Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 30

  • 131 100
  • 796
  •   1
Отговори
# 615
  • Мнения: 3 059
Здравейте! Предстои да правим отоплението, но сме раздвоени между термопомпа въздух вода и пелетна камина. Очакваме оферти от 3 фирми (2те за термопомпа и третата за пелетна), но имам чувството, че всеки гледа да си продаде неговото, а не това, което реално ще отговаря на нуждите. Познанията ни в тази област не са достатъчни и май-май накрая изборът ще е в зависимост от цената... Как процедирахте вие при избора на отопление? Има ли фирми в София, които бихте препоръчали? Притеснявам се и дали ще ни бъде препоръчана правилната мощност, защото четох, че от това зависи дали ще работи на пълен капацитет или не, за да постигне желаната температура, оттук пък зависи и разхода. Общо взето ми е каша в главата, а трябва да действаме.

# 616
  • Мнения: 227
Каква мощност за отопление ще ви е необходима трябва да изичисли от ОВК проектанта, в проекта си има задължителна част ОВК, важно е да не се прави проформа а да се изчислява според реалните характеристики на сградата - изложение на стаите, големина и вид на прозорците, обем на помещенията, разстояние между колекторният възел и отоплителните тела и т.н.

# 617
  • Мнения: 3 059
Хубав татко, не разполагаме с такива документи. Купихме къщата, ново строителство е, на шпакловка и замазка е  Thinking

# 618
  • Мнения: 1 970
Е, като е ново строителство, значи скоро е въведена в експлоатация. А за да се направи това, следва да са представени документи в общината. Вие като нов собственик имате пълното право да искате от архива това, което имат, ако нямате друг начин да се снабдите с проектите.
Другият начин - плащате си на независим проектант ОВ за топлотехническо обследване. Принципно това е най-сигурният начин за реална представа кое как е, защото в БГ в проекта може да пише едно, да е изпълнено второ а да е декларирано и узаконено трето -, знаете как е.
Да си дойдат с термокамерата, да си направят заснеманията измерванията и да Ви изработят доклад за топлотехническата ефекстивност, те ще Ви кажат точно от какво количество енергия се нуждаете за да си загреете сградата и поддържате нормалните температури. Това е основното. А вече как ще топлите - дали с дърва, въглища, пелети, газ ток, термална енергия или ракетно гориво - това е техническо решение, коетон е СЛЕДСТВИЕ на горното.
Направо нямам думи , абе хора, вие на сляпо ли купувате, не ги ли мислите тези нещща - аджеба, като давам едни немалки пари после кво ще правя с тоя имот...
Или важното е да се вложат.
Добре го беше казал Йовков за мъката...

# 619
  • Мнения: 3 059
Приеми, че къщата ни е подарък
И не ми цитирай Йовков
Аз питам, който иска да ми отговори, който не иска - да ми подмине поста.
Като не разбирам от коли означава, че не мога да карам кола ли? Имам книжка, купувам си кола и карам, като се счупи ползвам сервиз. Същото е и с къщата - не разбирам кое как се прави, но мога да я ползвам и да живея в нея.
Благодаря все пак за коментара.

# 620
  • Мнения: 1 744
Сети не му връзвай кусур на Стефо, разбира ги той нещата, ако и да реже понякога на късо...

Като си купихте къщята как и е предвидено отоплението принципно? Имате ли наблизо газ? Ако да, връзвайте се смело и не го мислете. Ние изградихме газова станция със слънчев панел и направо се родих!
Пелетите и въглищата такъв коминочистач ставаш, че не ми се коментира ...дървата също ...или наеми някой да се занимава или бягай от тях.
Термопомпите са също страхотна работа, ако и в началото да се наливат пари.
Значи трите най-добри неща са
- термопомпа
- слънчеви колектори - задължително! Лятото сме само на тях, няма такава енергия като слънчевата, а да не говорим каква вода правят - божествена!
- газ
Всичко останало е малко или много компромис и страшна хамалогия.

# 621
  • Перник
  • Мнения: 4 868
Seti Beti, StefanB и Xy6aBTaTKo са обяснили как е редно да се процедира. Не само при избора на отопление, а и за всичко останало. След като къщата е нова, ако е строена законно и въведена в експлоатация, трябва да има пълен набор проектна документация. Дори и проформа да е правена, част ОиВ трябва да има. На бившия собственик класьорът с проекта на вашата къща вече не му трябва. Поискайте си го - на вас ви е важен. Прочетете обяснителната записка към съответната част (от чертежи и изчисления не всеки разбира). Поне ще разберете каква е била идеята за отоплението. Ако не ви хареса - търсите специалист, който да направи нещата както ги искате. Успех!  Peace

# 622
  • Мнения: 1 970
Приеми, че къщата ни е подарък
И не ми цитирай Йовков


Дай Боже всекиму... За Йовков извинявай, ама се сетих... Няма значение откъде е, разбира се, просто казвам че няма как да съществува в кадастъра без документи, а такива , освен в бившия собственик или подаряващ или какъвто и да е там, задължително има в архива на общината, просто най-безкористно ти подсказвам къде може да ги търсиш.

