Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 49

  • 64 458
  • 750
  •   1
Отговори
# 735
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Аз мога да се похваля с ТСХ в норми, но косопадът не намалява. Вие засякли ли сте закономерност?
Какво значи "в норми"? Колко е? Ако е над 2 при мен е проблем що се касае до косата. Или поне с такива впечатления съм останала, винаги при косопад ТСХ ми е над 2,5-3.

# 736
  • Мнения: 13
Аз мога да се похваля с ТСХ в норми, но косопадът не намалява. Вие засякли ли сте закономерност?

Ето какво казва един много опитен доктор John Lowe по въпроса за стойностите на TSH, T4 и дори T3

My research group and others have measured the resting metabolic rates (RMRs) of hundreds of patients; in general, we’ve found that in the majority of cases RMR levels don’t correlate with TSH levels. The free T4 never correlates—ever! The free T3 does correlate weakly, but only after we’ve included around 100 patients in a study. This finding with the free T3 means that it’s statistically interesting but of no clinical value. The main aim of using thyroid function test results should be to normalize oxidative metabolism. That’s what the RMR and basal metabolic rate (BMR) measure—the status of a patient’s oxidative metabolism. But, studies show that we can’t accurately tell what a patient’s oxidative metabolism is from the free T3, free T4, or the TSH. The result of our studies is that reaching conclusions about a patient’s metabolic status based on thyroid function tests is simply foolishness and almost always flat wrong. What is most worthy of note is this: as early as 1989, conventional [allopathic] endocrinologists had been avidly promoting thyroid function blood tests, without justification, as the “gold standard” of diagnosis. This was a presumption never scientifically warranted, nor is it any more today than it was in 1989.

Или казано накратко - TSH, fT4 и fT3 са почти безполезни - това са го знаели истинските ендокринолози преди  десетилетия - лекували са хората според телесната температура, пулса и симптомите. Сегашните т.нар. ендокринолози нямат почти никаква идея, какво правят - те не могат да отговорят на прости въпроси като например защо съдят за здравето на щитовидната жлеза по хормон, който идва от хипофизата като нямат никаква гаранция, че хипофизата или дори хипоталамуса работят нормално, защо не изследват кортизола при положение, че без него t3 не може да влиза в клетката, какво значение има TSH като може да е в норма и пак да си с температура 35 градуса и пулс 50, какво значение  има t4 като няма гаранция, че нормално се обръща в T3. Да не говорим че може fT3 да е в горната част на нормата и пак да си хипо на ниво клетка. Този същия д-р Lowe е взимал по 150 мг T3 в продължение на 25 години - той обяснява нуждата от такава доза с thyroid resistance. С други думи единствения ти сигурен ориентир е температурата ти, която трябва да бъде над 36,5 градуса - всичко надолу е хипофункция - която може да идва от липсата на щитовидни хормони или проблеми с кортизола - или комбинация от двете. Форумите са пълни с хора, които с години не могат да се оправят като взимат T4, T3 или комбинация от двете - за това може да има само малко смислени  обяснения - например проблеми с кортизола или както някой казват thyroid resistance. Има и някакъв нищожен процент, които се оправят само с T4, но те са си направо изключение.

# 737
  • Мнения: 47 989
Съвсем наскоро бяхме пак в болница по друг повод. Детската ендо пусна всичко, което можете да се сетите, вкл кортизол и т.н. Само дето интерпретации, освен ако нещо не е драстично над или под показатели,е мнооооого трудна работа, а пък да рискуваш ей тъй на предположения...рисковано. За съжаление наистина за доста заболявания, особено автоимунни, изследванията са или объркващи, или подвеждащи, или недостатъчни. Обаче какво ни остава, да си наем по интернет ли. Пускаме изследвания, а пък после всеки се лута и пробва. Факт.
Ей на, има лекари, дето не пускат изследвания, ама кой е доволен от тях- никой. Не са черно бели нещата.

# 738
  • Мнения: 11 737
При условие, че има и други заболявания, при които една от индикациите е точно понижена телесна температура, то следва да се направят най-различни изследвания, за да се уточни какви са причините за въпросната по-ниска стойност.
Съвсем отделно от това, физическа преумора, умствена преумора,  липса на движение, също водят до понижаване на температурата.

Ползвам температурния метод за определяне на функцията на жлезата от години и го правя 3-4 дни преди изследване на хормони. Не ме е подвеждал и стойностите отговарят на получените резултати от изследванията, но да кажем, че от хипофункция с измерени стойности на ТСХ 3 до хипофункция с измерени стойности на ТСХ 10 има значителна разлика и дори да се изключи като причина кортизола и хипофизата и се окаже като причина, че е завишен в следствие на болната щитовидна жлеза, то макар и при двете ТСХ температурата да е понижена, следва различни дози лекарства да се приемат, с цел подобряване на функцията на жлезата.  А и не само това. Всеки организъм при еднакви стойности на хормони реагира различно на лечение. Трудно би било да си определя дози и лечение сама без да имам някаква начална стойност и да проследявам, а само да следя температурата, на която влияят и други фактори и смятам, че самостоятелно не е достатъчна за диагностика.
Пулс имам ускорен и при хипофункция и при хиперфункция. Причините за неговото ускорение и понижаване може да са най-различни и не само свързани с щитовидната функция.

