Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 31

  • 93 977
  • 823
  •   1
Отговори
# 765
  • София
  • Мнения: 4 192
Добър надзор трябва  и ще се оправите  Peace

# 766
  • Мнения: 1 156
Добър надзор трябва  и ще се оправите  Peace
Не разбрах? Те са строители и могат да я направят. Мен ме интересува дали има някакви законови изисквания да го направят с фирма?

# 767
  • София
  • Мнения: 4 192
Трябва ви човек, който да ви движи документите. Има доста изисквания Wink

# 768
  • В свой си свят :))))
  • Мнения: 542
Добър надзор трябва  и ще се оправите  Peace
Не разбрах? Те са строители и могат да я направят. Мен ме интересува дали има някакви законови изисквания да го направят с фирма?

Трябва Ви строителен надзор.

# 769
  • Мнения: 4 808
Цитат на: Жабка Кикирица link=topic=1011496.msg38124670#msg38124670 в=1548712439
Добър надзор трябва  и ще се оправите  Peace
Не разбрах? Те са строители и могат да я направят. Мен ме интересува дали има някакви законови изисквания да го направят с фирма?

Трябва Ви строителен надзор.
Ние си строихме сами, но точно в този период не се изискваше строителен надзор за еднофамилни къщи. Това ни спести тогава 500 лв. Има голямо бягане за документите, осеен това на всеки етап от строежа ходехме да взимаме архитекти и проектанти да проверяват. Няма законови изисквания да строите с фирма, но трябва да спазите абсолютно всички изисквания, заложени в проекта. Относно това, че нямате брак, учудвам се, че мъжът ти е съгласен, защото ако след време се разделите, той остава без нищо. Ние също нямаме брак, но си купихме парцела и в нотариалния акт е записано кой каква идеална част притежава.

# 770
  • Мнения: 1 156
Цитат на: Жабка Кикирица link=topic=1011496.msg38124670#msg38124670 в=1548712439
Добър надзор трябва  и ще се оправите  Peace
Не разбрах? Те са строители и могат да я направят. Мен ме интересува дали има някакви законови изисквания да го направят с фирма?

Трябва Ви строителен надзор.
Ние си строихме сами, но точно в този период не се изискваше строителен надзор за еднофамилни къщи. Това ни спести тогава 500 лв. Има голямо бягане за документите, осеен това на всеки етап от строежа ходехме да взимаме архитекти и проектанти да проверяват. Няма законови изисквания да строите с фирма, но трябва да спазите абсолютно всички изисквания, заложени в проекта. Относно това, че нямате брак, учудвам се, че мъжът ти е съгласен, защото ако след време се разделите, той остава без нищо. Ние също нямаме брак, но си купихме парцела и в нотариалния акт е записано кой каква идеална част притежава.
Здравей и благодаря за разяснението. Имотът ми е от баща ми и си е само на мое име. Това ще е ваканционна къща. Основният дом, в който живеем е негов, така че няма някакви драми. Той си има нещо на негово име, в което аз съм вложила доста пари, и аз, здраве и живот, ще имам нещо мое. Разбира се, ако изисква законът да е собственик, за да може да работи на обекта без проблеми, щеше да измислим някакъв вариант Simple Smile
Да разбирам ли, че в момента вече го има изискването да има строителен надзор и в нашия случай? Някой минал по този път да ми каже ориентировъчно за какви суми говорим? Наистина нямам ни най-малка представа.

# 771
  • София
  • Мнения: 4 192
Ако нямат брак се влиза в доказване кой колко средства е вложил, а не кой какъв пол е.
Архитекът, който ви проектира не ви ли обясни как се процедира или само ви даде картинките и ви прибра няколко хилядарки?

# 772
  • Мнения: 1 156
Ако нямат брак се влиза в доказване кой колко средства е вложил, а не кой какъв пол е.
Архитекът, който ви проектира не ви ли обясни как се процедира или само ви даде картинките и ви прибра няколко хилядарки?
Това за брака е безпредметно да го говорим. Наясно сме и двамата със всичко и не е тема на питането ми. Обясних, защото на Дамата от морето й беше чудно.

Интересуват ме строителните въпроси.

Архитектът явно само ни е взел парите. Не знам по-нататък в някакъв момент ако го търсим за съвети дали ще е на разположение.

За съжаление не сме се сблъсквали до сега и доста неща не са ни ясни.

# 773
  • София
  • Мнения: 375
Та имам въпрос. Има ли някой от вас, който не е наемал фирма-изпълнител? Моят мъж, както и брат му и баща му са строители. Също има други приятели, които ще му помагат при строежа. Може ли така частни лица да си правят къщата? Има ли някакви проверки и евентуални проблеми в тази насока?

Надзор за строежи пета категория не е задължителен, освен да е прието изменение в последните месеци, за каквото не съм чула.
Необходим ви е технически ръководител, неговите подписи, както тези на конструктора и геодезиста, и вашите в ролята ви на строители/инвеститори седят по различните протоколи от съответните етапи.  Освен подписите, разбира се основната роля на техническия е да построи къщата точно според проектите Simple Smile
Техническия ви ръководител трябва да има диплома за строителен инженер, тя се прилага към документите при искането за разрешение за строеж.

Ние строим по този начин, като и самите документи си ги водим сами, не ползваме надзорна фирма.

