Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 31

  • 93 939
  • 823
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 10 618
Момичета и момчета, имам нужда от помощ. Харесахме току що парцел в София, имаме само скица и комбинирана скица за идентичност съгласно чл. 16 Ал.3. В комбинираната скица пише че имотът е реален дял от бивш имот Еди кой си и границите му са отбелязани в зелен цвят, което значи неодобрен кадастрален план. В Скицата на самия имот е записано, че кадастралната карта е одобрена 2016, а имотът е урабанизиран с предвидено застрояване до 10 м. Към момента няма път до него, двата имота, които се намират пред него, трябвало да осигурят такъв. Какви приключения ни очакват, ако го купим?

# 721
  • Мнения: 227
Към разходите за покупка на имота трябва да добавите и тези за  узаконяването и закупуването на земята за тупика и то при условие, че съседите са съгласни и няма да обжалват, ако те са собствениците от които купуват няма да имат против, но ако не са става задача с неизвестни. По принцип при подялбата на имота е трябвало да има предвиден такъв.

# 722
  • Мнения: 10 618
Мястото, през което евентуално ще минава пътя е на друго лице, не на нашия продавач. До нашето и съседно място (били са едно преди делбата) няма достъп от улицата.

# 723
  • Варна - Монреал-Едмънтън
  • Мнения: 178
Нашият строеж напредва бавно. Започнахме през юли тази година. Температурата навън( Канада)
вече е под нулата и мазилката остана за пролетта.


Белите стени са стериопорени блокчета.
Бежавите стени са дървена конструкция за троен гараж.
Моят мъж и брат ми я строят почти самостоятелно.

# 724
  • Мнения: 1 155
Здравейте, ние очакваме проектът ни да стане готов на пролет. До момента сме сключили предварителен договор с Чез, изходни данни с Вик. Знаем проектът колко ще ни струва. Да ви попитам след изготвянето му, какви са следващите стъпки и какви пари горе долу за документи преди същинския строеж да очакваме? А също и като време?

# 725
  • Пловдив
  • Мнения: 732
Здравейте, ние очакваме проектът ни да стане готов на пролет. До момента сме сключили предварителен договор с Чез, изходни данни с Вик. Знаем проектът колко ще ни струва. Да ви попитам след изготвянето му, какви са следващите стъпки и какви пари горе долу за документи преди същинския строеж да очакваме? А също и като време?
Към всяка община е различно. Търсете в сайта на общината Наредба 4 за определяне на местни такси и цени на услуги, в раздел Такси и цени за технически услуги. Плаща се такса за одобрение на проект и такса разрешително за строеж. За по-нататък още не знам, защото ние сме на този етап Simple Smile Успех!

# 726
  • Варна
  • Мнения: 28
https://happy-at-home.com/%D0%B4%D0%B0-%D1%81%D0%B8-%D0%BF%D0%BE … %B0-%D0%B2%D1%81/

Можеш да прочетеш тази статия. На мен много ми помогна когато имах нужда.

# 727
  • до едно тепе
  • Мнения: 6 623
Извинявам се,че нахлувам в темата така, но ми трябват едни документи от преди доста години и не знам къде да ги търся. Трябва ми Образец № 3( не го знам точно за какво е) и Образец № 14-за приемане на конструкцията на сградата, обаче от преди 2001г. Къщата е строена преди това-някъде около 1997-1999г и поради незнание не са и оправени документите. Сега се опитваме да оправим нещата и да извадим нотариален акт на къщата и парцела(разделен на две), но тези бланки казаха,че са стари и никой вече не пази такива. А 2001г са правени промени в законите и са сменени и този тип документи. Има ли архиви в общината, където се пазят документи за строеж от преди 20 години?

# 728
  • Мнения: 96
Извинявам се,че нахлувам в темата така, но ми трябват едни документи от преди доста години и не знам къде да ги търся. Трябва ми Образец № 3( не го знам точно за какво е) и Образец № 14-за приемане на конструкцията на сградата, обаче от преди 2001г. Къщата е строена преди това-някъде около 1997-1999г и поради незнание не са и оправени документите. Сега се опитваме да оправим нещата и да извадим нотариален акт на къщата и парцела(разделен на две), но тези бланки казаха,че са стари и никой вече не пази такива. А 2001г са правени промени в законите и са сменени и този тип документи. Има ли архиви в общината, където се пазят документи за строеж от преди 20 години?

