Много трудна дилема

  • 54 788
  • 908
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 468
Нерви, битови скандали и т.н. са нормални с две малки деца и при много семейства има такива, НО побой над жената НЕ Е нормално нещо. Още при първия удар спрямо теб(когато сте имали бебе) е трябвало да се стегнеш и да направиш всичко възможно да се махнеш. Съветвам те да потърсиш помощ от твои близки(родители, братя, сестри) и да намериш начин да си тръгнеш. Нещата ще стават по-зле, така че започвай ВЕДНАГА да правиш план за бъдещето. Всичко бих приела, но физически тормоз абсолютно не. Не бъди егоист, че си зависима от него и търпиш за това. Помисли и за децата. Деца, които растат в такава среда, има опасност да станат насилници или пък, момичетата да приемат това за нормално и в бъдеще да търпят тормоз над тях.

# 16
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Първо, не си ти виновна, че бебето е паднало от леглото, когато те е ударил за пръв път. Това се случва на всички, човек си, нормално е да си невнимателна.
А, не бе! Моето падна от дивана, докато бях до него! Падал е и си е разбивал устата, докато и двамата с баща му сме в стаята и го гледаме! Как точно се предотвратяват инциденти, които стават за част от секундата? И даже и да си виновна шамари и ритници ли заслужаваш? Ами ако следващия път детето падне, докато баща му е в стаята ще ти стиска ли да го нариташ и ти? Егати отношенията, братче...

# 17
  • Мнения: X
Аз не виждам защо изобщо авторката споменава за свои недостатъци. Идеални хора няма. Това, че някой не е перфектен, не означава, че другия трябва да го рита в гърба (това е много, много грозна и долна постъпка).

# 18
  • София
  • Мнения: 24 839

Не знам какво да правя! Приемам всякакви съвети. Историята обаче е многопластова и с множество аспекти, нюанси и гледни точки. Знам и виждам и моите, а и неговите недостатъци. Повече обаче не мога да продължавам така. Моля, дайте ми съвети!

На първо място, колкото и да си виновна за ситуацията, не бива да забравяш, че никой няма право да те докосне, камо ли да ти бие шамар и да те рита!
Не мисля, че мъжът ти е насилник, но има проблем с нервите- не е нормално да е " нервак" непрекъснато.
За съжаление, много хора не осъзнават, че това е отклонение от нормалното психическо състояние, а го отдават на характер.
Бих те посъветвала да му заявиш твърдо, че или отива на лекар, при това заедно с теб, на когото да разкаже как се чувства и защо му избиват балансите, или си взимаш голямото дете и го напускаш, като му оставяш малкото да отглежда.
Говори с родителите си предварително, да ти сложат едно рамо.

И не отстъпвай- веднъж заявиш ли го, стигни до изнасяне, защото само така може да промениш нещата.

Пиша ти да пробваш, защото си убедена, че се обичате.

# 19
  • Мнения: 14 654
След като се обичате и не можете един без друг, няма оправия, стой си при мъжа, който те унижава и си яж шамарите в името на любовта.  Още при първия удар е трябвало веднага да напуснеш мъжа си, но ти вместо това си родила и второ дете от него. Ами, ще те бие и занапред, няма какво да те лъжем, че е възможно нещата да се оправят. И книжка да изкараш, пак ще намери за какво да те мачка, защото проблемът е в него и неговото отношение към хората, а не в теб и твоята "смотаност". Не си смотана, само че тоя глупак те е накарал да повярваш в това, за да не смееш да си надигнеш главата. На твое място ще си извадя медицинско и ще подам молба с развод заради побоя.

# 20
  • София
  • Мнения: 2 569
Само на мен ли ми направи впечатление фразата "Ти си зависима от мен" . Това си е точно поведение на насилник ( чела съм по темата и смея да го твърдя) Този човек упражнява не само физическо насилие над съпругата си, а и психическо! Успял е да я "програмира" да мисли сякаш тя наистина е абсолютно зависима от него и няма да може и един ден да преживее без него. Това е невъзможно. Колкото и трудно и ужасно да е в началото, дори да се наложи да смени града и да отиде при родителите си, всичко би било по-добре от живот с насилник! Домашното насилие не се проявява само под формата на удари, манипулацията, обидите, подценяването....всичко това е насилие. Авторката сама казва, че постоянно чува за себе си, че е некадърна и т.н. Много тъжно, наистина. Надявам се думите ми да достигнат до нея, защото никой не заслужава такова отношение.

