Термопомпа-големи сметки ток

  • 75 130
  • 135
  •   1
Отговори
  • Мнения: 175
Здравейте,
В шок съм. Някой да даде полезен съвет.
От октомври 2017 се нанесохме в новопостроената ни къща. РЗП-180М2. Външни стени са от тухли Поротерм с многото камери, и топлоизолационна система ПРО 10см   EPS на Баумит. Дограмата ми е PVC 6 камерна - 50м2 за цялата къща.
Отоплението на къщата го поверих на много близък, който направи проект и даде решение термопомпа въздух вода 3фазна, за която създадохме отделна 3фазна партида. ТП е LG 16. Направено е подово навсякъде без спалните. За спалните са монтирани конвектори.
Първоначалната инвестиция е колкото една панелка. Съгласих се защото каза, че сметките за отопление през най студената зима за месец няма да надхвърля 150лв.
Получиха се следните шокови сметки:
Октомври 2017- 240лв
Ноември  2017 - 378лв
Декември 2017- 503лв.
Зимата досега е топла. Ако беше студена😣😣😣😣😣😣.
Някой да помогне или да сподели нещо подобно.

# 1
  • Мнения: 11 637
http://www.redsun.bg/8-kw-air-water-heat-pump-for-100-m2-house-heating/
Освен да ви съчувствам, не знам какво друго...
Отоплението на ток винаги е ужасно скъпо, а пък за такава голяма площ-съвсем. Конвекторите също са големи консуматори.

# 2
  • Мнения: 9 052
Сложете солари и система за затопляне на вода от слънцето.
Спазвайте инструкциите за ефективност за да имате добри показатели.
Поне ще намалите летните разходи.
Успех.

# 3
  • Мнения: 1 822
Бе ти легенди за ултраниския разход на новите климатици не си ли слушал.

# 4
  • Мнения: 9 052
в Германия правят на подобен принцип пасив хаус . Т.е . лятото полъват слънчева за  топла вода , слагат солари ... но зимата са на ток с високи разходи. СПоред мен най-ефективни са къщите в редичка с дълги общи стени и къса фронт витрина от двете страни може да е.

# 5
  • Мнения: 2 288
Конвекторите в спалните, предполагам са вързани с термопомпата, а не отделни. Викнете си фирма-лицензирана, която се занимава с инсталация на ТМ и се консултирайте, може да не е подходящо тялото, да имате нужда от по-мощно, дано проблемът да е решим. Отоплението на ток е много скъпо, наистина. Успех пожелавам.
Аз също имах ужасна дилема с тази термопомпа, под натиска на мъжът ми, който много хареса идеята, но никой никога не можа да ми изчисли, точно колко ще струва на месец отоплението, а и предвид огромната първоначална инвестиция тотално бях негативна към тази система. Добре, че го разубедих.

# 6
  • Мнения: 175
Ами ние имаме соларена система за топла вода, което забравих да спомена.
И тя е инсталирана от лицензираната фирма която монтира ТП. По принцип и аз бях против за тази инвестиция, но съпруга ми вярваше на легендите за нисък разход и "дръпна плувката" . Последното оправдание на фирмата изпълнител беше , че :
Хладилника харчи 30 лв на месец, пералня та, съдомиялнята  и телевизорите също по толкова. Голям смях. Съпруга ми им направи една таблица с всички битови уреди и разходите към тях. Гледаха като ударени с мокър парцал защото хладилник повече от 5лв на месец не може да похарчи. Дано да има някой подобна система, но да не са такива сметките.

# 7
  • Мнения: 175
Изглежда ТП въздух вода са голяма греда.

# 8
  • Мнения: 175
Забравих да кажа, иначе е топло,  уютно, лесно ама обещаната сметка от 150лв не прилича на 500лв.

# 9
  • Мнения: 19 932
Ами то вие с конвектори само да се отоплявахте, пак щеше да са ви такива сметките. При мен в къща на 2 етажа със сутерен и гараж са такива като твоите по месеци с конвектори. Само дето разликата в инвестицията е стократно по-малка.

# 10
  • Мнения: 705
В  кой град живеете?

# 11
  • Мнения: 175
В кой град живея?  В Пловдив май е най евтин тока.
Моля по сериозно

# 12
  • Мнения: 175
Средната зимна температура е 4.6🌡

# 13
  • Мнения: 13 306
За каква квадратура става въпрос

# 14
  • Мнения: 175
180 м2 . В началото са повечето подробности

# 15
  • Мнения: 13 306
За тази квадратура, ако поддържаш 22-23 градуса са си съвсем прилични сметките, даже клонят към ниски

# 16
  • Мнения: 705
В кой град живея?  В Пловдив май е най евтин тока.
Моля по сериозно

Не ви попитах заради цената на тока,а поради друга причина,но явно на вас ви е смешно?

# 17
  • Мнения: 175
Да, поддържаме 22-23, но външните стени са POROTERM 25, с ПРО СИСТЕМАТА на БАУМИТ 10см. Гарантираха ни 150 лв разход в най студените зими.

Последна редакция: чт, 04 яну 2018, 10:10 от luki58

# 18
  • Мнения: 11 637
От това, което прочетох в нет-а, разходът е горе-долу такъв, но за половината от вашата квадратура. Мисля, че някой просто  е видял една добра касичка във ваше лице.

# 19
  • Мнения: 9 052
Да, поддържаме 22-23, но външните стени са POROTERM 25, с ПРО СИСТЕМАТА на БАУМИТ 10см. Гарантираха ни 150 лв разход в най студените зими.


ако гаранцията е писмена то искайте да поемат разликата с обещаната цена. Докато не намерят начин да си фикснат проблема. Заради такива случаи немците слагат всякакви обещания писмено и каквото не пасне го слагат на изпълнителя, докато не пасне.

# 20
  • Мнения: 13 306
Simple Smile Разсмяхте ме, кой ще даде гаранция, че някой ще плаща ниски сметки за отопление.
Лъки сметките ти са такива именно поради изолацията, иначе щеше да е минимум една трета от горе.
Нереално е да очакваш тази квадратура при тази температура, която поддържаш с сметките да са по-ниски.

150лв разход на тази квадратура, досега не си ли ползвала и плащала отопление, каквата и да е изолация не го виждам как ще стане

# 21
  • Мнения: 2 495
Може съвсем умишлено да са ви подвели,също и да има грешки в проекта и изпълнението,а може и вие ,експлоатирайки къщата да правите някои грешки.Освен да мигат на парцали ,нещо смислено казаха ли от фирмата изпълнител.Може да се обърнете към друга фирма,но с репутация ,за да ви направи преглед на обекта.Според мен,на око,сметките не са ви малки.а и все още не са дошли най-студените месеци.

# 22
  • Мнения: 9 052
... Може да се обърнете към друга фирма,но с репутация ,за да ви направи преглед на обекта...
да. вещо лице, експерт, инженер ... някой който би могъл да каже къде е проблема и има ли проблем

# 23
  • Мнения: 13 306
Simple Smile Проблема са почти 200 квадрата, височината на стаите може и да е по-висока от стандартен анапртамент и очакване за сметка 150лв при поддържане на доста висока температура в цялата къща- какъвто и експерт да викнат, тока си има определена цена за Х изразходена енергия, туй нещо с малко ток не може да се постигне независимо от всякаквито изолации и дограми.
Или трябва да намалят градусите или броя на отопляемите помещения, за да паднат сметките, а относно инвестицията, щом говорим за къща, при всички случаи се прави инвестиция в някаква отоплителна система.
За да се затопли тази кубатора и да се поддържа температура трябва определи киловати, сметката  е проста- Х киловата по У часа равно Z лева - ето калкулатор https://www.calculat.org/bg/%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%B8 … %D0%B8%D1%8F.html
Но е нереалистично очакването за 150лв в студените месеци, да не забравяме, че в тази сметка има и някакъв бойлер, и т.н. и цялата останала консумация

# 24
  • Мнения: 9 052
помпата няма ли повече д апести ако е на всеки етаж по една ... с малка мощност и да се ползват само на нужните етажи?

# 25
  • Мнения: 2 288
Зари65, най-вероятно бойлера е вързан към пермопомпата. Колко литра е бойлера? При загряване на водата посредством ТМ , то тя я се затопля до 40-45°, ако бойлера е с малка вместимост, може да е постоянен консуматор и да вдига разхода на ел.ен.
Аз също посъветвах да се консултира с друга фирма, за да проверят заложените мощности, дали са достатъчни за  отоплението в условията на къщата.
Другото, което се сещам е, дали работи постоянно, такава система не се изключва през целият отоплителен сезон.

# 26
  • Мнения: 175
Наистина сме притеснени, защото досега зимата е мека, а идват студените сечко и малък сечко. Тогава сметката ще е💸💸💸., не ми се мисли. Светлата височина на стаите ни е 2.55м съвсем нормална.

# 27
  • Мнения: 175
Да, външното тяло на ТП работи постоянно.
Достатъчно мощна е : трифазна 16
Бойлери е 200л

# 28
  • Мнения: 2 998
Защо е трифазна?

# 29
  • Мнения: 13 306
Трифазен - най-грубо казано, за да не и падат бушоните при по-голямо натоварване.
Лъки, незнам какво очакваш някой да ти каже, но сте направили една инвестиции - отоплението е Х цена, поддържате леко височка температура за мен, но това е въпрос на лично усещане, квадратурата не е малка- тази температура да се поддържа и да се топли цялата къща си има своята цена, ако не искаш да я плащаш почваш да пестиш.
Няма магическа пръчка, която да ти намали сметките без да ти създаде някакъв дискомфорт и да положиш усилия.
Засечи си електромера- този ток си го изразходила, за да плащаш по-малко към тази ситуация трябва да ползваш по-малко

# 30
  • Мнения: 175
Трифазна е защото казаха , че ще е много по - икономична за отопление.

# 31
  • Мнения: 9 052
дано пооправите сметките с помощта на оптимизации.

# 32
  • Мнения: X
Колко струва киловат трифазен ток?

# 33
  • Мнения: 13 306
Ето една елементарна сметка на един конвектор включен 10 часа на денонощие при средна цена и средна мощност 2000 Вт за отопление на стая до 18 кв. средна месечна цена 121лв
https://www.calculat.org/bg/%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%B8 … %D0%B8%D1%8F.html

Какво има повече да умува, отоплява къща 180 кв плюс бойлер и останалата консумация на ток, колко още може да я изпили тая сметка с оптимизация, което пак е някаква инвестиция ще намали 5 до 10 процента, я ги намали я не.
Квадратурата си е голяма и се поддържа сравнително висока температура в цялата къща- това не може да го извърти за 150лв на месец

# 34
  • Мнения: 2 030
Ako са многолюдно семейство с бебета, малки деца и топлят всички стаи, може.

# 35
  • Мнения: 2 480
Трифазна е защото казаха , че ще е много по - икономична за отопление.

Уау! Нямам думи!

