Професия учител - 3

  • 158 658
  • 1 500
  •   1
Отговори
# 450
  • Шумен
  • Мнения: 1 458
Вихрогонче, зависи кое ти е по-важно - парите или това, че в момента работиш нещо, което наистина ти харесва. Парите наистина няма да са колкото очакваш, защото ще бъдеш младши учител - малко ти е стажът. Да не говорим за пълната лудница в повечето училища, без тези, в които се влиза чрез изпит и има някакво сито все пак. Все си мисля, че ако това  е била твоята професия, си щяла да я предпочетеш пред другите  варианти. Парите не бива да са ти водещ фактор в случая.

# 451
  • European Union
  • Мнения: 1 413
За мен  пък парите са водещи. Аз си обичам професията, но признавам, че я работя вече толкова години, само защото имам и втора работа.
Моята директорка много обича да ни обяснява как не вършим никаква работа, а заплатите са ни толкова високи. Един път ѝ казах, че познавам хора с моето образование и квалификация, които си позволяват заеми, на които месечната вноска е по-голяма от моята заплата. И ако не си бях намерила подходяща втора работа, вече да съм се махнала.
Сега се очаква да се подобрят нещата. Според мен този скок на заплатите е точно да се привлекат хора като вихрогонче, младите трудно ще ги хванат, дори и с тези обещания.
Вихрогонче, аз не мога да ти дам съвет, само не забравяй, че повишението на заплатата не е факт. Ще се смени властта, ще кажат, че предните са откраднали парите. Освен това се поинтересувай от новата програма. Не съм гледала, но мисля, че вече няма психология и логика, етика и право и т.н, само не съм сигурна дали запазват хорариума на целия философски цикъл или го намалят.

# 452
  • Мнения: 4 943
Аз пък се чудя, уж търсят млади кадри, а защо вече почти една година не мога да си намеря работа като учител?

# 453
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Аз пък се чудя, уж търсят млади кадри, а защо вече почти една година не мога да си намеря работа като учител?
Какъв учител и къде търсиш?

# 454
  • у нас
  • Мнения: 5 730
Аз пък се чудя, уж търсят млади кадри, а защо вече почти една година не мога да си намеря работа като учител?
Защото пенсионираните учители не си тръгват от ДГ и у-ще. И когато има нужда от заместване пак ги викат тях, а не нови, млади кадри.

# 455
  • Шумен
  • Мнения: 1 458
Не знам, учителската професия е като лекарската - най-важното е да ти идва отвътре да я работиш, със сърце. Без доза идеализъм не става, ако искаш да си добър учител. В момента в училищата е пълно с хора, които не знаят защо са там и които не разчитат само на тази заплата, а на тази на половинката или на нещо друго. Има си и плюсовете - общуване с млади хора, периодични ваканции.  Хаосът е тотален поради причини, които са известни на работещите в образованието и реално всъщност ти пречат да си вършиш работата. Аз отдавна бях изплюта от системата не по мое желание, впоследствие се оказа  невъзможно да се върна отново, но сега при тези условия и обстоятелства на разпад никога не бих се върнала.  В момента работя за по-малко пари, имам спокойствие обаче. Пари, пари, ама здравето ми е по-важно. Може и да има хора, които ги държат, макар че са си за пенсия, но това са учители я по труд  и техника, я по физическо, я възпитатели.  Не познавам учител по БЕЛ, математика, чужд език, например, в по-сериозно училище,  който да не чака да се пенсионира.

# 456
  • Луната ни пази
  • Мнения: 3 008
В момента началната учителска заплата е 760 лв. минимум. В много училища у над този минимум, но за срока на изпитване си на него. Щом имаш квалификация "учител по филисофия", проблем с намирането на работа няма да имаш, защото с навлизането на новата учебна програма стана задължително точно такава ПК, за да се преподава. Философия през 2018/ 2019 учебна година ще се изучава в 8, 9 и 11 клас. В 10 е етика и право, а в 12 свят и личност. Ти можеш да преподаваш всички тези дисциплини с дипломата си. Постепенно ще стане 8, 9 и 10 Философия, а 11 и 12 Гражданско образование.  На лични мога да ти дам и повече разяснения. В момента имам огромна нужда от специалист като теб в училище и за съжаление удрям на камък. Лошото е, че и ти не си наблизо. 😊😊😊

# 457
  • Мнения: 548
vihrorgonche, щом работиш в този дом, значи си научена на работа. Зависи и в какво училище ще  попаднеш, но все пак изискванията навсякъде са големи. Вече няма какво , по 6-7 часа сме си в училище. Нищо не пречи да се поинтересуваш за работни места, да посетиш училището, където може да работиш. Поговори с директора, защото има директори ,които предлагат по-високо заплащане. Зависи от бюджета им.после си знаеш, сядаш и 10 плюса, десет минуса и броиш.Не е за пренебрегване и вътрешното ти усещане. Ти си интуитивна, така че, дерзай и успех!

