е 5клас

# 76
  • Мнения: 12 014
Здравей мама на Йосиф, би ли се представила.
И да проблемите не са само при нас, макар че в началото май всички си мислим, че сме сами.

# 77
  • Мнения: 52
Вярно извинявам се, това е нашия батко освен тях разстройство в съня и емоциите, айкю 86,трудно запаметяване концентрация и заучаване на нов материал. Проблеми в и извън училище, с противообществени прояви. Пише по свои си начин... Нищо не се чете, четене за себе си не го помни като го прочете. Така и не запомни сезоните месеците и годината все ги бърка. Градове, държави същото. На ресурсно учител логопед и психолог в училище от 2клад днес е 5ти.Допълнително работа с частен психолог, социален психолог. Днес само ресурсно то помагане в училище, социален психолог и обществен възпитател. Консултиран е при невролог.

# 78
  • Мнения: 12 014
Би ли споделила от какъв вид са противообществените прояви, това и мен много ме тревожи за в бъдеще?
Ходи ли на спорт, от какво се увлича? Даваш ли нещо за успокоение и концентрация или да е назначавана медикаментозна терапия?

# 79
  • Мнения: 52
Аз съм направо ужасна майка. Никой нищо не ми каза в началото. Прас диагнози ресурсно подпомагане, и от там от училището проблеми проблеми и за края в целия град. Невролог му изписа преди дни Алора, Мелантонин, Вивотон(сваляме много кръвното) каза че нататък и др ще му изпише. Ефекта е уникален. Но нямам парички и най вече възможност покрай болното му братче на 1г и 4м да го водя на психолог а и тя вършеше чудесна работа. С започването в 5клас направихме 50неизвенени беше в къщи, като чуеш училище повръщане и при падаше 15дни подред(а аз спасявах братчето му от кризи) Отделно че с наближаването на 12г започна да боледува много по 2,3пъти на месец. Пихме изопринозин сега сме на авирон за 3дни.

# 80
  • Мнения: 12 014
И аз давам на моята госпожица Алора, но в комбинация със Седивитакс. Добре й действа, прави я една идея по-спокойна. Пила съм Мелатонин и съм доволна за урегулиране на съня, но не смея още да й дам, защото е едва 15кг. При нея зорът е да заспи, че като стане 20-20,30 и кажа "лягаме" и се превъзбеждат с малкия за секунди.
Не си ужасна майка, а неопитна и сама.  Всички сме така - учим се в движение. Децата като нашите не са чак всяко второ срещнато и минава време докато попаднем на точните специалисти и точнота диагноза. Колко процента ТЕЛК има баткото? Ако още не си го минала - подавай, има право.
Това, че и малкото е родено с проблеми и изисква повече грижи също влошава ситуацията тъй като отнема от времето и вниманието ти, а детето има нужда от тях. Имаш ли кой да ти помага в грижите с децата?
Запиши баткото на спорт - плуване, атлетика... Някъде, където да изразходва енергията си, но и при мъж за тленьор, който да го държи изкъсо и да е авторитет.
За дислексията не е достатъчно да работи с логопед, а със специалист по дислексия. Пловдив е голям град, сигурно има такъв. Част от проблемите са свързани с образователните трудности и отхвърлянето. Ако го приемат ще се поуспокои. Защо не го запишеш в спортон училище направо? Имате такова нали?

# 81
  • Мнения: 52
Няма кои да ми помага, отскоро пак опитвам с дом помощница. Спорт и Христо😁😁😁откак ходи на лека атлетика и го търсих е в гората половин ден, а една топка(Еми мрази футбол и топки изобщо) я за прати в лицето на едно дете та едва не му счупи носа. А да народни танци децата танцуват бум всички на пода Христо спъна 3ма паднаха 10на...А за училище никои не го иска никъде камо ли спортно а и там вече децата са му счупили главата. Ще ходим на село. В пв нещата излезнаха извън всякакъв контрол. Белкем избута 7кл а ако повтори някои по добре.

# 82
  • Мнения: 79
Здравейте момичета, влизам за кратко и да отговоря на Лаурентин. Миналата год. го обследваха в Александровска, а тази ето тук: http://detskopsihichnozdrave.org/wp/. Доволна съм от др. Трендафилова, чувала съм и добри отзиви и за колегата й др. Янева.

# 83
  • Мнения: 3 535
Наталита, благодаря! Това и аз го видях, а те дори са работили преди това в Св. Никола
Мама на Йосиф, та 86 коефициент, не ми се струва малко.

# 84
  • Мнения: 52
Незнам вече. Искам да ида в джунглата на спокойствие с детенцето си. Той там с маймуните ще е най добре и няма на никого да пречи. Той с проблемите си, аз с това че го защитавам.

# 85
  • Мнения: 12 014
Лорентин, и на мен 86 ми се струва добре.

Мама на Йосиф, и аз съм забелязала, че децата са по-щастливи и спокойни на по-спокойни места. В града е по-трудно, но вече сме до парка, а за почивка предпочитам малки курорти и хотелчета. Селото в този смисъл може би е добра идея - повече пространство, по-малък натиск, по-спокойна среда...

Момичета, днес се видях с училищния психолог на Лъчи. Правила й е тест за интелигентност и каза, че резултатът й бил 96-102 точки. Доста неща е правила и за памет - зрителна, слухова, асоциации... Справила се е на тяестовете около 50%, което показвало, че има затруднения, но не чак толкова сериозни. В София на "Векслер" показа среден резултата 68, с прогноза за нарастване и влизане в норма между долна граница и среден. Но пък за толкова кратко време не би могла да направи чак такъв скок, а и са различни тестове, така че няма как да е обективно сравнението. И все пак доста голяма разлика. Кой от вас е по-достоверен - Векслер или Райнър?

# 86
  • Мнения: 3 535
Мама Ру, цял ден не мога да седна да пиша, че бях забранила таблет. То моето ако нас ни види с ел. устройства, а то е без, издивява. Но беше наказана. Прочете текст, оцветява и получи.
За тестовете, не зная. На моето са правили /не знам кой, преди време/ и е била с резултат 94-104. Което е добро, но не обяснява училищните проблеми. Според мен втория за вас е по-достоверен, защото детето познава психолога, спокойна е била и е могла да даде повече от себе си. Докато на този в Св. никола все пак е била за пръв път там, все пак си е лечебно място, децата са малки и неминуемо се притесняват. И Наталита беше споменала подобни факти. Не че не е възможно да направят скок, но си мисля че в първия случай голяма роля е изиграла непознатата обстановка.

# 87
  • Мнения: 12 014
Или е налучквала. И училищната психоложка сподели, че на моменти е имала такова усещане. Този тест, който ми показа е популярен и в интернет. По-скоро за наблюдателност и съобразителност - коя фигурка допълва празното място? Другите за асоциации, сравнение и т.н са около 50%, а за мен те са доста показателни. Може би истината да е някъде по средата. Иначе този на Векслер се смята за по-меродавен (сериозен), другия, но за възрастни го има и в интернет, правиш го безплатно, но получаваш резултата срещу заплащане. Много бих се радвала да е точен, но не обяснява защо Лъчи има такива затруднения.А при първия в Св Никола (всъщност тогава IQ го определиха на база и други тестове) тя си беше доста спокойна и й беше интересно, работи с желание. Разбира се може и да не се е справила много добре, защото някои неща не са й познати и съответно не са оттренирани. Смята се при тестовете за интелигентност, че резултатът се увеличава, ако тренираш (т.е не е на сто процента достоверен), но бях любопитна като споменавате, че са правени и на вашите деца какво е правено за сравнение. Както казваш при минимум 70 и постигнати резултати над 86 защо тогава децата ни не се справят?
Тя моята се развива на скокове, но все щях да забележа такъв скок от близо 50%. 5-10 точки да е "скок" е по-приемливо за мен, но аз не виждам нещо драстично в развитието й, за да говорим за скок, а това е ограмно разминаване в резултатите 68 - 96/102. Лично за себе си съм по-склонна да приема за по-точен първия, той и добре обяснява срещаните затруднения и наистина отговаря на развитието на детето. Наесен пак ще я заведа да го проследят как се развива. Ще ми е интересно какъв скок ще покаже, тъй като дотогава очаквам и развитие в училищните знания и умения.