P=U.I

E=P.t=U.I.t, освен това Q=U.I.t-закон на Джаул- https://ucha.se/watch/1208/Zakon-na-Dzhaul-Lents

И още: Q=c.m.(t2-t1)-тук t е температурата в градуси по Целзий

c-специфична топлоемност

m-маса

t2-достигната температура

t1-начална температура


Е-ел.енергия, а не ток, измерва се не в киловати, а в киловатчасове

P-мощност

 U-напрежение

 I-ток

 t-време

 Q-количество топлина

Последна редакция: сб, 06 яну 2018, 00:38 от vl

# 36
  • Мнения: 175
4-членно сем сме. Децата с ученици. Топлим всечки стай. Спалните не повече от 20-21 градуса . Всекидневната, коридори,wc и кабинетче (библиотека) са 22-23градуса

Последна редакция: сб, 06 яну 2018, 08:05 от luki58

# 37
  • Мнения: 175
Надявях се поне на нещо такова http://www.redsun.bg/8-kw-air-water-heat-pump-for-100-m2-house-heating/ 
VL,  дали е възможно?

# 38
  • София
  • Мнения: 12 006
Надявях се поне на нещо такова http://www.redsun.bg/8-kw-air-water-heat-pump-for-100-m2-house-heating/ 
VL,  дали е възможно?

Както и да го погледнете да се отоплява таква голяма площ с подово си е лукс от към цената. Сложете си един котел с радиатори и ще си промените сметките, но ще си останете "набутани" с вложените пари за сегашната система и ще трява вложение за нова система /котел, тръби, радиатори и т.н./

# 39
  • Мнения: 19 932
Нереалистично е да смятате, че отопляване на къща, с каквато и да е система, може да се побере в 150 лв. Нито на твърдо, нито на течно гориво, както и да смятате и да го мислите – невъзможно е. Е, разбира се, ако имате горещ извор или подпочвени води в двора и се направи инсталация, може и да стане, но пък първоначалната инвестиция ще компенсира.
Можете да оптимизирате сегашната система, но за мен да влезе в 150-160 месец зимата е невъзможно.

# 40
  • Мнения: 2 480
Надявях се поне на нещо такова http://www.redsun.bg/8-kw-air-water-heat-pump-for-100-m2-house-heating/  
VL,  дали е възможно?

Не. Идеите, които са ви дали ги намирам за резонни. Но горещи подпочвени води нямате за съжаление, а ако се сложи котел, някой трябва да се грижи за него. Точно за котел си помислих и аз снощи. Обаче не зная как са цените на въглищата и доколко по-евтино ще излезе.

Написаните от мен формули ясно показват, че съвсем целенасочено са ви заблудили, за да ви вземат парите. Физика от седми и осми клас, която повечето хора не знаят. Колкото и модерна да е отоплителната с-ма, колкото и специална да е изолацията на жилището, чудеса не можем да очакваме.

# 41
  • София
  • Мнения: 12 006
Той котела не е задължително да е на въглища, може да е на пелети или газов. Но и на въглища не е толкова зле, само дето трябва всеки ден да му се слагат въглища, поне боклука се сменя веднъж седмично и е малко, ама си е цапаница с тея въглища като цяло. На пелети е къде къде по-чисто, а на газ е най-чисто и не се занимаваш с него.

# 42
  • Мнения: 2 315
Сметката ви е нормална. Не е нормално, че сте си мислили, че със 150лв ще отоплявате 200 квадрата.

# 43
  • Бургас
  • Мнения: 4 069
да, за 4 човека по-скоро 150 лева е нормална сметка за всичко друго, без отоплението

# 44
  • Мнения: X

Тези изчисления са за само ТП 8 kW, COP 4,4, 100 кв.м.- един етаж
Вие сте с ТП 16 kW, COP 4,1, 180 кв.м.- два етажа
+
- конвертори в спални
- хладилници, пералня, фурна и котлони, ТВ-та, компютри и всичко що се обслужва от електричество.
Сметката е допустима при всичките гореспоменати обстоятелства.

# 45
  • Мнения: 46 526
Сметките ви са реални спрямо посочения начин на отопление, не виждам нищо шоково.

# 46
  • Мнения: 2 288
Добре, тея конвектори нещо ми бодат очите. Вързани ли са към термопомпата или не? Ако наистина не са, то сметките са напълно нормални. Не вярвам само подово и бойлер да има вързани на ТМ.

# 47
  • Мнения: X
150лв за такава квадратура и то в къща може да имате само с нещо на твърдо гориво, водна риза или нещо подобно. И даже и там е съмнително. Аз плащам 100-120лв за ток в малък двустаен апартамент с хубав климатик да си подържам желаната от мен температура.

Та тези гаранции тока ви няма да мине 150лв ми звучи като на автоджамбазите "сядаш и караш"....

# 48
  • Мнения: 9 052
4-членно сем сме. Децата с ученици. Топлим всечки стай. Спалните не повече от 20-21 градуса . Всекидневната, коридори,wc и кабинетче (библиотека) са 22-23градуса

Макс за спалните е 18 градуса. според немските препоръки. дори 17. В банята може 23, но по другите 22 е предостатъчно. 

# 49
  • Севлиево
  • Мнения: 3
Luki58, защо не опитате да измерите само консумация(разхода) на помпата. Да се отдели от другите консуматори.

# 50
  • Мнения: 1 744
Първо 25 на Поротерм е доста малка за външни стени, нямате ефикасна топлоизолация на стените, за това и сметките ви са толкова големи.
Нашите стени са 38 на Поротерм и въпреки това имаме изолация и външна и вътрешна, практически външните стени са 60 см.
Топлим се на газ със соларна с-ма - тока ни е 50 лв, газта - 180 лв / месечно зимата, лятото газ не плащам заради солара.

При вас има само две решения - изолация с каменна вата, имам съседи, които го направиха - целите къщи отгоре - до долу, там са с голямо РПЗ над 350 кв и вътре наистина е баня, по 25 С с помпите.
Генератор за ток от Слънцето, вързан към помпата и тогава вече имате наистина 150 лв ток, а понякога и по-малко.
Смисъла на помпата за къщи е следната - сериозна изолация на стените, висока дебелина на зида, солар + генератор за ток от Слънцето. Тогава вече сте чао-чао високи сметки, то нямате и избор, поне генератор си вземете и го вържете към с-мата.

# 51
  • Варна
  • Мнения: 903
Смисъла на помпата за къщи е следната - сериозна изолация на стените, висока дебелина на зида, солар + генератор за ток от Слънцето. Тогава вече сте чао-чао високи сметки, то нямате и избор, поне генератор си вземете и го вържете към с-мата.
Chuby, във втора тема те чета за този генератор. Може ли да ми дадеш линк към нещо подобно. Ние сме също с тенденция за термопомпа въздух-вода и подово отопление. Мисля, че потребителите, които пишат тук относно големината на сметките, изхождат от опита си за отопление на апартаменти ( с различни изолации, изложения, дограми и т.н.)

# 52
  • Мнения: 1 744
За къща най-добрата помпа е вода - вода, при нас обаче немаше как щото немаме толко подпочвена вода, виж надпочвена - дал Господ ...
Втори съвет - слагайте яка изолация, каменна вата най-добре, това е / щях да напиша мерцедеса на изобациите, но мерцедесите не са това, което бяха .../ Теслата на изолациите.

Ето и един линк / чисто да се ориентираш/ за генератор на ток от Слънцето
http://info.solarpro.bg/19336914.html

# 53
  • Варна
  • Мнения: 903
Благодаря! Планираме изолация с Тесла-та  Laughing дано намерим кадърни майстори.

# 54
  • Мнения: 2 495
Колко ви е била сметката за ток в предишното жилище?
Докато измислите нещо кардинално ,опитайте да оптимизирате разхода:
-намалете малко темп.,доколкото ви е възможно
в коридорите и баните оставете 18 гр
ползвайте нощна тарифа за миялна и перална,ако не ви е шумно
Подменете крушките с ЛЕД
Ако имате външни щори,ги пускайте при възможност при ниски температури/вятър .
Обратно,при слънчеви не забравяйте да ги вдигнете.
Аз живея в къща и съм наясно с управлението  на температурите.
Помислете какви уреди,вкл.зарядни, са включени постоянно без да е нужно.Казват ,че разходвали значителна енергия,за това не съм сигурна,чела съм го тук-там.
По нашата къща имаше грешно включени схеми,така да се каже.

# 55
  • Мнения: 2 480
Зарядните не изразходват много ел.енергия.

# 56
  • Мнения: 9 052
Зарядните не изразходват много ел.енергия.
Според немците всякакви стенд бай уреди изразходват доста. Аз имам един часовник на фурната и един показател на хладилника , които непрестанно ми светят и се чудя как да ги изключа без да спирам печка или хладилник.