Ако никой от вашите близки няма диплома за строителен инженер и не е техничски ръководител, ще трябва да си наемете такъв, който дали формално или не да изпълнява тази длъжност.

# 774
  • Мнения: 1 156
Та имам въпрос. Има ли някой от вас, който не е наемал фирма-изпълнител? Моят мъж, както и брат му и баща му са строители. Също има други приятели, които ще му помагат при строежа. Може ли така частни лица да си правят къщата? Има ли някакви проверки и евентуални проблеми в тази насока?

Надзор за строежи пета категория не е необходим, освен да е прието изменение в последните месеци, за каквото не съм чула.
Необходим ви е технически ръководител, неговите подписи, както тези на конструктора и геодезиста, и вашите в ролята ви на строители/инвеститори седят по различните протоколи от съответните етапи.  Освен подписите, разбира се основната роля на техническия е да построи къщата точно според проектите Simple Smile
Техническия ви ръководител трябва да има диплома за строителен инженер, тя се прилага към документите при искането за разрешение за строеж.

Ние строим по този начин, като и самите документи си ги водим сами, не ползваме надзорна фирма.

Ако никой от вашите близки няма диплома за строителен инженер и не е техничски ръководител, ще трябва да си наемете такъв, който дали формално или не да изпълнява тази длъжност.

Благодаря! Ето това ме интересуваше Simple Smile А вие на какъв втап сте от строителството? Много ли бавно и трудно стават нещата без надзор?

# 775
  • София
  • Мнения: 4 192
Платете си на някой, Тези 1000-2000 лева ще с ави най-малкия разход.  Wink

# 776
  • Мнения: 1 156
Платете си на някой, Тези 1000-2000 лева ще с ави най-малкия разход.  Wink
Това ли е порядъкът на сумите, които търсят?

# 777
  • София
  • Мнения: 375
Благодаря! Ето това ме интересуваше Simple Smile А вие на какъв втап сте от строителството? Много ли бавно и трудно стават нещата без надзор?

Завършихме грубия строеж, сега ми предстои подписване на протоколите и носене в общината за акт 14 Simple Smile

Опит с надзор нямам и не мога да сравня как би било. При нас имаше малко неуредици откъм граници по кадастър и по регулация и реално докато оправим всичко ни отне две години от закупуване на имота, до получаване на разрешителното за строеж. Но имахме да променяме кадастър и по-лошото - регулацията. Отделно, заради това, че две общини спореха къде точно сме, ни пратиха за визата и разрешителното директно в НАГ, което забави много, понеже там "им е само до нас".

По мое мнение, надзора не е сложен откъм документи, всички протоколи ги има има за изтегляне, обикновено въвлечените в тях - технически, конструктор, геодезист са наясно къде какво се попълва и с малко четене стават нещата. Ако надзорната фирма има някакви връзки и познати, може за самото разрешение за стреож подозирам да забързат, но това са само предположения, нямам опит както казах. За другите етапи през които сме минали до сега, не виждам някъде някой да ни е забавил, още повече, че вече се разбраха в коя община сме и си ходим в районната.
Другата роля на надзора, наситина да съблюдава, дали строежа се извършва правилно според пректите е важна, особено ако се строи от бригади/фирми, на които нямате 100% доверие, стига и самия надзор да работи не просто формално.

# 778
  • Мнения: 4 808
При нас проектантката в част "строителни конструкции" идваше на всеки етап от строежа, на всяка плоча и проверяваше какво желязо сме сложили, какъв бетон, дали всичко е както тя го е дала в проекта, дали сме спазили изискванията по проекта. Т.е. тя не идваше сама, по своя инициатива, а ние ходехме да я взимаме. Няма изискване да имате брак с мъжа ти, за да може да строи. ММ изчете купища учебници по сградостроителство, което не му беше ясно, ходеше, питаше по-запознати и така. Вече шест години живеем в къщата. Още нямаме акт 16, на акт 14 сме, защото все има нещо по-важно, обаче в скоро време трябва да се задействаме.

# 779
  • Мнения: 197
Здравейте, ние получихме готовия проект от архитекта. Сега трябва да сключим предварителен договор с ВиК, след което да подадем документите за разрешително за строеж, доколкото разбрах. Та имам въпрос. Има ли някой от вас, който не е наемал фирма-изпълнител? Моят мъж, както и брат му и баща му са строители. Също има други приятели, които ще му помагат при строежа. Може ли така частни лица да си правят къщата? Има ли някакви проверки и евентуални проблеми в тази насока?

А има и един друг момент (ако е от значение). С мъжа ми нямаме брак и всъщност земята и всички документи са на мое име.
Ние стройхме така. Без фирма и надзор. Сами си направихме документите. Изкарахме акт 14 в общината имаме няколко неща за довършване до акт 15. Документацията се води от техник с висше или средно образование. На всеки етап се попълват актове и се подписват от конструктора, инвеститора и техника в някои случаи от геодезиста или др. Специалисти. Заверява се заповедна книга и акт 2 и 3 в общината. Ако правите някакви промени се заверяват екзекутиви също в общината. Ако някой от близките ви имат диплом за строителен техник те могат да подписват документите ако ли не си намирате някой който да ги движи. Има изисквания които трябва да спазите в противен случай могат да ви глобят и да спрат строежа.

Общи условия

Активация на акаунт