Плащане на сметката

  • 32 966
  • 584
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: X
Когато ходех по срещи,гледах да си плащам сметките,особено в началото на връзка.Не исках да давам някакви надежди,че щом ми е платил пиене или нещо там друго,може да се надява на нещо.
Въпреки,че този план ми се е провалял,защото човека държи много и урежда сметката докато съм в тоалетната,примерно.
Сега,с партньора ми..е както дойде.Парите са общи,така че все двамата си плащаме.
+1

# 16
  • София
  • Мнения: 24 839
просто не ми се е случвало да се скатае и да ми позволи да бръкна в чантата.
Как точно се случва това бъркане в чантата процедурно?
Сядате с приятел, изпивате си кафето/бирата и си изяждате тортичката/яденето и тогава какво?
- Кой казва "моля сметката" или прави жест към сервитьора, че я иска?
- Кой отговаря на въпроса "с карта ли ще платите или в брой", ако Ви зададат такъв въпрос?
- Какво се случва, когато калъфчето за сметка допре масата - кой посяга, след колко време, кое би Ви накарало да се бръкнете в чантата? Казва ли се нещо в смисъла на че той ще плати или невербално се разбирате?
- Ако той посегне пръв към калъфчето за сметка без да каже вербално, че ще плати цялата сметка - гледате ли го колко ще остави, проверявате ли после дали е оставил и за двамата, питате ли го дали "търси нещо" (очаква ресто) или без да гледате и проверявате допускате, че щом е посегнал, значи е платил и за двамата?

Разкажете малко по-подробно моля, на човек, който наистина няма много опит с подобни ситуации, а принципно си мисли, че обръща внимание на дребните детайли в поведението на събеседника/компанията си Simple Smile

- Ще ставаме ли?
Най- общо казано, вариациите все същото значат.
Който види сервитьорката, прави жеста с вдигнатата ръка и " писането", след което тя/ той идва.
Без значение дали е донесла бележките със сервирането на кафето и тортичката или носи калъфчето след повикването, в момента на появяването ѝ/му, придърпвам чантата си и се готвя да извадя портмонето.
Мъжът или прави жест  Stop, или казва нещо от вида " Остави на мен".

Толкова е просто.

Истината е, че както казах, не ми се е случвало някой мишок да се потрива нервно и мълчешката да остави половината от сметката в калъфчето.

# 17
  • Мнения: 14 966
Случаите са толкова разнообразни , че тази тема не може да ги обхване.
Ако става дума за първа среща с неизвестни последици , принципът , според мен е- който кани , той плаща.
Тук обаче веднага възниква въпросът- ако Той кани , а оставя на Нея Тя да избере заведението  ? И ако този избор значително превишава възможността му да почерпи ? Имам приятели- мъже , които точно тук се спъват да предложат на Нея избор - за да не стане конфузно.
Ако на мен ми се наложи / често се налага по служба/ , да имам делови срещи и с двата пола, а и те протичат по взаимна уговорка я в кафене , я на обяд / зависи/ , и аз искам да платя , правя следното : Предлагам да извикаме сервитьора. Ако съм с мъж , той ръкомаха. Междувременно заявявям категорично , че ще платя. Тук вече стават реакции- някои казват добре , другия път- аз. Други казват- в никакъв случай. Тогава не споря. Казвам другия път съм аз. И така . Така процедирам аз. Много рядко ми се случва да се спори , да се вадят портМонета , , паузи , чупки.
 Чак тази тема ме замисли над многото варианти. Подтекстове , скрито възползвачество , скрупули на мъж да не обиди дамата , като и плати сметката. При положение , че я е поканил.

# 18
  • Мнения: 46 518
Само ако е интимна, тогава намирам за нормално да плати мъжът.
Във всички останали случаи нямам правила - или всеки си плаща, или се редуваме, зависи какви са ни навиците с конкретния човек.

# 19
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
Е, едва ли се избират  5звездни ресторанти. Освен, ако не става въпрос за наистина хай персони. 😆
И мен тази тема ме накара да се замисля, никога не съм отдавала чак такова значение. Това са нормални неща, аз буквално се стресирах докато четях а),б),с) и т.н.
Нюансите са много и могат ли да се обхванат всички. Зависи от човека, докато за същия това е просто нещо естествено и част от ежедневието, то се случва точно по този начин.

# 20
  • Мнения: X
Ако сметката се дели наполовина, а аз съм карала на салата, докато той е поръчал половината меню, също няма да избухна във възторг. Златната среда е в баланса за мен.
Извън взаимоотношенията мъж-жена - смятате ли, че е добре въпросът с кой ще плаща сметката да се изясни предварително по някакъв начин и ако има голяма разлика във финансовите възможности между различните присъстващи, сметката да се покрие от имащия финансова възможност? Смятате ли, че ако нямащият финансова възможност намира това за обидно, е по-идейно да се иде на по-бюджетно заведение и имащият пари да не поръчва половината меню, за да не се чувства кофти човекът, който няма пари, но все пак иска да си плати сам сметката?