# 57
  • Мнения: 2 480
Не според немците, а според всички неграмотни от всякакви националности.

Специалист съм по електроника и ви го казвам-нищожна консумация. За доказателство може да потърсите някой с амперметър да измери тока, който тече и после да сметнете консумираната ел.енергия.

Сетих се и за по-лесния начин. Изключвате всички консуматори като оставяте само онези, в които се съмнявате и гледате електромера.

Последна редакция: вт, 09 яну 2018, 14:06 от vl

# 58
  • Варна
  • Мнения: 903
Вие сте с ТП 16 kW, COP 4,1, 180 кв.м.- два етажа
+
- конвертори в спални
- хладилници, пералня, фурна и котлони, ТВ-та, компютри и всичко що се обслужва от електричество.
Сметката е допустима при всичките гореспоменати обстоятелства.
  Със сигурност конвекторите са също към термопомпата, т.е. не ползват допълнително електроенергия.

# 59
  • Мнения: 175
Да свързани са конвекторите към ТП , дори бойлера който има и соларни панели.
Благодаря на всички за вашите мнения.
Изглежда трябва да продължавам така.
Просто трябва да свикна със сметките.
Дано да постудее малко, че та да видя пиковите сметки. А пък за другата зима ще го мисля.🙁🙁🙁🙁🙁🙁

# 60
  • sofia
  • Мнения: 8 938
С термопомпа вода-вода се топлим от 10 години. Преди това бяхме на твърдо. Подово и обикновени радиатори.
Като пари излиза, колкото твърдото но без хамалогията и температурата е постоянна. Това са ни грубите сметки.
Иначе детайли като изолация, как точно е изградена инсталацията и пр. са важни.

За незнаещите, разлика в цената на монофазния и трифазния ток няма.

# 61
  • Мнения: 2 480
А в мощността няма ли разлика? Защо изобщо са създали трифазни консуматори?

И не е ток, а ел.енергия! Научете си урока от осми клас!

# 62
  • sofia
  • Мнения: 8 938
vl, не ти разбирам въпроса. В мощността на кое и кое да има разлика?
Подаваната мощност се контролира от чез, чрез размера на бушона в таблото. Консумираната мощност зависи от уреда, който работи. 5 киловата са си 5 киловата и чез ми ги таксува еднакво и на двата електромера (имаме монофазен и трифазен). В този смисъл няма разлика в цената на киловат ел. енергия ( по народному - ток).
Иначе, мисля на всеки е ясно, че уред с мощност 1000 вата ще харчи по-малко от уред с мощност 2500 вата.

# 63
  • Мнения: X
4-членно сем сме. Децата с ученици. Топлим всечки стай. Спалните не повече от 20-21 градуса . Всекидневната, коридори,wc и кабинетче (библиотека) са 22-23градуса

Вие сериозно ли смятате, че топленето на 1 м2 ще ви излиза под лев/мес?
Родителите ми плащат ок.65-80 лв за ток целогодишно за ок. 120 м2. Консумацията е от
3 телевизора вечер от 19 до 00
2 лаптопа в същия период
хладилник денонощно
бойлер на нощен ток
пералня поне 4 пъти седмично, съдомиялна всеки ден
готв.печка почти всеки ден
сушилня след всяко пране
И всичко е клас А+ и нагоре.
Зимата включва и помпата на котела с водна риза, който е през 2 етажа, т.е. има и леки загуби от топлообмен, докато водата стигне радиаторите на етажа.
Такаа - зимата обаче включва и около 1000 лв за дърва за котела.
1000 + още 5х средно 70 лв за месеците ноември-март. Това е за 120 м2 за зимни месеци
Говоря за етаж от къща на 25 год, с прилична дървена дограма, вътрешна изолация на стени и таван и на долния етаж комшиите топлят цялото си жилище.

Наистина не знам какво искате с вашите 180 м2, които са от-до само и единствено ток, доколкото чета.

# 64
  • Мнения: 2 480
vl, не ти разбирам въпроса. В мощността на кое и кое да има разлика?
Подаваната мощност се контролира от чез, чрез размера на бушона в таблото. Консумираната мощност зависи от уреда, който работи. 5 киловата са си 5 киловата и чез ми ги таксува еднакво и на двата електромера (имаме монофазен и трифазен). В този смисъл няма разлика в цената на киловат ел. енергия ( по народному - ток).
Иначе, мисля на всеки е ясно, че уред с мощност 1000 вата ще харчи по-малко от уред с мощност 2500 вата.


Не е цената на киловат, а на киловатчас! Останалото показва неграмотност. Мощността и токът нямат цени. Наистина е жалко, че неграмотността се налага навсякъде и даже по касите пише ток, вместо ел.енергия!

Питах дали мощността на монофазните и на трифазните консуматори е еднаква. Може да се случи да бъде еднаква, но е по-вероятно трифазните да са по-мощни. Там токът тече по 3, а с нулата даже по 4проводника във всяка една фаза. Свързването може да бъде в звезда или триъгълник. С 3-те проводника/4-те/ става по-лесно при големи мощности, защото ако са 2/фаза и нула/ и мощността е голяма, проводниците  трябва да бъдат доста дебели, заради големия ток. Стигаме до основите на ел.техниката. Освен това при трифазния ток напрежението е 380волта и така с по-малък ток се осигуряват по-големи мощности.

Сега да разгледаме примера с 5-те киловатчаса. Ако мощността на консуматора е 5киловата, той ще изразходва 5киловатчаса ел.енергия, за 1час. В случай, че консуматорът е с мощност 1киловат, той ще изразходва същата ел.енергия за 5часа. Ако бъде с мощност 10киловата, ще я изразходва за половин час. Нещо неясно?

Последна редакция: нд, 14 яну 2018, 01:33 от vl

# 65
  • sofia
  • Мнения: 8 938
На мен ми е ясно. Но от това на авторката не й става ясно защо сметката й е висока.
Лаишкото ми обяснение за монофазния и трифазния електромер беше вследствие въпрос за цената на трифазния ток (стр.3).
Няма монофазна термопомпа, която да може да отоплява над 80 кв.м.
При различен режим на работа, нашата харчи различно. За да може да ни отоплява на по-икономичен режим, мъжа ми преработи отоплителната инсталация.
Та причината за високата сметка може да е всичко друго, но не защото уредът е трифазен.

Последна редакция: нд, 14 яну 2018, 08:37 от vesi1

# 66
  • Мнения: 175
Как сте преработи ли отоплителната инсталация  за да е по икономична.  И след преработките температурите в помещенията не са се променили.

# 67
  • sofia
  • Мнения: 8 938
Лъки, нашата е вода-вода, не знам до колко би проработило при вас.
Когато слагахме термопомпата конвекторите бяха на космически цени, отделно имахме инсталация с радиатори. Обаче, за да можем да се топлим с тези радиатори, работната Т на водата в инсталацията трябваше да бъде 40-50 градуса (което доста натоварва машината). Така или иначе бяхме в едни роднински драми с инсталацията на парното (беше обща за всички етажи) и така и така щеше да се кърти и мъжа ми реши да пусне тръби и да сложи още едни радиатори. Това решение го взе, след като му обясняваха как трябвал и буферен съд 100-150 л. Вместо в буферен съд, тази вода ще си върви по инсталацията. И всъщност ние имаме двойно повече радиатори от нормалните предписания и подово в банята и в две от стаите. Инсталацията я направи така, че едната част може да се спира (централно от мазето, не да спираш радиатор по радиатор) и всъщност я пускаме, когато стане по-студено вън. В момента работната Т на водата в инсталацията е 25-35 градуса, работят подовото и половината радиатори, Т в помещенията е от 19 до 21 градуса. Радиаторите са с термоглави. Къщата ни не е изолирана, но е със зид с дебелина 40см. Етажът отгоре се отоплява (защото, когато не се има разлика)
Сега, за сметките. Лятната ми сметка е 80-100 лв с бойлер на електричество, който не се спира. Последният месец беше пълен (т.е. не сме спирали помпата), беше топло и платих 210лв. Излиза, че отоплението ми е било 110-120 лв. За 80 кв.м. Нашата къща има големи топлозагуби, пак казвам.
Миналата зима, януарския продължителен студ, бяхме вдигнали работните градуси на 30-40 и работеха всички радиатори и най-високата ми месечна сметка беше 370 лв, т.е. 270 лв за отопление.

# 68
  • Мнения: 1 744
vl - за чий бяха нужни ненужните ти обяснения?!
Да блеснеш, че си ел техник ли?!?

# 69
  • Мнения: 175
Преди 10 дни монтирахме контролен електромер за ТП и БГВ.
Резултатите:
     - 81kw за Отопление и БГВ за денонощие
     - 6 kw за всичкоооооооооо останало за денонощие
А бяха топли зимни дни. Дори водата в бойлера стигаше до 40 градуса само от слънчевите панели.

Последна редакция: нд, 14 яну 2018, 23:09 от luki58

# 70
  • Мнения: 175
Направихме проучване.Според нас най икономично отопление и БГВ е на газ. Така че за тези които се чудят, монтирайте си  газов котел, ако имате източник на газ.

# 71
  • Мнения: 13 306
Simple Smile Тук други чудещи се не срещнах.
Каквото и да туриш, сметките ти при тая квадратура я мръднат с 5-7 процента я не, няма магическа пръчка за отопление за без пари.

# 72
  • Мнения: 2 480
vl - за чий бяха нужни ненужните ти обяснения?!
Да блеснеш, че си ел техник ли?!?

Нужни са и оттатък биля! Така се изразяваше баба ми....Боря се с невежеството, доколкото мога, но знания и акъл не се дават насила, нали?

Не съм ел.техник, а много повече. Университетите не създават ел.техници. Надявам се и ти да заспиш спокойно от това обяснение......Ако не-вземи си хапчета! И се надявам, че все пак някой нещичко е научил, ако е проспал науката, наречена физика.......Образованието, в което са включени моите обяснения неслучайно се нарича основно! Тоест задължително за всички! А после идват специализациите....

