Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 31

  • 93 854
  • 823
  •   1
Отговори
# 780
  • Мнения: 1 150
Здравейте, ние получихме готовия проект от архитекта. Сега трябва да сключим предварителен договор с ВиК, след което да подадем документите за разрешително за строеж, доколкото разбрах. Та имам въпрос. Има ли някой от вас, който не е наемал фирма-изпълнител? Моят мъж, както и брат му и баща му са строители. Също има други приятели, които ще му помагат при строежа. Може ли така частни лица да си правят къщата? Има ли някакви проверки и евентуални проблеми в тази насока?

А има и един друг момент (ако е от значение). С мъжа ми нямаме брак и всъщност земята и всички документи са на мое име.
Ние стройхме така. Без фирма и надзор. Сами си направихме документите. Изкарахме акт 14 в общината имаме няколко неща за довършване до акт 15. Документацията се води от техник с висше или средно образование. На всеки етап се попълват актове и се подписват от конструктора, инвеститора и техника в някои случаи от геодезиста или др. Специалисти. Заверява се заповедна книга и акт 2 и 3 в общината. Ако правите някакви промени се заверяват екзекутиви също в общината. Ако някой от близките ви имат диплом за строителен техник те могат да подписват документите ако ли не си намирате някой който да ги движи. Има изисквания които трябва да спазите в противен случай могат да ви глобят и да спрат строежа.

Благодаря! Баща ми е със средно техническо образование, така че щом може и техник със средно ще е той Simple Smile

# 781
  • Мнения: 197


Благодаря! Баща ми е със средно техническо образование, така че щом може и техник със средно ще е той Simple Smile

Извадка от ЗУТ:

Чл. 163а. (Нов – ДВ, бр. 65 от 2003 г.) (1) (Нова – ДВ, бр. 108 от 2006 г.) Строителят е длъжен да назначи по трудов договор технически правоспособни лица, които да извършват техническо ръководство на строежите.
(2) (Нова – ДВ, бр. 108 от 2006 г.) Технически правоспособни са лицата, получили дипломи от акредитирано висше училище с квалификация „строителен инженер“, „инженер“ или „архитект“, както и лицата със средно образование с четиригодишен курс на обучение и придобита професионална квалификация в областите „Архитектура и строителство“ и „Техника“.

# 782
  • Мнения: 3 191
Хайде малко да побутна темата....
Преди време ви питах за документи за сондаж. Оказа се, че ако имота ви не попада в санитарно-охранителна зона или няма да черпите минерална вода, нещата са супер елементарни.

Отивате на сайта на Басейнова Дирекция, в моя случай, т.к имота се намира в София, това е “Дунавски район”. Намирате в менюто “Уведомление за безплатно водочерпене за битови нужди. Попълвате го, прикрепяте скица от АГКК и го изпращате в Плевен, или където попадате по район. Седмица по-късно се обаждате в деловодството, за да разберете входящия номер. Пишете една молба до директора на БД да ви изпратят копие на уведомлението с вх.номер и го прикрепяте към ВиК папката, която давате в общината при искане за РС.

Изрично подчертавам, че скицата на имота трябва да е от АГКК и издадена не по-късно от 6 месеца преди датата на подаване на уведомлението. Иначе влизате в моя филм - дадох им скица издадена от правоспособно лице, прието е уведомлението с вх.номер, но в 14-дневен срок искат скица от АГКК.

Изнесеният офис на Басейнова Дирекция в София  на ул. Лавеле не приема уведомления, а персоналът в офиса е крайно некомпетентен, не си губете времето с тях.

По въпросното уведомление - декларира се, че водата ще е само за битови нужди, няма да извършвате стопанска дейност с нея и няма да превишавате дебит повече от 10 м3 за денонощие. Все още няма изискване за поставяне на водомери, но предполагам, че в годините и това ще направят.

# 783
  • Мнения: 1 744
Добър надзор трябва  и ще се оправите  Peace
Не разбрах? Те са строители и могат да я направят. Мен ме интересува дали има някакви законови изисквания да го направят с фирма?

Те като са строители не знаят ли какво трябва да се направи?
При всички положения ще трябва да обявите, че строите с бригада и да наемете строителен надзор.
Нотариалният акт на двама ви ли ще бъде? Това също трябва да се запише в инвестиционият проект.
А колкото до собствеността на земята, тя е твоя, ако искаш и той да е съсобственик трябва да направиш дарение или продажба на идеална част от нея.

# 784
  • Мнения: 556
Хайде малко да побутна темата....
Преди време ви питах за документи за сондаж. Оказа се, че ако имота ви не попада в санитарно-охранителна зона или няма да черпите минерална вода, нещата са супер елементарни.

