Пети клас - 2017/18 - тема 3

  • 86 640
  • 738
  •   1
Отговори
# 450
  • София
  • Мнения: 9 111
В класа на дъщеря ми само две деца са с успех над 5.50 . Няма тенденция към изкуствено завишаване на оценките, даже напротив. При оценки 6,6,6,6 ,5 , повечето учители оставят 5 за срока.
Е това също не го разбирам. Мен би ме демотивирало, защото не е справедливо.

# 451
  • Мнения: 6 587
Обосноват се с това, че срочната оценка не е Средно аретм. Число, а е въпрос н а личната преценка на учителя. Край.
ПРава си , че децата се демотивират, но учителите  знаят , че това е желано училище в града и си действат , както намерят за добре.

# 452
  • София
  • Мнения: 3 457
Е добре де- разбрахме че не се оформя успеха на база средно аритметичните оценки.НО  как тогава родителят може да добие РЕАЛНА представа от успеваемостта на детето си , ако не от оценките.И как може да е адекватен , за да вземе при нужда мерки навреме? Явно трябва друг тип  обратна връзка с преподавателите..Не го разбирам това.Родителските срещи веднъж в срока  категорично не са вариант

Последна редакция: чт, 15 фев 2018, 12:39 от sssani

# 453
  • Мнения: 3 049
Дали ще се мотивира детето от това, зависи как учителят ще поднесе преценката си: "знам, че можеш повече, затова искам да те насърча да го покажеш" или "аз решавам, тъй ми е кефнало".

Ужасното е, че утре петицата на твоето дете ще я слагат до шестицата получена от "лежерен" учител гонещ висок общ успех за класа, ама друга тема.

Знам къде има да работи и къде са добре нещата и се наслаждавам на това, че оценките им не са ни важни тази година. За някои петици съм похвалвала (знам, че е подготвен, а петицата е от разсейване), а за някои шестици съм казвала, че не са 6 за мен.

Говоря, че не оценката е важна, а какво има в главата, ама е малко хлъзгава материята, че лесно се залита. Simple Smile

# 454
  • Мнения: 8 229
За мен и двата варианта, учител, завишаващ тенденциозно оценките, и учител, пишещ 6 само на себе си, са еднакво лоши. Оценяването трябва да е максимално реално, няма как да е на 100% такова, но все пак трябва да отговаря на действителността.
В примера, който е дала Бисерка, при текущи оценки 6,6,6,6,5 и поставено 5 за срока, мисля, че действията на учителя са неадекватни. Какво послание праща това оценяване? Или детето знае за 6, ама все пак ще му пиша 5, или пък, то си знае за 5 и част от оценките му са изкуствено завишени. И, кое е вярното? Какво е положението в действителност? Ако се случи на мое дете, определено бих отишла и провела разговор с учителя.
По оценките на сина ми, мисля че поне него го оценяват реално. Има шестици, по които наистина знам, че е стабилен. С БЕЛ, например, се люшкаше цял срок между 6 и 5. Там знам, че има някои  пропуски и че го недолюбва.

Последна редакция: чт, 15 фев 2018, 13:23 от ston

# 455
  • Мнения: 6 587
От нашето то училище още точно от петите класове напуснаха седем деца. Пет от тях го направиха по причина ,,оценяване,,. ДРугите две имаха проблем с дисциплината. има тенденция в по- горните класове, деца да напускат училището и да се местят в такова , в което се пишат високи оценки, за да привличат ученици.
И пред мен стои въпроса: ще е конкуретноспособна ли моята дъщеря ,ако остане до 12 клас в това училище , или трябва да мисля за промяна на по- късен етап...

# 456
  • Мнения: 3 049
Biserka, според детето действай.
Приемаме, че няма да има изненади и 5 и 6 клас не са важни оценките.
Аз бих оставила детето при изискващите учители и смяна в 7 клас.

Но мисля така, защото поне при моето дете изискващи учители са оптимален вариант.

# 457
  • Мнения: 6 587
Обмислям такъв вариант, да. Проблемът е, че в Плевен няма голям избор и се налага от две злини да се избира по- малката. ПАдна нивото и на ПМГ и на ЕГ.

