Професия учител - 3

  • 159 072
  • 1 500
  •   1
Отговори
# 1 215
  • Мнения: 1 694
Здравейте, да ви попитам. някой знае ли какво образование трябва , за преподавател по предприемачество в 8 клас. Аз съм икономист. Дали мога да си подам документите или ми трябва и курс за учителска правоспособност по икономически дисциплини.Тъй като съм завършила бакалавър туризъм, мога ли да преподавам и география и икономика или трябва да съм бакалавър и по география, за да преподавам.

Предприемачество или технологии и предприемачество в 8 клас. Има разлика. Първото се води от икономист, но часовете са много малко. Какво пише в обявата? Икономическите катедри се формират от много предмети. Преди можеше и без педагогическо, водеше се редовен учител, ако имаш предметите в дипломата, по новият закон не съм сигурна. География не можеш да преподаваш. Аз съм с туризъм и икономика, преподавам на готвачи икономически дисциплини и сервиране, практика готварство, хигиена на хранене и ХЗ.
Педагогическо изкарах и за двете специалности, преди няколко години, преди това 14 г работих без него.

Предприемачество е специалността . Изучава се от 8 клас.  Зачудих се за икономическите дисциплини. За всяка отделно ли трябва да имаш учителска правоспособност.  В университетите в Бургас предлагат: в единия- след дипломна квалификация за придобиване на учителска правоспособност 
https://btu.bg/images/kursove/sdk_obuchenie_2017.pdf

 а в другия- придобиваш правоспособност да преподаваш икономически дисциплини. Мислех, че е за всичките.

https://www.bfu.bg/bg/kursove-i-prodalzhavashto-obuchenie/kurs-z … nost-po-ikonomika

В кой университет да търся точно по специалности?

# 1 216
  • Мнения: 1 884
Зависи, при нас доста млади колеги са започнали така - първоначално за временно заместване,  после за по-дългосрочно и при първа възможност - на постоянно място.
Аз също започнах за запълване на дупка, която трудно би мотивирала човек, търсещ постоянна работа и първите три години доходите ми бяха символични (не разчитах на тях, имах си и друга работа, но търсех по-оживена среда).
Благодаря за споделеното мнение🌼,просто постоянното подаване и чакане, което в случая е без резултат е доста  демотивиращо.

# 1 217
  • Мнения: 240
Здравейте! Аз съм 4 курс СК, мога ли като завърша да изкарам курс за учител по математика ? Благодаря Simple Smile
 Пп. Идеята ми беше за учител по икономика, но се оказа, че в нашия град махат икономическите паралелки.

# 1 218
  • Мнения: 4 504
Здравейте! Аз съм 4 курс СК, мога ли като завърша да изкарам курс за учител по математика ? Благодаря Simple Smile
 Пп. Идеята ми беше за учител по икономика, но се оказа, че в нашия град махат икономическите паралелки.
Има държавни образователни изисквания, в които пише кои специалности какво могат да преподават ако имат педагогическа правоспособност. Имам файла, но не мога/не знам как да го кача, на pdf e. Ако искате пуснете ми на лични пощата си и ще ви го изпратя, иначе съм го теглила от сайта на МОН.

# 1 219
  • Мнения: 20
Здравейте. Може въпроса ми да ви се стори странен, но не съм запозната. Та как се сдобивате с учебници? Закупувате ли си ги или ги получавате от училището? Търсите ги от издателствата с бележка, удостоверяваща, че сте учител?

# 1 220
  • Добрич
  • Мнения: 5 470
Когато има конкурси за учебници, се доставят екземпляри, за да ги оценим и после остават за нас / за училище.
Лично аз съм си купувала учебници за гимназиален етап, когато смених училището и ми трябваха такива, а нямаше.
За 1-7 клас са безплатни за децата и от тях може да има повече бройки в училището, защото обикновено се предвиждат и резерви..

# 1 221
  • Мнения: 9 924
...а децата са малки, за да стоят сами. Малкият е в детска градина.

Възможно ли е това да е една от причините, а не само кадруването?
Категорично не. Едното дете е в същото училище 4кл, а другото ще е догодина пак там в 1 кл. Цинично звучи, но децата ми носят пари на училището. А ако реша да ги преместя? Не че ще го направя. Училището е срещу нас и е много удобно, а другото е далече ( само две училища са в града).
Просто поредния пример за шуробадженащина.
Все пак има малък лъч надежда. В единия клас са доста деца и ако случайно още няколко подадат молби, ще ме вземат. Но на мен ми омръзна да запълвам само дупки, а да не ме оценяват според работата.
ами тогава не са толкова малки, както се притесняваше по- рано.

# 1 222
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 771
Така е rumka833, но пак не става да работя на смени и те да стоят известно време сами у нас. Имах такова дете миналата година в класа си, той 3кл, а каката 6кл. Родителите работеха на смени и когато майката е втора смяна, а след това първа, за тези два дни почти не виждаше децата си и много и тежеше, а и поведението на детето се промени. Заради 400лв няма да жертвам децата си.
Вчера разбрах, че от общината ще ме вземат като обществен възпитател към едното училище. При нас има по двама такива възпитатели към всяко училище и към детския център. Назначава ги общината на граждански договор и 200лв заплата. В другите градове знам, че по друг начин са организирани обществените възпитатели.
Не е добре, но е някаква алтернатива. Завърших втора магистратура ПНУП и искам да бъда начален учител/възпитател.

# 1 223
  • Мнения: 1 911
Здравейте, извинявам се за глупавото питане, но ми трябва обективно мнение!Мислите ли, че подобен тип рокля е подходяща за първия учебен ден Flushed Имам, както и вие, хиляди неща да свърша и не ми се мисли за дрехи, но заради притеснението, може би, сега започнах да мисля не трябва ли да е едноцветна дрехата ми Flushed Ще сложа жилетка отгоре, но и моята рокля е с такава кройка и без ръкав, да не би и това да не се приема добре?

# 1 224
  • Мнения: 1 432
Много е красива роклята. Ако фигурата и възрастта го позволяват ще изглеждате много добре, а не в стил даскалка-лелка.

# 1 225
  • Луната ни пази
  • Мнения: 3 008
Много е красива роклята. Ако фигурата и възрастта го позволяват ще изглеждате много добре, а не в стил даскалка-лелка.

Съгласна съм.

# 1 226
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Хубава е роклята. В първия момент и аз се замислих за голите рамене, но това е празник, тържество, а не официална среща.

# 1 227
  • Мнения: 1 911
Благодаря ви, успокоихте ме и няма да търся друг тоалет из гардероба! За пръв път ще бъда класна и съм доста напрегната и развълнувана, само притеснения за облеклото ми липсват 😊

# 1 228
  • Мнения: 4 943
Благодаря ви, успокоихте ме и няма да търся друг тоалет из гардероба! За пръв път ще бъда класна и съм доста напрегната и развълнувана, само притеснения за облеклото ми липсват 😊
Роклята е красива. Желая ти успех през новата учебна година!

# 1 229
  • Мнения: 2 498
Колеги, честит първи учебен ден. Успешна учебна година на всички. Пожелавам много здраве, търпение, послушни деца и разбрани родители. И не на последно място по-малко простотии от МОН.

Общи условия

Активация на акаунт