Глутенова непоносимост?

  • 4 107
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 31
Здравейте.  От около 2 месеца имам проблеми със стомаха.  Опитвам се да наблюдавам какво ям и как реагира стомахът ми. Пия всеки ден Нексиум и пробиотик от седмица. Мисля, че имам алергия към глутена. В събота забелязах след приема на глутен (парче торта) след час  главата ме заболя без външен фактор (шум,умора и т.н.). Днес след като си хапнах обикновен сандвич( вегански ) с тиква,боб,булгур и някаква салата имам чувството, че съм яла камъни... корема ми е страшно подут и ми се повдигаше. Не знам глутена ли е или просто стомаха ми не е в ред. Миналата седмица имах дни, в които не приемах изобщо глутен и се чувствах добре. Видях цените на тестовете за алергии, мисля да си направя като се прибера в България или тук да моля джипито. Някой има ли такава алергия ? Имахте ли симптоми? Сега като се замисля и преди често се оплаквах от тежест в корема

Последна редакция: вт, 07 ное 2017, 18:47 от Тед Райчева

# 1
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
при мен така и не се изясни, защото след като установих, че глутенът ми пакости и отидох на лекар, той ми каза, да не го ям, щом симптомите ми изчезват, то без това друга терапия, освен пълно избягване, нямало...  ooooh!

ако решиш да се изследваш е супер важно все още да консумираш глутен, иначе резултатите са невалидни.

пускат се IgA  и IgI на глиадин (мисля, че така се казва, не е при мен изследването). това е за алергия към глутена.
за цьолиакалия се взима проба от тънкото черво.

моите симптоми бяха много малко свързани със стомаха и червата и затова трудно се сетих, а лекарите години наред не успяваха да открият какво причинява моята симптоматика: отчайваща умора, ставах и си лягах еднакво уморена, никаква концентрация, никаква издръжливост при физ. дейност, дори и дом. работа ме уморяваше много, световъртеж, задържане на вода.
първата седмица изчезна водата и умората, после постепенно взеха да изчезват световъртежа и да се връща издръжливостта.

един месец бях на щадяща храна, за да се регенерират червата.
изчезна ми непоносимостта към зелеви, явно раздразнените черва не са успявали да ги обработват...

# 2
  • Мнения: 31
Благодаря за отговора.  Аз също имам и вашите  симптоми. Уморена съм през  повечето време и като цяло понякога изглеждам  като не адекватна.

# 3
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
за жалост мен лекарите не ме вземаха на сериозно. всички изследвания ми бяха наред, но аз бях надута от вода (крака, задник, корем, горната част на ръцете) и ми обясняваха, че било нормално... #Cussing out

имах и brain fog - потърси из нета какво е това. при мен се появява сега, ако се яла нещо замърсено.

при цьолиакия трябва да се внимава за минимално количество глутен и дори нещо глутеносъдържащо да е пържено в олиото и после безглутеново, пак се появяват симптоми.
т.е. навън ми е супер трудно да се храня. Rolling Eyes

а години наред аз рядко се хранех с купен хляб, ако купувах беше био, със закваска.
тестените неща си ги правех вкъщи с био, пълнозърнесто брашно.
бях убедена, че цялата истерия покрай глутена е маркетингов трик.
сега ми се връща... Whistling

# 4
  • Мнения: 31
Прочетох за brain fog. Пише, че може да и е от липса на B12. Не знам и аз. Не мога да си поставя диагноза, защото не съм лекар. На всеки му става странно като кажа, че може да имам алергия към глутена. Аз не знам, но подозирам. (Повечето хора мислят, че алергиите са само по рождение) Единствения признак който забелязах беше, че преди закусвах овесени ядки и корема ми се подуваше като на бременна и ми беше адски тежко.  Вече ги спрях. Ще ходя освен в понеделник да видя какво ще ми кажат английските доктори

