Дете и родител с еднакви имена

  • 23 024
  • 129
  •   1
Отговори
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 713
Какво мислите за кръщаване на сина със същото име като това на бащата, и обратното - на момиченце с името на майката?
Намирате ли го за нарцисизъм, суета или напротив.

# 1
  • Мнения: X
Напоследък е много модно, но според българския фолклор не носи хубаво.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 14 615
Предпочитам различни. Не знам дали е суета и нарцисизъм - може и така да изглежда, но не е задължително да е това; по едно време беше малко като мода, но все пак не всички я следваха.

Ще чакаме да се появят потребителки, които са кръстили децата си на себе си или на бащите, и да обяснят защо. Ако искат, де.

Аз например си харесвам името, но не бих искала да кръщавам дъщеря си с него. Малко преди да се роди дъщеря ми, приятел на ММ кръсти своята дъщеря с име, подобно на това на ММ (надали на него, просто съвпадение). Неговото, на приятеля, име пък е подобно на моето, и се подмятаха майтапи да сме кръстели нашето дете на него, пък хората ще мислят, че е на мен. Да, ама аз нито искам да си кръстя детето на себе си, нито искам хората да мислят, че това съм направила - дори не знам кое повече не искам.


Послепис. Писала съм преди - дядото на мъжа ми е кръстен на баща си, защото преди него са починали няколко деца в семейството и се е вярвало, че това предпазва детето - вярвания разни. Оженил се за жена с име като това на майка му и дъщеря му, майката на ММ, била кръстена със същото име, докато той бил в казармата - не по негова идея, а на другите в семейството. Целта този път е била да я кръстят на бабата, разбира се, не на майката.

# 3
  • София
  • Мнения: 23 014
Брат ми, който е на 10 г е кръстен на баща си. Аз също предпочитам различни имена обаче.  Simple Smile

# 4
  • София
  • Мнения: 18 726
Синът ми е кръстен на баща си. ММ искаше дъщеря ми да носи моето име доста умувах и избрах друго име.
При нас е трето поколение с това име. Хубаво е на светец е, с и аз реших така.Simple Smile

# 5
  • Мнения: 2 469
Намирам го за леко егоистично, но пък всеки има право на избор.

# 6
  • София
  • Мнения: 18 726
Мен ми звънят от ДГ на малкия и ме питат майката на .. Аз отговарям аз съм съпругата му докато разбера от къде какво защо , нали само презимето е различно.
Името все пак не прави човека:)

# 7
  • София
  • Мнения: 23 014
Мен ми звънят от ДГ на малкия и ме питат майката на .. Аз отговарям аз съм съпругата му докато разбера от къде какво защо , нали само презимето е различно.
Името все пак не прави човека:)

Сигурно са били много изненадани, че на тази възраст има съпруга.  hahaha

# 8
  • София
  • Мнения: 28 714
За мен е по-логично детето да се кръсти на някого от родителите си, отколкото на баба или дядо, ако въобще ще се кръщава на някого. В крайна сметка, родителите са тези, които ще се грижат за детето.

# 9
  • Мнения: 46 552
Е, то няма връзка с това кой ще се грижи за детето. По-скоро ако не бъркам като уважение се тълкува. Включително имам познати, чиито бащи са си кръстили децата на тях, пак в чест на дружбата им.

Не ги разбирам тези кръщавания на някой, независимо родител, роднина или познат.

# 10
  • София
  • Мнения: 28 714
Е, то няма връзка с това кой ще се грижи за детето. По-скоро ако не бъркам като уважение се тълкува. Включително имам познати, чиито бащи са си кръстили децата на тях, пак в чест на дружбата им.

Не ги разбирам тези кръщавания на някой, независимо родител, роднина или познат.
Казах, че за мен това е причина детето да се кръсти на родител. Иначе аз също съм против кръщаване на някого.

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 14 615
Как така бащите на познатите са си кръстили децата на тях?  Embarassed

# 12
  • Мнения: 18 562
Не ми харесва. Не бих си кръстила детето на себе си или на мъжа си. За мен то трябва да има ново, максимално далечно от родата име. Но и не го осъждам или пък да го мисля за проява на нещо си. Просто не ми допада идеята и толкоз. Чувала съм, че бащите комплексари кръщавали децата си на себе си(сега, доколко е вярно нямам идея). Бих взела буквата  и дотам. От друга страна гледам, че в днешно време много момчета носят имената на бащите си дословно. Няма лошо. Една позната наскоро така направи-каза, че просто от малка харесва името на мъжа си и си е решила от обич и уважение детето да носи неговото име. Името е топ 3 в страната към момента.😁Започва с А.😀 Аз никога Не съм го разбирала кръщаването на някой си.
Не съм длъжна и смятам, че не бих удостоила който и да е с  тази чест.