# 458
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Благодаря на всички ви!
Ценя всяко едно мнение по темата!
Ще пиша отново. Но да знаете, че ме трогнахте, защото не очаквах толкова много реакции след поста ми.
Приятна и ползотворна петъчна вечер желая!
И разбира се - прекрасен уикенд!

# 459
  • Мнения: 266
В момента началната учителска заплата е 760 лв. минимум. В много училища у над този минимум, но за срока на изпитване си на него. Щом имаш квалификация "учител по филисофия", проблем с намирането на работа няма да имаш, защото с навлизането на новата учебна програма стана задължително точно такава ПК, за да се преподава. Философия през 2018/ 2019 учебна година ще се изучава в 8, 9 и 11 клас. В 10 е етика и право, а в 12 свят и личност. Ти можеш да преподаваш всички тези дисциплини с дипломата си. Постепенно ще стане 8, 9 и 10 Философия, а 11 и 12 Гражданско образование.  На лични мога да ти дам и повече разяснения. В момента имам огромна нужда от специалист като теб в училище и за съжаление удрям на камък. Лошото е, че и ти не си наблизо.
Здравейте,  с магистратура по психология може ли да се преподава по новата учебна програма философски цикъл?

# 460
  • Мнения: 4 943
Аз пък се чудя, уж търсят млади кадри, а защо вече почти една година не мога да си намеря работа като учител?
Какъв учител и къде търсиш?
Начален учител в Бургас.

# 461
  • Всеки ден трябва да се инжектираме с малко фантазия, за да не умрем от реалност: Рей Бредбъри
  • Мнения: 4 327
Вихрогонче, относно пари няма да говоря ... Но искам да ти разкажа за "Философски цикъл" ... Както знаеш по стария закон, от който ще има паралелки още три години, се изучава в 4 випуска - 9,10,11 и 12 клас. Съответно в 9,10 и 11 клас по 54 часа, а в 12 клас - 62 часа. По новия закон - изучава се в 8,9 и 10 клас по 36 часа. В 11 и 12 клас ще се учи "Гражданско образование", но ... ще може да се преподава и от историци, и от географи, чиито часове също падат доста. Норматива за заплата е 684 часа годишно. Ако сега колегата има норматив, след три години ще е на половин щат. Така ще е в цяла БГ. Много, много трудно ще е ... Ще има много, много уволнени колеги ...
От друга страна, ако си решила все пак да се върнеш в системата ... Моят съвет е да се ориентираш към изкарване на магистратура "Начална педагогика" към ФНПП СУ. През септември се подават документи. Задочно е обучението. Във факултета всички преподаватели са готини, е има 1-2 изключения Simple Smile Имам всички лекции и разработени към изпитите въпроси. Цената за двата семестъра е, поне беше, 1300 лв. А в София има голям глад за начални учители. И то кадърни! Та, моят съвет е: стой си на сегашната работа, изкарай "Начална педагогика" и след година по това време ще си завършила и ще можеш наистина да избираш къде да работиш, а този избор го нямаш дори и днес с "Философски цикъл". Виж в сайта на РУО колко учители по философия се търсят и колко начални учители и си направи изводите сама ... Учител ЦДО е в занималня. И това са обявите сега, когато все още няма яснота за броя първокласници, представи си в юли и септември какво е?
http://ruo-sofia-grad.com/%D1%81%D0%B2%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D0%B4%D … D1%81%D1%82%D0%B0

# 462
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Тинити,
Работа като учител се търси август и септември. Това "почти една година" може да означава, че си започнала да търсиш, след като са били заети местата. Обади ли се в РУО на експерта по начално образование да го уведомиш, че си активно търсеща и да ти се обажда за заместване?
Сегае момента да проучиш къде се освобождават места и къде се разкриват нови и когато пуснат обявите да подадеш документи.

# 463
  • Мнения: 4 943
Тинити,
Работа като учител се търси август и септември. Това "почти една година" може да означава, че си започнала да търсиш, след като са били заети местата. Обади ли се в РУО на експерта по начално образование да го уведомиш, че си активно търсеща и да ти се обажда за заместване?
Сегае момента да проучиш къде се освобождават места и къде се разкриват нови и когато пуснат обявите да подадеш документи.
Не съм се обаждала никъде, иначе постоянно следя сайта на  РУО. На едно място пуснах документи, но не ми се обадиха изобщо.

# 464
  • Всеки ден трябва да се инжектираме с малко фантазия, за да не умрем от реалност: Рей Бредбъри
  • Мнения: 4 327
Tинити,ако си от София, погледни сайта, който пуснах по-горе. Вече има доста обяви. Приготви си няколко комплекта документи и обиколи и ги пусни. Включително и при нас - централно софийско учиище Simple Smile

Последна редакция: пт, 15 юни 2018, 21:35 от Почти безобидн@

Общи условия

Активация на акаунт