Университети в Германия и други държави с немски език 10

  • 92 508
  • 748
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 4 936
За някои общежития има изискване за доказване на доход - колко доход трябва да покаже студента - родителите му за да е ОК за наем 250- 300ЕУР  и с какъв документ? Сл Бележка от работа става ли или искат банково извлчение, че има някаква сума налична в банкова сметка?

# 661
  • Варна
  • Мнения: 3 249
За първоначалното настаняване много зависи в какъв тип общежитие отива студентът. На дъщеря ми беше полуобзаведено - само гардероб, бюро и етажерка. Всичко останало - легло, матрак, килим, пердета, стол, завивки и т.н. трябваше на място да купим. Ако беше сама, трябваше да наеме кола, а тя не е шофьор, а пък и никого не познаваше още. Като направихме бегла сметка, определено по-евтино ни излезе да летим тримата с баща ѝ и там да наемем кола, отколкото да пътуваме с кола от БГ. След това дреболийки си купуваше сама. Цените са горе-долу като у нас.
Адресна регистрация, банкови сметки и т.н. станаха доста лесно и съвсем сама се оправи.

gold_ Вие да не намерихте общежитие? На дъщеря ми не са искали бележка за доходите. Само попълвахме някакви декларации, че ще я издържаме по време на следването. Подписахме два броя - една без споменаване на конкретна сума и една, че ще ѝ изпращаме всеки месец 650 EUR. Не знам коя от двете е представила, но са свършили работа.

# 662
  • Мнения: 4 936
не, не сме още, но на едно от общежитията, в което кандидатства искаха да се представи някакъв документ - и ако зная какъв е - мога да взема сега от банка напр. че има еди колко по сметка и да прехвърля в негова сметка за да дадат директно на него???  Да му направя една папка с документи - нищо, че ги е изпратил вече на @ на общежитието - като иде на място да им оставя CV, представяне и т.н.т направо на място?

# 663
  • София
  • Мнения: 1 654
gold_на дъщеря ми също искаха бележка за доход. Бяха уточнили да съдържа месечните ни възнаграждения за 6м назад. Извадихме такива служебни бележки и ги приеха.
Не съм писала от векове, но при нас е весело,  с 9 месечно бебе Simple Smile Каката се прибра за един месец и пак отлетя, че в Манхайм започват от 1.09.Имаше да подготви 2 есета за домашно, има и един невзет изпит-психология. Избра я като допълнителен предмет и в крайна сметка не и стигнало времето да се подготви, а толкова я харесва. Останалите изпити бяха с 1 и 2 😊

# 664
  • Мнения: 30
Честито на всички приети студенти и на мамите съответно ! Simple Smile
Да споделя и аз, синът ми е приет в Нюрнберг в желаната специалност "Internationale Betriebswirtschaft" , отмина първоначалната радост и сега започваме да се шашкаме вече............ На мен лично не ми е много ясно когато се запише, тогава ли трябва да изпрати в общежитието информация, за да могат евентуално да му предложат нещо или още сега,когато е дошло съобщението за прием? Как да търсим квартира, какви са най-успешните начини?Започваме да се замисляме, 17 инчовия лаптоп дали ще му свърши работа или трябва да се търси по-малък и по-компактен? Моля, мамите които имат опит да споделят!!

# 665
  • Варна
  • Мнения: 3 249
stangel7 Поздравления! Успешно следване желая! За общежитието нека се обажда по-често да им напомня за себе си. От четене по форуми и фейсбук навярно сте разбрали, че това е начинът. Последният стадий е с куфара и сълзите пред общежитието, но дано да не стига до там.
17 " лаптоп предполагам ще го ползва вместо десктоп компютър, че иначе е тежък за разнасяне. Зависи доколко ще му трябва в университета. Гледайки специалността, предполагам, че няма да му трябва кой знае какъв мощен компютър в унито, затова може да помислите за таблет 10", който да носи всеки ден и да ползва за четене, офис приложения и интернет, а  17-инчовият да си стои в квартирата за по-сериозните проекти.

# 666
  • София
  • Мнения: 18 244
Специално за Нюрнберг -надявам се, че имата регистрация в Щудентенверк, тоест по-отдавна пуснато заявление, което отрежда на детето някакво място в листата с чакащи. Ако случаят е такъв, пишете им и приложете писмото за прием, записването няма нищо общо с процедурата по получаването на оферта за стая. Схемата е:
1. Пуснато заявление
2. Получено писмо за прием
3. Изпращане на мейл на Щудентенверк с приложеното писмо
4. Получаване на евентуална оферта
5. Приемане на офертата и превеждане на кауциона и първия наем
6. Подписване на договора на място (дават само част от него, колкото студентът да бъде допуснат в стаята от хаусмайстера, ако предстои нанасяне)
7. Записване в унито
8. Получаване срещу представяне на документ от точка 7 на останалите страници от договора

Ако нямате пуснато заявление притях, шансът за получаване на стая е доста малък ( нямам за цел да Ви притеснявам, просто съм откровена), защото едно от най-големите им общежития, с пълен капацитет към момента, след година или ще бъде съборено, или реновирано и ще гледат да пренаместят в другите общежития живущите в него.