Последна редакция: сб, 10 фев 2018, 22:26 от Mama Ru

# 88
  • Мнения: 3 535
Бих казала, че теста, който са правили на моето дете не е от втория вид. Не е имало картинки за допълване, тя всъщност беше и малка. Даваха и разни задачки да изпълни, но в движение, наблюдаваха поведение, реакции, отне много време.
И е вярно, че с практика напредваш. А пък съм слушала за много хора с висок коефициент. и не са успели в живота като възрастни.
Но за мен е изключително притеснително несправянето с учебния материал.
А пък тя много добре се справя, например със самостоятелно къпане, пускане на душ, изплакване на баня. Инструкциите, които съм дала се спазват точно и с желание. Друго например, когато играе с по- малко дете, е внимателна, усеща как правилно да се държи с малкото, не е необходима моя намеса, или инструкция. Има тя познато дете, с около 6 месеца по- голямо, и с 30 см по-високо. Тя е 112, то над 140 см. Т.е. личи много. Детето е отличник в училище, също първи клас, чете всичко, смята до безкрай. И когато са заедно, и той ходи на лека атлетика, винаги след тренировка се състезава с нея. Естествено, в предвид ръста я изпреварва. Винаги му обяснявам, да не го прави, защото е по- голям, момче и е нормално да победи. Не го е запомнил. Лошото е, че моето момиче изпада в ярост от това изпреварване. Не мога цяла вечер да я успокоя. И нали, по- умния отстъпва. Е, и другото си е дете, явно не му стига ум за да схване и се държи уместно с малкия и момичето. Та, тестовете за интелигентност не са достатъчни. А е важно децата ни да започнат да се справят с училище

# 89
  • Мнения: 12 014
Абсолютно. Тестовете за интелигентност нищо не значат, ако децата не се справят. Но ми стана интересно защо им придават такава важност. Като ориентир за капацитета на детето/ човека - да, но не повече.

# 90
  • Мнения: 79
Здравейте момичета, истината е, че това с тестовете не е много достоверно. Вербалната интелигентност може да се промения със скок, но не и невербалната, която може да се промени в нищожни граници до към 12 г. В Александровска правят обновената версия по Векслер. На моя син му е замервана 2 пъти по Векслер с различни стойности с разлика от 10 единици от психолози. Направих си труда да изнамеря теста по Рейвън и му го направих преди 2 седмици, на него той даде още по-добри резултати (говоря за над 110 единици). Така че все тая, за мен е важно, че е с нормална интелигентност. Бяхме на преглед и при Оля, тя отбеляза факта, че е интелигентен, но възприятията му основно са визуални, слуховата обработка е понижена. Предложи ми лисънинг терапия и още една с упражнения от типа на брейн джим-а, но по-различна. Смятам да му направя аудиограма сега и после да се чуя евентуално с Оля пак.

# 91
  • Мнения: 3 535
А, аз записах детето на мястото, което си посочила. Опитвам се да се свържа със Се. Никола и да я отложат от месец май за юни. Достатъчно е късно, поне да не отсъства от училище. На вашето място ще ходим следобяд и няма да пропуска часове.
А за консултация с Оля чака ли се много?

# 92
  • Мнения: 79
Здр. Лаурентин. Не не се чака записа ни от вторник за петък и то по мое желание.

# 93
  • Мнения: 3 535
Благодаря ти!

# 94
  • Мнения: 79
Няма защо Лаурентин! Ти кога ще водиш малката на преглед? При др. Трендафилова или при Янева се записахте? При добра организация, цялото обследване при тях ще трае 1 до 2 седмици. Първо преглед при психиатър, ако детето е склонно може още същия ден да мине и през психоложката, която е на долния етаж (стига тя да е на смяна, тя е там до към 15 ч. обикновено) и платен преглед при логопед в Александровска. После аз отдох за епикризата на детето сама, за да ми даде психиатъра напътствия....

# 95
  • Мнения: 3 535
За 21- ви имам намерение. При д-р Трендафилова.
Напоследък моето дете всяка нощ скърца със зъби. Понякога имам чувството, че ще си счупи челюстта, толкова е силен натиска. Ще споделя с психиатърката, че ако чакам на педиатърката, нищо няма да дочакам. За нея детето е наред, развива се идеално. И за какво го водим по доктори?
Хубавото е, че напоследък у дома, докато се подготвя за училище е сравнително спокойна. Почти отсъстват яростните изблици.
В училище пеят две песнички и тя с голямо удоволствие опитва у дома. Виждам я щастлива покрай тях.

# 96
  • Мнения: 79
Браво, успех при психиатъра и пиши как е минало и какво ви е казала. Психоложката ще измери освен IQ и др неща, които са важни. А при Оля ще ходите ли?

# 97
  • Мнения: 3 535
Няма да е сега

# 98
  • София
  • Мнения: 1 363
Здравейте, много съм объркана, дори не знам дали пиша на правилното място. С две думи - синът ми е на 4г и половина. От бебешка възраст съм забелязала, че почти по всички параграфи е една крачка зад връстниците си. Всички около мен казват, че си въобразявам, но на мен това не ми дава мира - наред ли е всичко, или трябва да се работи с него.  Информация в интернет - купища, което ме обърква, затова бих искала да се посъветвам с някой, който вече е минал през това. Как да разбера дали синът ми се развива нормално? Къде да го заведа, при какъв специалист, препоръчайте ми някого. Ние сме в София.

Да вметна, че проговори на 2г. 8м.. До тогава всичко беше "татю" и много рядко "мама". В края на миналата година ходихме на логопед 4 месеца, имаше видимо подобрение, но поради финансови причини спряхме. Коментарът на логопедката за развитието му беше, че "е малко по-назад от връстниците си, но ще навакса".

# 99
  • Мнения: 79
Здравейте. Ако искате детето да бъде обследвана от психиатър, който да даде текуща епекриза, трябва да се насочите към детската психиатрия към Александровска. Там се чака за обследване няколко мес., но се минава по ЗК с направление от педиатър. По бърз вариант е при споменатите психиатъра, при които Лаурентин ще води детето си, но при тях се плащат прегледите при логопед и психолог. Иначе в какъв аспект изостава детето Ви ? Основно говорене или не само? Опишете по-подробно моля...

# 100
  • Мнения: 79
Лаурентин, замислих се за скърцането със зъби. И моя син го правеше доста, особено като малък. Сега не знам, спи си отделно трябва да проверя дали го прави. Но педиатърът ми казваше за това, че не било притеснително. Той дори си е изтъркал зъбките от това скърцане, мисля че е признак на повишен мускулест тонус...

# 101
  • Мнения: 79
"Недостиг на калций в организма, магнезий и витамини от група В. Недостатъкът на тези вещества причини повишен мускулен тонус, което се изразява в вписва бруксизъм."
Ето това намерих за скърцането със зъби. Но аз сега давам Mg и vit B. Така че ще ми е интересно да видя дали скърца със зъби. Освен това той мн се върти нощем буквално във вс посоки, при твоята дъщеря има ли го това въртене?

# 102
  • Мнения: 3 535
Има въртене. На моето дете изследвах магнезий. Оказа се с дефицит. И в момента давам. Но трябвало поне 3 месеца, за да влезе в норма. В момента не давам вит. В. Хубаво е да се дават. За нервна система.

# 103
  • София
  • Мнения: 1 363
natalita, мога да говоря много за това, въпросът е, че само аз виждам проблем, според всички наоколо детето си е ОК.
Още от бебешка възраст забелязах, че почти всичко му се случва по-късно от връстниците му - не можа да се научи да пълзи, но поне се влачеше по корем, не знам дали това се брои. Нямаше никакъв стремеж за изправяне на крачета на 11м горе-долу започна да се задържа за опора, по моя инициатива. Проходи на 1г3м с много падания, все по лице. Започна да имитира (неща от сорта на помахай с ръчичка за чао) след 1г6м някъде. За проговарянето казах, до 2г8м си беше изградил свой пантомимичен език, който само аз разбирах. Самото проговаряне беше трудно, бавно. Примерно трябваше му близо година, за да се научи, че не е "дода", а "вода" и това при положение, че можеше да казва други думи, започващи с "во", инат ли е, какво е. Говореше неразбираемо, често дори за мен. До 3 год. възраст не умееше да играе сам с играчки, беше плътно залепен за мен, дори за 10 мин. не се е заигравал сам, всъщност не знам дали това се брои за проблем, сега няма проблем с това, сега като потъне в своя си свят, си се занимава сам близо час, ако му се предостави възможност.
Като цяло няма никакъв стремеж към развитие, да се опитва да направи нещо сам, да се научи на нещо сам. Отбиването от кърмене, самостоятелно обличане, събличане, миене, обуване на обувките, всичко става с мноооого мъки.
И като характер е бих казала труден, изключително инатлив, невъзможно е човек да го убеди в нещо, че трябва да се направи, или че не трябва да се прави. Като получи отказ изпадаше в истерия можеше да реве час без да се успокоява. До 3год. не се задържаше на едно място, беше като хиперактивен, сега е кротък, особено в ДГ е много послушен. Ако го помоля да направи нещо - гаранция няма да го направи, само защото съм го помолила.
Голяма мъка видяхме и със захранването, започнахме на 5м навършени, отказваше да отвори уста, отказваше всякаква храна, освен плодове в минимално количество. ТРябваха му 3 месеца, за да разбере, че като му поднасям лъжицата към устата, трябва да я отвори. През тези 3 месеца, гладен не гладен, успявах да му сложа нещо в устата само с натиск или дебнене - да си отвори устата за да сложи играчка в нея. На годинка се радвах, ако успеех да му дам 20-30 гр. твърда храна на хранене, често това му е била всичката храна за целия ден. След драматично отбиване на 2 год. нещата не се промениха. На годинка беше с хемоглобин 95, след 3 месеца капки имаше леко подоброние в храненето, но и до този момент е най-злоядото дете, което познавам. Научи се да се храни самостоятелно на 3г.
Много ми е трудно да го накарам да седнем да се занимаваме с нещо образователно (освен четене на приказки и разглеждане на книжки, умира за това) - не обича да учи, да оцветява, продължава да си служи и с лявата ръка понякога като хваща молива. Много ми е трудно да го занимая и като видя децата в ДГ как вече пишат цифри, познават букви, оцветяват без да излизат от очертанията, почвам да се чудя... Много трудно го научихме на колко години е, и сега се бърка и казва, че е на 3 и после се поправя. Един единствен път го чух да брои правилно от 1 до 6, иначе броенето му е 1, 2, 3, 5, 8. Разпознава 2 букви - своята и О. И 2-3 цифри. Стихчета запомня, но трудно, с много помощ и подсказки от моя страна.
Като гледам сестричката му как се развива (да, знам, момичетата са друга работа) и още повече ме чопли мисълта, че нещо не е както трябва.
Обичаше да зацикля в нещо - да слуша една песен/приказка по 10 пъти един след друг, като по-малък - да се върти в кръг (но само ако и аз се въртя с него), да прелива вода от чашка в чашка и всяко прекъсване на такова занимание завършваше с истерия. Вкъщи филмчета не му пускам, но на градина е като хипнотизиран, АбСОЛЮТНО винаги когато го взимам от градина, той е на столче пред екрана. Иначе има 2-3 приятелчета.
Общителен е, весел, игрив...
Всички тези неща, които изброих, според нашите близки, не са нищо притеснително. И може би не са, но като ги изредя всичките в главата си и почва да ми святка една лампичка. Просто имам нужда от специалист, на когото да се доверя и да ми каже - всичко е само в главата ти, няма за какво да се притесняваш, или да ми каже - трябва да се работи с това дете. Това е.
Благодаря за отделеното време да ме прочетете.