Като не разбирам от коли означава, че не мога да карам кола ли? Имам книжка, купувам си кола и карам, като се счупи ползвам сервиз. Същото е и с къщата - не разбирам кое как се прави, но мога да я ползвам и да живея в нея.
Можеш. Но за да я ползваш през зимата ти трябва топло, освен ако не е в Африка, а тя не е... И питаш кое как, само че не правилните хора, не питай търговците, всеки ще ти обясни колко вечлик уред продава. Питай знаещите - инженерите. Ама за да не охарчиш много, намери си проекта, пък той да го провери. Разликата е не по-малко от 10 евра на квадрат....
Иначе да кара всеки може. Но ако може да си плати масрафа, кара Ферари, ако ли не - стара Панда. Има разлика.

Благодаря все пак за коментара.
Има защо.

П.С, Неправилното определяне на мощността  необходима за отопление и БГВ и в двата случая - и при преоразмеряване и при недостиг води все до преразход на енергия, оставям настрана, че може да бъдете посъветвана от търговец да купите мощен уред, който освен че няма да работи ефктивно, в номиналната си мощност, ще е и по-скъп от реално необходимия Ви и впоследствие ще Ви донесе нови неволи - и финансов разход и разправии.
Затова е важно да наемете специалист който да го направи, а после да търсите фирма, според избрания вид енергиен източник на отопление.
 

Последна редакция: ср, 31 май 2017, 15:36 от StefanB

# 623
  • Мнения: 3 059
Благодаря на всички за мненията.
Chuby, Районът не е газифициран.

# 624
  • Мнения: 1 744
Значи, като си направите сметката с проектанчето можете да вземете решение и за отопление на ток.
Зависи как ви е къщурката, като големина, изолация и местоположение. Ако сте в по-топъл регион и новите видове климатици са решение.
Аз лично въртях и суках само и само да се спася от пелети, дърва и въглища.
Направете изолация на тавана задължително, ако няма такава. Аз не направих и таз зима направо нахраних Овъргаз, за това на новото ми стълбище ще влачат минерални вати и ще правим изолация добре, че имаме таванско помещение достатъчно голямо.
Много мислете, проучвайте и тогава го правете.

# 625
  • Мнения: 202
Аз съм За термопомпа въздух-вода, но тъй като в нашия район токът е слаб или често го няма, остава котле на пелети и някакъв генератор. Газ минава близо до нас, но за мен това не е вариант.

# 626
  • Мнения: 1 744
Защо не искаш газ Кате? Уникално удобство е.

# 627
  • Мнения: 202
Да, удобство е и е чисто, но цената непрекъснато нараства, а и безопастта не е за подценяване.

# 628
  • Мнения: 303
 Здравейте1 Предстои ни газифициране на жилището. Досега се отоплявахме на парно с твърдо гориво. Котлето е в мазето, апарт. на 2 етаж, целодневно се обитава от двама възрастни, и е около 85 кв. м. Викнахме човек, който да огледа и каза, че газовото котле може да бъде пак в мазето, но няма да можем да ползваме топла вода през лятото. В противен случай ще трябва къртене и ремонт на баня и кухня, което ще е сложно и невъзможно засега. Приемам всякакви съвети и идеи. Ориентировъчно като цена ни казаха между 3500-4000 лв при изградена инсталация. Не знам горе-долу месечно какви пари ще струва таксата за потребление. Доставчикът е "Аресгаз", в Благоевград сме.

Последна редакция: нд, 04 юни 2017, 01:51 от 4aka6tata

# 629
  • Мнения: 1 970
Здравейте1 Предстои ни газифициране на жилището. Досега се отоплявахме на парно с твърдо гориво. Котлето е в мазето, апарт. на 2 етаж, целодневно се обитава от двама възрастни, и е около 85 кв. м. Викнахме човек, който да огледа и каза, че газовото котле може да бъде пак в мазето, но няма да можем да ползваме топла вода през лятото. В противен случай ще трябва къртене и ремонт на баня и кухня, което ще е сложно и невъзможно засега. Приемам всякакви съвети и идеи. Ориентировъчно като цена ни казаха между 3500-4000 лв при изградена инсталация. Не знам горе-долу месечно какви пари ще струва таксата за потребление. Доставчикът е "Аресгаз", в Благоевград сме.

Викнете втори човек и сравнете с казаното от първия.
Така наизуст трудно може да се каже каквото и да е.
Но чисто логически, аз не си представям защо , ако до сега сте се топлили с котел на дърва и въглища, който вероятно ви е подгрявал и битовата вода (сигурно освен котел имате и бойлер в мазето), не може само да смените котела и да се топлите  и радиатори и гореща вода, на газ.
Освен ако до сега не сте си подгрявали водата на място, в апартамента, на етажа - с проточен бойлер или електрически и едва сега да искате всичко да мине на газ в мазето - и топлата вода за радиаторите и тази за БГВ. Тогава си иска къртене, просто нямате изградена инсталация за водата и няма значение дали сте на газ или твърдо гориво, единственият плюс на газта е че топли водата в момента, докато на котела на твърдо трябва бойлер.

Коминът също за газта е различен от този за твърдо гориво, ако включите газов котел в общия комин на къща или блок, който не е от гладки безшевни метални тръби, а е тухлен, рискувате след време да правите ремонт на съседите нагоре, от дима от газовия котел, който е съвсем различен от този на котлите на твърдо ще разтечете всичката мръсотия наслоена в комина и ако цъфне по стените на апартаментите под и над вас, икономията от отолението на газ ще Ви е капка в морето на сумите за ремонт на съседите.

Иначе ако проблема Ви е топлата водя през  лятото, защото котела не работи (има котли кооито си имат програма за летен режим, само БГВ), решим е лесно с проточен бойлер на етажа...
 

Общи условия

Активация на акаунт