Отивате на сайта на Басейнова Дирекция, в моя случай, т.к имота се намира в София, това е “Дунавски район”. Намирате в менюто “Уведомление за безплатно водочерпене за битови нужди. Попълвате го, прикрепяте скица от АГКК и го изпращате в Плевен, или където попадате по район. Седмица по-късно се обаждате в деловодството, за да разберете входящия номер. Пишете една молба до директора на БД да ви изпратят копие на уведомлението с вх.номер и го прикрепяте към ВиК папката, която давате в общината при искане за РС.

Изрично подчертавам, че скицата на имота трябва да е от АГКК и издадена не по-късно от 6 месеца преди датата на подаване на уведомлението. Иначе влизате в моя филм - дадох им скица издадена от правоспособно лице, прието е уведомлението с вх.номер, но в 14-дневен срок искат скица от АГКК.

Изнесеният офис на Басейнова Дирекция в София  на ул. Лавеле не приема уведомления, а персоналът в офиса е крайно некомпетентен, не си губете времето с тях.

По въпросното уведомление - декларира се, че водата ще е само за битови нужди, няма да извършвате стопанска дейност с нея и няма да превишавате дебит повече от 10 м3 за денонощие. Все още няма изискване за поставяне на водомери, но предполагам, че в годините и това ще направят.

Проблемът е, че това е уведомление, а не регистрация на сондаж.
За разрешение за строеж, община Самоков изисква вх. номер от Басейнова Дирекция да е от изграден сондаж, а не от уведомление за предстоящ такъв.
Това ми е много прясна информация - "Имате одобрение за РС, при условие че внесете регистрация на сондаж"

# 785
  • София
  • Мнения: 4 192
Добър надзор трябва  и ще се оправите  Peace
Не разбрах? Те са строители и могат да я направят. Мен ме интересува дали има някакви законови изисквания да го направят с фирма?

Те като са строители не знаят ли какво трябва да се направи?
При всички положения ще трябва да обявите, че строите с бригада и да наемете строителен надзор.
Нотариалният акт на двама ви ли ще бъде? Това също трябва да се запише в инвестиционият проект.
А колкото до собствеността на земята, тя е твоя, ако искаш и той да е съсобственик трябва да направиш дарение или продажба на идеална част от нея.

И аз още веднъж да си кажа да си наемете човек за надзор, който е построил поне една къща. Това че може да запишете някой фиктивно е така, обаче после ще ви излезне през носа, защото нямате ни най-малка представа за работа с държавната администрация при строеж. Неслучайно половината новопостроени къщи нямат акт 16...

# 786
  • Мнения: 5 900
Във връзка със сондажите:вижте чл. 44,ал.4 и Ал. 5. от Закона за водите. А телефони на Басейновите дирекции има в сайта на  МОСВ. За подробности може да питате отдел  "разрешителни" в БД. Случва се някоя конкретна БД да има практика, различна от друга. Това го казвам, защото не всички в темата са от София.

# 787
  • Мнения: 3 191
Хайде малко да побутна темата....
Преди време ви питах за документи за сондаж. Оказа се, че ако имота ви не попада в санитарно-охранителна зона или няма да черпите минерална вода, нещата са супер елементарни.

Отивате на сайта на Басейнова Дирекция, в моя случай, т.к имота се намира в София, това е “Дунавски район”. Намирате в менюто “Уведомление за безплатно водочерпене за битови нужди. Попълвате го, прикрепяте скица от АГКК и го изпращате в Плевен, или където попадате по район. Седмица по-късно се обаждате в деловодството, за да разберете входящия номер. Пишете една молба до директора на БД да ви изпратят копие на уведомлението с вх.номер и го прикрепяте към ВиК папката, която давате в общината при искане за РС.

Изрично подчертавам, че скицата на имота трябва да е от АГКК и издадена не по-късно от 6 месеца преди датата на подаване на уведомлението. Иначе влизате в моя филм - дадох им скица издадена от правоспособно лице, прието е уведомлението с вх.номер, но в 14-дневен срок искат скица от АГКК.

Изнесеният офис на Басейнова Дирекция в София  на ул. Лавеле не приема уведомления, а персоналът в офиса е крайно некомпетентен, не си губете времето с тях.

По въпросното уведомление - декларира се, че водата ще е само за битови нужди, няма да извършвате стопанска дейност с нея и няма да превишавате дебит повече от 10 м3 за денонощие. Все още няма изискване за поставяне на водомери, но предполагам, че в годините и това ще направят.

Проблемът е, че това е уведомление, а не регистрация на сондаж.
За разрешение за строеж, община Самоков изисква вх. номер от Басейнова Дирекция да е от изграден сондаж, а не от уведомление за предстоящ такъв.
Това ми е много прясна информация - "Имате одобрение за РС, при условие че внесете регистрация на сондаж"

Мда, в тримесечен срок от изграждането на сондажа трябва да се регистрира. Това е неоспоримо. По думите на ВиК инженера в общината, уведомлението е достатъчно за РС.
Нали за да регистрираш сондажа, той трябва да е работил, за да работи се иска ток, за да ми даде ток, ЧЕЗ иска РС? Как са при теб нещата, дадоха ли ти друг вариант?