# 104
  • Мнения: 12 014
Здравей Горчива,
Не знам дали съм права, но твоето описание на някои черти на детето ме навежда на мисълта за аутистичен спектър. При нашите деца също има изоставане в развитието, добре дошла си при нас.

# 105
  • Мнения: 79
Здравей, Горчивка. Мама Ру да не прибързваме и да не стряскаме майката за спектъра (и на мен в Александровска), кл. психоложка ми каза, ауу ма той има аутистични черти, но нищо подобно няма всъщност (само ме стресира, а аз бях и бременна тогава). Всички деца в известна степен проявяват подобен род черти, най-добре е опитен специалист да види детето. В германия например, за да се даде диагноза свързана със спектъра отнема доста време (понякога година, две наблюдение).
Както и да е, определено нещата, които притесняват майката не са маловажни и би било добре детето да се види от специалист. Това, с което аз мога да помогна е да ти кажа къде съм водила детето през всички години. Първото място, на което го видяха е Детско здраве на ул. "Ами Буе", беше на възрастта на твоето дете. Специалиста, който го видя е кл. психолог и логопед (тя още тогава се насочи правилно и даде диагноза ОНР 2), което и към днешна дата се потвърди от специалистите в Детско психично здраве. Казва се Албена Кръстева. На 6г. е воден в Александровска при д-р Бистрян (това е по здравна каса с направление 7 от ЛЛ), но за тук се чака. И преди месец го видяха специалистите от тук: http://detskopsihichnozdrave.org/wp/about/. При тях се плаща само за логопеда и психолога (смятам, че са добри като специалисти).
Не се притеснявай предварително, но сигурно ще се иска работа от специалисти с детето (логопед и психолог) занапред. Има детски градини , в които има екипи за деца със СОП и работата им с децата е напълно безплатна. Не знам от кой квартал на София си, но можеш да се поинтересуваш дали в близост до вас има такава и да преместиш детенцето там, но първо е добре да го види специалист, който да те насочи и да ти каже има ли проблем.
Успех и дано съм ти била полезна.

# 106
  • София
  • Мнения: 1 363
Честно казано, малко ме постреснахте, очаквах, че ще кажете, че тези неща, които изброих, не са нищо кой знае какво.
Мама Ру, и аз видях признаци от аутистичния спектър, но тъй като е много комуникативен от съвсем малък, този вариант го отхвърлих.
Още сега мога да запиша час при д-р Трендафилова за петък от супердок.бг, искам само да ви попитам - тъй като съм и с малко момиченце на 1г7м според вас, проблем ли ще е ако я взема с мен? Защото нямам на кого да я оставя, ще трябва ММ да излиза от работа, а ми се иска да не му казвам къде ще водя детето. Ще му кажа само ако се окаже, че наистина има проблем...Sad
А ако сега запиша час и утре се обадя и се окаже, че не е добре да взимам малката, горя...
Ох, шашнала съм се, от една страна не смея да предприемам нищо, да си заровя главата в пясъка и да се самоубедя, че всичко е ОК, от друга страна искам по-скоро да съм наясно, за да се успокоя.

# 107
  • Мнения: 79
Не се притеснявай! Не е това целта, тя е да ти помогнем с каквото можем. Според мен не бързай да записваш час при докторката още. Не е добра идея да ходиш и с другото детенце. Специалистите освен, че наблюдават детето ще изискат доста информация от теб самата (виж си на лични какво съм ти писала и ми пиши там, моля), за което ще е нужно твоето внимание.
Ако целта ти е само да разбереш дали има нещо притеснително в развитието на детенцето и не ти трябва официален док. (епикриза) за пред ДГ/училище, по-добре отиди при специалиста от Детско здраве, за който ти споменах. Там посещението ще бъде еднократно за един час (ще ти е нужно да оставиш малката на някого само за веднъж). Но ако искаш по-обстойно обследване с официален док., който може да послужи и за пред ДГ, е добре да идеш при психиатър, логопед и психолог (където посещенията ще са няколко). Ако решиш да запазваш час при психиатъра, по-добре се чуйте първо по телефона, нека да ти обясни повече за прегледа, а може и да те помоли и за повече информация по имайл.

# 108
  • София
  • Мнения: 1 363
Здравейте, аз малко избързах наистина, реших, че няма какво да отлагам и тази сутрин минахме на консултация. Таткото гледаше малката, поговорихме с д-р Трендафилова, според нея всичко е в норма, няма забавяне в развитието, всичко е било в главата ми. Simple Smile
Може да брои до 5 (явно има значение кой го кара да брои:), макар и трудно, разпозна някои цветове и форми, нарисува човече и позна буквата си, нарисува кръгче и нещо като квадрат. Поговориха си двамата, даже не искаше да си тръгва от кабинета, попита кога пак ще дойдем. Relaxed Оказа се, че ММ е снимал таблото с оцветявани картинки от ДГ и се вижда разликата между рисунката на нашето дете и другите, но тя каза, че границите на нормата са широки. Единствения проблем, който видя е с артикулацията и препоръча работа с логопед.
Блаодаря ви, че ме изчетохте и насочихте, съжалявам само, че не писах по-рано, щях да си спестя излишни тревоги.

# 109
  • Мнения: 79
Няма защо! Радвам се, че си се успокоила, това е много важно, така и малкият ще е по-спокоен. И все пак хубаво е както те е посъветвала и докторката (спомена го на лични), да го види и логопед, и психолог ако се наложи, те могат да забележат и наличието на други дефицити, освен артикулационните, които не са в компетенцията на психиатъра. Моят син на 4,6 м. също имаше артикулационни дефицити, които логопедът, който го обследва сега каза, че липсват, но забеляза, че има пространствени и фонологични, а психологът забеляза леки когнитивни нарушения. Компетенция на психиатъра е да каже дали едно дете е психично болно или здраво. Нашите деца също са здрави, просто начина, по който протича информацията в техните мозъчета е "по-различен, заобиколен", затова и по-трудно се обучават като цяло и по-бавно схващат някои неща, за разлика от "стандартните" деца.
Успех и пиши пак, как се развива малчугана. Simple Smile

# 110
  • София
  • Мнения: 1 363
Успяхме да се вредим на логопед в ДГ още утре, тъй като детето, което има час, явно няма да дойде, да видим тя какво ще каже. Иначе мислех да приключа с "обследването", в смисъл да останем само с логопедката, до колкото имаме възможност да ходим, защото той боледува често. И ново двайсет - днес го накарах да стои на един крак - не можа да се задържи повече от 2-3 секунди, направо се изумих... Иначе тича, скача, кара колело без помощни, пък не може да стои на един крак!

# 111
  • Мнения: 12 014
Ти пък сега. Емо е почти на 4 (след месец ги прави), много активен, жизнен, буден, напред с материала, но не може да рисува и оцветява (никога не е проявявал интерес, както и към пъзели) и не може да стои на един крак. Реално това е доста трудно и за възрастни, все пак не сме щъркели. То и на два крака да пазиш равновесие си е висш пилотаж, не случайно на бебетата им трябва поне година, докато се заклатушкат на два крака.