Преди 13.08.1999 г. е нямало актове и протоколи по време на строителството. Строежите са се приемали с приемателна комисия. След това е влязла в сила НАРЕДБА No 7 от 26.07.1999г. за съставяне на актове
и протоколи по време на строителството: https://eagle.bg/documents/ns7.pdf
След това е НАРЕДБА № 7 гр.София, 22.05.2001 г. за съставяне на актове и протоколи по време на строителството: https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s& … g7mOFn6atBSctsFcP
В края на наредбита са съответните образци (приложения), които са важали по времето им.
В архивите на общините трябва да пазят документи от много повече от 20г. Но много често там са вилняли пожари, наводнения и тем подобни катаклизми. Или папките просто са хванали крака.

Последна редакция: нд, 16 дек 2018, 19:36 от шаляляля

# 729
  • до едно тепе
  • Мнения: 6 623
Безкрайно много ви благодаря. Ще попитам кой вариант ще ни свърши работа, но предполагам ще е наредбата от 1999г, защото според сроковете за строеж е трябвало да завършат до април 2001г.

# 730
  • София
  • Мнения: 381
Така, случайно го мернах във Фейсбук, копирам го от профила на Искрен Веселинов /депутат от НС/. Не знам колко е вярно, но който има повече познания нека потърси и самото изменение. Вероятно ще го публикуват до дни. Смятам че е важно за всички, които пишат и четат в темата: "Приятели, вчера без много шум беше прието едно изменение в Закона за устройство на територията, за което се боря почти година. С него слагаме край на безумното лутане на клетия гражданин, захванал се да си построи къща например, по инстанции като енерго, ВиК, топлофикация, газоснабдяване и пр. Сега той трябва да ходи и съгласува с всяка от тях свързването на имота си, да заверява проекти, да плаща такси и най-важното ДА ЧАКА и ЧАКА. Често само ЕРП-тата мотат хората по 2 години за да им станат клиенти. Сега всичко това ще го извършва служебно общината. Пускаш си заявлението за виза и искаш в нея изходните данни на комуналните дружества. Визата ти е и предварителен договор и основание за захранване с ток на обекта и т.н. И цялата процедура ще отнема най-много месец. Ако пък комуналните дружества не съгласуват проектите за 14 дни - действа мълчаливо съгласие, приема се, че са съгласувани без забележки. Мисля, че свършихме добра работа и не мога да не се похваля Wink"

# 731
  • В.Търново
  • Мнения: 6 686
Дай Боже....!!!

# 732
  • Мнения: 556
Така, случайно го мернах във Фейсбук, копирам го от профила на Искрен Веселинов /депутат от НС/. Не знам колко е вярно, но който има повече познания нека потърси и самото изменение. Вероятно ще го публикуват до дни. Смятам че е важно за всички, които пишат и четат в темата: "Приятели, вчера без много шум беше прието едно изменение в Закона за устройство на територията, за което се боря почти година. С него слагаме край на безумното лутане на клетия гражданин, захванал се да си построи къща например, по инстанции като енерго, ВиК, топлофикация, газоснабдяване и пр. Сега той трябва да ходи и съгласува с всяка от тях свързването на имота си, да заверява проекти, да плаща такси и най-важното ДА ЧАКА и ЧАКА. Често само ЕРП-тата мотат хората по 2 години за да им станат клиенти. Сега всичко това ще го извършва служебно общината. Пускаш си заявлението за виза и искаш в нея изходните данни на комуналните дружества. Визата ти е и предварителен договор и основание за захранване с ток на обекта и т.н. И цялата процедура ще отнема най-много месец. Ако пък комуналните дружества не съгласуват проектите за 14 дни - действа мълчаливо съгласие, приема се, че са съгласувани без забележки. Мисля, че свършихме добра работа и не мога да не се похваля Wink"
Интересно е да се намери кое е това изменение, че да се позоваваме на него при необходимост. Ще се радвам, ако някой го открие, да го цитира тук!

# 733
# 734
  • Мнения: 197
Мястото, през което евентуално ще минава пътя е на друго лице, не на нашия продавач. До нашето и съседно място (били са едно преди делбата) няма достъп от улицата.
Ако вече не сте го купили ще е по-добре да си търсите друго. Но все пак може да проверите в общината за някакви планове.  Ако хората не са съгласни да минавате през тяхното место ще се видите в приключение.

Общи условия

Активация на акаунт