Психологическо изследване

  • 14 196
  • 74
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 47 991
Аз се ориентирах лесно, друг е въпроса колко се депресирах от отговорите ми Simple Smile

# 16
  • София
  • Мнения: 16 199
То и аз се "ориентирах", проблемът е в разбираемостта, а не да се стига до "ориентиране".

# 17
  • Мнения: 9
Може би е редно да попитаме вече попълнилите анкетата на български (тук от форума) доколко разбираеми са били за тях твърденията и доколко опциите за отговор от скалата са им позволявали да дадат отговор, който съответства на мнението им.

Ако ми дадете линк към текста на анкетата на английски, ще ви посоча къде е сгрешен превода.

Нека ги попитаме.
В момента не разполагам с текст на английски, но ще Ви го изпратя при първа възможност!

# 18
  • София
  • Мнения: 28 595
Аз "закръглявах" някои от отговорите си, не защото въпросите са били неясни, а защото възможните отговори не бяха достатъчно "раздробени".

# 19
  • София
  • Мнения: 3 911
Този въпрос ме накара да се двоумя:
"62.Съумявам да запазя самообладание, когато съм под незначителен емоционален стрес"

Много се надявам, всеки да може да запази самообладание, когато е под НЕЗНАЧИТЕЛЕН емоционален стрес.

Съгласна съм с потребителите, които посочват, че при така формулираните въпроси се предполага подчинена позиция на отговарящият и все едно се определя степента на това подчинение.
Мисля, че щеше да е по-разбираемо, ако отговорите бяха:
Да/Винаги, Често, Рядко, Никога
или
Да, По-скоро да, По-скоро не, Не

П.П. Всъщност, кога се очакват резултатите от анкетата?

# 20
  • Мнения: 9
Този въпрос ме накара да се двоумя:
"62.Съумявам да запазя самообладание, когато съм под незначителен емоционален стрес"

Много се надявам, всеки да може да запази самообладание, когато е под НЕЗНАЧИТЕЛЕН емоционален стрес.

Съгласна съм с потребителите, които посочват, че при така формулираните въпроси се предполага подчинена позиция на отговарящият и все едно се определя степента на това подчинение.
Мисля, че щеше да е по-разбираемо, ако отговорите бяха:
Да/Винаги, Често, Рядко, Никога
или
Да, По-скоро да, По-скоро не, Не

П.П. Всъщност, кога се очакват резултатите от анкетата?

Благодаря за отговора!

Резултатите ще бъдат публикувани до 2 седмици!

# 21
  • София
  • Мнения: 11 492
Аз пропуснах да въведа код Confounded

# 22
  • Мнения: 3 326
Анкетата Ви не допуска, че някой може да не е имал баща/майка в детството си. Аз лично отговорих на всички въпроси, касаещи бащата с последния отговор, защото не съм имала баща в обкръжението си. Намерете начин да изключите явно фалшивите отговори (примерно, в моя случай - всички отговори са едни и същи, защото няма опция да не отговориш).

# 23
  • Германия
  • Мнения: 1 072
Аз започнах да попълвам анкетата, но в един момент се отказах. Една от причините е посочената от Sharky формулировка. Някакси не ми звучи добре да се съгласявам, че партньорът ми позволява да излизам, защото аз не моля за разрешение, а просто съобщавам. От друга страна, ако дам негативен отговор, излиза, че стоя вкъщи затворена. Не знам как са дадени твърденията на английски, но българският превод (независимо колко е тестван и валидиран) съдържа две твърдения едновременно: 1. че аз имам нужда от позволение от партньора си и 2. че то ми е давано всеки път. Ако и английската версия е такава, то теста поначало не е съвсем добре съставен.

Между другото точно такива нееднозначни твърдения са една от основните причини хората да не довършват започнати въпросници. В един момент се натрупва раздразнение от даването на неточни отговори, което превишава удоволствието от попълването или любопитството към резултатите... Тогава drop-out-rate скача до небето.

По-късно ще се опитам все пак да попълня целия въпросник. Успех с изследването!

# 24
  • El Paso/Los Angeles
  • Мнения: 2 107
Готово. Интересно е.

# 25
  • София
  • Мнения: 28 595
Аз започнах да попълвам анкетата, но в един момент се отказах. Една от причините е посочената от Sharky формулировка. Някакси не ми звучи добре да се съгласявам, че партньорът ми позволява да излизам, защото аз не моля за разрешение, а просто съобщавам. От друга страна, ако дам негативен отговор, излиза, че стоя вкъщи затворена. Не знам как са дадени твърденията на английски, но българският превод (независимо колко е тестван и валидиран) съдържа две твърдения едновременно: 1. че аз имам нужда от позволение от партньора си и 2. че то ми е давано всеки път. Ако и английската версия е такава, то теста поначало не е съвсем добре съставен.

Между другото точно такива нееднозначни твърдения са една от основните причини хората да не довършват започнати въпросници. В един момент се натрупва раздразнение от даването на неточни отговори, което превишава удоволствието от попълването или любопитството към резултатите... Тогава drop-out-rate скача до небето.

По-късно ще се опитам все пак да попълня целия въпросник. Успех с изследването!
Хм, този беше един от въпросите, които ми направиха по-голямо впечатление. Отговорът ми беше негативен, но това не го тълкувам като "стоя си вкъщи", а като "не ми трябва разрешение". Но не съм сигурна, че съм права – не помня точната формулировка.

# 26
  • Мнения: X
Цитат
Моят партньор/ моята партньорка:

20. Удря ме

с най-негативен възможен отговор "почти никога не е вярно"

Почти никога не е вярно - значи понякога се е случвало да ме удря, тъй ли излиза?

Мен не ме удрят и не са ме удряли, как да отговоря "почти никога не са ме удряли". Rolling Eyes

Имаше и други подобни...

# 27
  • София
  • Мнения: 2 410
По принцип трябва да има отговор “Неприложимо” или нещо подобно. Не знам как е на български - Not Applicable. Например въпросите за майката или бащата, ако някой от тях е починал, като си бил малко дете, какво се предполага, че трябва да отговориш.

# 28
  • София
  • Мнения: 1 480
Участвах и съм много любопитна за резултатите. Blush

# 29
  • Мнения: 4 009
В момента ги попълвам, и честно казано съм отегчена до небето, а съм на около 50 въпрос на 1 въпросник.
Въпросите, първо, че са кофти формулирани, второ - се повтарят по 4 пъти всеки, но с различна формулировка.
пример:
Скрит текст:
2.Натяква ми или ми се кара
29.Лесно ми се ядосва
34.Бързо се ядосва и се заяжда с мен

37.Наистина се интересува от това какво правя
67.Интересува се от нещата, които правя
60.Интересува се какво мисля

13.Разстройвам се, когато нещата се объркат
6.Лесно се разстройвам, когато се сблъсквам с трудности

21.Гледам на живота, по своята същност, като несигурен и плашещ
35.Гледам на света като на тревожно и несигурно място
На втория въпросник (за майката) част от въпросите нямат смисъл...
Какъв може да е отговора на въпросите -
Позволяваше ми да отида, където поискам без да питам
Позволяваше ми да излизам навън по всяко време, когато исках
Казваше ми в колко точно часа да се прибера

 при условие, че става въпрос за 7 годишно дете?

Като цяло успях да избутам 3 въпросника, но на четвъртия вече ми беше писнало да отговарям на едни и същи 5 въпроса, но с малко разместени думи и разводнени със синоними и се отказах, съжалявам.


Общи условия

Активация на акаунт