# 21
  • София
  • Мнения: 2 177
А след като те срита в гърба( Shocked още не мога да го асимилирам), отиде ли да си извадиш медицинско?

# 22
  • Мнения: 4 841
Това, което пишеш е много сериозно и колкото по-бързо излезеш от тантричната омая на "обичаме се много и не можем един без друг", толкова по-добре за теб, за здравето и дори живота ти!
Отношенията ви, така както са описани, са като по учебник олицетворение на отношенията насилник-жертва. Но тъй като тук не сме специалисти, съветът ми е да се обърнеш към такъв. Нека съотношението "два побоя за 12 години срещу стотици прекрасни мигове" не те успокоява - ако в резултат на ритник получиш увреждане, и се инвалидизираш, или нещо по-лошо, какво значение има интервала на насилие?

Потърси специализирана помощ. Има много асоциации, фондации и всякакви видове материали из мрежата. Просто отвори широко очите си и започни да търсиш информация, решенията сами ще дойдат.
Започни с това, що е домашно насилие.
Ето един много добре систематизиран материал, дългичък е, но моля имай търпение и го прочети до края Hands Thumbsup

Домашно насилие

# 23
  • Варна
  • Мнения: 36 605
Нямам думи. Не ща да пиша, че само като чета и се ядосвам безумно.

Мнението ми се покрива на 100% с Янечек.

# 24
  • Мнения: 822
Съжалявам да прочета за това, което ти се случва. "Ти си зависима от мен" - класика!
Дано намериш сили да напуснеш насилника, защото това е единствения разумен изход в такъв случай като твоя. Стъпките са следните - вадиш медицинско, събираш пари, отиваш при адвокат. Разказваш на родителите си.
Търси опора, търси помощ - щом не можеш да се справиш сама в София, потърси друга работа или се върни при родителите си. В никакъв случай не оставай при насилника! Казвам ти го, очите ми се пълнят със сълзи, че има и други жени, които като мен са станали жертва на домашно насилие. Мен бившият ми мъж ме преби на улицата, бях с комоцио. Децата са ме виждали да ме удря. Съжалявам, че го допуснах, толкова много съжалявам. Един път удари ли - КРАЙ!
Спасих се сама. Успях да се измъкна, заедно с децата си. Много е трудно, но е единственото, което си заслужава. По корем ще се влачиш, но един ден като погледнеш назад, ще си отдъхнеш, обещавам ти.

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 14 426
Нещата обикновено само във форумите са еднозначни и черно-бели: шамар - насилник - щом не напускаш, си уфца мазохистка, търпяща унижения, и така нататък.  Embarassed

Не че не се присъединявам към съвета да се опиташ да станеш максимално бързо максимално независима, само за добро би било.

# 26
  • София
  • Мнения: 12 554
Нещата обикновено само във форумите са еднозначни и черно-бели: шамар - насилник - щом не напускаш, си уфца мазохистка, търпяща унижения, и така нататък.  Embarassed

А каква е? Умна жена, чийто любящ съпруг малко е сбъркал, защото е нервен и много обича децата?

# 27
  • Мнения: 18 530
А нима има друг нормален изход?? Може би авторката трябва да е доволна, че долу-горе веднъж на няколко години я посритват? Пък че ежедневно й се обяснява колко е некадърна?? Какво може да е по-еднозначно гадно от това да те удрят, ритат, да те убеждават как не ставаш за нищо? И това пред погледа на децата - на тоя човек не му пука от нищо!