# 112
  • Мнения: 3 535
И аз мисля, че несправянето с оцветяване не е голям проблем. Много хора не могат. А пък стоенето на един крак, моето може, и какво от това?
А аз реших да си отложа часа при докторката. Ще гладам да съчетаят с ходене при Олга Георгиева

# 113
  • Мнения: 79
Лаурентин, пиши как са минали прегледите и посещението при Оля другата седмица.

# 114
  • Мнения: 79
Здравейте, момичета никой не е писал отдавна, как са децата Ви и как се развиват нещата с тях? Ние имаме подобрение от музиката, дано да е трайно и прогресиращо. А при Вас какво се случва?

# 115
  • Мнения: 12 014
Здравей. При нас е на приливи и отливи поведението - ту е спокойна, ту изнервена и капризна. В училище бавно напредва.

# 116
  • Мнения: 3 535
Аз за поведението бих добавила и инатлива. В училище и ние така бавно напредваме. Всъщност по БЕЛ вече в диктовките има инвярно написани думи, на други думи изпуснати букви, но се разбира какво е искала да напише. Изреченията пишеше като една дума. Сега вече може да отделя думите. Но пък изостава по мат.

# 117
  • Мнения: 79
Здравейте, момичета дали си купихте книгата на Мелило, Откъснати деца? Аз я приключвам, доста интересна и полезна е според мен. Някой друг да сподели мнение, ако я има и я е прочел?

# 118
  • Мнения: 79
Лаурентин, това със сливането на думите в изречението е типично при дислексия, ти дали я води на обследване или изчакваш да приключи 1ви клас?

# 119
  • Мнения: 12 014
Аз се канех, но не съм си я купила. Но ще си я купя. Искам да я прочета и аз. Има ли полезни и приложими съвети?

# 120
  • Мнения: 3 535
Наталита ти по интернет ли я купи? При нас я няма по книжарниците.
Мнението на логопеди, при които съм я водила е, че няма дислексия. Но знаеш ли. В Русе не сме ходили

# 121
  • Мнения: 79
Здравейте, момичета, книгата я купих от буктрейдинг преди време. Иначе според мен има интересни и приложими неща. Макар, че обследването , което авторът предлага да направим на децата, не е съвсем лесно приложимо за някои неща.

# 122
  • Мнения: 12 014
Лорентин, може и да има, може и да няма. Някои деца в началото допускат грешки, подобни на тези при дислексия, които с времето се изчистват. Лятото ще заведа и малкия за ранна диагностика, има тестове за различните възрасти.
https://utroruse.com/article/24716/
https://m.facebook.com/Асоциация-Дислексия-България-266129696758868/

# 123
  • Мнения: 79
Мама Ру от каква възраст са тестовете и те надеждни ли са за по- малките?

# 124
  • Мнения: 12 014
Вече се говори за ранен скрининг на 3-3,6 годишни в ДГ, за да може да се хванат навреме евентуалните обучителни трудности. Не знам още какво представлява тестът за 4-годишно като Емо, но имам едно на ум за него и искам да мине тест, за да знам дали е нещо, което ще отмине или е предвестник на дислексия и ако е таки ди вземем мерки, за да няма сътресениея в училище.

# 125
  • Мнения: 79
А колко време предварително трябва да се запишеш, за да те обследват в асоциацията за дислексия?

# 126
  • Мнения: 12 014
На мен ми дадоха час почти веднага. Отбих се на място, приеха ме, споделих си притесненията и се уговорихме за удобно време. Не помня дали беше същата седмица или за следващата. За хора от други градове не знам. Звънни по телефона и попитай. Те са гъвкави, поемат и в почивните дни деца от други населени места.

# 127
  • Мнения: 79
Аз не съм решила още, мисля евентуално за лятото. Ние имаме значително подобрение в четенето; на все пак.... В какво точно се състоя проверката за дислексия, какво я караха да прави? Картинен тект, четене, писане или друго?

# 128
  • Мнения: 12 014
Правиха й тестове, първият беше да повтори десет пъти десет думички, което те й казват първо. Тя познаваше азбуката, но тепърва се учеше да слива, не помня всичко. За мен беше ясно, че е с дислексия, тъй като бях забелязала още в предучилищната нарушенията и трудностите, които са много показателни:
- късно проговаряне
- допускане на граматични грешки, нехарактерни за възрастта
- не учеше стихчета и песни или трудно запомняше
- трудно запомняне и произнасяне на дълги думи
- разместване на срички/ звуци в думите
- трудно научи буквите. Бъркаше букви със сходни елементи - Т/ Г/ Б/ Е;  Б/ В/ Р; М/ И/ А/ Л (изписано по другия начин-заострено отгоре) или П/ Л (товая Л)...
- прехвърляне на молива от едната ръка в другата по време на работа. Дълго време сякаш не можеше да установи водеща ръка.
- проблем с фината моторика
- трудно запомни дните от седмицата и месеците, не познава часовника и парите
...
В първи клас трудно се научи да слива буквите в срички. Дълго време "не виждаше" тесния ред и се налагаше да го маркирам. Въпреки това често излизаше от реда и пишеше в широкия ред, особено малкото Р. Не много, но обръща букви и цифри (огледално писане). Трудно се научи да определя звуците в сричката и сега под диктовка изпуска цели срички или (по-често) гласните и пише само съгласните. Първото изречение е с по-малко грешки и се чете, след това става доста нечетивно. Почеркът е едър и грозен. Не разграничаваше слято изписани думи със сходни елементи, трудно се научи да пише слято. По математика трудно разбра разместителното свойство, не умее да сравнява изрази или израз с число ( например 2+5..... 3+1), + и - не й говорят нищо, налага се да преобразувам задачата в словесна. Например 3+6= ? ще я реши, ако й я представя по следния начин:" В стаята имало три момиченца. Влезли три момченца. Колко деца имало в стаята?" или "Иво живее на 6 етаж, а Веско три етажа над него. На кой етаж живее Веско?"

# 129
  • Мнения: 79
Това беше доста полезна и изчерпателна информация.  А какъв вид е дислексиятя при малката или не са ти споменали?

# 130
  • Мнения: 12 014
За вид не знам. Но според тях, макар и в началото на първи клас детето показва ясни симптоми на дислексия, дисграфия, дискалкулия и диспраксия. Това написаха и в становището за ТЕЛКа, което им поисках. Ресурсните в училище също са я тествали три месеца по-късно и тяхното мнение е същото, че детето е с дислексия дисграфия, дискалкулия и диспраксия.

# 131
  • Мнения: 79
Разбирам. Ето това е полезен линк за четящите анг.: http://www.readingrockets.org/article/auditory-processing-disorders-and-dyslexia
Тук се говори освен за дислексията и за проблема с централната слухова преработка.

# 132
  • Мнения: 79
Момичета не пишете! Как са децата ви? При нас нещата вървят добре, малкият чете на срички вече.  Трудни са му словесните задачки сега, научи се най- накрая да си завързва връзките на обувките.  Началото на юни ще идем все пак до Русе, за мнение относно дислексията.

# 133
  • Мнения: 12 014
Здравейте, момичета. Няма много за споделяне. Ваканцията ходихме до Сандански за малко работа с една психоложка имаше доста добър ефект за около две седмици и след това пак криза и се върнахме в изходна позиция. Това относно поведението. Иначе в училище напредви по малко, но и е доста трудно - чете доста добре вече, не е още гладко, но сме на крачка. Лошото е, че често заменя или пропуска/ добавя звуци, но като я поправя или по-скоро я карам да се върне и прочете отново думата се сърди и се отказва. Иниче ни последните уроци в читанката има печатчета "Много добре". Писането е зле, особено препис и диктовка - там е почти нечетивно на 90%. Математиката изобщо съм я оставила - помагам набързо за някои задачи със сбор и разлика и другото го правя аз. Лятото почваме работа изначално по математика. Ще трябва и таблицата да научи поне донякъде.
И да се похваля. Пуснах я на " Аз и буквите" - в предпоследното купе на последния вагон на влака е, но все пак има точки. Цели 4 на брой, значи поне с една задача се е справила. Значи може, ако иска и се постарае.
Започна и тренировки по лека атлетика. За сега й харесва.
Лорентин, как сте?

# 134
  • Мнения: 79
Здравей мама Ру, при нас пък поведението доста се подобри. предполагам, че до голяма степен се дължи на музиката, която слуша. Също така няма толкова енергия като преди и е по-спокоен, като цяло. Лаурентин как сте и вие?

# 135
  • Мнения: 3 535
Здравейте и от мен!
Как сме - напредва детето. Срича все още, но пък доста добре, но не иска, трудно и е. Много добре се справя с преразказите, учудващо за всички. Е, аз, или пък в клас като прочетат текста, тя прави правилен преразказ, без употреба на пряка реч. Никой не я е учил. С диктовките вече пише отделено думите, случва се пак да има слято написани - от типа "къдеще", "имали", "вселото". В думите пропуска букви, рядко има правилно изписана дума. В другата част на тестовете по бел, например брой срички, модели на изречения, употреба на "йо" или "ьо", писане на правилна буква д, т в думи като "град", хляб няма проблеми. Но интересното е, че цяла такава вярна част на теста и грешна диктовка не и дава резултат задоволителен. Така е структуриран теста. Тя например само дума ще напише, кратко изречение, ако по-бавно се диктува също. Но текст от няколко изречения - няма вярно изречение, има по някоя дума и съответно не носи точки. За грешните диктовки съм съгласна с мнението на невроложката - нарушение на активността и вниманието. Прекалено бърза да напише и пропуска букви, или пише слято.
По математика - средна работа. Има вече тестове с половината верни задачи. И там е първа, ако  я спреш ще има още верни . При тях правят всяка седмица. Много ми се струват. По околен свят тестовете са пълна скръб. Ако я изпиташ устно знае всичко. Няма грешка. На теста трябва сама да си прочете въпроса и да отговори. Тя не може да прочете, може да го изсрича, но тогава не го разбира. Мене едно време основно устно са ме изпитвали, сега е само тестове. Както казва моя мъж, това не е нормално. Ти сега се учиш да четеш, а същевременно искат и да знаеш какво си прочел, за да отговориш. Та сме отчаяни от образователната система. Имаше въпрос "Кой е националния празник?" - Освобождението на България. То пита "от какво сме освободени". Тя не е учила история, за да разбере. А каква е ползата да го назубри? Отделно, че и думата не може да напише. На 20 години ще имаме неграмотни деца. Скоро говорих с доцент в университета по Бел. Масово са неграмотни.
С говора детето много напредна. С поведение в училище никакъв проблем. И у дома сме доволни общо взето, като всяко дете. Ходи на лека атлетика, научи се да плува сама в дълбокото, без да е тренирала, миналото лято само два месеца. И по 4 дни през ваканциите с нас на басейн. Знае даже 2 стила.
Имам чувството, убедена съм, че ако тръгваше на училище не на 6г. 10м., а на 7г, 4м. нямаше да има тези проблеми. Някъде след априлската ваканция много порасна. Няма късмет детето да е родено в началото на годината и при нея личи. Трябваше и още малко време преди училище.
Давам магнезий, гамалон, витамини В. Имаше занимания с психолог, и учител у дома за д.р. Търся начин да пробвам биофийдбек, но засега не ми се получава.
Засега като основен проблем - четене. Писане под диктовка, но той за мен е следствие от проблем с внимание и припряност, активност или както му е името.

# 136
  • Мнения: 79
Лаурентин, а тя кога е проходила и проговорила? Пълзяла ли е и късно ли си определи водеща ръка?

# 137
  • Мнения: 3 535
Наталита, проходи рано. На 10 месечна възраст можеше да тича много стабилно, хваната за една ръка. Около 8 месечна бърбореше  по улицата тата, леля. На 1год. до 1,3м имаше около 20 думи в речника. Спря да говори. И на 2г. започна с логопеди да се учи на звуци. Все още не е изчистила говора. Започна да пълзи на 7,5месеца. А за водеща ръка не мога да кажа, явно не е било проблем. Но в момента няма правилен захват на химикал, не можахме да го изчистим. Памперс махна на 2г. 8м.

# 138
  • Мнения: 79
Рано е проходила определено. Защо не я провериш и ти за дислексия в Русе? Аз смятам да го направя въпреки уверенността на повечето специалисти, че той няма такава. При него определено няма пълния набор от симптоми, освен късното проговаряне и по- бавното академично съзряване, но от друга страна дислексиите са доста различни и при всеки се проявява с част от симптомите.

# 139
  • Мнения: 12 014
Момичета имате ли данни децата ви да са били изложени на недостиг на кислород вътреутробно или след раждане? На таблета изтеглих нещо, като ми пуснат утре вечер интернета ще го кача. При моето дете го има. В следствие на недостига на кислород има увреждане на мозъка. От там и поведенческите и емоционални проблеми, както и проблемите с четене, писане и математика. От десет посочени тя има тези три. Дори главичката й отзад в дясно е видимо сплескана/ деформирана. вероятно това също притиска мозъка и пречи на правилното развитие. За съжаление, отглеждането в институция през жизнено важния за развитието и наваксването бебешки период я е лишил от съответните грижи и възможността да компенсира увреждането.

# 140
  • Мнения: 79
При нас уж няма данни за такъв проблем, но човек няма как да знае на 100%. При асфикция обикновенно казват, че на по- късен етап от развитието помага барокамера, подпомага се насищането на мозъка с О2.

# 141
  • Мнения: 3 535
Мама Ру,  такива неща се случват с недоносени деца. И въпреки всички грижи не успяват да компенсират.  Ние имаме познато недоносено дете, което освен нашите проблеми има и огромни поведенчески такива. Родителите в чудо са се видяли.
Мама Ру можеш да пробваш да направите ЯМР. Мен винаги ме е притеснявала упойката, тя не може да остане вСе още неподвижна. А и напоследък препоръчват изследването да е без упойка. Ако детето може да издържи половината час на изследването пробвайте.

Последна редакция: пт, 27 апр 2018, 09:09 от laurentin

# 142
  • Мнения: 12 014
Здравейте, момичета. Лорентин, и аз имам големи проблеми с поведението, граници, правила. На теория знае всичко, но на практика не се получава. Относно ЯМР, правихме точно преди 4 години - дифузни абнормни сигнали, засегнато е бялото мозъчно вещество в областта на латералните вентрикули и оксципиталните рога (каквото и да значат тези термини). Главичката й отзад вдясно е видимо неправилна. Предполагам, че и това влияе на развитието на мозъка в тази част. При бебета се правят операции и се коригира, но тя е вече голяма, а и не знам в България прави ли се.

# 143
  • Мнения: 3 535
Мама Ру, но в такъв случай защо не са ви дали ноотропил или луцетам? Та той точно се дава при мозъчни увреждания, хипоксия

# 144
  • Мнения: 12 014
Не знам. Нищо не й изписват. И аз съм питала, но нищо. Личната преди две години като я питах за нещо за концентрация предложи ноотропил, но нямаха сироп по аптеките. Отидох при единствената детска невроложка, на времето и мен е лекувала, но тя каза, че детето не било за ноотропил и й изписа седивитакс. Има лек успокоителен ефект, но не подпомяга рботата на мозъка, паметта, концентрацията. И в София нищо не й изписаха, само поставиха диагнозата, а тя е следствие на енцефалопатията. И в докумантите няма данни да е лекувано детето, да е било на терапия, нищо освен стандартното - веднъж седмично кинезитерапия и психолог в дома, а е трябвало да се работи ежедневно по един час с детето, има си и ред, но това го научих наскоро по странични пътища. А и с мен вече непрекъснато чувах, че нищо й няма, всички деца правели така, да съм й дадяла време да навакса... Не зним аз ли не попаднах на истински специалисти или всички при нас са такива, но много съм разочарована. Всъщност в началото я бях включила към една организация на кинези и ерготерапия, а по-късно назначиха логопед и тя я пое, но преди година и половина напусна. И оттогава до декември пак сме в нищото. Сега и ресурсните се туткаха 3 месеца докато излезе заповедта да я включат на ресурсно, цял срок пропуснаха.

Последна редакция: пт, 27 апр 2018, 20:00 от Mama Ru

# 145
  • Мнения: 3 535
Може би е добре пак да отидете на невролог. ВСе пак сте били преди 2 години и тогава ги е нямало училищните проблеми. А ноотропил се дава и при дислексия. А и имате ЯМР с мозъчни проблеми. За психиатрите, това което знам от темата за трудно проговаряне, психиатрите не изписвАт нищо.
На нас при доказан недостиг на магнезий психиатърката каза, не ви трябва, нищо не може да помогне на детето.  А невроложката задължително трябва да получи. Е ефект от магнезия има, и то огромен. Детето след 2 месеца прием и прием на гамалон е различно.

# 146
  • Мнения: 79
Здравейте мами и моят син се роди с неправилна форма на главата. В момента има пак леко изпъкване на фронталните теменни кости, което не личи заради косата му, но когато се пипне се усеща, как те са леко изпъкнали спрямо останалата част от черепа (личи си точно на шева, който свързва костите). Не знам дали това има отношение към проблемите, които има (обучителни), питала съм и лекари. Според тях няма връзка, но аз вярвам, че има такава.

# 147
  • Мнения: 79
Мама Ру имам питане към теб:  кога се кандидатства за ресурсно подпомагане за втория срок, в началото на първия срок или по- късно, към края му?