Ако имате регистрация при тях, не се бавете, а пускайте мейла.И нека е в сълзливо-обяснителен тон, не много лаконичен, обикновено пускат оферта, за да се отърват от кореспонденция с "досадниците".

И ако нищо от горното не сработи, давайте с частните общежития, по линия на фейсбук групата ме беше потърсила една дама миналата година, чието дете (прието апропо в същата специалност в хохшулето, такава има и в унито, не че това има значение за общежитията) нямаше пуснато заявление до Щудентенверк.Намерихме заедно частно, уреди се детето със стая, наемът за която беше малко над 300 евро, докато тези на Щудентенверк варират някъде между 200 и 280 евро в зависимост от вид, квадратура и в коя сграда са.

Последна редакция: вт, 14 авг 2018, 20:02 от пенсионирана русалка

# 667
  • Мнения: 30
Ясмина, благодаря за идеята за таблета, ще предложа на младежа:hibiscus:

# 668
  • Мнения: 30
Русалка, благодаря за подробните обяснения, имам чуството , че вече сме на варианта за частните общежития и ще ти бъда безкрайно благодарна ако можеш да помогнеш Heart

# 669
  • София
  • Мнения: 18 244
Русалка, благодаря за подробните обяснения, имам чуството , че вече сме на варианта за частните общежития и ще ти бъда безкрайно благодарна ако можеш да помогнеш Heart
Не разбрах от поста дали все пак има пуснато заявление до Щудентенверк.Ако да, не се колебайте и пуснете мейл с писмото за прием, а паралелно атакувайте частните.На страниците на някои от тях към момента стои инфо, че са изцяло запълнени. Пробвайте за начало в:
K11 Wöhrd
Palmenhof
Studentenwohnheim-Verein Nürnberg eV
Има и други, ама цените им са по-високи.
Пишете им на немски/английски (ако детето ще в хохшулето, предполагам ще е на английски). Нека студентът обясни, че е приет, да приложи писмото за прием, да ги почетка, че обстойно е разгледал сайта им и видяното му е харесало, нека изрази и предпочитанията си какво иска (спрямо вариантите на сайта). Нямам идея кога започва годината в хохшулето (май по-рано от тази в унито), но предполагам, че е някъде в началото на октомври. Тоест в което и учебно заведение да е, все му трябва стая на детето от 01.10.Въпреки това нека отбележи в мейла, че иска стая от 01.09, сякаш повече сработва тази тактика, макар че ще Ви обремени с един наем повече.
Успех! Ако не стане нищо с тези, свиркайте, ще потърся още варианти.

# 670
  • София
  • Мнения: 18 244
Ноалба, забранили сте получаването на лични съобщения. Писах в отговор на питането Ви, но не мога да изпратя написаното.

# 671
  • Мнения: 333
На мен лично не ми е много ясно когато се запише, тогава ли трябва да изпрати в общежитието информация, за да могат евентуално да му предложат нещо или още сега,когато е дошло съобщението за прием?

Както каза Русалка, първо е важно да се уточни дали изобщо е кандидатствал през Studentenwerk. Второ, за да се отговори на този въпрос, трябва да се прочетат условията (или например FAQ) в сайта им,  защото във всеки град е различно. Някои са толерантни и дават стаи без документи, но ги изискват до началото на семестъра (октомври). Други пък не пращат изобщо оферти, ако не си приложил документ за прием. Освен това да знаете, че формулярът с приема, който най-вероятно сте получили онлайн/или по пощата (Zulassungsbescheinigung), би трябвало да е достатъчен на първо време за Studentenwerk. По-късно може и да изискат удостоверенито, че е записан в уни (Immatrikulationsbescheinigung). В крайна сметка е най-добре да отпратите запитване директно към Studentenwerk.

Цитат
  квартира, какви са най-успешните начини?

    wggesucht
    immobilienscout24
    т.нар Schwarzes Brett - из университета, в мензите, библиотеката има места, на които се закачват обяви
    вътрешна мрежа през Fachschaft-a (студентската организация на факултета) - зажалост, не знам дали този вариант го има в Нюрнберг
    Facebook - пишете на немски града и Wohnungssuche/wg suche , намирате групата и ставате член - това може би е най-успешният начин


Цитат
Започваме да се замисляме, 17 инчовия лаптоп дали ще му свърши работа или трябва да се търси по-малък и по-компактен?

