Университети в Германия и други държави с немски език 10

  • 92 443
  • 748
  •   1
Отговори
# 225
  • София
  • Мнения: 18 160
КараК, Poppea, софтуерната академия се казва ТелериК, не Телериг. Simple Smile
Един от приятелите на сина ми, който в София беше учил в Телериг
И понеже имам близка връзка с Телериг, не давайте пример със завършил там, защото знам как се изкласява там, нищо, че формално не е университет. Човек без солидни математически познания може да го почне, но не може да го завърши.

И защо, Попея, да не даваме примери... Нима само ти имаш познати, съответно наблюдения оттам или от другаде, всеки нека сподели мнението си, хич не е задължително то да съвпада с това на другите.. Всъщност е полезно показването на различни гледни точки, особено пък за  старна, в която въпросната специалност се изучава по съществено отличаващи се една от друга програми. Дъщеря ми при един от престоите си тук потърси помощ за нещо конкретно именно при момче от Телерик, което не знам колко е учило и дали е било добро по мат, но е изкласило, факт... Много е относително кой къде, как  и доколко е изкласил. Момчето вдигна  ръце, предаде се и откровено си каза, че не може да се справи с конкретната задача. Помогна въпросният приятел от горния пост, за който ти назад сякаш намекна, че е спорно какъв програмист е, щом не отдава такова голямо значение на мат...  Не по принцип не отдава, а конкретно за специалността. И ето как той реши задачата, а младежът от Телерик - не, макар и двамата да са добри по мат. За първия съм сигурна, за втория се опирам на твърдението ти. Та правило няма..
А нескритата ирония в  последното изречение за Лондон е малко неуместна според мен.

Последна редакция: ср, 21 фев 2018, 23:08 от пенсионирана русалка

# 226
  • Мнения: X
Русалка, аз не те убеждавам в значението на математиката изобщо, а в нещо конкретно. Мисля, че твоят човек не си дава сметка колко му помага математиката, която е учил. ...

Ето какво казах за въпросния човек, нищо не съм намеквала, а направо си го казах - той просто не си дава сметка колко му помага математиката. За него това си е като дишането.

За Телерик (да, права си) имах предвид, че ученето съвсем не е лесно там, аз познавам както изкласили го, така и отпаднали и то именно заради слаба математика. Не че изпитът  е по математика, но тя е небходима за решаването на задачите от финалните модули. А модулите започват лесно и стават все по-трудни.

За Лондон бях напълно сериозна, никаква ирония нямаше. Точно това смятам, че трябва да е референтната скала за сравнение в случая- с колегите, с шефовете, с перспективите за издигане  на това място - в смисъл, в ИТ сектора на Лондон или в Сан Франциско, или в Мюнхен. Или в някоя голяма международна корпорация. Не с България. Все едно да сравнявам цената на имот в София с тази в Лондон  Shocked А иначе, ако може самоук да иде в Лондон и  да взема космическа заплата, пита се, за какво им е на хората изобщо програма в уни -- това е съвсем сериозно, понеже се даде такъв пример. Кое е ироничното тука? Ако може така, защо спрягаме унита и програми за ИТ специалности?

Излизам от разговора, мисля, че е безсмислен. Това за нуждата от мат за софтуеристите е мое мнение, потвърдено от много наблюдения,  и аз стоя зад него, а който има друго, е свободен да си действа според него.

Последна редакция: ср, 21 фев 2018, 23:33 от Анонимен

# 227
  • София
  • Мнения: 18 160
Попея, аз нямах предвид тази част от поста ти за Лондон, в която казваш, че сравнението за размера на заплататите и степента на реализация трябва да се прави на ниво страната, града,  големината на фирмите, а не с опростен паралел  как е  по нашите ширини ( с това съм съгласна на 200%), а едно конкретно изречение в него -  който пък искал и никъде да не се записвал, самоук да си ходел до Лондон да изкарва големите пари...  Ми има такива случаи. И това, че преобладващо хората учат в университети, а паралелно или по-късно надграждат в практиката, не отменя този факт. Ако си наистина запозната с това какво става във ФМИ, ще знаеш, че има и хора, които  се отказват по трасето не непременно защото са слаби. Започнали веднъж работа по специалността още по време на следването и развиващи се добре  в бранша(според нашите стандарти),  изместват, вероятно неволно, акцента върху работатаи съответно отлагат изпити, прекъсват...

Извадка от биографията на  Светлин Наков на сайта му:
През лятото на 1999 г. започва работа в София като програмист на Oracle Forms, а есента е студент във Факултета по математика и информатика (ФМИ) на СУ “Св. Климент Охридски”. Светлин не харесва математиката и е щастлив, че го приемат без изпит като шампион от Националната олимпиада по информатика. За съжаление по това време във ФМИ няма специалности като компютърни науки и софтуерно инженерство и той записва най-елитната за времето си специалност “Информатика”. В университета се оказва, че преподавателите по програмиране знаят и могат много по-малко от него и вместо да вдигне нивото си, той е принуден да учи математика. Това го демотивира и той решава да се развива като програмист в индустрията и ходи във ФМИ единствено да си взима изпитите през сесиите.

Дали е вярно или не- знае си той само, но ето че го е публикувал на сайта си. Simple Smile

И аз спирам да пиша по темата - наблюдения всеки си има и както виждаме всички - не са еднозначни. Няма по-правилни/неправилнисред тях,че да ги вменяваме на останалите, осстават си нашите лични наблюдения.. Simple Smile

Последна редакция: чт, 22 фев 2018, 00:10 от пенсионирана русалка

# 228
  • Мнения: 5 409
Мами, ще наруша малко дискусията, и ще се опитам да завия разговора в друга посока. Направо не ми се вярва, че само ние от темата правим ранно кандидатстване. Малко странно се чувствам - все едно, че грешим в нещо. Както и да е, вече съм супер спец по въпроса, Униасист са ми почти приятели, а ТН Кьолн, където се намира факултета за изучаване на гейм дизайн , ми е кристално ясен. Открих грешка на апликационната им страница, която след един мейл ми обещаха да поправят незабавно, че и ме поздравиха за наблюдателността...пълен цирк...
 Горе долу така си представям кандидатстването - със сина ми задавахме въпрос след въпрос, аз под прикритие, разбира се, консултантката ни напътстваше и помагаше с контакти. Изобщо - пълна инвазия. Като резултат - днес синът ми си взима академичната справка от консулството, където е за последна заверка, и отива в DHL да пусне всичко на хартия до Униасист.  Твърде сложно е кандидатстването с академична справка през Униасист, но и с това успяхме да се справим, не без помощта на координаторката. Ако някой има затруднения или въпроси, да ми пише. Мисля, че мога да помогна.
Ако зависеше само от документите, щях да съм спокойна, но той през целия март ще подготвя и предава концепция на игра по зададена от унито тема. Това всъщност е основния критерий за прием.  Ако не се класира за това уни, ще повтаряме процеса след като получи крайната си диплома. Тогава ще се целим в унита с прием до 15,07, където се изучва същата специалност.  Аз силно стискам палци да не се стига до там, но... това сега никой не може да го гарантира.
Между  другото, от 01,03 Униасист вдигнаха таксите на 75 евро за първи университет, и по 30 евро за всеки следващ. До сега за следващите беше 15 евра.

# 229
  • София
  • Мнения: 217
Хей хора, нямам възможност да отделям много време за да пиша.
Спирам със спора, защото така можем да си продължим до безкрайност, винаги има какво да се каже.  Simple Smile
Да пожелая успех на всички кандидатстващи, а ние, които вече сме минали по този път, сме насреща, с каквото можем ще помагаме.  Simple Smile
G..D.. супер сте с подготовката и самото кандидатстване, стискам палци да успее детето на най-желаното място!
Колди, прочетох поста ти за жилището във Виена, страхотна възможност. Страхотно, че споделяш за нея, за да може тези, които ги интересува да се възползват.

# 230
  • Мнения: 454
Да, чудесно е, че Колди сподели инфото за тази възможност за жилище във Виена.
Явно са променили условията, защото преди време беше възможно за студенти, но след непрекъснат 5 годишен престой там и преди навършване на 26 годишна възраст.
Австрия е държава със завидна социална политика и започва строеж на тези жилища веднага след войната, за да подпомогне войнишките вдовици, които ги получават срещу символичен наем и така мноого години. В наши дни стартира идеята да задържат повече млади и образовани хора, като предоставят част от тези жилища на ... 8,9 или 10 евро/ кв.м. / в зависимост от бецирка.

# 231
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Тази година май няма толкова кандидатстващи, имам чувството...
Успех на всички!
Следя темата, но за математиката не мога да се включва от лични впечатления.

Само знам, че моите познати / приятели, които работиха / работят във fb, Google и yahoo всичките са адски добри математици. Доколко им е влизало в програмата за уни не мога да кажа, но казваха преди, че им помага много математиката (всичките са СМГ).