# 458
  • Велико Търново
  • Мнения: 5 666
Ние пък имаме проблем с т.нар . модул по физическо. Освен 3-те пъти седмично по този час, имат и извънреден модул, който през първият срок беше като нулев час, и дъщеря ми присъстваше, но сега, през втория срок са сложили часа в 15.20. Та, тя се прибира в 13.00 от училище и в 15.00 трябва да е пак там за часа, по който не се пишат оценки и отсъствия. Същевременно, същият ден има и тренировки по карате в 16.30 и става много натоварено. Аз писах молба до директора, с приложена бележка от спортния клуб, детето да бъде освободено от модула, но видиш ли, господинът по физическо понижавал с 1 единица срочната оценка на деца, които не ходели на модула Confused Не че е толкова съществен предмет физическото, но се дразня на критериите и преценката Crossing Arms

# 459
  • Русе
  • Мнения: 250
И при нас има тази година допълнителен час по физическо. Принципно имаме 3 часа седмично и този екстра час е добавен в четвъртък като 8 час,като в същия ден имат ФВС първи час. Става голямо събличане и обличане:rolling_eyes: Имаме родителска среща на 20-ти и ще чуя отново предполагам  " колко са недисциплинирани " , " как такъв лош клас не са имали до сега "....
Коментирате срочните оценки,по този въпрос моите наблюдения са ,че в нашето училище ги завишават. Училището е основно и така децата когато кандидатстват след 7 клас имат висока диплома и биват приети в по-добри училища. Имам приятелка ,чиято дъщеря е в 5 клас в  гимназия и там  е обратното. Масово се пишат ниски оценки особено в 7 клас,за да може детето да остане в съответното училище,да няма добра диплома за кандидатстване. Това съм го чувала и от учители .

# 460
  • Мнения: 47 988
Това, за мой ужас, го видях с очите си преди 3-4 години, в училището на голямата. Споделяла съм. В 7 клас стажантки по БЕЛ цяла година, ниски оценки по математика, умишлено подкокоросване на децата да си останат в училището...беше много грозно, защото училището не е толкова лошо и започна да набляга на някои интересни неща след 8 клас, би могло да привлече ученици по тази линия, а не чрез нисък успех и пускане на "редовни" паралелки без изпити.....

# 461
  • Мнения: 6 587
И нашето училище е до 12- ти клас, подозирам, че по същата причина се пишат ниски оценки...

# 462
  • Мнения: 21 455
Нещата в момента са малко по-различни.
Вече няма паралелки, в които се кандидатства единствено с оценки от свидетелството. ( Не че не може да се случи и това, ако детето има две нули от НВО).
Преди и шестицата от удостоверението, и шестицата на НВО си бяха шестици.Сега шестицата от училище е 50 точки, а максималният резултат от НВО - 100. Ако детето постигне високи резултати на външното оценяване, компенсирането на разликата не е толкова трудно.
Да вземем един пример от първо класиране през миналата учебна година.
 ПГПЧЕ-Плевен Чужди езици - НЕ, АЕ с интензивен ЧЕ - НЕ с минимален бал   334,000
При две петици от свидетелството за завършено основно образование, детето ще трябва да изкара средно по 64 точки на двете НВО, което не е толкова трудно постижимо.
При две четворки, съответно - 70, 5, което също не е космически резултат.
Да уточня, че разглеждам ситуация с тенденциозно занижаване на оценките в училище и че най-предпочитаните паралелки в София-град и някои други големи градове не се вписват в тази картинка.

Последна редакция: пт, 16 фев 2018, 15:06 от Дидева

# 463
  • Мнения: 8 229
При нас нямат обективна причина да не пишат реални оценки. В града ни няма МГ, езиковата умря, точно защото ѝ падна нивото. Нашето училище си остана едно от двете най-желани за гимназиален етап, които обират всички отличници след седми клас. Имам познати деца в 8ми клас в момента в нашето училище в математическата паралелка и в тази с немски език. Говорила съм с тях и с родителите им. Положението е съвсем различно от прогимназиалния етап. Нямат никакви проблеми с дисциплината, събрани са само деца, на които им се учи.
А в момента, в 5ти клас е мешавица. В класа има няколко старателни деца, няколко, които изобщо не знаят защо са на училище и се опитват да пречат на всички останали.

# 464
  • Мнения: 47 988
Дидева, полезен коментар. Дано да е така и да бъде елиминирана тази грозна практика. За съжаление някои учители може пък просто така да си карат, не знам. Малкия засега е с добри оценки, пу пу, но при сестра му преди години нещата  бяха гротескни. Тя е читанка и не беше пряко потърпевша дори и в тази ситуация, нямаше как просто, за разлика от други деца.

Общи условия

Активация на акаунт