Истанбул [тема 42]

  • 98 355
  • 736
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 539
Последната страница е пълна каша. Трудно се разбира кой какво пита и на кого отговаря. Моля за малко повече коректност при публикуването и цитирането! Благодаря!


milieva89, не е въпросът само какво е разстоянието, а и какъв е пътят, през какъв район и изобщо какъв е смисълът от цялата разходка. Туристка, туристка... Колко може да е турист едно дете на година и 2 месеца?



Сменихме хотела с този : Edibe Sultan Hotel
Търсихме 3 часа... и тъй като плануваме в последния момент, а аз обичам всичко да ни е организирано, се ровя денонощно за инфо. Лека полека ми се нарежда картинката, изкарах си метро станциите, трамвая. 
Босфора с лодка за жалост ще го гледаме денем, заради малката Simple Smile
Нямам търпение вече, заразихте ме с разкази за този град ❤


Здравейте! Искам да споделя за ходенето в Истанбул с малко дете. От всичко прочетено в темата ние си бяхме взели количка (детето беше на 1 година и 7 месеца) и това се оказа много добър вариант. Ние сме свикнали да обикаляме цял ден и имаше моменти, в които детето спеше в количката, а ние обикаляхме обектите по поставена си цел.

# 676
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Подкрепям напълно! Не го споменах, защото не съм и помисляла, че може да се тръгне с дете на тази възраст без количка. Ние купихме на нашия специално за хойкане извън Варна една лекичка и много компактна при сгъване, защото неговата заема огромна част от багажника. Иначе имаме още 3, ама такава лека нямаме. Smile Изобщо не мисля да го ограничавам откъм сън и да го влача за ръка. Все пак на тази възраст децата са току-що проходили, образно казано.




milieva89, този хотел е с много по-добра локация. На пешеходно разстояние е не само от Султанахмет и забележителностите там, но и от Еминьоню, респективно Египетския пазар, мост Галата, пристанището, станцията на Мармарай в Сиркеджи. Близо е и до спирката на трамвая. Професионално направени снимки, които се надявам да отразяват реалните условия. Оценката е висока, а цената - поносима. Така че определено това е по-добрият избор.
За вечерното посещение в Сапфир... Ами просто обърни внимание кога се стъмнява (на 20.02. залезът в Истанбул ще е в 18:44 тяхно време) и се постарайте да сте там примерно половин час преди това, за да хванете свечеряването и гледката по тъмно. Същото се отнася и за Босфора. Предвид ранното (все още) стъмняване, може да се качите на корабче на Турьол примерно в 18ч. Така на отиване ще ви е светло, а на връщане - тъмно. Турът е около час и половина, така че към 20ч. може да сте обратно в хотела, ако е време малката да спи. Тук все пак говоря за турско време, а не бива да се забравя, че там ползват лятното часово време, т.е. тяхното 21ч. е наше 20ч.  През седмицата последният тур е в 18ч., а в събота и неделя - в 19ч. Цената е 15 лири за възрастен.
Ето и разписанието : http://www.turyol.com/TarifeSeferSabit.aspx

Избираш Bosforus tours отляво, а после Eminönü - Üsküdar / BOĞAZTURU / Üsküdar - Eminönü, за да видиш часовете на тръгване.




4o4ka01, май още не сме ти отговорили... ? "Обществен паркинг" е паркиране на улицата, в нещо като синя зона. По-късно ще опитам да дам някакъв примерен ред на посочените от теб обекти.


Последна редакция: вт, 13 фев 2018, 14:50 от beljata

# 677
  • Мнения: 7 875
Малко хапване между сериозните теми Simple Smile
И за загрявка преди пътуването Simple Smile

# 678
  • Варна
  • Мнения: 79
Подкрепям напълно! Не го споменах, защото не съм и помисляла, че може да се тръгне с дете на тази възраст без количка. Ние купихме на нашия специално за хойкане извън Варна една лекичка и много компактна при сгъване, защото неговата заема огромна част от багажника. Иначе имаме още 3, ама такава лека нямаме. Smile Изобщо не мисля да го ограничавам откъм сън и да го влача за ръка. Все пак на тази възраст децата са току-що проходили, образно казано.