Последна редакция: пн, 15 яну 2018, 00:30 от vl

# 73
  • sofia
  • Мнения: 8 938
Лъки, най-вероятно е до някакви настройки по системата. С газта пак може да имаш безумни сметки.
Нашето село не е газифицирано, но при майка ми има газификация. Да ти кажа много малко къщи ползват газ (то се вижда от улицата дали "колчето" е затапено).
Друга груба сметка, щото ние такива големи квадратури не сме отоплявали никога, е да питаш познати с къща с подобни размери колко им излиза отоплението. Друг въпрос е те колко топло поддържат в дома си и дали ще ти кажат истината. Майка ми да я питаш - много са доволни от камината с водна риза. Отопляват един етаж с две стаи, голяма кухня и отворен към нея коридор (грубо 50-60 квадрата). Има едни мижави радиатори с по 4-5 ребра в стаите и вратите стоят отворени, за да се топлят от самата печка. В банята имат една лира. Палят печката късния следобед, сутрин вече си е хладно, но си пускат климатика да постопли и така до следобеда. В банята си е студено. Като отида в тях и винаги ми е студено. На тях им излиза супер евтино отоплението (сравнено с нашето), ама има печка вътре, пенсионери са и са си по цял ден вкъщи и могат да си ръчкат дървета в печката. 'Найш кога ще си вкарат газ - точно никога.
Това са груби сравнения, и нашите показаха, че ни излиза колкото на твърдо гориво (дърва и въглища), но без хамалогията по купуване, съхранение, плащане наведнъж и дежурен огняр.
Друго грубо сравнение - отопление на апартамент с тец с подобна квадратура - на теб няма как да ти излезе по-евтино, кой каквото ще да ти говори.

# 74
  • Мнения: 1 744
Нашата улица е газифицирана и къщите тук се отопляват на газ, с изключение на две доста големи, които са с помпи и един съсед, който е на дърва.
Изключително доволна съм, сметката за газ беше 200 лв мин месец, топлим 280 кв къща.
Така, че подкрепям напълно мнението, че отоплението / и готвенето/ на газ са изключително ефективни.

# 75
  • Мнения: 139
luki58, зачетох се в темата, но след няколко аматьорски писания се отказах и прескочих до края. Данните, които сте дали не са достатъчни за откриването на проблема/ите. Ако сте придвижвали строителната документация по законовия ред, трябва да имате проект с изчисляването на топлинните загуби на къщата. Ако не -  ще е нужно подробно описание на топлоизолационната конструкция/стени,под,таван.../, изложение, вид на стъклопакетите и т.н. Следващата стъпка е да проверите дали инсталираната топлинна мощност е достатъчна. Малко по-нагоре сте дали че ТП/само тя ли е била на контролния или и други товари?/  има 81kWh консумация за 24h. Това са 3.4kW постоянно включен консуматор??? ТП 16 има топлинен капацитет от 16kW, при изразходвана енергия под 4kW при съответната референтна температура. Ще трябва да погледнете в деня на измерването каква е била среднодневната Т.  После ако всичко е изчислено правилно и проектанта е дал 150лв , а вие плащате 550лв месечно очевидно следва проверка на качеството на изграждане на  кострукцията.
     Скоро клиент се оплака от високи сметки от 150лв целогодишно. Отоплението е алтернативно. Електромерът  му работеше точно, нямаше незаконно прикачили се. Уред по уред му засичах консумацията и малко по-малко прогнозната му сметка набъбна на 140. Сигурно ми спести някои консуматори като вибратори например Simple Smile
     И още нещо: отоплението на газ не е най-евтиното при настоящите цени. По спомени излиза около 9.5ст/kWh. 

# 76
  • Мнения: X
Изключително доволна съм, сметката за газ беше 200 лв мин месец, топлим 280 кв къща.
Така, че подкрепям напълно мнението, че отоплението / и готвенето/ на газ са изключително ефективни.
Да не е за 80 м2?
Цитат
От 1.10. 2017 до 26.12.2017 имам 317 м3 (около 228 лв.)
80 м2 отопляема площ. През нощта и когато сме на работа 19.5С, а през останалото време 21.5С. Ама то и времето си е топло засега.
https://forum.setcombg.com/%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%BB%D0%B5% … %BD%D0%BE-87.html

# 77
  • Мнения: 4 785
Ние принципно сме се насочили към ТП въздух-вода, ще се цитирам от една друга тема какво ни е дадено в ОВК проекта като изчисление:

Сега погледнах в проекта за част ОВК, че са изчислили термопомпа 16 kW, бойлер 300 литра подгряван със слънчеви панели и с термопомпата, има нагревател той самият 3 kW, отопляемата площ е 250 м2 грубо (застроената е с около 70 кв. по-малко, ама така пише в изчисленията, явно са различни, има за ЗП, за РЗП и за отопляема площ), изчислени са топлинните загуби на сградата + какво се печели от слънцето. За година за отопление грубо е 6000 kWh, за БГВ = 1720 kWh.

И по техните сметки сумата следва да е за януари например, където са най-високи:
220 лв. за термопомпа
34 лв. за бойлера
30 лв. за другите уреди
18 лв. осветление

Общо: 302 лв. без ДДС (360 лв. с ДДС) следва да е целият ток. Като съм смятала само на дневна тарифа, това да се има предвид, т.е. завишена е сметката.

Като при нас на първо време няма да топлим всички помещения, защото е безсмислено - една от детските, едната баня, една гостна... Тук е включен и гаражът според мен, който също няма да топлим. Но да кажем, че ще се топли тази площ, която написах, според части ОВК и ЕЕ това са сметките.

Това е по-реалистична сметка, но все пак започнах да се колебая, защото чуваме противоречиви мнения, не знам инвестицията вече до колко си заслужава, ще се изплати ли изобщо или сметките ще са високи отново. Проектът е с Поротерм 25 + 10 см. изолация EPS, ние ще изпълним стените с поротерм 38 + 10 см. изолация EPS.
Алтернативата ни е газ, която на първо време отхвърлихме.
Наистина много се обърках кое от двете отопления би било по-евтино и инвестицията в ТП заслужава ли си, защото реално газ + няколко климатика би се равнила на половината като цена...

# 78
  • Мнения: 13 306
Simple SmileПовярвах това за газта.
В една фактура за газ имате такса доставка, такса снабдяване, ДДс, самата газ е около 40 процента от нещото.
Да не съм плащала газ, че да не ми е ясно.Или има котлета, които само от помирисване на газ дигат температура:smile:
Като вземете да ги разправяте такива как топлите за без пари, що си мислите, че хората нямат представа

# 79
  • sofia
  • Мнения: 8 938
Изключително доволна съм, сметката за газ беше 200 лв мин месец, топлим 280 кв къща.
Така, че подкрепям напълно мнението, че отоплението / и готвенето/ на газ са изключително ефективни.
Да не е за 80 м2?
И на мен ми се видя невъзможно, но нямам опит с отопление на газ и си трайкам. Въпреки, че и там много зависи какъв точно ти е котела, какви са му настройките и пр. 280 квадрата е минимум триетажна къща. Говорим за реална площ. Аз в моя пример за 80 кв. не съм си включвала стените и стаята в мазето, където са бойлера, помпата, котела, която реално също отоплявам, но не живея в нея (и там едни 16 квадрата, ама се броят към загубите)
Значи, ако е чак такава далавера нямаше да има толкова затапени (несвързани) "колчета" в газифицирано крайсофийско село. Може пък и таксата за включване и новият котел да ги спират като инвестиция, ама ако е чак такава далавера ще извадиш 5-6 хилки.
Преди години в някакъв форум бях споделила колко ни излиза отоплението с термопомпа, включително всички детайли за изолация на къщата и пр. и получих съобщение от един, който продава и монтира термопомпи (познавахме се лично) да не плаша хората с високи сметки Satisfied


Зари, то и с електричеството е така - доставка, пренос, превоз....

# 80
  • Мнения: X
Преди години в някакъв форум бях споделила колко ни излиза отоплението с термопомпа, включително всички детайли за изолация на къщата и пр. и получих съобщение от един, който продава и монтира термопомпи (познавахме се лично) да не плаша хората с високи сметки Satisfied
Война за клиенти.
БИСМАРК
Цитат
НАЙ МНОГО СЕ ЛЪЖЕ ПРЕДИ ВОЙНА, ПО ВРЕМЕ НА ИЗБОРИ И СЛЕД ЛОВ
Съседи се хвалиха за комфортно отопление с конвектори и ниски сметки за електроенергия.
Оказаха се с преработен електромер.
Може и при отчитане на газа да е намерено "решение".  Wink

# 81
  • Мнения: 13 306
Апартамент 100 кв , живее сам мъж, лятото сметките му са 45-60лв за газ и това е само за подгряване на водата, готварската печка си е на ток.
Сега през зимата сметките тръгват от 130 и достигат 270-280 лв.
Изолации външна, вътрешна на тавана с каменна вата, въобще с всякакви изолиращи екстри
Не е правена инсталация за газ, ново строителство и така беше направено.
Не се оплаква наемателя плаща си сметките, не ми е мрънкал, но тия фактури през мен минават и ги виждам.
Единствено ми е споделял, че в спалнята въобще не пуска радиатора, защото е свикнал да спи на по-хладно, а апартамента е много топъл.

Simple SmileБалък, пък хората с тия пари топлят 3 по-големи квадратури

# 82
  • Мнения: X
Предполагам, че Chuby е направила техническа грешка в поста си.
Къщата им е 200 м2, а не 280 м2.
построихме малка къща, нашата е 200 кв,
Да е имала предвид: От 200 м2, отопляваме 80 м2.