# 13
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 298
И на мен никак не ми харесва това.Не бих кръстила детето нито с моето име,нито с името на баща му.

# 14
  • Мнения: 54 601
Не ми харесва.
Не бих кръстила на себе си дете.

# 15
  • Мнения: 6 028
Мен ми звънят от ДГ на малкия и ме питат майката на .. Аз отговарям аз съм съпругата му докато разбера от къде какво защо , нали само презимето е различно.
Името все пак не прави човека:)
И аз имах такъв случай с госпожата ,  беше на 2 години.
За 12 години   се е случило да има 2 обърквания второто преди месец - месинджър ма мъжа решили приятелите че е на сина .

# 16
  • Мнения: 4 017
Аз нося еднакво име с баща ми, но не съм кръстена на него, просто майка ми е искала така да и се казва детето, и се случило и мъжът и да е с това име. Нямам нищо против, и с най-голямо удоволствие бих си кръстила детето със същото име, не на мен или баща ми, а защото ми е едно от любимите имена, а бабешки суеверия като цяло не ме вълнуват, защото ако се тръгне да се слуша всичко и човек ще полудее. То не е на умрял не може, та трябва на свекъра първо, та на онази дата не може с това име, щото е на друг светец, ама онова не било хубаво, защото феите в гората през този месец са в цикъл и т.н...

# 17
  • Мнения: 46 552
Как така бащите на познатите са си кръстили децата на тях?  Embarassed
Ами примерно са Пешо и Гошо. Гошо кръсти детето си Пешо, а Пешо неговото - Гошо Simple Smile
Нарочно не пиша имена, но става дума за българин и чужденец, та е по-странно отколкото го обяснявам...

# 18
  • Мнения: 2 761
Не бих си кръстила детето на себе си или на ММ, не смятам, че е нужно. Близки приятели кръстиха сина си с името на бащата и като си говорим с майката често ми се налага да я питам за кой от двамата говори. Не знам, за мен това си е ненужно усложняване на комуникацията, но пък на хората не им пречи явно.

# 19
  • Мнения: 5
Аз също не бих кръстила на себе си детето си, въпреки че много си харесвам името и ако не го носех Аз, с удоволствие бих го използвала.

# 20
  • София
  • Мнения: 1 147
Не бих кръстила детето си нито с моето име, нито с името на бащата - дори да имаме най-хубавите имета на света - не ми допада, леко ми е егоцентрично. Не бих искала да повтарям и имената на бабите и дядовците - не че не ги уважавам, но мисля, че има доста по-смислени начини да се покаже уважение към тях. 

# 21
  • Мнения: 2 138
Категорично не ми харесва тази “мода”.

Лятото в парка видях една майка, която викаше на 3-4 годишното чавенце Джуниър. Тя си пушеше на пейката, а Джуниър вилнееше наоколо - хвърляше камъни, дойде да дърпа количката на моето дете, скачаше от пейките. По едно време му изсипа на земята тебешири и му каза “хайде, играй”. Излишно е да казвам, че изобщо не игра.

Горе-долу така си представям семействата със старши и джуниър 😆 Дано не обидя някой, сигурна съм, че има и нормални хора, но повечето кръщават на себе си от нарцисизъм, според мен.

# 22
  • Мнения: 12 302
В миналото е имало различни традиции - да се кръщава на дядо и баба - тази традиция е възникнала във времена, когато хората не са имали презиме и фамилия. В накои райони е имало традиция да се кръщава на кръстник (братът и сестрата на баща ми са кръстени на кръстниците си дословно - Стоян и Веселина. Баща ми носи името на рано починал вуйчо, но той е третото дете. Майка ми като първо дете е кръстена на майката на починалата при раждане първа съпруга на дядо ми (тогава умират и родилката и новроденото момиченце). Та тази баба по незнайни пътища и причини приема баба ми като своя дъщеря, а майка ми като внучка. Две мои братовчедки са с неутрални имена, избрани не от родителите, а от кръстниците, според традицията във влашкото село, където са родени. А други две носят дословно имената на баба си дядо си по бащина линия. Едната кръсти сина си на себе си, а той от своя страна кръсти своя син на себе си Х-К-Х . Не ми харесва на мен. Самата аз съм с неутрално име, но предпочитам да ме бяха кръстили на двамата ми дядовци - адаши - Александра. Но и моите децая не са кръщавани на никого - името на дъщеря ми го сънувах, а Емил ми е любимо от малка. При сина ми има съвпадениуе с буквата на баба му, но е случайно, а не нарочно търсено.