# 28
  • Мнения: X
Здравейте.
Скрит текст:
Честно казано не знам как точно да започна темата! А и не знам откъде да започна! Много дълго време отлагах писането в този подфорум, защото си мислех, че ще успея да си реша проблемите, но не успях! Имам много спешна нужда от съвет! Историята ми е дълга и тегава...С мъжа ми сме заедно от 12 години. Нямаме брак. Имаме две деца- на 6 и на 2г. Най-голямата ирония на цялата история е, че се обичаме, държим един на друг и не можем един без друг! Имали сме скъпи и ценни моменти, които обаче за съжаление са голяма рядкост, тъй като мъжа ми работи на ненормирано работно време и много често отсъства. Почти цялата ежедневна грижа за децата пада върху мен като изключим воденето и взимането от детска градина. Аз все още нямам шофьорска книжка и това е едно от нещата, за които мъжа ми буквално ми вади душата всеки ден.
Цялата драма се състои в следното- постоянно ми се повтаря, че съм смотана, некадърна и безотговорна. Особено по отношение на децата. Той е истински паникьор спрямо тях и много ги пази от всичко. Дори и от мен. Постоянно ми натяква как мога да съм толкова спокойна като паднат, наранят се или нещо друго стане. Той е голям нервак, а и покрай работата си е станал още по-нервен.
Днес обаче прекали. Сутринта в бързината да се приготвя навреме за работа отворих вратата по-рязко и бутнах малкия, който падна на земята и се удари.... И тогава се започна всичко- скандал, обиди, обвинения. Да уточня, че не ми е за първи път да отварям така рязко и той не за първи път ми прави забележки за това. Но аз сутрин винаги бързам именно защото той ми дава зор да съм готова с всичко, за да може навреме да излезем. Сутрините винаги са ни такива- нервни, съпроводени със скандали, упреци и викове, най-вече от негова страна. На мен обаче понякога ми писва да ме обиждат и се озъбвам...както направих и днес...и последва шамар в лицето, а след това и ринтник в гърба. Бях шокирана. Децата се уплашиха и се разреваха.
Не знам какво друго да кажа. Това го прави за втори път. Първият път беше, когато каката беше още бебе на седем месеца и я оставих на леглото буквално за минутка, за да отида да отключа входната врата на свекърва ми (тогава между другото и той можеше да отвори, но не го направи). Малката точно тогава беше започнала да се мъчи да се обръща по корем и естествено падна. Удари си главата на земята, мъжа ми изпадна в истерия, развика се, и ме срита като куче....
Аз осъзнавам, че съм виновна. Не съм идиот, взимам си поука. Но не мисля, че е редно да ме обиждат постоянно и да съм виновна за всичко. А това днес със шамара още не мога да го преодолея. Бузата ме боли и я чувствам подута. А децата...малкия не се разплака от падането, той просто се уплаши от татко си като ми се развика.
Вече не издържам. Искам да си тръгна, но както самият той ми каза: " Ти си зависима от мен!" Аз не мога да карам децата с кола до градината. Аз живея в неговата къща. Заплатата ми няма да стигне да плащам наем и да гледам две деца сама в София. Имам вариант да се върна при родителите си, но те живеят в малък град, където ще ми е почти невъзможно да си намеря работа, или поне не добре платена.
Не знам какво да правя! Приемам всякакви съвети. Историята обаче е многопластова и с множество аспекти, нюанси и гледни точки. Знам и виждам и моите, а и неговите недостатъци. Повече обаче не мога да продължавам така. Моля, дайте ми съвети!
Пишеш, че нямаш къде да отидеш, но аз не виждам друг изход освен един:
взимаш децата и багаж и се махаш.Ако ви иска обратно, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО психолог, за да се справи с агресията си.Дори да има друго виждане за отглеждането и възпитанието на децата ви, различно от твоето, не е начинът да ти го "съобщава" с бой и ритници.
Ако не желае промяна, психолог и лечение, аз лично не бих продължила живота си с насилник.
Дори временно да си без работа при родителите си, е по-добрия вариант от това, което те очаква с него.

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 14 426
Да предположим, че би могъл да има и добри качества и че когато не е "нервен", се отнася добре с нея?

Тя може и да си знае защо е останала въпреки явно осъзнаваните недостатъци, дори защо го обича все още или защо и е било добре с него през повечето време дотук, или тя не знае, но тук във форума всички знаят: такава жена е глупава мазохистка с обработено от мъжа съзнание и нищо друго?  Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт