Ще възкреся темата, но да не повдигам нова....Чудя се какво да измисля като вариант за бързо сутрешно кафе. Имам малко време за приготвяне преди работа /спя до последно/- и към момента карам на шварц или нес кафе. Обаче напоследък рецепторите ми не реагират- явно ми е омръзнало или не ми идва плътно. Реших да се ориентирам към еспресо машина 2-ра ръка, за да пробвам дали ще ми хареса /пак да кажа пия у дома по едно кафе сутрин, другите се пият на работа или навън/. Докато проучвам изнамерих една стара кубинска кафеварка и реших да пробвам какво беше това  Heart Eyes И , о- кафето се оказа много приятно, всичко ухае на кафеджийница и тонусът ми беше на ниво цяла сутрин. НО- приготвянето ми отне 25 мин, забравих котлона включен, първоначално не я бях завинтила правилно и след 30 мин чакане излезе само пара...
Оказа се, че се произвеждат, макар и с доста ограничен избор, електрически кафеварки- предполагам действат на принципна на ел. кана. Въпросът ми е - някой ползвал ли електрическа кубинска кафеварка и има ли впечатления? Цените им са колкото би ми струвала еспресо машина 2ра ръка и се колебая. Не искам излишни, големи или ангажиращи за подържане уреди и затова се въздържам от еспресомашина, ама пък и искам хубаво кафе от което ми зависи цялостната настройка във времето и пространството сутринта  Grinning И така- помагайте
Ако искаш плътно и с каймак кафе , то направо си купи еспресо кафе машина с крема диск , минимум 15 бара налягане .Саеко , Делонги около 180 -260 лв. са
Ето тази е и на доста изгодна цена.
https://www.emag.bg/espreso-mashina-zephyr-850w-15-bara-krema-di … VP_AP_CMD-0aa66m5

+1,  а и машината загрява и е готова за работа само за 2-3 мин. Така, че кафето става много бързо.