Последна редакция: вт, 16 яну 2018, 12:21 от Анонимен

# 83
  • Добрич
  • Мнения: 1 146
ПАВ, примера, който си дала с 80м2 е за периода от октомври до 26 декември. А горната потребителка говори за месечна сметка от 200 лв за 280м2 т.е за 3мес период-600 лв
 Ние също за тримесечния период октомври-декември имаме газ 165м3 -120лв без ДДС за три месеца. В апартамент сме 96м2,  среден, южен, само с една стена на север, която е изолирана. Обаче реално в този тримесечен период сме отоплявали постоянно само 10-15 дни, защото октомври и ноември беше топло и котела се включва само след като температурата в стаята спадне под 21 градуса. Но нашият апартамент е топъл, а и съседите отдолу се топлят на дърва. Няма да ви кажа като стъпя на пода, който е над тяхната печка колко е топло, също и коминът излъчва много топлина. Това е за нашият апартамент. Но съседите от другия вход, с по-голям апартамент около 110 кв.м, но предимно на север и без изолация, платиха за същия период 380лв без ДДС. Но там живеят 5 човека/консумацията на топла вода е повече/ Така, че всичко е относително, но и всичко е възможно.

# 84
  • Мнения: 1 744
Отговарям - къщата има РПЗ 200 кв, таваската част / лофта/  е още 80 кв.
Сметката за газ, който ползвам само за отопление без да готвя на него не е надхвърлял 200 лв. на месец
Към газовата инсталация имаме и соларен панел, който подгрява бойлера. Лятото сме само на него, газ ползва с-мата, за да подгрява един бойлер само сутрин. С-мата е с подвижен датчик, който контролира котела по часови зони.
Аз не държа никой да ми вярва и намирам тона на zari65 за крайно неуместен!!!

Ако апартамента, който отдава под наем прилича на дупките, в които съм живяла нищо чудно сметките и за газ да надхвърлят и трицифрени суми!
Ние слично сме плащали в квартира 120 кв по 300 лв на месец в отоплителния сезон, но дограмата беше стара, апартамента беше строен с тухли, но това не му пречеше да мухлясва от влагата.

# 85
  • Мнения: X
ПАВ, примера, който си дала с 80м2 е за периода от октомври до 26 декември. А горната потребителка говори за месечна сметка от 200 лв за 280м2 т.е за 3мес период-600 лв
  ooooh!
Мда, пропуски от моя страна.
За това давам и линкове към първоизточника.
mpetkova, благодаря за наблюдателността ти.  bouquet

# 86
  • Мнения: 1 744
Не искам някой да оставя с грешно впечетление, че отоплението на газ е най-изгодно.
Най-изгодно е да се направи максимална изолация, особено на тавана, защото там са най-големите топлозагуби. За това и в много апартаменти има толкова високи сметки, защото топлиш реално съседите отгоре. Ние също сме плащали огромни сметки, за отопление и ток, когато живеехме по квартири.
За това и в къщата изключително наблегнахме на изолацията и Слънцето.
Тази зима направихме и допълнителна изолация на тавана с 10 см минерална вата.
Имаме и плоча с допълнителна изолация също.
Когато строихме с 38-ца поротерм, не ни трябваше допълнителна изолация, въпреки това сложихме по 10 см и външ и вътрешна - така външните ни стени са 60 см.
Къщата не е апартамент. Познавам доста хора, които плащат много над нашите сметки, за да отопляват по-малка площ с газ в апартаменти. Никой няма такава изолация, с-рна с-ма, дебелина на зида, нито таванска изолация.
Допълнително сметката ни падна с ел датчик, който задава температура на помещенията на макс мощтност, така също е пести.
Съседите си купиха генератор за ток, сега проучвам и този въпрос - целта ни е да свалим всякакви сметки до минимум.

# 87
  • Мнения: X
Най-изгодно е да се направи максимална изолация, особено на тавана, защото там са най-големите топлозагуби.
Вие сте направили такава изолация. Би трябвало да отпаднат тези  80 кв
Отговарям - къщата има РПЗ 200 кв, таваската част / лофта/  е още 80 кв.
Колко Ви е била сметката преди тази изолация?
Направете изолация на тавана задължително, ако няма такава. Аз не направих и таз зима направо нахраних Овъргаз, за това на новото ми стълбище ще влачат минерални вати и ще правим изолация добре, че имаме таванско помещение достатъчно голямо.

# 88
  • Мнения: 1 744
Не си спомням точната сума, но беше някъде около 280 лв / месечно,  но тази година газта е с 30% по-скъпа от миналата ....
Но пак казвам - всичко е в самата сграда и в направената с-ма за отопление, не в източника на топлина, освен ако не се отопляваш само от Слънцето ...Без значение дали е ел енергия, газ, твърдо гориво ...ако сградата не е направена с мин топлини загуби пиши го бегала работа ....
Мога да живея и в 50 кв къща и да плащам и по 400 лв газ, ако топлозагубите на сградата са големи ....
И толкоз.

# 89
  • Мнения: X
Не си спомням точната сума, но беше някъде около 280 лв / месечно,  но тази година газта е с 30% по-скъпа от миналата ....
Т.е. тези 280лв към момента биха 364лв за 280 м2
Слагате изолация на тавана и 200лв за 200 м2 /1лв на м2/
"Сметката" е приблизителна, но излиза, че таван 80 м2-164лв (364лв - 200лв) /2лв на м2/

# 90
  • Мнения: 1 744
Цитат
Т.е. тези 280лв към момента биха 364лв за 280 м2
Не, не биха били, освен ако външ температури не са като миналогодишните - но тази зима е доста по-мека от предходната. Биха били миналата година, ако цената е таз годишната - надявам се е ясно.

При къщата реално има топлозагуби на цялата площ .
Това включва площта на кота 0, кота 2,81 и кота 5,87 - таванната плоча - това е реалната отопляема площ, която при нас е 180 кв. Таванското е 80 кв - то се отоплява пасивнно, като топлината от долната част се движи нагоре - например -  когато в останалата част на къщата е 21 С, там е 18 С.
И това е само отопление, като не се включва топлата вода.
За да поддържа такава зададена му температура, в случая 21 С на 180 кв котела изисква да поддържа 50 С топла вода в радиаторите при външ темп 0 С, 55С при външ -5С до -15С и 60С при темп -15С до -20С.
Топлозагубата при зид от 60 см позволява да се поддържа 21С при външ 0С четири часа +/-  - това означава, че котела ще поддава газ през четири часа, а няма да гори постояннно както би било ако няма датчик за контрол на температурата. Също така при външ температура примерно -10С, ще подгрява радиаторите по-често - при нашите условия през два часа.
Бойлера, който е с зададена температура 40С, при постоянно слънцегреене, като е днес тук ще подаде, че се нуждае от подгряване чак при залез, т.е. в 17 ч. Т.е няма да има газоподаване към бойлера практически през цялата светла част на деня / зимата/ при слънце - т.е. в един слънчев и сравнително топъл зимен ден ще има разход на газ 0,5 лв/кв м, а в друг - мрачен и студен ден - може да се стигне и до 2 лв/кв.м.
Както се вижда има много ако и обаче в сметките, кое как е изгодно.

# 91
  • Мнения: X
Малко офф ще се вмъкна, но ми направи впечатление стремежът към минимизиране на сметките, който се изразява в закупуване и монтиране на всякакви системи, изолации, машини и пр.
Личното ми мнение е, че вложенията в такива системи от един момент нататък не си струват. Има един малко плаващ минимум, под който няма как да се падне в отоплителен сезон, който зависи най-вече от отопляемата площ, но никак не зависи от начина на отопление.
Аз съм се топлила по квартирите само и единствено на ток. Еми зимните месеци с 2кв печка да направя 100 лв - това са сечковците плюс декември - 300 лв и още макс 50/мес октомври, ноември, март. За 450 лв, уж голямата обща сметка, ме убеждаваха да взема конвектор с разни екстри, който щеше да ми намали консумацията с максимум 20% (все пак аз и готвя и се къпя на ток) но пък цената му беше колкото това, което плащам за цял отоплителен сезон. И за чий?
Сметки за реално 3 студени месеца да се намалят от 500 на 300 лв, независимо на какво се топли човек, просто не си струват 10 инвестиции от по няколко бона.

# 92
  • Мнения: 4 785
А ти можеш ли да ми сметнеш отопление на 250 РЗП къща, която няма изолация, с духалка/конвектор на ток и едва тогава може да си поговорим сериозно за инвестициите и заслужават ли си, не си ли...
Ако квартирите ти са къщи в този обем ок, иначе не ми става ясно от къде са впечатленията и изводите. Защото и ние сега си топлим апартамента с климатик + конвектор и сметките ни са пей сърце, само че говорим за две различни неща - квадратури, топлозагуби и пр.. Ами вярвай ми няма нищо общо с къща. Нито като сметки, нито като характеристики за нуждата от отопление и избягване на топлозагубите.

# 93
  • Мнения: X
но ми направи впечатление стремежът към минимизиране на сметките, който се изразява в закупуване и монтиране на всякакви системи, изолации, машини и пр.
Оптимизирането не е безкрайна величина.
Идеалната среда е може би вакуум, като абсолютен такъв не съществува.
Изчисляване на топлинните загуби:
http://www.termosilikat.com/bg/blog/%D0%BE%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0% … %B0%D1%81%D1%82-3

# 94
  • Мнения: X
А ти можеш ли да ми сметнеш отопление
Не, не мога да ти го сметна.
Но всичките ми студентски квартири - нова всяка година - са били първи или тавански етаж с външна северна стена и хлопаща дограма и без изолация. Едната беше с 2 външни стени север-северозапад, а другата 50кв хамбар от къща на гредоред с дупки между гредите. Осезаемата разлика в Т с родната къща беше едно просто локално парно. По него време родната къща нямаше изолация, на долния етаж нямаше никой да топли, а нашето топло пък отиваше към покрива. Настудувала съм се достатъчно, за да си търся топличкото сега.