# 148
  • Мнения: 12 014
Наталита, няма да съм ти от голяма помощ за съжаление. Аз кандидатствах през януари. Отне им три месеца на Ресурсния център или както там сега се води да вземат решение. И решиха да я включат от догодина. А уж щеше да е за втория срок. Та Лъчи не получи помощ през втория срок. Освен от мен и от Асоциация Дислексия, където я водя един път седмично за 60 минути. Но там се научи да чете. Научи се да пише. Вече чете гладко. Бърка някои думи, защото понякога размества звуците, например ОТ го чете като ТО или прибавя, изпуска, замества звук. Трябва да я следя и да я завръщам да прочете пак. Но чете! И пише. С грешки, но пише. На диктовките не успява да следва темпото на класа и нищо не й се чете от бързане да не изостане. Математиката сме я зарязали, но и там позапомни някои нещица. На "Аз и буквите" си заслужи сама цели 4 точки. При равни условия с другите и предвид проблемите й това си е огромно постижение за мен. И всичко това благодарение на нейните усилия и на усилията и помощта на дамите от асоциацията и мен, че я притисках, когато й беше най-трудно и искаше да се откаже. И въпреки дислексията, дисграфията и дискалкулията. И на първо място въпреки класната й. Въпреки, а не благодарение, защото тази жена я отхвърли от самото начало и продължава да я отхвърля, да не се съобразява и да не й помага! Сериозно обмислям да говоря с учителката от съседната паралелка и, ако тя се съгласи да поискам да я преместят. Защото и за слепеца вече е ясно, че двете няма да се сработят, че поне част от проблемите се дължат на факта, че класната я отхвърли, а не положи усилие да я приобщи.
Натали, търси учителка, която ще приеме детето, която няма да го отхвърли още от самото начало, която да го приобщи към класа, която да му помага когато му е трудно, която да го хвали, когато се справи... Търси Учител.

# 149
  • Мнения: 79
Благодаря за съвета Мама Ру и аз съм изцяло на мнение, че учителят е много важен. И съм ужасена, че има такива "учители", които отхвърлят деца с проблеми. Според мен е наистина много важно да намериш учител за твоето дете, който да я приема и подпомага!

# 150
  • Мнения: 3 535
Мама Ру браво на детето за представянето на състезанието!Според мен си е огромен успех.
Наталита на моето дете подадоха документи от училище за ресурсно късно, края на януари. От ресурсния център изпратиха комисия да я види края на февруари. По- добре е да си подадете документи още от началото на годината. Ако имате такива. При нас стана късно защото не сме очаквали, че ще има трудности. И училището подаде документи за ресурсно без диагнози. По новия закон я имало тази възможност. Ресурсната започна посещения от началото на март. Идва 2 пъти седмично и един път училищната психоложка. Няма логопед, аз си я водя отделно.

Последна редакция: ср, 02 май 2018, 08:59 от laurentin

# 151
  • Мнения: 79
Благодаря за информацията момичета. Ще пиша пак, юни месец като минем и през Русе.

# 152
  • Мнения: 12 014
Наталита, като сте в Русе можеш да се обадиш да се запознаем ако искаш.

# 153
  • Мнения: 79
Здравей Мама Ру, може стига да имаме време. Мъжът ми ще има работа там на 1-ви юни смятаме да минем (след обед) и евентуално на 2ри сутринта да тръгнем. Но ще ти пиша на лични като наближи.

# 154
  • Мнения: 12 014
Лъчи е на урок точно на 1 юни от 15,30ч., след това на тренировка по лека атлетика. Имате ли час за диагностика? Ако не - обади се, работят и в събота.
Влез на сайта "Приобщи се" - ще намериш интересни неща, които могат да се приложат у дома по БЕЛ и по математика.

# 155
  • Мнения: 3 535
Мама Ру вчера чух госпожата да казва на една майка да се стяга детето и, защото иначе го чакало учене през лятото. Каза, че ако на изходното ниво има оценка неудовлетворителен, училището е задължено по закон да организира часове през лятото за тези ученици.

# 156
  • Мнения: 12 014
Да, 30 часа допълнителна работа за първокласниците! Нямат право да ги оставят на изпит или да повтарят. Ама то при тази ще е отбий номер. Тя не прие детето от самото начало и детето не иска да работи с нея и да й показвазнанията си. Тя и два месеца консултации трябваше да й дава първия срок, но с готовност я пусна на танци и се отърва от това задължение, за което й се плаща доколкото знам. Лъчи иска да я местя в 1" г" клас, а аз точно преди да ми го каже си мислех същото и как да повдигна въпроса.
Тази сутрин стана още нещо: нервя се, че Емо се тутка и ще закъснеем, а той пак се чуди коя оцувка на кой крак се обува. И баба му се обажда:"Какво се сърдиш на детето, нали всички сме малоумници?" Абе как така всички сте малоумници? Откъде ти хрумна такова нещо? А Лъчи се обажда:"Госпожата каза така. Всички мамоумници ходите при госпожа Г. (Класната на първи Г клас)". Има късмет класната й, че не я водя сутрин! Ще ми нарича детето малоумно! То може и да не е много умно, ако е казало нещо за местене в училище въпреки предупреждението ми, но да го нарича малоумно?!
Започнах да я надъхвам да покаже какво знае и тогава да я махам, че първо да й натрие носа на тая. И понеже Лъчи много се впечатлява от историята и героите направих паралел с опълченците на Шипка, за да ме разбере." Ти си опълченците, аз съм Радецки, който идва на помощ, а госпожата ти - турците, дето напират отдолу. Това е война, ние трябва да победим, но е много важно ти да ми помогнеш." Ако и това е изтърсила, вече не знам. А в къщи мълчи като партизанин и не споделя нищо какво се случва в училище. Нищо, и да е казала голяма работа. Дете е. "Малоумно" при това според госпожата й.

# 157
  • Мнения: 3 535
Ужас! Лошото е, че има и други такива госпожи.
Ние у дома сме на мнение, че с детето трябва да се работи и лятото. Аз при нея напредък забелязвам от един месец, който не знам дали ще е достатъчен за успех на тестовете. Аман от тестове. Тя като чуе тест и се стряска.
Затова не и казвам за тестовете и датите, а я натискам да учи. Има напредък, сяда сама даже.
А в нашия клас вече 20 деца са направили 8 години. Останалите 4 са ноември, декември и едно октомври. Не мисля за справедливо   това разпределение. Разлика от 7-8 месеца на тази възраст личи. И как влияе на децата. И друг път този факт съм споделяла, но мисля че той много влияе при моето дете.

# 158
  • Мнения: 79
Здравей Мама Ру, ние сме от 16ч. на 1ви.Така че може да се засечем там 😀

# 159
  • Мнения: 12 014
Да, те работят в две стаи с две деца едновременно. Имам предвид, че дамите са две и всяка поема по едно дете. С Лъчи повече работи психоложката Елена.

# 160
  • София
  • Мнения: 53
Здравейте, искам да попитам как стои въпросът с оценяването на деца с поставена официално диагноза  дислексия? Специално за матурите в четвърти и седми клас ме интересува.

# 161
  • Мнения: 3 535
Моето дете е още малко. Това, което знам- като първо диагнозата трябва да е представена в училище. За деца със специфични обучителни трудности, каквато е и дислексията знам, че се дава удължено време за работа. Може да се даде и самостоятелно помещение с помощник, но не съм сигурна. Трябва да се прочете новия закон и разните наредби.

# 162
  • Мнения: 12 014
Май имат право и да не се явят. Но наистина трябва внимателно да се прочете закона ида се заяви в РУО.

# 163
  • София
  • Мнения: 53
Питам, защото ми казаха,че на такива деца им се пишат качествени оценки,не количествени , и поради това не могат да кандидатстват в масовите училища,а само в специализирани. И ,че е по- добре детето да няма епикриза официално,но да се работи усилено с логопед- психолози( което разбира се се прави при такива деца).Тъй като законът е съвсем нов, няма яснота като че ли.

# 164
  • Мнения: 3 535
Това категорично не е вярно. Заявявам го с 1000 процента достоверност. Ако детето ти покрива Дос няма как да му пишат качествени оценки. Имам познато дете точно с дислексия. На ресурсно подпомагане. В момента 6- ти клас. Има си оценки. По бълг. Има 3-4. Но по мат, чужди езици е отличник. И никой не може да го лиши от добро училище. Качествените оценки са при съвсем друг тип деца.

# 165
  • София
  • Мнения: 53
Имах нужда да прочета това,което си писала laurentin:blush: Просто не мога да си намеря място от куп въпроси,които ми се въртят в главата. Дъщетя ми е в трети клас и е с дислексия. Като всеки родител ,и аз гледам кое ще е най- доброто за нея. И като ми казаха за вариант,в който буквално се лимитира кандидатстването след седми клас,направо място не мога да си намеря. Класната ни е много разбран човек. На контролни и дава повече време, обяснява и текстовите задачи,ако нещо не е схванала от условието.