W - да, наясно съм с цитираните членове.... Juniper не оспорва, че режима е уведомителен, но след изграждането трябва да го регистрираш. Пак е бланка, в която се попълват данни, този път за дебит, дълбочина, вид помпа и други. В случая, обаче казуса е : може ли да се вземе РС на база уведомление към БД, ако не може, каква е процедурата по вземане на ток от ЧЕЗ, който да храни сондажа....

Последна редакция: пн, 04 фев 2019, 16:48 от foxy-the infant prodigy

# 788
  • Мнения: 5 900
Не, не трябва да е работил. Изграждате го-уведомявате.Купувате имот със съществуващ в него стар сондаж-уведомявате БД. Бургаската, например, имаше практика да ходи на проверка, защото беше констатирала, че хора искат Ел захранване, основавайки се на наличие на сондаж, а такъв няма. Това за обекти извън регулация.

# 789
  • Мнения: 3 191
Не, не трябва да е работил. Изграждате го-уведомявате.Купувате имот със съществуващ в него стар сондаж-уведомявате БД. Бургаската, например, имаше практика да ходи на проверка, защото беше констатирала, че хора искат Ел захранване, основавайки се на наличие на сондаж, а такъв няма. Това за обекти извън регулация.

Добре де, явно някъде изпускам нишката.... какво захранва помпата на сондажа? Имота е в регулация, имам предварителен договор с ЧЕЗ, но тяхна служителка ми каза, че не могат да пуснат ток, докато нямам РС. Сега ще погледна и условията за сключване на окончателния договор....

Едит: при изграждане на нов обект изрично пише, че искат РС....

Ако наистина не може да се вземе РС само на база уведомлението, то се попада в някаква патова ситуация....

Последна редакция: пн, 04 фев 2019, 17:32 от foxy-the infant prodigy

# 790
  • Мнения: 556
Не, не трябва да е работил. Изграждате го-уведомявате.Купувате имот със съществуващ в него стар сондаж-уведомявате БД. Бургаската, например, имаше практика да ходи на проверка, защото беше констатирала, че хора искат Ел захранване, основавайки се на наличие на сондаж, а такъв няма. Това за обекти извън регулация.

Добре де, явно някъде изпускам нишката.... какво захранва помпата на сондажа? Имота е в регулация, имам предварителен договор с ЧЕЗ, но тяхна служителка ми каза, че не могат да пуснат ток, докато нямам РС. Сега ще погледна и условията за сключване на окончателния договор....

Едит: при изграждане на нов обект изрично пише, че искат РС....

Ако наистина не може да се вземе РС само на база уведомлението, то се попада в някаква патова ситуация....
Проучвам и аз в момента. Представям си го като да дойде някой да изкопае "дупка с тръба" и да даде някакви документи. Техническо лице (от общината ли/ от БД ли) идва и установява, че сондаж има - пак дава някакви документи. Всичко се входира към БД за регистрация. Не е нужно сондажът да е работил.

# 791
  • Мнения: 3 191
Juniper - утре пак ще звъня в БД, и без това трябва да им обясня, че няма да си получат исканата скица в 14-дневен срок, т.к миналата седмица подадох искане за нанасяне на промени в ККР ( трябва да подаря 5м2 на общината), та докато не излезе промяната няма скица, а със самата промяна ще излезе и новата скица.

Ще се опитам утре следобяд отново да мина и през ВиК инженера в общината

Ще чуя и няколко сондажни фирми, да видя те дали знаят как се правят нещата....

# 792
  • Мнения: 556
foxy-the infant prodigy, моля, споделяй откритията си и тук Simple Smile

# 793
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
И аз ще следя, споделяйте , моля. Ние пък не можем да вземем акт 16, защото не можем да открием кой е купил парцела на улицата, съответно не можем да се оправим с ВиК. То е ясно, че е с цел, но добре си е опекъл работата, неоткриваем е, по какъвто и да е начин.
Ток си имаме, сондата "ще я изградим".
 Някой беше питал каква е ролята на тока - ами да захранва помпата, която вади вода. Не че не може и с бензинова, с вятър, ръчно....

# 794
  • Мнения: 2 259
Ljuboznatelna , в Кадастъра нямат ли данни?
Мисля че имат платена услуга:
K18.Справка за собствениците и носителите на други вещни права за лице от КРНИ
https://kais.cadastre.bg/bg/Services?Length=8
Но пък дали данните има са актуални нямам представа.
Ако за района вече има електронен кадастър, по идентификационния номер на парцела може да се направи справка в имотния регистър - струва 1 лв.

Общи условия

Активация на акаунт