Ново жилище след продажба на две стари

  • 29 603
  • 328
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 16 024
Е, Агента  до 180 кв.м  едва ли ще се разшири. Мащаба на Румка е недостижим за нас.
Правила съм обратното упражнение  2002 г. От голям, външно много добър тухлен минах на 2 стаен ЕПК, но южен и с работещо парно.
Това ми беше болката - отоплението на огромните външни стени на тухлата. Обявихме го за продажба и  щом взех 10% капаро започнах да си търся мечтания апарт. С купувача имахме уговорка за 60 дни за освобождаване. Но не ми стигнаха, наех гараж за багажа,  викнах хамали  и спазих срока. Планирах да купя пак в Лозенец, но по-малко. На пазара имаше само някакви абсолютни дупки, не ги харесах. Разширих търсенето към Дианабад и си намерих моето. Бившата собственичка - адвокат/нумеролог се запъна да освободи на определена дата - носела и късмет. Изчаках я,  няма как.
 После направих бърз ремонт на новото и за втори път викнах хамали да ме пренесат там. Бяхме двете с 12 годишната ми дъщеря, справихме се. Че и пари ми останаха накрая. За всичко си плащах - ремонт, чистене. Щом като сама се справих, значи за семейство ще е по-лесно. Кошмар ми беше големия апарт. - плътно натъпкан с всичко от чеиза на баба ми до новия век. Разчиствах, отделях нужно и ненужно, пълнех чували и кашони докато търсехме купувач. Колко глупости се събират за години живот...
Но аз също съм на мнението на Змия - нека поне единия сегашен да остане за под наем.  Все е допълнителен доход, улеснявате се.
Пък кое дете кога и къде ще живее - Божа работа.
Обмислете го и  действайте.

# 16
  • София
  • Мнения: 38 476
Мъжа ми го бива, имаме познати майстори - ще се справим.
Обаче няма да взимаме абсолютна дупка - оня тристайния в нашия блок е със старите дограми даже.
Ще оглеждам засега.
Да, възможен е вариант с едното жилище и заем.
А другото да го дам на брат ми под наем. Mr. Green

# 17
  • София
  • Мнения: 16 024
Извън темата - не препоръчвам наем на роднина или приятел.
Да не си разваляме отношенията ....
Сметни си също и нотар. такси за прехвърляне, комисионно ако ползвате брокер.
И това са доста пари.

# 18
  • Мнения: 12 003
Ако избереш варианта с продажбата на само едното жилище, по-удобно ще ти бъде да продадеш свободното и да имаш свободата да действаш в момента, в който си харесате нещо. А и спокойно ще си ремонтираш новото, без да те притесняват срокове за изнасяне. Тази пролет и аз правих това упражнение - продадох единственото жилище и едновременно купих с ипотека. Исках определен квартал на парно. Започнах през април, когато пазарът беше изключително ограничен. Първите два, които харесах не стнаха. И два дена преди продажбата на моя трябваше да намеря какво да купя. В квартала, в който исках, на парно и с асансьор имаше само 4-5 апартамента, но единият беше абсолютна дупка на нереална цена, а другите два не можех да си ги позволя дори с ипотека. Единственият възможен се оказа илединствения несвободен, но накрая купих него. За седмица брокерката и банката уредиха ипотеката и 40 дни по-късно влязохме в новото жилище, макар и с недовършен ремонт. Имах късмет, бе успях бързо да продам моето на един съсед, дори просрочих времето за освобождаване (нямаше къде да се нанесем и човекът прояви разбиране, тъй като не бързаше). Късмет извадих и с брокерката.
По-добре ще е всичко с покупко-продажбата и местенето да приключат до лятото щом ще имаш първокласник. Така детето ще има време да свикне с промяната, да си намери приятелчета преди да тръгне на училище. Успех!