# 95
  • Мнения: 4 583
За високите сметки - едва ли по форум може да се даде съвет. Една колежка се хвали при всеки повод колко ниски сметки за газ плаща - отопление, вода, печка - до 200-250 лв. за голям апартамент, ново строителство, всъщност етаж от къща, не точно блок. Според нея в близка до тях кооперация плащали ужасно високи сметки, докато не извикали техник да огледа инсталацията. Открил нещо недооправено и сметките намалели.

Аз вече не мога да понасям климатици, след като няколко зими се топлих така. Смених ги с конвекторна печка, сметките ми намаляха, въздухът не изсъхва и не ми вее и шуми. И така де, то не може непрекъснато да намаляваш и оптимизираш, има един разумен минимум.

# 96
  • Мнения: 110
Или си имала конвекционални климатици,или ни премяташ.Конвектора има коефициент 1,докато свестен климатик поне 1 към 3,така че няма как да са ти намалели сметките,поне по физическите закони  важащи на нашата планета!

# 97
  • Мнения: 4 583
Ми не знам по какви физически закони, но ми намаляха сметките. Топля по същия начин. В много студени дни климатика често блокираше - уж работи, а не топли за известно време. Отделно въздуха ставаше непоносимо сух.

# 98
  • София
  • Мнения: 2 995
Лъки, имаш ли представа дали термопомпата работи постоянно или прави паузи?

Ако работи постоянно, за да поддържа тази температура, значи имате сериозни топлозагуби. Покривът добре ли е изолиран?
Ако прави паузи и въпреки това изгаря 4 КВ на час, значи нещо с помпата не е наред. Би трябвало да работи поне с КОП 4 при тези температури.

# 99
  • Мнения: 175
Здравейте, последните наблюдения за разход са :
105кв за денонощие за ТП и БГВ
6кв абсолютно за всичко останало
ТП работи постоянно, то и температурите са доста ниски.
Покрива ни е добре изолиран. Къде имаме топло загуби неможем да разберем.
Относно газта. Който има възможност, отопление само на газ.

# 100
  • София
  • Мнения: 2 995
Странна е цялата работа.
Ние се отопляваме с термопомпа, но водна и разходите са ни доста ниски. По груби изчисления отоплението ни излиза около 500 лв на сезон за последните 4 години, като това не включва топлата вода.

Къщата е малка, с две спални. Минерална вата, 24 см на покрива. Само уточнявам.

# 101
  • Мнения: 4 785
Ние също бяхме решили термопомпа, както виждате и по-предните ми постове, но направихме една по-обстойна консултация, седнахме да помислим и сметнем по-добре и се отказахме. Подадохме заявление за газ, къщата ще е много добре изолирана и се надявам всичко да е ок, живот и здраве ще видим.
По-ефективната ТП е вода-вода, при нея се говори за истински икономии, обаче може да се изчерпа дебита, както ставало често, за да не се изчерпа - 2 сондажа, но всеки от тях е по 10 000 лв. ТП инсталация с бойлера - започнахме да говорим за 30 хил лв. и то без глезотии като контролери за стаи и пр. (но с подово). Ако сложим сондажа - 50 хил. и вече става безумие. Експлоатационен живот на ТП - 10-12 години. Просто не ни излезе сметката.

# 102
  • София
  • Мнения: 6 308
Стана ми интересно, та позачетох темата, макар и не от кора, до кора.
Основното разочарование вероятно идва от "обещанието" за месечна сметка, че и подплатено с точна цифра.  newsm78  Няма как да стане.
Дори и от познат/близък/приятел, какъвто е случаят, доколкото разбрах, не е нормално нито коректно да се дават подобни обещания. Дори и всичко да помислено и изпълнено както трябва, пак.
Относно избора на вариант - ТП в/в, в-ух/вода, газ, ток или каквото и да е, е много относително и индивидуално. Град, район, разположение, изложение и пр.
Марката, която е спомената има 16кВт машина, вероятно вашата е такава или подобна. Каталожният и разход е ~3,9кВт/ч. при максимално натоварване и макс. темп. на водата 55-57 градуса. При положение, че поддържате темп./пом. 22-23 градуса, нещата си идват на мястото.
Радвате се на комфорта и стискате зъби за сметките. Simple Smile

# 103
  • София
  • Мнения: 2 995
Прогнозираните разходи обикновено се дават за оптимална температура, за каквато се счита 18-21 градуса в зависимост от предназначението на помещението. Това е едно от обясненията.

Освен това помпата ни вдига 40 градуса на водата, колкото е максималната температура за подово(ние сме с подово), което е още един фактор. Разходът и е около 3 кв, но не работи постоянно, а около една трета от времето.

# 104
  • sofia
  • Мнения: 8 938

ТП работи постоянно, то и температурите са доста ниски.

Това не е нормално. Не трябва да работи постоянно. Всъщност, за въздух-вода не знам, но вода-вода работи приблизително 1/3 от времето (както е казала Асос).

Мър, защо експлоатационния живот да е 10-12 г? Нашата кара 11-та си година и сменян един кондезатор на платката - нищо друго. То е компресор с топлообменици - или се прецаква компресора, или протича нещо по тръбичките - няма какво друго фатално да се случи.

# 105
  • Мнения: 4 785
Не знам Веси, това ни обясниха, това споделям. Нямам си на идея вашата каква е, все пак, при нас какво беше запланувано и така Simple Smile

# 106
  • Мнения: 175
Тя нашата ТП работи постоянно защото преминава в инверторен режим и става "икономична". Това е обяснението та специалистите.
Сега при тези дневни температури от 10-11 градуса "наистина е икономична". Само 71 кв на денонощие за отопление.
😦😦😦😦😦

# 107
  • София
  • Мнения: 6 308
Тя нашата ТП работи постоянно защото преминава в инверторен режим и става "икономична". Това е обяснението та специалистите.

Това, сериозно ли?  smile3506
"Преминава" и "става" икономична.
Боже, колко мъка има по тоя свят.... newsm09

# 108
  • София
  • Мнения: 2 995
А какво е "инверторен режим" за термопомпа? Не съм наясно.
От сметките ти става ясно, че работи на пълна мощност през цялото време.

# 109
  • Мнения: 175
Не мога да обясня какъв е тоя режим.
Мога само да казвам какви са разходите.
В момента е 12 градуса и ТП пак си работи, поддържа температурата в буфера. Информация мога да давам , но обяснение за разход не. Просто не съм в час. Дано се включи някой аналог на нашата система.

# 110
  • Мнения: 2 315
Най-просто казано инверторния режим означава, че компресора не спира да работи, а просто намалява/увеличава мощността. Такива са всички климатици.

# 111
  • Мнения: 1 354
Вярно че сме в апартамент, но от няколко дни нищо не е пускано., а сметката ни за Дек-Януари е 80 лв. Явно къщите държат студено, въпреки н-брой изолации и пр. Няма ли как да се доближи до пасивна къща, така и така доста пари се влагат?

# 112
  • Мнения: 1
Здравейте,
В шок съм. Някой да даде полезен съвет.
От октомври 2017 се нанесохме в новопостроената ни къща. РЗП-180М2. Външни стени са от тухли Поротерм с многото камери, и топлоизолационна система ПРО 10см   EPS на Баумит. Дограмата ми е PVC 6 камерна - 50м2 за цялата къща.
Отоплението на къщата го поверих на много близък, който направи проект и даде решение термопомпа въздух вода 3фазна, за която създадохме отделна 3фазна партида. ТП е LG 16. Направено е подово навсякъде без спалните. За спалните са монтирани конвектори.
Първоначалната инвестиция е колкото една панелка. Съгласих се защото каза, че сметките за отопление през най студената зима за месец няма да надхвърля 150лв.
Получиха се следните шокови сметки:
Октомври 2017- 240лв
Ноември  2017 - 378лв
Декември 2017- 503лв.
Зимата досега е топла. Ако беше студена😣😣😣😣😣😣.
Някой да помогне или да сподели нещо подобно.

Ако замените конвекторите с панелни радиатори, ще има по голяма икономия. Simple Smile

# 113
  • София
  • Мнения: 6 308

Ако замените конвекторите с панелни радиатори, ще има по голяма икономия. Simple Smile
Радиаторите работят на по-ниска температура от конвекторите ли? newsm78

# 114
  • Варна
  • Мнения: 903
Има  нискотемпературни радиатори, за които се оглеждам и ослушвам.

# 115
  • София
  • Мнения: 6 308
Има  нискотемпературни радиатори, за които се оглеждам и ослушвам.
За имане, има. Simple Smile
Ама да се сменят конвекторите, които могат да работят при ниска температура с радиатори, ми звучи несериозно. Shocked

# 116
  • Варна
  • Мнения: 903
Има  нискотемпературни радиатори, за които се оглеждам и ослушвам.
За имане, има. Simple Smile
Ама да се сменят конвекторите, които могат да работят при ниска температура с радиатори, ми звучи несериозно. Shocked
И на мен, ако радиаторът отоплява с температура над 40-45 градуса. Не споря, нали казах, засега се ослушвам, като вариант на отопление на стълбището.

# 117
  • Мнения: 2

ТП работи постоянно, то и температурите са доста ниски.

Това не е нормално. Не трябва да работи постоянно. Всъщност, за въздух-вода не знам, но вода-вода работи приблизително 1/3 от времето (както е казала Асос).