На този въпрос също е трудно да се отговори, защото всичко зависи от личните предпочитания, а те са различни за всеки един човек. От една страна, много зависи каква е специалността, зажалост не съм запозната колко неговата е зависима от компютър. От друга страна, зависи и дали ще иска с него да ходи на лекции или да го ползва само за учене вкъщи/в библиотеката. Аз съм със 17-инчов лаптоп и досега не съм го ползвала в лекции, защото е много тежък, а по цял ден съм в Уни и ми е неудобно да го нося. Освен това стигнах до заключението, че за мен най-подходящо е да уча по класическия начин - със записки в тетрадка и разпечатване на фолията (скриптовете към лекциите). Понякога, когато уча в библиотеката го взимам или пък ползвам настолните компютри там. Но моята специалност не изисква много работа на компютър нито пък специален софтуер.

Повечето немци предпочитат дигитализирания начин на учене - с лаптоп или таблет. Почти всичк имат Mac или някои от новите тънки лаптопи, които могат да се разглобят на таблет и клавиатура. Ако някой има голям тежък лаптоп в лекция - то е почти винаги чужденец. Това, разбира се, няма голямо значение, даже никакво, но го давам като представа как стоят нещата горе-долу.  Дали инвестицията в Мак си заслужава или не, също е личен избор. Има много предимства, но и недостатъци - невинаги достъпни приложения, проблем с отваряне на файлове, нужда от специални кабели и т.н Simple Smile

От моите наблюдения, най-много ми допада идеята с таблет и лаптоп - лаптоп за вкъщи, а таблет за лекциите/упражненията/библиотеката. Или пък 2в1, както вече споменах. Най-важното не е марката, а достъпния софтуер и приложенията - за хората, които учат дигитално, наприемр, е важно да имат AdobeReader, за да могат да отварят фолията на доцентите. Освен това допълнителни приставки за подчертаване във файловете и правене на записки. Тук идва и въпросът дали записките ще се набират с клавиатура или ще се пишат на ръка (писалка!).

# 672
  • Мнения: 4 936
вчера получихме кампус картата и данните за достъп до сайта, от който вече изтеглихме Immatrikulationsbescheinigung. Сега се надяваме на добри вести за общежитие. И започвам леко-леко да приговям багажа

# 673
  • Мнения: 1 872
Здравейте момичета, моята дъщеря е приета в университета и ще пътуваме на 28-ми. Днес е получила циркулярно писмо, че ако започне работа няма да важи ЕЗОК?Тя смята да работи колкото е позволено в унито, за да си помага за издръжката. Трябвало да си избере тяхна здравна компания?  Някаква информация имате ли за това? Благодаря предварително.

# 674
  • София
  • Мнения: 18 244
Grant, в Нюрнберг задължително изискват да се приложи удостоверението за прием. Още когато кандидатът се регистрира в портала на тамошния Щудентенверк ( който се отваря доста рано, още в началото на календарната година), получава мейл, с който бива хем уведомен за успешната регистрация, хем информиран какво се очаква от него при прием. Евентуалната  оферта е винаги след пуснат мейл с прикачено удостоверение за прием. Да кажем, че кандидатът я приеме и плати кауциона + първия наем. Ако е немец, пращат му  подписания от тях договор на адрес, той го подписва също и връща обратно единия екземпляр. За чужденците тази схема обаче не работи. Договорът с тях се подписва само на място, в офиса на Щудентенверк. Дори и подписан вече, както казах по-нагоре, не бива връчен целият, а само част от него, с която да стане възможно нанасянето. Едва след представянето и на удостоверение за записване студентът разполага с целия договор. Тромава им е процедурата, но пък за сметка на другаде, ако човек регулярно им напомня за себе си след навременна регистрация, все пак получава оферта. Затова попитах дамата дали има регистрация студентът в Щудентенверк. Ако има, сега е времето да понатиснат.
Дъски с обяви из факултетите и мензите има, доколко човек успява да се уреди със стая оттам, нямам идея.
За цитираната от теб организация също не знам дали съществува.
За wggesucht съм на мнение, че е загубена кауза за първокурсник, още повече чужденец. Миналата година пускахме със сина на моя приятелка множество запитвания, буквално никой не отговаря, дори ей така от едната любезност.
За immobilienscout24 - познавам за жалост изгорели хора от измамници.
За мен лично оптималният вариант при неполучена оферта от Щудентенверк са частните общежития + предложения от теб фейсбук вариант.
Лудетината, много деца работят и само с бг здравни осигуровки, включително моето, но има някакъв праг на възнаграждението, който не трябва да се прескача.

Общи условия

Активация на акаунт