# 19
  • София
  • Мнения: 3 290
Има вариант с кредит мост: купувате с кредит с уговорката част от парите да върнете след продажбата на друго жилище в срок от една година. Така може да продадете само едното в началото и спокойно да си изберете новото без да бързате.

# 20
  • Мнения: X
Извън темата - не препоръчвам наем на роднина или приятел.
Да не си разваляме отношенията ....
+100. Няма по-груба грешка от финансовото овъртолване с роднини. Наематели се намират от лесно по-лесно сега.

# 21
  • София
  • Мнения: 38 476
Май започвате да ме склонявате на този вариант - продажба на едното и кредит.
Още повече, че най-добрия приятел на ММ е направил подобна схема - изплаща си ипотеката на голямото с наема от малкото.

Няма, няма. Шегички си правя за брат ми - и без това си живее при нашите като бей.

# 22
  • Мнения: 253
Аз бих оставила двете малки. Ако нямам начален капитал, ще ги ипотекирам и ще ги дам под наем. Така ще си купя голямо. Малките жилища лесно се отдават и са с по-голяма доходност. Така след години всяко едно от децата ще може да живее отделно.

# 23
  • Мнения: 18 979
Май започвате да ме склонявате на този вариант - продажба на едното и кредит.
Още повече, че най-добрия приятел на ММ е направил подобна схема - изплаща си ипотеката на голямото с наема от малкото.

Няма, няма. Шегички си правя за брат ми - и без това си живее при нашите като бей.

Щом брат ти си живее при вашите, по-добре изобщо недей да разчиташ на варианти, в които зависите от други хора. Отпиши го жилището на вашите като сериозна опция, където дъщеря ти да отиде, когато брат ти се изнесе, че май не е сигурно кога и дали ще се изнесе. Плюс това на нея сега може да ѝ е приятно да ходи там на гости, но след 4-5 години може да не ѝ е много комфортно да съжителства, което си е различно от краткотрайно гостуване, не само със стари хора, но и с поне още един възрастен човек, който си има собствен личен живот.

# 24
  • София
  • Мнения: 38 476
Знам, знам. Аз отдавна съм се научила - те да се оправят с техните имоти.
Затова и гледам ние да си вземем по-голямо жилище - все пак поне 10 г още ще живеем заедно.

# 25
  • Мнения: 1 354
Ние даваме едното под наем, в другото планираме да живеем още поне 1 година, докато ремонтираме най-голямото. Сметнахме, че може да си позволим да изплащаме новото, без продажбата на другите. С голямо самоучастие месечната вноска е 450 лв, което е по- малко от единия наем. Но без самоучастие и заделени пари за ремонт, май е по-малко заслужаващо си...

# 26
  • София
  • Мнения: 38 476
Е аз точно затова питам - нямаме пари за самоучастие и не ми се иска да теглим ипотечен. Оттам нататък какво?

# 27
  • Мнения: 1 354
Според мен си запазете едното жилище, времето си тече и неусетно младежът ще иска да се отдели. Вие в кой град сте, единият апартамент има ли изглед да може да се дава под наем напр 6 мес след покупка на имот.

# 28
  • София
  • Мнения: 8 348
аз купих дупка на разумна цена
за мен беше идеалния вариант, да създам нещо за себе си, а не да се примирявам с чужди виждания
освен това имах избор между голяааам апартамент, след продаване на преустроена гарсониера, и ли две гарсониери и пари за ремонт
избрах двата апартамента, сина доскоро живееше при мен, а в другия апартамент имам наематели

# 29
  • Мнения: 25 737
Май започвате да ме склонявате на този вариант - продажба на едното и кредит.
Няма идеален вариант. До колкото съм те чела, жилището ви е добре отремонтирано, по ваш вкус. Продайте другото, като не бързате и вземете най висока цена. В това време гледайте за голямо, а кредитът ще е ипотечен няма друг начин. Хубавото е, че лихвите са търпими и може да го погасите предсрочно.
Аз не бих продала и двата, за да взема 1 голям...

Общи условия

Активация на акаунт