Мър, защо експлоатационния живот да е 10-12 г? Нашата кара 11-та си година и сменян един кондезатор на платката - нищо друго. То е компресор с топлообменици - или се прецаква компресора, или протича нещо по тръбичките - няма какво друго фатално да се случи.
Тя нашата ТП работи постоянно защото преминава в инверторен режим и става "икономична". Това е обяснението та специалистите.
Сега при тези дневни температури от 10-11 градуса "наистина е икономична". Само 71 кв на денонощие за отопление.
😦😦😦😦😦
Изключително доволна съм, сметката за газ беше 200 лв мин месец, топлим 280 кв къща.
Така, че подкрепям напълно мнението, че отоплението / и готвенето/ на газ са изключително ефективни.
Да не е за 80 м2?
И на мен ми се видя невъзможно, но нямам опит с отопление на газ и си трайкам. Въпреки, че и там много зависи какъв точно ти е котела, какви са му настройките и пр. 280 квадрата е минимум триетажна къща. Говорим за реална площ. Аз в моя пример за 80 кв. не съм си включвала стените и стаята в мазето, където са бойлера, помпата, котела, която реално също отоплявам, но не живея в нея (и там едни 16 квадрата, ама се броят към загубите)
Значи, ако е чак такава далавера нямаше да има толкова затапени (несвързани) "колчета" в газифицирано крайсофийско село. Може пък и таксата за включване и новият котел да ги спират като инвестиция, ама ако е чак такава далавера ще извадиш 5-6 хилки.
Преди години в някакъв форум бях споделила колко ни излиза отоплението с термопомпа, включително всички детайли за изолация на къщата и пр. и получих съобщение от един, който продава и монтира термопомпи (познавахме се лично) да не плаша хората с високи сметки Satisfied


Зари, то и с електричеството е така - доставка, пренос, превоз....


# 118
  • Мнения: 2
  Здравейте,Вие колко плащате на месец с термопомпа въздух-вода

# 119
  • Мнения: 175
Здравейте, отдавна не съм писала защото чаках да дойде сметката за почти топлия януари.  Та за Януари- 465 лв. Като махнем домакинството-36лв за ТП остават 429 лв. Отоплението с ТП въздух вода е меко казано катастрофа. Дано по скоро да газифицират и нашата улица, че та си монтираме газове котле за догодина. Ако не стане ще се приготвяме за нови 15 000 киловата за отопление.

# 120
  • Мнения: 1
Здравейте
Ние сме вносители на термопо и панели. При вас нормално тока не трябва да надвишава 160-180 лв. При 3 етажа по 170 кв.м тока е 270-320
ufg@abv.bg

# 121
  • София
  • Мнения: 6 308
Здравейте
Ние сме вносители на термопо и панели. При вас нормално тока не трябва да надвишава 160-180 лв. При 3 етажа по 170 кв.м тока е 270-320
ufg@abv.bg
Браво на вас.
А, какви термопо внасяте? Вода-вода; въздух-вода; сондаж, друго?
Как се получи тази сметка? И при какъв Ui е смятано?

# 122
  • Мнения: 19 493
"Вносителите" нещо замлъкнаха. Поне име на фирма, сайт нещо....че мейлът ви е супер непрофесионален, поне едно име напишете.

# 123
  • Мнения: 2
180 м2 . В началото са повечето подробности

Прочетох поста Ви ,както цялата тема,но не твърдя ,че съм обърнал абсолютно внимание на всички детайли от страниците . Ефективността на ТП ме касае лично,защото предвиждам ремонт и евентуалното поставяне . Смутен съм  от опита Ви ,но благодаря ,че е споделен и бихте ме предпазили от грешка.

Какво мога да кажа по темата,само след 1ви прочит !?
Нека да започна с тухлите  поротерм и изолация ......Всеки зид може да се компроментира от неправилно зидане.Тази фирма предлага специални приспособления с които се нанасят малки слоеве между редовете. Не е трудно да се провери ,особено в ютуба /Wieneberger е ключовата дума за търсене. Срещнах уникални видеа как трябва да се прави и побългарени технологии и други подобни нам държави ....Дори идващи от фирми ,които би трябвало да не разпространяват калпави инструктажи ......Приспособленията са много скъпи .
От тука може би идва 1вият Ви проблем .
2рият проблем Дограмата може и да безброй камерна ,но неправилният монтаж също компроментира целта да се намалят протечките на топлина навън или пък изстиване то на помещението . Има си технологии за избягване на термомостовете между зида и дограмата. На помощ пак идва гугъла ..има видеа как трябва правилно да се поставя дограмата в зидове.

Може би нахвърлих около 10 % от значителните  Ви разходи ,ако не и повече ..........

Когато се рових като глиган по всякакви сайтове за термопомпи и говорих по темата с една фирма от София, получих съвет  ,който приемам ,че е много близко до реалността. ако се търси икономично решение за отопление:
Термопомпите са най-ефективни при ниски температури на  флуида  в системата -30 -35 С - >
Имате поставени конвектори в спалните - т.е. допускам ,че се поддържа температура над 45 С на водата в техните циркулационни кръгове ,ами кпдто (СОРа) пада като цяло значително.Ето още един фактор в посока по-големите Ви  сметки !
- Реалното решение е поставяне на повече нискотемпературни отоплители . -Примерно стенно отопление.  Има възможности за бюджетни варианти -поне така е при мене,щото ремонта предстои .
Конвекторите могат да се ползуват за отопление  и за охлаждане НО  , цената им !?
Опитвам се да кажа ,че влагането на средства в конвектори е съезмеримо със средствата за климатици .

Тази фирма е поставила отоление с термопомпи в къща с подобно на Вашата квадратура ,като за всеки етаж имат по 1 термопомпа (бюджетна всяка една от двете) С едната термопомпа са засекли разходи за 80 лв на етаж  ,а с другата 180 лв ,т.е подчертавам загубите през таваните имат значение.
Термопомпите им са само за отопление.
Ако разделим годината грубо на зимен и летен сезон ,то зимният е по-дълъг ,а ,,летният" е този в ,който се включват климатици .Избира се приоритет отопление и компромисен вариант за лятото. Предимството на климатиците е че са проектирани главно за охлаждане ,т.е да се ползват най-вече ,когато са и най-ефективни -през лятото.

# 124
  • София
  • Мнения: 6 308
[color=rgb(17, 17, 17)][/color]

Прочетох поста Ви ,както цялата тема,но не твърдя ,че съм обърнал абсолютно внимание на всички детайли от страниците . Ефективността на ТП ме касае лично,защото предвиждам ремонт и евентуалното поставяне . Смутен съм  от опита Ви ,но благодаря ,че е споделен и бихте ме предпазили от грешка.

Какво мога да кажа по темата,само след 1ви прочит !?
Нека да започна с тухлите  поротерм и изолация ......Всеки зид може да се компроментира от неправилно зидане.Тази фирма предлага специални приспособления с които се нанасят малки слоеве между редовете. Не е трудно да се провери ,особено в ютуба /Wieneberger е ключовата дума за търсене. Срещнах уникални видеа как трябва да се прави и побългарени технологии и други подобни нам държави ....Дори идващи от фирми ,които би трябвало да не разпространяват калпави инструктажи ......Приспособленията са много скъпи .
От тука може би идва 1вият Ви проблем .
2рият проблем Дограмата може и да безброй камерна ,но неправилният монтаж също компроментира целта да се намалят протечките на топлина навън или пък изстиване то на помещението . Има си технологии за избягване на термомостовете между зида и дограмата. На помощ пак идва гугъла ..има видеа как трябва правилно да се поставя дограмата в зидове.

Може би нахвърлих около 10 % от значителните  Ви разходи ,ако не и повече ..........

Когато се рових като глиган по всякакви сайтове за термопомпи и говорих по темата с една фирма от София, получих съвет  ,който приемам ,че е много близко до реалността. ако се търси икономично решение за отопление:
Термопомпите са най-ефективни при ниски температури на  флуида  в системата -30 -35 С - >
Имате поставени конвектори в спалните - т.е. допускам ,че се поддържа температура над 45 С на водата в техните циркулационни кръгове ,ами кпдто (СОРа) пада като цяло значително.Ето още един фактор в посока по-големите Ви  сметки !

- Реалното решение е поставяне на повече нискотемпературни отоплители . -Примерно стенно отопление.  Има възможности за бюджетни варианти -поне така е при мене,щото ремонта предстои .
Конвекторите могат да се ползуват за отопление  и за охлаждане НО  , цената им !?
Опитвам се да кажа ,че влагането на средства в конвектори е съезмеримо със средствата за климатици .

Тази фирма е поставила отоление с термопомпи в къща с подобно на Вашата квадратура ,като за всеки етаж имат по 1 термопомпа (бюджетна всяка една от двете) С едната термопомпа са засекли разходи за 80 лв на етаж  ,а с другата 180 лв ,т.е подчертавам загубите през таваните имат значение.
Термопомпите им са само за отопление.
Ако разделим годината грубо на зимен и летен сезон ,то зимният е по-дълъг ,а ,,летният" е този в ,който се включват климатици .Избира се приоритет отопление и компромисен вариант за лятото. Предимството на климатиците е че са проектирани главно за охлаждане ,т.е да се ползват най-вече ,когато са и най-ефективни -през лятото.


И?
Регистрирахме се само за да споделим опит? Simple Smile
Кво ще предлагаме сега. Строителство, климатици или ТП.

А това е уникална глупост. А, а КПД и КОП едно и също ли е? Simple Smile

# 125
  • Мнения: 2
[color=rgb(17, 17, 17)][/color]

Прочетох поста Ви ,както цялата тема,но не твърдя ,че съм обърнал абсолютно внимание на всички детайли от страниците . Ефективността на ТП ме касае лично,защото предвиждам ремонт и евентуалното поставяне . Смутен съм  от опита Ви ,но благодаря ,че е споделен и бихте ме предпазили от грешка.

Какво мога да кажа по темата,само след 1ви прочит !?
Нека да започна с тухлите  поротерм и изолация ......Всеки зид може да се компроментира от неправилно зидане.Тази фирма предлага специални приспособления с които се нанасят малки слоеве между редовете. Не е трудно да се провери ,особено в ютуба /Wieneberger е ключовата дума за търсене. Срещнах уникални видеа как трябва да се прави и побългарени технологии и други подобни нам държави ....Дори идващи от фирми ,които би трябвало да не разпространяват калпави инструктажи ......Приспособленията са много скъпи .
От тука може би идва 1вият Ви проблем .
2рият проблем Дограмата може и да безброй камерна ,но неправилният монтаж също компроментира целта да се намалят протечките на топлина навън или пък изстиване то на помещението . Има си технологии за избягване на термомостовете между зида и дограмата. На помощ пак идва гугъла ..има видеа как трябва правилно да се поставя дограмата в зидове.