# 166
  • Мнения: 12 014
Вяра17, детето ти може да не се яви на външното оценяване и пак да кандидатства за масовите паралелки. Но ще има малко точки и съответно няма да има шанс за езиково училище например. Нашите деца могат да са на количествено оценяване, въпросът е да се преборим за това, че законът не се прилага еднакво навсякъде. Моята са решили следващата година да е на ресурсно. Според мен вече няма да има смисъл, големият зор мина, но съм заявила категорично, че ще бъде на количествени оценки, као ще и тройки да са. При нас е трудно веднъж вкарана в системата на ресурсното да излезе от там. А все се оплакват, че имат много деца и били претоварени.
Повече опит имат майките от темата за дислексията, погледни и там. Нашите са още в първи клас и тепърва ни предстои това, през което някои вече са преминали. Там има майки на деца, които вече са 7-8-ми клас.
Добре си дошла и в нашата тема.
Браво на класната ви. Нашата класна като че ли едва последните дни се опитва да прави нещо. Детето ми казва, че й давала някаква кнежка със срички. А тя вече чете гладко. Вярно малко по-бавно и някак отсечено, като загуби концентрация бърка но си чете. И пише. В петък са правили диктовка, която макар и с грешки се чете и разбира. Във вторник - също. Остана математиката да оправи, че още доста греши. Ама е упорито магаре и не ще да чува. Уф.

# 167
  • Мнения: 3 535
 В нашето училище, голямо, с по 5 паралелки на клас, на ресурсно подпомагане има 3 деца първи клас, 2 втори. Едно дете 5- ти клас и едно 7- ми. Миналата година е имало 4 ма първокласници. Не знам какво разбират под претоварване. А иначе освобождават деца.
Браво на Лъчи! И моята напоследък много дръпна. Направи качествен скок за един месец. Чете, смята. Много дръпна в говора, което мен много ме радва. Вече говори гладко,   има още да изчиства звукопроизношения.
И аз мисля, че ресурсното си е трябвало още от октомври месец. Тогава беше големия зор.

# 168
  • Мнения: 12 014
Лпрентин и нашето е голямо и елитно, т.е желано. Горе-долу и при нас има 4-5 деца на ресурсно, и при по-големите има някои, но родителите не искат ресурсно и с право. При нас трудно особждават дете, вкарат ли го веднъж в системата. А нашето учище няма ресурсен, нито логопед. Нямали пари да назначат. Което не е така, тъй като за нашите деца бюджетът е двоен. Но пък училището е общинско. По-скоро не искат такива деца и затова не назначават, за да не се насочват към тях деца с проблеми и да им пада нивото. Ползват от ресурсен център. И понеже и други училища и градини не назначават ресурсен и логопед, затова твърдят че са претоварени. Иначе по закон три деца са достатъчни, зи да се назначи специалист. 3-12 деца на ресурсен или логопед е капацитетът. Тези проблеми ги има само в нашата община и в Бургас, доколкото разбрах.
И да се похваля с последните диктовки на моето магаренце:


Последна редакция: чт, 10 май 2018, 09:09 от Mama Ru

# 169
  • Мнения: 3 535
Браво на за диктовките!
И при нас ползват от ресурсен център. Няма в училището, само психолог има. А при нас по всяко време освобождават. От края на април е освободено дете.
Явно всяка община и ресурсен център работят различно. То зависи и от директорите на институциите.

# 170
  • Мнения: 3 535
Да споделя нещо. Объркана съм. Другата седмица имат изходни нива. И по този повод, госпожата( досега винаги съм била доволна от нея) е дала от 02.05 по 5 броя, а днес ще има и следващи тестове по бел и мат. Ама това е без един всеки ден тестове, примерни за изходните нива. Ама те са първи клас все пак! А моето дете, разбрах и за другите се стресират от толкова проверки. Та те не учат, а само ги изпитват. Съгласна съм, че и така се учи, но има после червено. А не е ли това напрягане на обстановка? Моята е изтерясала.
И най- интересното има даже и отличен резултат! Но тя не е отличничка, но някак е уцелила. Има и незадоволителен. Но пък тя не и за незадоволителен. Какво ми гарантира, че в деня на изходното ниво няма съвсем да е стресирана и да получи 2- ка. И така ли ще е втори клас?
Сега си мисля, вече е късно, вторник е единия изпит, за друга година една седмица преди изходните нива я оставям вкъщи болна. И си учим, без тестове, без стрес.
 

# 171
  • Мнения: 79
Момичета, много се радвам за момичетата ви, че напредват. И на нас ни предстои училище след няколко месеца и съм притеснена, малко или много.  Занимавам се всеки ден с него по 30 мин. , защото вече чете по - бързо. Трудни са му словесните задачи с пари, но почна да схваща с повече повторения.  Интересно ми е какво ще излезе и от тестването в Русе. Ще държим връзка и успех на завършващите първокласнички.

# 172
  • Мнения: 79
Мама Ру в АД правят ли тест за интелигентност на детето при обследване то?

# 173
  • Мнения: 12 014
Здравейте, момичета. Лъчи завърши със Среден. Но не я оставиха на лятна работа. Две седмици беше у дома, а сега ще ходи на лятна занималня малко. Работим по малко. Оня ден установих, че вече смята горе-долу на ем до десет вярно, че и с досещане/ неизвестно. Но това го показа в асоциацията. Магаренце - знае, а се скатава. Учим по малко и таблицата за умножение.

# 174
  • Мнения: 3 535
Мама Ру лятната работа е само за тези, които завършват с незадоволителен. Въпреки, че би било хубаво да имаше и за други деца. Аз щях да съм съгласна детето да има 30 часа допълнително с някоя госпожа през лятото.  Ама, няма. Аз си търся учител за лятото.
И аз установих след края на годината как знае повече неща, отколкото показваше. Сякаш вече им сработва дългосрочната памет. Мен ме е срам да кажа с колко завърши. Тя на изходните тестове се представи идеално, като по бел и бяха дали по- лека диктовка. Но през годината на тестове си имаше редовно незадоволителен. Мисля си, че е поради факта на външен квестор и децата са пазели тишина. Та така тя е успяла да се концентрира.
В тази връзка Наталита имам молба към теб. Аз писах в темата за детски психолози по друг повод за познати дете, но никой не отговаря. Сега за моето дете искам психолог в София, който хем да и направи тест векслер, хем евентуално да търсим някаква Сид, не зная дали има. А и някои насоки за внимание. Може ли да препоръчаш някой? Ние в Св. Никола не можахме да отидем. Дадоха ни дата за първичен преглед точно между двата теста на изходни нива. Не се съгласиха да я сменят. И аз отказах.

Последна редакция: нд, 17 юни 2018, 10:08 от laurentin

# 175
  • Мнения: 79
Здравейте момичета, ние сме добре учим си по- малко почти всеки ден. Правим упражнения за слуховата памет, които ме посъветваха от АД. В момента тя оппреселено е подобпена, но мисля, че това се дължи на честота на музиката, която слуша в момента.
Лаурентин бих препоръчала за тест по Векслер и консултация Илиана Пешева, която работи с др. Тендафилова ( тя работи и с още една психоложка, но пращах дете на моя приятелка и тя беше недоволна от нея). Така че ако ще ходиш при тях , поискай да я обследва Пешева.

# 176
  • Мнения: 79
Сетих се че и при Оля работи една млада психоложка, но намам набрюдение върху работата й. Ако искаш да попитам Оля дали тя прави и тест по Векслер и да ти пиша?

# 177
  • Мнения: 3 535
Благодаря Наталита, питай я. Ние бяхме при Илияна Пешева. Не става. Има още много хляб да яде за да се научи да прави тест векслер.

# 178
  • Мнения: 79
Така ли, кога сте били и какво стана? На мен не ми направи лошо впечатление даже напротив, не мисля че кл. Психоложка в св. Никола се справи по-добре от нея. Пък и не мисля, че за провеждането на теста се иска голяма философия, има стандартни въпроси, които са определени според възрастта на детето (те са за вербалната част на теста) и стандартният за невербалната част от теста  пъзелов материал. Хубавото при нея беше, че предразположи детето да се отпусне и да е спокойно при правенето на задачите, без да е припряна, както доколкото съм запозната е на повечето места.

Последна редакция: пн, 02 юли 2018, 11:42 от natalita3001

# 179
  • Мнения: 3 535
И на мен ми направи много добро впечатление, много мила. Но в предвид резултата, който получихме и последвалите консултация с други   психолози и не само, разбрах, че доброто впечатление не е достатъчно. Разбира се, заключението може да е вярно, дори и да е лошо. Но не се прави така. Ние бяхме на логипедично изследване в Св.Никола. Там логопедката държа детето около половин час и каза, че не е редно да даде заключение от една среща. За това дете, други може да са различни, и тук е работата на специалиста.  Искаше и втора среща, и вече детето било различно, явно са се опознали, свикнала е с обстановката. Все пак моето дете беше пътувало 1,5 ч неподвижно в кола, влиза при непознат и веднага решава тест. Това в общи линии. Например резултата и за краткосрочна памет отчайващ, в същото време дългосрочната идеална. Е как е станало това, ако я е нямало краткосрочната. Значи нещо в момента пречи на това дете за да покаже резултат. Ами вие сте специалиста, помислете. Тестът не е само сухите задачи. Как на логопедката и светна. И други такива. Не познавала часовника, та в нейния клас и 8- годишните не познаваха часовника.
Аз знам, че детето има проблем, но какъв? И по- важното как да го решаваме? Е, горе-долу съм намерила пътя, но сама. А и госпожата в училище. И невроложката е адекватна- нарушение на активността и вниманието.

