Раждали без епизиотомия

  • 7 704
  • 89
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 3 946
За нищо. Желая и на теб безпроблемно раждане Blush

# 31
  • Мнения: 2 534
В болница Надежда раждах аз и се съобразиха с желанието ми

# 32
  • София
  • Мнения: 18 679
Препоръчвам ти д-р Константин Маленов от Първа АГ, бившата Тина Киркова. Златен човек, ще родиш точно така, както си поискаш. Кеф ти секцио, кеф ти нормално, с упойка, без упойка, с рязане или без. Каквото съм поискала от него, все го е направил. Не с цената на здравето на бебето, разбира се. Сигурна съм, че ако се беше наложило нещо различно от "поръчаното" нямаше да се поколебае да го направи, но единствено се наложи малко помощ от негова страна, заради увита пъпна връв втория път, друго не. Та, ей ме на - три раждания, големи, доносени момчета, около и над 3500гр., аз съм дребна, нямам нито епизотомии, нито естествени разкъсвания, освен два външни шева на лабиите първия път и това беше.

Вие какво го изкарахте, сякаш рязането и разкъсванията са задължителни. Ми не са.

# 33
  • Мнения: 2 721
Никой не го е изкарал така, просто в 90% от случаите се е наложило. Браво , че при вас не се е случило!

# 34
  • Мнения: 5 468
Тук всеки споделя личния си опит, а това че на повечето от нас е направена или епизиотомия, или е имало естествени разкъсвания, не означава че ние го изкарваме, че не е възможно без тях, а че на практика това е по-честият случай. Wink Изводът е, че по-често се налага зашиване и много по-рядко се случва да не се налага такова. Hands V

# 35
  • Мнения: 18 562
Аз доколкото знам нямам епизиотомия. Исках ако е възможно да се избегне. Но съм на принципа лекаря решава. И ако така е по-добре и се налага, да предпочитам да ми се направи. Епизиотомията се прави точно, защото така е по-добре, вместо да получиш повече разкъсвания. И аз се притеснявах, че повечето лекари я правят ей така. Но обсъдих всичко с лекарката ми и й казах, че искам такива намеси само в краен случай. При мен не се наложи. Бебето ми нямаше и 3 кг, родих много лесно и имам само 4 шева. 5 напъна всичко на всичко с упойка, болка нищожна. Първо раждане.Нямам разкъсвания,нищо. Доколкото разбирам от близки и приятелки явно съм някакво голямо изключение. И май наистина съм.
Доктор Сузана Нашар-при нея раждах, в Майчин дом.

Последна редакция: сб, 25 ное 2017, 10:37 от Мис Каролин Бингли

# 36
  • Мнения: 2 534
И моето беше под 3кг, ама стана мазало. Наистина напоследък рядко чувам някой да няма шевове.

# 37
  • Мнения: 5 468
Мис Каролин Бингли, щом си имала 4 шева, значи все пак си имала разкъсвания.

# 38
  • Мнения: 18 562
Да, така е, но нищо фрапиращо. 😊  затова така се изразих най-общо.

# 39
  • Мнения: 30 802
Когато стане време за раждане, акушерката много добре ще види има или няма нужда от епизиотомия. Това са си индивидуални особености на тъканите и анатомията. При някои жени просто няма тъкан, която "пречи" и няма какво да се реже. При други ако не се направи епизиотомия, ще има повече поражения. Вече зависи и от бебето, колко е голямо и колко бързо се ражда.

Така че няма много смисъл от някакви планове и благи идеи как да се избегне- ако се окаже, че трябва, ще направят. Ако наистина няма нужда и няма какво да се реже, няма да направят.

И трите пъти раждам без епизиотомия, първия път с няколко вътрешни шева (Тина Киркова), втория и третия път във ВМИ Пловдив, където дори на първескини не правеха масово епизиотомии.

А това го решава акушерката на смяна, не лекарят, между другото. При това съвсем в пика на процеса, в самия край. Тогава няма време да се консултира с плана ти за раждане...

Последна редакция: ср, 29 ное 2017, 14:29 от The Siren of Titan

# 40
  • Мнения: 8 952
И двата пъти раждах без епизиотомия.
Първия път имам един шев, но дъщеря ми беше недоносена.
Втория път имам доста шевове - втората дъщеря беше нормално доносена. Честно казано с нищо не са ми пречели шевовете, нямам никакви проблеми след раждането.

# 41
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Авторката може и да е родила вече, но също ще споделя.
Имам раждане с епизотомия и без. След раждането без епизотомия се възстанових за 2 часа буквално, чак аз не вярвах. С епизотомията не можех да седна 3 месеца и след толкова години още усещам къде е била.

В Източна Европа епизотомията за първескини е масова практика и то защото така е по удобно на персонала.
При нормално раждане и опитна акушерка, която го конотролира дори и да има разкъсване то е съвсем малко и повърхностно.

# 42
  • София
  • Мнения: 11 490
В Източна Европа епизотомията за първескини е масова практика и то защото така е по удобно на персонала.
При нормално раждане и опитна акушерка, която го конотролира дори и да има разкъсване то е съвсем малко и повърхностно.


Ами не е точно така.

# 43
  • София
  • Мнения: 5 617
Ми и аз родих с епизиотомия. Ама имах 17часово раждане, в което първо имах неефективни контракции (не правех разкритие) и второ, главата на детето беше високо. Съответно с 9см разкритие бях един час и толкова имах напъни. Водите ми бяха зелени, тоновете на бебето падаха до 60-70 и аз вече нямах сили. Познайте дали ме питаха дали искам епизиотомия и съответно, ако ме бяха питали, какво щях до отговоря.
Така че е излишно да казвате, че епито е за улеснение на персонала, защото понякога се налага.

# 44
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Аз споделих каква слава се носи на акушерската практика в Източна Европа.
И ако се погледнат статистиките ще се види че са единици родилките без епизотомия първескини в България. Ако изобщо има статистика

Общи условия

Активация на акаунт