Може би нахвърлих около 10 % от значителните  Ви разходи ,ако не и повече ..........

Когато се рових като глиган по всякакви сайтове за термопомпи и говорих по темата с една фирма от София, получих съвет  ,който приемам ,че е много близко до реалността. ако се търси икономично решение за отопление:
Термопомпите са най-ефективни при ниски температури на  флуида  в системата -30 -35 С - >
Имате поставени конвектори в спалните - т.е. допускам ,че се поддържа температура над 45 С на водата в техните циркулационни кръгове ,ами кпдто (СОРа) пада като цяло значително.Ето още един фактор в посока по-големите Ви  сметки !

- Реалното решение е поставяне на повече нискотемпературни отоплители . -Примерно стенно отопление.  Има възможности за бюджетни варианти -поне така е при мене,щото ремонта предстои .
Конвекторите могат да се ползуват за отопление  и за охлаждане НО  , цената им !?
Опитвам се да кажа ,че влагането на средства в конвектори е съезмеримо със средствата за климатици .

Тази фирма е поставила отоление с термопомпи в къща с подобно на Вашата квадратура ,като за всеки етаж имат по 1 термопомпа (бюджетна всяка една от двете) С едната термопомпа са засекли разходи за 80 лв на етаж  ,а с другата 180 лв ,т.е подчертавам загубите през таваните имат значение.
Термопомпите им са само за отопление.
Ако разделим годината грубо на зимен и летен сезон ,то зимният е по-дълъг ,а ,,летният" е този в ,който се включват климатици .Избира се приоритет отопление и компромисен вариант за лятото. Предимството на климатиците е че са проектирани главно за охлаждане ,т.е да се ползват най-вече ,когато са и най-ефективни -през лятото.


И?
Регистрирахме се само за да споделим опит? Simple Smile
Кво ще предлагаме сега. Строителство, климатици или ТП.

А това е уникална глупост. А, а КПД и КОП едно и също ли е? Simple Smile

Всеки има право на регистрация ,особено ако е решил да спазва правилата на форума и в тон позволяващ полезна дискусия . ,Влязох в темата с конкретни неща,които може би сте пропуснали поедна или друга причина ,но от това няма значение.
Нещо много сте се заблудили .Аз не предлагам нищо .....просто не искам да си хвърля парите на вятъра ,понеже както е видно ,много хора са го направили вече. Ако имате желание и свободно време ,може да проверите написаното от мене и да се замислите за някои неща.
по конкретния въпрос за кпд/коп.....ще Ви го кажа с простичка дума -ефективност - колко ще си платя за електроенергия и какъв комфорт  ще получа насреща в дългосрочен план с най-малък разход и на грижи.

Благодарен съм Ви ,че сте отворили тема и сте споделили проблема Ви. Лично на мене ми беше полезно за узная за опита Ви ,но с нищо не мога да Ви помогна. Изводите барабар с високите сметки ги оставам на Вас,а за мене си остава си остава надеждата ,че ще опитам да се справя по-добре ! Simple Smile 

# 126
  • Мнения: 92
А случайно някой да има опит с термопомпа въздух-вода + подово отопление ?

# 127
  • Мнения: 175
Дойде зимат и искам да потвърдя случващото се от миналата година. Високите разходи на Термопомпата продължават. Дано не гръмне за да не измръзнем

# 128
  • Мнения: 175
UFG дай предложение за предлаганите от вас термопомпи. Веднага сменявам LG-то

# 129
  • Мнения: 91
Здравейте,
В шок съм. Някой да даде полезен съвет.
От октомври 2017 се нанесохме в новопостроената ни къща. РЗП-180М2. Външни стени са от тухли Поротерм с многото камери, и топлоизолационна система ПРО 10см   EPS на Баумит. Дограмата ми е PVC 6 камерна - 50м2 за цялата къща.
Отоплението на къщата го поверих на много близък, който направи проект и даде решение термопомпа въздух вода 3фазна, за която създадохме отделна 3фазна партида. ТП е LG 16. Направено е подово навсякъде без спалните. За спалните са монтирани конвектори.
Първоначалната инвестиция е колкото една панелка. Съгласих се защото каза, че сметките за отопление през най студената зима за месец няма да надхвърля 150лв.
Получиха се следните шокови сметки:
Октомври 2017- 240лв
Ноември  2017 - 378лв
Декември 2017- 503лв.
Зимата досега е топла. Ако беше студена😣😣😣😣😣😣.
Някой да помогне или да сподели нещо подобно.

Защо не викнете "близкия" и да му покажете сметките?

# 130
  • Norge
  • Мнения: 2 311
Лъки58, чета те и наистина ти съчувствам.  Confused

Съвсем накрая споменаваш, че сменяш на секундата LG-то.
Не знам дали това е сериозно намерение, но ако действително имаш подобни мисли, тогава дали не би имал възможност вместо нова машина от същата класа, да минеш едно стъпало по-нагоре и да закопаеш в почвата необходимия метраж маркучи, които да ти набавят топлината?

Черпене на топлина от въздуха би трябвало, грубо, да ти дава 2,5 до 3,5 пъти повече топлина от електроенергията, която „помпата“ изразходва.
Или 1 kWh използвана енергия ти дава до 3,5 kWh топлинна енергия.
На тази база сметките ти за ток без системата би трябвало да бъдат близо три пъти по високи?  Confused

Вкъщи сме с дълбока сонда в скалата под нас. Това и дава най-високият процент полезно действие, до 4 пъти. И действително, сметките ни за електричество са много скромни.
Постъпващата към пода вода (поне в момента) е 34*C, а връщащате се - 33.
В къщата е 23 - 24 - 25 градуса.

# 131
  • Мнения: 1 715
Нашата улица е газифицирана и къщите тук се отопляват на газ, с изключение на две доста големи, които са с помпи и един съсед, който е на дърва.
Изключително доволна съм, сметката за газ беше 200 лв мин месец, топлим 280 кв къща.
Така, че подкрепям напълно мнението, че отоплението / и готвенето/ на газ са изключително ефективни.
Съжалявам, но това ми звучи просто невъзможно. Или живеете някъде с доста топъл климат, или говорите неистини. Аз отоплявам апартамент от около 50-55 кв. м на газ, вътрешен, с изолация и нова дограма, с кондензен котел от миналата година с ниска минимална мощност - плащам по над 100 лв в студените месеци. Не е възможно къща от 280 квадрата на газ да се топли за 200 лв. Особено след последното увеличение от 15% - абсолютно никакъв шанс.

# 132
  • Мнения: 11 637
Нашата улица е газифицирана и къщите тук се отопляват на газ, с изключение на две доста големи, които са с помпи и един съсед, който е на дърва.
Изключително доволна съм, сметката за газ беше 200 лв мин месец, топлим 280 кв къща.
Така, че подкрепям напълно мнението, че отоплението / и готвенето/ на газ са изключително ефективни.
Съжалявам, но това ми звучи просто невъзможно. Или живеете някъде с доста топъл климат, или говорите неистини. Аз отоплявам апартамент от около 50-55 кв. м на газ, вътрешен, с изолация и нова дограма, с кондензен котел от миналата година с ниска минимална мощност - плащам по над 100 лв в студените месеци. Не е възможно къща от 280 квадрата на газ да се топли за 200 лв. Особено след последното увеличение от 15% - абсолютно никакъв шанс.
+1
Това "топлим" може да означава много неща...
Една съседка ми се хвалеше колко доволна била, че като врътнат вентила на 5 (ТЕЦ) в началото на сезона и го спират чак април и сметките им били по има-няма 60-70 лв.на месец?!? Да де, ама то не било баш така. Оказа се, че вечер за  час-два врътвали вентила да се позатопли.

# 133
  • Мнения: 270
luki58, коя фирма ви прави ТМ?

# 134
  • София
  • Мнения: 6 308
Лъки, това го помня от миналата година. Не помня дали и какво съм казал, но обикновено избягвам, защото се зараждат ненужни, нерядко и глупави спорове и мерене, чий е най-голям. Simple Smile
Едно бих казал, със сигурност. Има нещо гнило. Какво и къде, няма как да се установи със сигурност по описание.
При нова къща, с добра изолация и добра дограма, ако всичко е оразмерено както трябва, би трябвало нещата да са ако не перфектни, то поне приемливи. Може само да се предполага. Вероятен вариант е да не е оразмерено като хората /често срещана практика/ и да работи на границата. Ако при малко по-ниски температури работи на максимален, а не на частичен товар, както е редно, е възможен този ефект. Което значи, че при екстремен студ, няма да изключи въобще. Все едно да караш кола постоянно с газ до дупка. Ми ще харчи, много ясно.
Другото, което остава е, бъгава машина. Не, че не може да има още 2-3 варианта, но тези ми се виждат най-вероятни.
Ако имате вариант, добре някой да нарави едно обследване, но не доставчика и/или инсталатора, дори и да ви е близък.
Отоплявал съм стара къща, макар и с доста ъпгрейди, със сходна площ. Когато беше изцяло на ток, сметките не са надхвърляли 300-350 лв. Помня само една-две по повече, за близо 10 години.
Офис, с РЗП над 300м2, пак на ток, се движи около и над 5-600, като се има предвид, че плащам доста по-скъпо тока.

# 135
  • Мнения: 6
Аз знам една доста добра фирма в сферата на ОВК. Офицялен вносител са на Австрийски термопомпи Helioterm,доста надеждни и добри са,но и цените са по високи доколкото знам от на LG,Visman и такива от техният клас. От познати знам,че тези масовите производители (LG,Daikin,Visman,Panasonic,Samsung...) не стават за нищо. Може да потърсите кординати на фирмата. Ако не аз ще питам и ще ви кажа как се казваше,ако се интересувате

Общи условия

Активация на акаунт