milieva89, този хотел е с много по-добра локация. На пешеходно разстояние е не само от Султанахмет и забележителностите там, но и от Еминьоню, респективно Египетския пазар, мост Галата, пристанището, станцията на Мармарай в Сиркеджи. Близо е и до спирката на трамвая. Професионално направени снимки, които се надявам да отразяват реалните условия. Оценката е висока, а цената - поносима. Така че определено това е по-добрият избор.
За вечерното посещение в Сапфир... Ами просто обърни внимание кога се стъмнява (на 20.02. залезът в Истанбул ще е в 18:44 тяхно време) и се постарайте да сте там примерно половин час преди това, за да хванете свечеряването и гледката по тъмно. Същото се отнася и за Босфора. Предвид ранното (все още) стъмняване, може да се качите на корабче на Турьол примерно в 18ч. Така на отиване ще ви е светло, а на връщане - тъмно. Турът е около час и половина, така че към 20ч. може да сте обратно в хотела, ако е време малката да спи. Тук все пак говоря за турско време, а не бива да се забравя, че там ползват лятното часово време, т.е. тяхното 20ч. е наше 21ч.  През седмицата последният тур е в 18ч., а в събота и неделя - в 19ч. Цената е 15 лири за възрастен.
Ето и разписанието : http://www.turyol.com/TarifeSeferSabit.aspx

Избираш Bosforus tours отляво, а после Eminönü - Üsküdar / BOĞAZTURU / Üsküdar - Eminönü, за да видиш часовете на тръгване.




4o4ka01, май още не сме ти отговорили... ? "Обществен паркинг" е паркиране на улицата, в нещо като синя зона. По-късно ще опитам да дам някакъв примерен ред на посочените от теб обекти.




Много, ама много благодаря! И ние купихме количка за пътувания, за посещението ни на Сицилия.
Хубавото е, че малката ляга след 22 ч и ще можем да се насладим на гледките ☀
Чета цялата тема назад и се влюбвам, без да съм видяла града ☺😍
Изникна ми и нов въпрос - кой аквариум е по- хубав, кой си заслужава да посетим сега ?

# 679
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Много се извинявам, ама коригирах поста 100 пъти и накрая съм написала голяма глупост.
Разбира се, че е обратното - тяхно 21 ч. е наше 20 ч., т.е. съвсем навреме може да се приберете след Босфора или Сапфир.
Оправих го, ама в цитата си стои.
Скрит текст:
Аман с това време!

4o4ka01, сравнително близо до хотела ви знам два паркинга - подземен и такъв на етажи. Ще погледна за още по-близък, но тези са на поносимо разстояние и струва ми се леснодостъпни, без да се налага да се върти много по малките улички. Пак ще пиша...

# 680
  • Мнения: 47
Извинявам се ако съм пропуснала назад в написаното, но ми се иска да спомена две любими места, които си заслужават да бъдат посетени- дворецът Бейлербей, с неговата уникална гледка към един от мостовете на Босфора, както и хълма Чамлъджа- мисля, че това беше най- високата точна на азиатския бряг, а от там гледката наистина е страхотна- виждат се и двата моста.
За двореца билета е 30 лири мисля, а на Чамлъджа нямаше входен билет, има много интересна чайна, където може да се опитат интересни сладкиши.

# 681
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Попаднах на един сайт за паркингите в Истанбул:
 
http://ispark.istanbul/otoparklarimiz/

Тези явно са общински, а цените им са доста сносни. Остана и да има места....

4o4ka01, на много удобно място за вас има тук един паркинг с доста голям капацитет и цена 24 лири за ден. Бих казала, че ако нямате много багаж дори може пеша да се придвижите от и до паркинга (ок. 500м), за да не се бутате из уличките около хотела ви. Освен това мястото му е изключително удобно при влизане и излизане към България, защото е леснодостъпен през бул. Ататюрк и едноименния мост, а после по бул. Рефик Сейдам.


SibilaLilova, разбира се, че многократно са споменавани и двата обекта, но това не е проблем. Нека се споменат отново. Съвсем наскоро коментирахме дори, че подстъпите към Чамлъджа вече са достъпни и с метрото, което е огромно облекчение, защото пътуването дотам нерядко беше цяла сага. А за Бейлербей е важно да отбележим отново, че има и вход само за градината, който беше със символична цена, а дава възможност да се разгледа двореца отвън и да се види прекрасната гледка от градината му, както и да се пийне нещо в заведението в двора.