# 5
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
и аз се лутах като теб: първо според лекарите съм уморена от желязодефицитната анемия. пиех хапчета, минаваше, аз продължавах да съм уморена, след 6м. отново бях с анемия....
второ - вит.Б12 ми биха на инжекции, малко се подобрих, но кардинална разлика нямаше.
накрая си мислеха, че си измислям, а имаше дни ме беше страх да се кача в колата да не направя произшествие... Rolling Eyes

аз подувания нямах, освен отоците вода, но те си бяха постоянно налични.
имах корем като медуза, тресеше се. отврат.  Sick

ако наистина се окаже проблем с глутена: внимавай при прием на лекарства, някои са с пшенично нишесте. внимавай с чая - аз имах чай със зелен овес вътре.... кой да се сети.
внимавай със смесените подправки, тип къри, някои могат да са "обогатени" с нишесте.
аз реагирам и на някои фобрични захарни производни, които са произведени от зърнени храни, но се декларират като краен продукт и се водят без наличие на глутен, но аз реагирам и на тях, та избягвам и пакетирани храни.
внимавай с алкохола - уиски, водка, някои ликьори и подобни (пак заради захарите и кульорите) правят проблеми. бира - забравяш. аз пия само вино и малко ром.

успех с лекарите.

# 6
  • Мнения: 31
Ох ужас.... аз както си обичам пица и разни кексове 😂 Ще видим какво ще кажат.  Ако не в България  другия месец

# 7
  • Мнения: 16
Здравейте !

От години 6-7 страдам от болки, газове в червата, мислех че са яйчниците, мислех че са бъбреците, защото имах чести циститни позиви явно от издуването на корема.... Ходила съм на хомеопати, правила съм колоноскопия, но не можеха да остановят какво ми е и болките все оставаха. От 3-4 дена изключих всякакви тестени и болките спряха. Сега не знам на какъв лекар да отида ?!  Не мога просто така да спра всякакви житни ! Sad... Моля споделете вашия опит ?

# 8
  • Мнения: X
Здравейте, имам въпрос относно тестовете за глутенова непоносимост. От 10 дни не съм консумирала храни с глутен, достатъчно ли е днес да ям нещо с глутен и утре да си пусна теста? Или е необходимо да мине повече време с редовна консумация на глутен?

# 9
  • Мнения: 201
Абсолютно като вас .. спазми жестоки, диария, подуване като ям глутен ... спра ли го ... Всичко е наред... минавам тотално без глутен ... проблема е че нямам много сили след това ...

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 2 469
Момичета, дали можете да ми помогнете да си обясня резултатите от теста за хранителна непонозимост, който направихме преди време в Боди мед. Теста показа непоносимост към глутен и поносимост към твърда пшеница. В резултат на това опитвам да купувам хляб и макаронени изделия от твърда пшеница, но генерално разбирането ми е че във пшеницата има глутен....как да си обясня това разделеление !? Ще съм Ви безкрайно признателна, ако можете да ми съдействате със съвет!

# 11
  • Мнения: 1 421
Здравейте! И аз идвам да попитам за малко помощ. Пуснах изследвания за непоносимост към глутен на моя глава след четене в нета защото от години си имам симптомите. И като не ям глутен проблеми нямам. Напоследък яко се олях с глутена, следователно и симптомите се върнаха та за туй реших да пусна изследвания. Нещо не мога да се ориентирам в разчитането им. Според резултатите нищо ми няма, или аз нещо бъркам? Ако някой може да помогне ще съм много благодарна. 😊

# 12
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Симптомите може да не са от глутена, а от fodmap.
Има списък в нета в кои храни ги има. В този случай хляб с квас не би трябвало да ти прави проблеми.

# 13
  • Мнения: 1 421
Благодаря! Ще прочета по темата и ще запозная по-подробно. Чувала съм за fodmap, но не съм обръщала винмание.

# 14
  • Мнения: 8


Проблеми години наред, стомах, черва, газове, липса на енергия, а от всички прегледи здрав си само гастрит, д-р Кадъм бе единствена потърсила проблема в тая насока, веднага ми назначи тия изследвания, но си отиде от тоя свят преди да ги разчете, та помогнете ми като ме насочите към доктор който ще ми помогне.

Общи условия

Активация на акаунт