# 232
  • Варна
  • Мнения: 125
Ние сме от кандидатстващите, но за Виена, а там документите се подават след края на учебната година. До тук сме подали документи за общежитие и стискаме палци да я приемат. Нейни приятелки вече са получили отговор, че са приети, но те кандидатстваха двете заедно за двойна стая, а при двойните нещата се случват някак по-лесно.
Яви се на TestDaF сега на 20 февруари, но за съжаление два дни преди изпита я тръшна гадния грип с температура, кашлица, хрема, главоболие и т.н., сутринта за изпита едва се надигна от леглото и тотално не беше в кондиция, та нямаме големи надежди. Ако е успяла да се справи в това състояние, ще е цяло чудо наистина. Опитахме се да прехвърлим таксата за следващата дата, но от TestDaf са категорични в това отношение и без значение колко си болен, не признават нищо. Сега мисли да се яви на ÖSD за всеки случай, че не остана много време.

# 233
  • София
  • Мнения: 18 160
Mucunka, на ÖSD  ако се явява, знаете, че трябва да е С1, нали? Вече НЕ признава Виена В2.

Иначе в момента се сещам поне за 3 мами ( и за един татко) от форума, чиито деца тази годиина ще кандидатстват в Германия, но просто не пишат в темата.

# 234
  • Варна
  • Мнения: 125
Да, знаем, разбрахме съвсем случайно онзи ден. Принципно няма лошо, аз също съм си мислила, че ниво В2 е недостатъчно за усвояване на материал на академично ниво. Но това са фундаментални промени и не се правят по никое време. Разбирам тази година да кажат, че от следващата година вече ще искат С1, ама от днес за утре....  При това не го обявиха с големи букви на първа страница на сайта на унито от типа "ахтунг, ахтунг", ами трябва да влезеш специално в секцията за езиковите познания, та да прочетеш новата информация. Изглежда ми като "еми да сте го видели, ние сме си го написали много отдавна", а то е инфо буквално от тия дни.
Има много деца, които още в началото на 12 клас си изкарват В2, осигуряват си сертификата и после спокойно си гледат другите ангажименти и матурите. Кой знае колко такива деца няма да разберат за промените и юни месец ще се окажат в неприятна ситуация. Че няма да имат и време да реагират...


# 235
  • Мнения: 43
Ние също сме от кандидатстващите тази година за Германия. Беше на изпит TestDaf на 20- ти също. Не знам дали е успял.(Дано !)  Още се ориентира къде точно ще подава документи. Кои са университетите който имат ранно записване? Изкара си академична справка. За която ще питам. Трябва ли да се превежда и легализира? И нали другият месец се регистрираш за общежития? Или аз греша?
Много въпроси май имам.
По повод избора за ученето на математика в университетите. Аз лично винаги съм учила децата си, че тя е в основата на всичко в живота. Затова трябва да има математика. За програмирането е нужна много логика, но без математика няма как да имаш логика. Поне това разбрах от обучението на сина ми в Софтуни.
Хубаво, че има много мнения всеки да си направи своя извод.
Благодаря за което.

# 236
  • Мнения: 5 409
Да се опитам аз да отговоря. Мисля, че всичко започва с избор на университет. После хубаво се запознавате с апликационния му  процес и действате според него. Всяко уни си има своите си изисквания.  За едни се апликира през Униасист, за други - не. Едни имат ранно кандидатстване, други - чак след като си получите дипломата.  В сайта на харесаното уни ще намерите всичко - начало на апликационния процес, както и крайни дати за подаване на документите.
И ако позволите един съвет от краткия ми опит - не се доверявайте на деца които вече са кандидатствали в харесаното от Вас уни и ще Ви дадат инфо. Много често университетите сменят изискванията си, правилата, изскуемите документи. Четете това което пишат на сайта си в секцията How to apply, a aко имате въпроси - пишете им.

# 237
  • Варна
  • Мнения: 3 247
Neli-M Няма един срок за кандидатстване за общежитията. В някои градове отдавна се приемат молби, в други още не. Бях ти писала и преди - проверявайте във всеки град и подавайте възможно най-рано.

# 238
  • Мнения: 43
Повтаряйки въпросите си може би ставам досадна, но изборът на конкретното уни (унита) все още не е изяснен в съзнанието на сина ми. Опитвам се да си изясня и  улесня с ваша помощ избора му. Надявам се не съм досадна с въпросите.
Благодаря и на тези които ми писаха на лични.

# 239
  • София
  • Мнения: 18 160
Нели, хубаво е да понатисне педала младежът в посока избистряне на списъка с желани унита, за да може своевременно да кандидатства за общежитие в съответните градове. Понеже после може да се окаже, че се е спрял на такива унита, в които отдавна е можело да се пусне заявление. А колкото по-рано го направи, толкова по-напред ще е в листата с чакащи. На други места пък, както е казала Ясмина, тепърва ще стартира  процедурата. Изяснява тоест  университетите, влиза после в сайтовете на  Studentenwerk  и чете нужното.

Последна редакция: пт, 23 фев 2018, 16:18 от пенсионирана русалка

Общи условия

Активация на акаунт