# 682
  • София
  • Мнения: 13 149
А за Бейлербей е важно да отбележим отново, че има и вход само за градината, който беше със символична цена, а дава възможност да се разгледа двореца отвън и да се види прекрасната гледка от градината му, както и да се пийне нещо в заведението в двора.
Като се замисля, евтиното билетче май точно заради кафенето го има. И в Ъхлъмур има влизане срещу символичен вход и пак с цел кафенето.  Grinning То там градината хич я няма, а дворецът се вижда идеално и без да влизаш в градината. Simple Smile

Обикновено хотелите предлагат паркинги в близост до хотела, но едва ли ще са само 24 лири, за колкото е намерила Белята. Май около 10 евро на денонощие се движат. Може би е добре да ги попитате и да сте наясно от преди това.

# 683
  • Варна
  • Мнения: 4 221

Като се замисля, евтиното билетче май точно заради кафенето го има. И в Ъхлъмур има влизане срещу символичен вход и пак с цел кафенето.  Grinning То там градината хич я няма, а дворецът се вижда идеално и без да влизаш в градината. Simple Smile

Обикновено хотелите предлагат паркинги в близост до хотела, но едва ли ще са само 24 лири, за колкото е намерила Белята. Май около 10 евро на денонощие се движат. Може би е добре да ги попитате и да сте наясно от преди това.


Ами, тъй, де. Иначе колко хора ще влязат в кафенето? Но тук поне има и други ползи от влизането.

А иначе хотелът им предлага "обществен паркинг" за 10 евро на ден. Това в моите представи е паркиране на улицата (коя знае на коя улица, като виждам локацията на хотела...), при това на двойна цена и без охрана, каквато онзи паркинг би трябвало да има. Ама знам ли... Ние засега сме били само на "безплатен обществен".

# 684
  • Мнения: 11 747
В Ъхламур входа беше 1 лира, в далечната... не помня коя, може би 2010. А чаят в кафенето също 1 лира. С удоволствие бих го повторила, но кога ли.

# 685
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 580
Новата мода в уличната храна на Истанбул - Пацо бургер  Laughing



Колкото и да обичам пържени картофи го намирам за безсмислен, но за вегетарианците сигурно е опция.  Peace

# 686
  • София
  • Мнения: 13 149
Само когато е безплатен обществен паркинг е на улицата. Когато е платен, ще е някой двор или подземен паркинг на съседен хотел. Няма да е неохраняем. Цената ще е туристическа, а не като на общинския паркинг, но пък ще е наблизо.

Николче, още преди 5-6 години се излъгах да си купя хляб с картофи.  Laughing  Беше на картинка и го посочих. Изобщо не съм предполагала, че е само с картофи. Мислех си, че са отгоре. Ами хапнах си картофките. Питката първо щях да я хвърлям, пък си я прибрах, защото беше мекичка и вкусна, а в хотела имахме останал някакъв салам.  Grinning

Последна редакция: вт, 13 фев 2018, 18:36 от Тaня67

# 687
  • гр. София
  • Мнения: 4 774
Чета ви във връзка с предстоящото ни пътуване до Истанбул на Великден. И да попитам отдавна списващите темата. Преди време споменавате за едно кафене във високата част на града д уникална гледка към него - за хълма Чамлъджа ли става въпрос и чайната, която преди малко Сибила спомена? Как се стига дотам?

# 688
  • София
  • Мнения: 13 149
Чета ви във връзка с предстоящото ни пътуване до Истанбул на Великден. И да попитам отдавна списващите темата. Преди време споменавате за едно кафене във високата част на града д уникална гледка към него - за хълма Чамлъджа ли става въпрос и чайната, която преди малко Сибила спомена? Как се стига дотам?

Не, кафенето е Пиер Лоти с гледка към Златния рог.

# 689
  • гр. София
  • Мнения: 4 774
Чета ви във връзка с предстоящото ни пътуване до Истанбул на Великден. И да попитам отдавна списващите темата. Преди време споменавате за едно кафене във високата част на града д уникална гледка към него - за хълма Чамлъджа ли става въпрос и чайната, която преди малко Сибила спомена? Как се стига дотам?

Не, кафенето е Пиер Лоти с гледка към Златния рог.
О, благодаря. Flowers Hibiscus Как се стига до там?

Общи условия

Активация на акаунт