Курбан по време на бременост?

  • 2 874
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 181
и аз не знам дали е хубаво или не, ама ние правихме курбан - бях в девети месец.

# 16
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
И аз знам, че курбан не се прекъсва. След като сте почнали веднъж, хубаво е до края да се прави

# 17
  • София
  • Мнения: 39 766
Баба ми ми е казвала, че курбан не се прекъсва.
Всяка година правят курбан на вуйчо ми. Една година (преди доста години) нямали пари, решили да не правят. Баба ми сънувала как някакво момиче влязло в къщата, започнало да наднича под леглата и да търсела агнето. И баба ми се ошашкала, намерили пари на заем и направили курбана.

нали курбан се прави за здраве.

# 18
  • Мнения: 7 091
Вярно е, че курбан не се прекъсва. НО!
Аз съм питала в църква ... когато по някаква причина не искаш да се коли живото се прави така наречиният БЕЗКРЪВЕН курбан. Изразява се в това да занесеш в църквата на деня следните неща - брашно и олио /това от което се прави хлябя/, и вино. Поръчва се служба за здраве и готово.  Grinning
Против съм да се прекъсва живот, за здраве на друг живот  #Crazy
Още повече, че си бременна!
Аз лично също правя всяка година безкръвен курбан.


Абсолютно е вярно това! Не е необходимо да се коли животно, аз знам даже че по принцип само първата година се прави с агне, другите ако искаш просто си събираш гости, които да " нахраниш" и се дава вино, олио и брашно в църквата. И ние правим така, не колим животно.

# 19
  • Мнения: 1 290
Момичета благодаря Ви най-сърдечно за отговорите.
Аз явно не съм се изразила добре.

Изобщо не спрягм варианта за неправене на курбан.
Курбан така или иначе ще има.
Аз нямам нищо против самото събиране на рода и приятели и похапване и пийване за мое здраве.
Дори напротив - много е хубаво.

Проблема е, че въпросните яренца пасат пред нас (живея в къща в едно село) и сърцето ми се къса като нарочат родителите ми някое.
идеята с отнемане на живот за сметка на моя не ми допада - това е всичко...

И си мислих точно далисега като съм бременна не е пошло да отнемам живот.
Естествено не само, че не го коля аз, а дори и не присъствам...

Предполагам, че така или иначе едно яре ще "замине" пак...

Исках просто да видя вашето мнение - според църквата няма проблем курбана да е безкръвен, но също не е проблем и да е както досега.

още веднъж ви благодаря за мненията Simple Smile

# 20
  • Мнения: 1 413
Извинявай, че така ни в клин, ни в ръкав ти се намесвам, но защо не направиш питка във формата на животното и от нея да дадеш на хората, които ти гостуват? При всички случаи бих се посъветвала с духовник и бих направила безкръвен курбан.
Желая ти от сърце много щастие  bouquet голяма си симпатяга!

# 21
  • Мнения: 1 942
Ами явно това, че ще убият едно от животинките те притеснява. Сега с бремеността си много чуствителна /предполагам/ и това съвсем не ти допада доколкото разбирам. Аз също съм участвала в отглеждането на яренца и асоциацията с играещи деца е голяма  Laughing Сякаш не е момента да колите яре. Защо не поговориш с вашите и само тази година да направите курбана с риби.

# 22
  • София
  • Мнения: 3 064
Аз мисля, че с курбан или без ярето ще замине... Не си го слагай на душата - така и така нещо трябва да се яде. Освен ако не си вегетарианка,  всеки ден се прекъсва чужд живот за да има какво да ядеш.

Чисто субективно, дори демагогски, мога да ти кажа, че аз лично, ако съм видяла животното живо, не бих могла да го ям. Това, обаче, са градски глезотии.

# 23
  • варненка от София
  • Мнения: 4 881
Не мисля, че курбанът и бременността имат нещо общо. Ако нещо е измислено, то ще да е суеверие някакво. Аз смятам, че не бива много, много да робуваме на суеверия. Знам само, че започне ли са да се прави веднъж курбан, просто не трябва да се прекъсва и пропуска, което само по себе си е пак суеверие.

# 24
  • Мнения: 445
Чувала съм, че курбана се прави 3 години и след това не.
Ти от колко години го правиш? Цял живот ли трябва да се прави?

# 25
Курбанът не е за здраве! Той би трябвало да представлява материалната изява на благодарността ни затова, че Господ ни е избавил от някакво изпитание, че е предпазил живота и здравето ни и т.н. В християнството всеки ритуал има своя символизъм и да казваме, че правим нещо "за здраве" обезсмисля дълбокия замисъл на ритуала. Според мен е хубаво, че родителите ти всяка година правят този ритуал, но по-важното е дали благодарят за спасения ти живот, дали отделят макар и минута да се замислят над нематериалните неща и да отправят почитта си към Бог, който ти е подарил живота всъщност два пъти: при раждането ти и когато те е запазил от катастрофата. Ако правите ритуала и сте с благодарни и признателни сърца към Бог, той наистина има смисъл. Иначе по нищо не би се различавал от заколването на прасе през зимата например. 

Общи условия

Активация на акаунт