Иначе в кръга на шегата - ако Вие карате само на салата, може би той деликатно поръчва половината меню, за да Ви предложи да си споделяте яденето? Аз го намирам за малко отблъскващо на първи срещи това, но по принцип е доста масово по заведенията Simple Smile Дори в Гърция примерно са ни сервирали на голяма компания общи чинии за цялата маса и всеки си взима. По този начин минават 7-8, че и повече различни ястия през масата, явно идеята е да се опитат повече неща.

# 21
  • София
  • Мнения: 12 125
На изброените въпроси за процедурата не виждам смисъл да отговарям, защото ако човек не е научен на това как се случват нещата ще направи нещо недодялано, грозно и най-вече плащането на сметката ще се превърне в събитие, а е най-важно това да не се случва. Както и при плащането, ако другата страна откаже и наистина настоява да плати сметката си, а не просто понечва да го направи, да получи тази възможност. Плащането на сметката не е демонстрация нито на пари, нито на каквото и да е, а и е прието, когато и двете страни имат възможността да я платят. Това го казвам, защото в темата провокирала тази се говореше за нацепени батки. Не е идеята някой да купува друг. То е като с отварянето на врата. Красиво, но не и нещо особено, а и не бива да бъде.

При постоянни срещи, връзка, логично сметките се делят. Ясно, че няма с години да плаща само единия. Не и това идеята, все пак.

# 22
  • Мнения: 25 618

2. Излезли са на първа среща. За мен лично жената трябва да има възможност и намерение да си плати, а мъжът не трябва да я остави да го направи.


И за мен това е правилното. Ритуални танци, какво да правиш.  Laughing
Еднакво грозно ми е и мъж да се скатае и да не понечи да плати цялата сметка, както и жената да се направи на приятно разсеяна и да не направи поне плах опит да си плати консумацията. Нищо че и на двамата предварително им е ясно кой ще плати в крайна сметка. Le bon ton, както му казват в наше село.  Laughing  

# 23
  • София
  • Мнения: 12 125

2. Излезли са на първа среща. За мен лично жената трябва да има възможност и намерение да си плати, а мъжът не трябва да я остави да го направи.


И за мен това е правилното. Ритуални танци, какво да правиш.  Laughing
Еднакво грозно ми е и мъж да се скатае и да не понечи да плати цялата сметка, както и жената да се направи на приятно разсеяна и да не направи поне плах опит да си плати консумацията. Нищо че и на двамата предварително им е ясно кой ще плати в крайна сметка. Le bon ton, както му казват в наше село.  Laughing  
Разбира се. Но всичко това е естествено. Не мисля, че на стари години някой може да се научи на първите 7.

# 24
  • Мнения: X
При жени, които се чувстват обект на сексуално насилие ако някой им отвори вратата, за да минат първи е ясно, че това не е ок.
Вие се шегувате за вратата, но аз съм имал отношения с подобна жена Simple Smile Не съм бил аз с вратата, тя ми го е разказвала как се била сопнала на галантен съсед Wink

Не разбрах обаче от обяснението Ви - как и по какво един мъж да познае как точно се чувства една жена по отношение на почерпката? Думи, поведение, невербални индикатори? Дайте идея. Иначе каквото и да прави, ще го набедят или за стиснат и невъзпитан мизерник или за шовинистичен, покровителстващ боклук, демонстриращ превъзходството си във финансов и социален аспект Wink

# 25
  • MI
  • Мнения: 11 803
Мда, най-лошото е плащането на сметката да бъде в стил циганска сватба. Но с отиването до тоалетната не мога да си представя как може да се сбърка дори при желание. Thinking

В семейството обикновено на едно място отиват парите, какво делене. Просто е по-красиво да плати мъжът.

Бг татко, тези неща се усещат. Ако започне да прави панаири нищо не можеш да направиш освен да си направиш изводите. Но рядко се случва, или поне се надявам.

# 26
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
Бгтатко, на мен друго ми е интересно. Ако действително никога не си плащал сметката на среща, колко от тези срещи са били с продължение? Имам предвид, отново да са излезнали с теб? За съппугата ти е ясно. 😆

# 27
  • Мнения: X
Без значение дали е донесла бележките със сервирането на кафето и тортичката или носи калъфчето след повикването, в момента на появяването ѝ/му, придърпвам чантата си и се готвя да извадя портмонето.
Мъжът или прави жест  Stop, или казва нещо от вида " Остави на мен".
Кой прави жеста за повикване обикновено и колко често сервитьорът дава калъфчето за сметката на повикващия и колко често го оставя на масата? Горе долу колко често - по Ваши наблюдения Simple Smile

# 28
  • Мнения: 46 518
Просто е по-красиво да плати мъжът.
Разплащанията са прости, практични действия, не се търси красота. Честно казано не съм се замисляла кой точно ще подаде общите ни пари. И за сметка в заведение, магазин, за тока, примерно. Смешни предразсъдъци са ми това...

# 29
  • София
  • Мнения: 17
Бгтатко, на мен друго ми е интересно. Ако действително никога не си плащал сметката на среща, колко от тези срещи са били с продължение? Имам предвид, отново да са излезнали с теб? За съппугата ти е ясно. 😆

И на мен ми стана интересно  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт