Дилема за организация на детската стая

  • 7 399
  • 52
  •   1
Отговори
# 15
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Най-неприятната част от детството ми беше да нямам самостоятелна стая. Живели сме и 4 човека в панелна гарсониера, а после, точно, когато мислех, че най-после, поне като тийн, ще имам малко лично пространство, се оказа, че ще делим една стая със сестра ми.

Не бих го причинила това на децата си, ако някой ден се реша на такива - били те едно- или разнополови. Има достатъчно начини и строителни методи за преустройство в 21 век. Също не бих оставила отделен почти неизползван, голям хол.

Моят съвет би бил да се мисли в посока отделяне на децата. Всъщност точно тази насилствена близост всеки ден, години наред със сестра ми, доведе до това сега да си пишем по 3 пъти в годината и то по относително общи теми, както и да не споделяме почти нищо лично.

# 16
  • Мнения: 46 518
Аз пък съм само дете, живеехме в голяма къща и си имах самостоятелна стая. Никога не съм искала брат или сестра, исках само някого, с когото да деля стая. Не обичам да спя сама. После в студентските си години се родих Simple Smile Така че хората са различни. Не мисля, че може да се обобщава, нито е кой знае колко страшно 2 деца да делят стая, особено ако това значи родителите да спят в дневната...

# 17
  • Мнения: 8 077
Най-неприятната част от детството ми беше да нямам самостоятелна стая. Живели сме и 4 човека в панелна гарсониера, а после, точно, когато мислех, че най-после, поне като тийн, ще имам малко лично пространство, се оказа, че ще делим една стая със сестра ми.

Не бих го причинила това на децата си, ако някой ден се реша на такива - били те едно- или разнополови. Има достатъчно начини и строителни методи за преустройство в 21 век. Също не бих оставила отделен почти неизползван, голям хол.

Моят съвет би бил да се мисли в посока отделяне на децата. Всъщност точно тази насилствена близост всеки ден, години наред със сестра ми, доведе до това сега да си пишем по 3 пъти в годината и то по относително общи теми, както и да не споделяме почти нищо лично.
Ами май точно защото си се надявала, че родителите ти пак ще нощуват в общата стая, тъй наречения хол, а то си е дневна за обитаване от цялото семейство, и си била разочарована, та затова ти е било толкова неуютно със сестра ти.
Аз пък не разбирам родители които не си оставят никакво лично пространство, докато децата пораснат, а после се чудят как изобщо да съжителстват двамата сами заедно...
Със сестра ми сме живели винаги в една стая. Синовете ми сега също... Успях да осигуря още една детска стая, не защото са разнополови с малката, просто е в друга възрастова група Simple Smile Осигурявам личното пространство с на всеки бюро с етажерка, на всеки крило от гардероба... Да не се прескачат все пак.
Но пък спалнята е за мама и тати, дневната е за всички, да се гледа филм, да се говори, да се слуша музика... а не когато решим да се уединим да е по график и да заявим - в кухня/тряпезария/хол не се влиза вечер след 22:30 например...
Или пък дневната да е една малка панелна кухня в която не можеш да се завъртиш и телевизора е качен над хладилника щото място няма... и едва да сядат да се хранят 4 човека заедно, но това да е дневната за сметка на самостоятелна стая за всеки. Не мога да си го причиня!
По този случай оставям по-голямата по-светла спалня за детска такава, че да има достатъчно място за две деца в училищна възраст все пак, по-малка а мможе и по-тъмна спалня за родителите и достатъчно голям кухня/трапезария хол за дневно и вечерно семейно обитаване Simple Smile

# 18
  • София
  • Мнения: 98
Аз съм на мнение, че докато децата са малки съвсем спокойно могат да си делят една стая. Така ще свикнат да си отстъпват едно на друго, да се съобразяват, а и родителите ще си имат "тяхното местенце". Път след 10-тина години ще му мислите, това е много време... Simple Smile

# 19
  • Мнения: 46 518
Така ще свикнат да си отстъпват едно на друго, да се съобразяват...
Точно обратните са ми наблюденията. Всеки се бори да вземе колкото повече може и прехвърля това и извън дома - в градина/училище. Разбира се, зависи и от характера. Така че решението не бива да е подчинено на такива очаквания Simple Smile

# 20
  • Мнения: 1 354
Аз също много харесвах общежитията, там делихме и обща баня 3 години, тоест целия етаж, и беше забавно и възпитателно според мен. Моите всички приятели/ки са живяли с брат/сестра в една стая и не виждам нещо фрустриращо или да са се оплаквали. Като цяло близостта с друг човек не е лоши нещо, като пак зависи от характерите.

# 21
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Ами май точно защото си се надявала, че родителите ти пак ще нощуват в общата стая, тъй наречения хол, а то си е дневна за обитаване от цялото семейство, и си била разочарована, та затова ти е било толкова неуютно със сестра ти.
Не точно, аз знаех, че няма да имам моя стая защото са общо 2 спални и едната ще е за нашите, но очаквах да имам повече лично пространство, което обаче няма как да се случи, когато двама души имате една обща стая.

Иначе - каквото са могли нашите, това са направили, такива бяха и времената, та не ги упреквам, но това не значи, че е предпочитаната ми констелация.

За себе си съм взела решение да имам (или нямам) точно толкова деца, колкото бих могла да издържам адекватно и да се чувствам и аз човек. В страната, в която съм, не се счита за нормално 4-членно семейство да живее в 70 или 80 квадрата жилищна площ. Не казвам, че няма такива семейства (да не бъда разбрана погрешно), но и според мен това не е ок.

По тази причина и бих опитала да разделя децата в бъдеще, във връзка с въпроса на авторката.

# 22
  • Мнения: 3 070
Децата имат време за отделни спални. Спокойно могат да си съжителстват на този етап.  Peace

# 23
  • Мнения: X
Направете си сега ремонт на детската, а след време може да се направи в хола кухненски кът, а кухнята да се преустрои на спалня.

# 24
  • Мнения: 1 354
Конкретно апартаментът на авторката позволява 3 нормални отделни спални и не знам доколко нормална, но все пак възможна холокухня. Не знам каква е логиката, щом се налага, да се остави кухнята и хола отделни, като и в хол да се спи. Имаш 2 общи помещения и в едното общо се очаква да има спална част, а не обратното - хол върви с кухня, а не със спалня. Супер непрактично

# 25
  • Далече, далече
  • Мнения: 6 005
Според мен холът може да се прегради на две помещения чрез стена от матирано стъкло или по друг начин. В едната част си остава холната гарнитура, в другата се получава малка стая, в която трябва да се побере легло, бюро, гардероб и някакви шкафове. Това може да стане в бъдеще, когато някое от децата започне да хленчи, че иска самостоятелна стая.
Ако детската стая позволява, може да се направят самостоятелни кътове за двете деца. Например, леглата им да бъдат отделени чрез завеса или стаята да бъде преградена от секция/гардероб. Могат да се измислят много варианти за 10-тина години.

# 26
  • Далече, далече
  • Мнения: 6 005
Намерих няколко снимки. В интернет има много идеи.




# 27
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Децата са малки и няма смисъл да ги делиш от сега. След 10 години ще решаваш според собственото си усещане и според характерите на децата.
Моите са разнополови с 12 г разлика. Малката се настани при брат си когато беше на 3г/той на 15/ и живяха заедно 4 -5г докато той не завърши и замина за София. Никакви проблеми нямаха, да се съберат беше тяхно желание. Не е имало драми, той я обожаваше, беше много весело и добро хлапе.
Оставайки сама в стаята си... абе лек егоизъм наблюдавам у нея, нещо което при него и до момента липсва. Та- децата са различни, ще се нагодите според тях и възможностите когато му дойде времето.

Да нямате родителска спална не е добре, млади хора сте.

# 28
  • София
  • Мнения: 98
Намерих няколко снимки. В интернет има много идеи.






Много хубави идеи. Така хем са в едно помещение, хем всеки си има своята половинка от стаята, която си му е лично пространство. Разбира се, зависи и колко е голяма стаята, която трбява да делят децата, де...дали позволява  разделяне, било и само с едкоративна завеса.

# 29
  • Мнения: 8 077
Скрит текст:
Намерих няколко снимки. В интернет има много идеи.





Много хубави идеи. Така хем са в едно помещение, хем всеки си има своята половинка от стаята, която си му е лично пространство. Разбира се, зависи и колко е голяма стаята, която трбява да делят децата, де...дали позволява  разделяне, било и само с едкоративна завеса.
Направо чудничко... но и в двата случая изисква два прозореца или едното дете да е на тъмно и минималния размер със завеса е 4,5м в едната посока на стаята, а в другата поне толкова за да има и бюра и гардероби...
А този с разделянето със секцийка минимум 2*1м за легла + 2*1,5-2м за пространство за движение + 0,35-0,45м секция с достъп двупосочен на сегменти за части на двете страни... станаха 6м... в другата посока на стаята легло 2м (+ "въздух" между легло и бюро и/или легло стена) +бюро 1м + гардероб мин 0.60м... И отидохме на абсолютно симетрична стая 6х4м с 2 прозореца на дългата страна. Аз ако имам това пространство с такова разпределение направо ще ги разделя на 2 стаи 3х4м.

Тези разделяния изглеждат перфектно на картинка, но ако ги приложим за стаи 3,5х4м (направо просторно като за спалня) с прозорец на едната страна (обикновено тясната) и евентуално някъде сложена балконска врата... единствения вариант е пак така симетрично леглата, но без преграда за "обединяване на въздуха" между двете легла и общ гардероб...

Общи условия

Активация на акаунт