# 180
  • Мнения: 79
Ясно, явно при Вас така се е случило. При нас също при първото посещение при нея, синът ми отказа да отговаря на каквото й да било и тя ме помоли да се върнем 2ри път и тогава нещата тръгнаха нормално. Занимава се с него час и половина (за разлика от св. Никола, обследването с психолога беше между 30 и 40 мин. и той беше доста притеснен там).

Помолих Оля за координати на добър психолог и тя даде тези: Клин. психолог - Жулиета Темникова, 0887 566 545,
ул. Леонардо да Винчи 1. Работи с новия вариант на Векслер тест (мисля, че Пешева работеше с предишната преработка на теста). Аз съм срещала по форумите името й също, както и позитивни отзиви за нея. Така че ако отидете с малката, споделете как е минало и какво е заключението. Тя също е сертифицирана по програмите за музика и пр.

# 181
  • Мнения: 3 535
Много ти благодаря Наталита. И аз за нея съм чувала добри отзиви.
А иначе при детето теста мина за по- малко и от 30 Мин.

# 182
  • Мнения: 79
Ами много странно, вие за какво отидохте само да Векслер ли при нея и минахте ли през Трендафилова първо, за да може тя да я насочи какво да обследва?

# 183
  • Мнения: 3 535
Минахме. Както писах детето беше превъзбудено, психоложката не можа да отчете този факт и да го предразположи и намали възбудата и, преди да започнат теста, както направи логопедката.

# 184
  • Мнения: 3 535
Ние ходихме в детско здраве и направихме среща с психолог. От Св.Никола ни казаха за там. Ами съвсем друга работа беше там срещата с психоложката. Бяхме при нея заедно с детето около половин час, после то само и едва след това след кратка почивка му направили теста . Ходили сме преди години при Румяна Милушева и там беше по същия начин. Първо малко време заедно, и след това тестове. Но за малки деца май не е векслер. А при тази веднага от вратата и тест. Виж и вие два пъти сте били.  А там и това огромно нещо като огледало в кабинета. Моето дете изпитва страх да се погледне в огледалото.

# 185
  • Мнения: 79
Лаурентин, здравей минахте ли на преглед при Психолога, за който ти писах и ако да какви са отзивите за нея?

# 186
  • Мнения: 3 535
Привет! Не сме ходили. Може и да не ходим. Ще видим как е като започне пак училище. Засега е добре и е излишно ходенето. Но пък четох и чух много добри отзиви за тази психоложка. И ако се налага да търсим, при нея ще е.

# 187
  • Мнения: 79
Здравейте момичета, не сме писали отдавна. Как са учениците , справят ли се във 2ри клас? Ние сме добре госпожатата ни е млада и разбираща, според нея детето се справя без проблем, за сега.... Но в момента е болен и учим от вкъщи. Исках да попитам и Вас , дали вашите момичета боледуват честичко и какво им давате, за подсилване на имунитета?

# 188
  • Мнения: 3 535
Привет! Много малко време е минало, но засега се справя добре в училище. Моето дете е сравнително здраво и аз не давам нищо.

# 189
  • Мнения: 12 014
Здравейте. Вярно, много малко време е минало. Лъчи реши през август, че няма да дразни госпожата и за сега май се получава. Пу-пу ще видим по-нататък. Чете вече добре, но оперативната памет и разбирането са зле. Така, че четенето е повече механично. По математика нещата са отчайващо зле. Във вторник (дано не греша в сметките) ще им е входното по мат. В помагалото има два варианта - по-лесен и по-трудно. Днес копирах и ще я поупражнявам малко, дано се справи. И дано й дадат по-лекия вариант.
И да се оплача. Вчера й записвах час за другата седмица за логопед и ми информираха, че един час става 30лв, което си е 50% увеличение. До сега 90=30лв. Отказах ресурсното, но при този ценови скок няма да мога да увелича часовете при логопед, а ми се искаше.

# 190
  • Мнения: 3 535
Успех на детето! Нашите входни минаха, още миналата седмица.
В предвид резултатите и, са решили да и спрат ресурсното. Аз обаче искам да остане още малко. Все пак  не се знае как ще продължи, а и си е одобрена. Поне по бел да остане. На нея и сложихме очила, които тя не иска да носи, но без тях не вижда добре, та затова ми се иска да продължим с ресурсното.
При нас в целия град заниманията с логопед са по около 40-45 Мин., като учебен час. На мнение са, а и аз като я гледам, че повече време е излишно даване на пари. Детето след 35 Мин се уморява, разсейва. И няма смисъл. А плащам по 20 лв  за 40 мин, ходим 2 пъти седмично. Нашата логопедка това лято процедираше по следния начин - дава кратка басня да чете сама, после да я разкаже и накрая да  напише преразказ. Така четенето и стана не само механично.

# 191
  • Мнения: 79
Мама Ру, а по отношение на боледуването как е тя и какво и даваш? При нас миналата седмица е идвала логопедката от училище да обследва децата, но той беше болен.  Помолих да го вземе през тази, но сега тя не била в училището, ще ми е интересно какво ще каже. Иначе госпожата за сега казва, че няма проблем с него. Той вече пише и ръкописно кратки диктовки, разбира се с грешки.

# 192
  • Мнения: 12 014
Ами боледува. В детската градина се беше позакрепила, но миналата година пак почна да боледува. И сега е болна - вирусно е, малкият и баба им също се разболяха. Преди давах Тонзилик и имаше ефект. Сега давам магнезий с витамини В - 1, 2, 6 и 12.
Какви ръкописни диктовки, нали още учат елементите на буквите?
Ние нямаме млогопед в училище, нито скрининг в детската градина или първи клас. Идват от ресурсен център. Миналата година подадох документи. Одобриха я чак март-април за тази учебна година, но сега пък аз отказах. Предпочитам да продължи в асоциацията, макар и платено. Тя си чете и пише макар и с повече грешки, но се разчита, дори почеркът й е хубав. Големият проблем е математиката. Ямнво инсултът е засегнал не само говорният център, но най-вече математическият и паметта - трудно запомня и лесно забравя, ако не се повтаря непрекъснато. Но пък започва да проявява интерес към устройството на Земята и Космоса, много се впечатлява от българската история. Хубавото  е, че там се включва и зрителната памет, която май е по-силна от слуховата.

Последна редакция: ср, 03 окт 2018, 06:50 от Mama Ru

# 193
  • Мнения: 79
Ами да аз му правя диктовка, лятото учихме и писахме ръкописно буквите и вече ги знае почти всички. Иначе за честото боледуване е характерно точно за деца с обучителни трудности ( смята се при тях се наблюдават засилен дисбаланс в ляво полукълбо, за разлика от децата с дисбаланс в дясно, които боледуват рядко).
Има ли ефект от витамините, които й даваш? Аз мисля да опитам с бронховаксом...

# 194
  • Мнения: 3 535
Наталия, не, не е характерно това с боледуването. В нашия клас най- добрите две деца са постоянно болни. Познавам и други отличници вечно с вируси, бронхити и пневмонии.
Мама Ри и според мен правилно си решила за ресурсното. Твоето момиче беше по- добре от моето с диктовки и говор, а ето и нея сега я махат. На диктовката на входното ниво се справи добре. Както писах исках още някое и друго занимание заради очилата, обещаха до края на октомври, но пък още не са започнали. Докато започнат тя се надявам да свикне с очилата.
За зрителната памет моята с нея е зле. Дано да е от проблема с очите. Слуховата и е по- добра. Госпожата я похвали, че много е повишила концентрацията и вниманието

# 195
  • Мнения: 79
Да, но тези деца явно са без дефицити ( просто са с понижен имунитет или др. предпозположения), а аз говоря само за деца с такива ,според това в кое полукълбо е преобладаващ проблемът. И разбира се не е мое твърдение , а на др. Мерило (невролог), не твърдя че е така, в нашия случай има съвпадение поне, при твоето дете явно не е така, което е добре....

# 196
  • Мнения: 79
Здравейте отново момичета! Ние минахме при логопеда в училището, тя нищо не установи като проблем докато не й казах ,след 20 мин. обследване. Каза че към момента той няма нужда от ресурсно, но ще видят пак догодина , когато нещата стават по сложни от към учене. Ние ще ходим на безсплатен логопед към логопесичтия център, 1 път в седмицата.  И продължаваме разбира се с лисънинг програмата при Оля, смятам, че тя му влияее добре...

Общи условия

Активация на акаунт