# 739
  • София
  • Мнения: 6 010
Аз мога да се похваля с ТСХ в норми, но косопадът не намалява. Вие засякли ли сте закономерност?
Какво значи "в норми"? Колко е? Ако е над 2 при мен е проблем що се касае до косата. Или поне с такива впечатления съм останала, винаги при косопад ТСХ ми е над 2,5-3.

Мон, ТСХ е 1.8. Косопадът ми не е чак толкова страшен, по-скоро очаквах, че би намалял поне леко с нормалното ТСХ. Аз от години го боря и под 4 трудно съм го виждала.

Merelenda, на ежедневна база ли мериш температура или само когато не се почувстваш добре. И къде я мериш?
Аз тъкмо сега започнах да меря БТ сутрин и ще ми е интересно да следя зависимости.

# 740
  • Мнения: 6 346
Лаленце, знам, че косопадът се повлиява бавно дори след коригиране и на феритина (ако той е бил нисък), и на щитовидните хормони. А мисля, че и стресът влияе, а той трудно се овладява... Така че изчакай, не го мисли, дано след още няколко седмици да видиш подобрение.

# 741
  • Мнения: 11 737
Лаленце, няколко дни преди да пусна хормони я меря. Всяка сутрин, по едно и също време, при събуждане, още в леглото. Поне 3-4 поредни дни. Меря под мишница.
Все пак трябва да се вземат предвид и периоди на овулация, при които има повишение, но при мен в хипофункция стойностите категорично са били около 36, 36,1-2, и под 36 е била. При хиперфункция са доста високи, като надвишават 37, та там е ясно. Но когато Т ми е била над 36,5, наистина хормоните са ми били оптимални и ТСХ не е надвишавал 2.
Последно ТСХ ми беше 3 и Т ми беше ниска.
Меря с живачен термометър.

# 742
  • София
  • Мнения: 3 291
Искам да ви кажа, че поне от 20 години съм с ниска телесна температура (около 36). Винаги съм го мислила за нещо безобидно и никой доктор до сега не ме е насочвал да търся причината.

# 743
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Госпожа Лаленце , споделям мнението на Cioccolata, дано скоро се нормализира косопадът, но си трябва време, месеци...
Моята температура е около 36,3, когато ТСХ отиде към 5-6 и 36,4-36,6, когато ТСХ е около 1.

# 744
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
аз имам косопад с нормално ТСХ и Т3 и Т4. отчайващ косопад. Confused толкова зле, че ходех само с вързана коса, защото храната се пълнеше с косми  Close
все ми обясняваха, че е от анемията, но дори когато нямам анемия, пак ми капеше.

от известно време намаля косопада, незнам на какво се дължи. Thinking
взимам вит.Д (него го взимам от много време и не е от него), вит.Б комплекс и селен.

и аз почвам да си меря темпратурата.
все ми е студено. Rolling Eyes
признавам си, че докато пиех желязо не ми беше толкова студено. сега не би трябвало да имам пак анемия, може при следващото взимане на кръв да кажа пак да ми изследват нивата.
особено ако стоя известно време на едно място (седнала пред РС напр.) и се сковавам от студ.

# 745
  • Мнения: 6 346
Ася, щом си с цьолиакия, това е довело до затруднено усвояване на много вещества, така че е нормално да имаш косопад, предполагам... Сега си спряла глутена и би трябвало положението да се подобри, но ще трябва време.

# 746
  • София
  • Мнения: 11 116
При мен косопада спря, мога ли да очаквам възстановяване на косата или така ще си остана ?

# 747
  • Мнения: 13
безплатен и бърз тест Simple Smile   
 

# 748
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Ася, щом си с цьолиакия, това е довело до затруднено усвояване на много вещества, така че е нормално да имаш косопад, предполагам... Сега си спряла глутена и би трябвало положението да се подобри, но ще трябва време.

в момента и аз така си обяснявам нещата, но косопад имам от много години.
единствено по време на бременността нямах, също и един път след бременността при хомеопатично лечение, но беше за няколко месеца. косопадът спря рязко. после започна бавно да се връща.

аз предполагам, че от раждането при мен се е случило нещо, защото ми отне много време да се възстановя и бях постоянно преуморена и изнервена (имах всички симптоми на хипо, но ми обясняваха, че било нормално с малко бебе да съм уморена, да ми капе косата и да нямам сили за нищо  #Cussing out).

жгмъц, предполагам, че ще ти се възстанови косата.
аз въпреки, че бях с жесток косопад, си имам коса до раменете, т.е. растат ми постоянно нови косми.
просто ме дразнят космите по земята и в храната  Sick
знам, че маска с чесън помага много, но смърди месеци наред при намокряне и не съм я правила.
понякога си правя с кефир (правя си го), но и с него мирише после  няколко измивания подред.

pesh, петите на единия са очарователни....предполагам е от хипото....

# 749
  • Мнения: 6 346
На двете ми познати, които имаха силен косопад преди години, косата им така и не се възстанови в първоначалния си вид... Не са плешиви, естествено, но косата им беше по-гъста преди, т.е. личи си все пак, макар и не много.

Общи условия

Активация на акаунт