# 23
  • I want it all and I want it now.
  • Мнения: 4 694
Определено не ми харесва.
Прекалено е объркващо за околните и има толкова много хубави имена ,че не е нужно според мен в едно семейство да са  с еднакви.

# 24
  • София
  • Мнения: 39 812
Не съм мислила да кръстя синът ми на баща му. Щеше да бъде трите "И"та, т.е. с три еднакви имена.
Не ми харесва и побългарената американска добавка - "младши".

Не си харесвам името особено и нито щерката, нито внуците (живот и здраве) не бих искала да бъдат кръстени на мен.

# 25
  • Мнения: 296
Гледах семейство чужденци на морето, момчето, кръстено на бащата а момиченцето на майката.Имената им се различаваха само по личния им номер. Казаха, че в тяхната страна е модерно.
Според мен родителите го правят, за да начешат егото си. Трудно е така, като извикаш името, идват двама души или се уточнява кой.

Името трябва да го дава майката, интуитивно, със сърцето, не с мозъка. Ако се колебае, да гледа реакцията на бебето при различни имена ( в утробата или след раждането). Името е вибрация и е много важно за човека.

# 26
  • София
  • Мнения: 18 726
Аз пък мисля, че всеки си решава и си усеща как да е. Не виждам егоизъм или  да си чеше нещо си.
Името не прави човека.

# 27
  • Мнения: 2 328
Имам познати Кристина и Калоян,на които децата се казват Кристиян и Калоян.Супер тъпо,хората ги бъзикат,че не знаят други имена.

# 28
  • София
  • Мнения: 18 726
Това , че стадото  не ги разбира не значи нищо щом им харесва другите какво казват едва ли има значение:)Simple Smile
 А това, че Джуниър скача по пейките и бута кокички щото е кръстен на родител е най- голямата глупост дето съм чела щото другите дето носят различно име са кротки и не правят нищо Simple SmileSimple SmileSimple Smile

# 29
  • Nice
  • Мнения: 946
Ако името е хубаво или любимо на родителите - защо не.
На себе си не бих кръстила, то и моето име си има само женски вариант.
По принцип не харесвам имената в едно семейство да се повтарят, обичам разнообразието. И ми допада идеята детето да си е с негово си име.

Иначе колкото повече различни имена, толкова повече имени дни ще се празнуват.

В моето семейство всеки е кръстен на някого и за празниците има минимум по двама именици Grinning

# 30
  • София
  • Мнения: 38 620
Брат ми и братовчед ми бяха кръстени на дядо ми. Супер бъркотия се получаваше.
Не ми харесва. Даже и сходни по звучене имена гледах да избягвам.
Всъщност моите деца са кръстени на принципа - да не е на никого от двете семейства.

# 31
  • Мнения: 2 761
В университета имах преподавателка испанка, родом от Севиля. Тя ни разказваше, че в тази част на Испания има традиция синовете да се кръщават на бащите, а дъщерите на майките, а евентуално ако имат повече от две деца - на баби и дядовци. Та и в тяхното семейство бяха спазили традицията - тя се казваше Мерседес като майка си, а брат й - Фернандо като баща си. Имаше и брат и сестра с миксирани имена на двете баби и дядовци. Питахме я дали не стават обърквания сред родата с тази повторяемост на имената, а тя разказваше, че на всяко испанско име има поне две галени имена и съответно ако бащата е с едното, сина - с другото.
Тогава си казвах "странна традиция, добре, че я няма в България", но ето че днес набира все повече популярност и тук. И пак ми се струва по-добре това, отколкото тенденцията да се кръщават деца с някакви безумни имена от сорта на Ганиела, Евайло и т.н.

# 32
  • в малка спретната къщурка
  • Мнения: 1 152
Всеки сам решава, как да се казва детето му. Не бих повторила моето име, с това на детето ми, нито пък искам младите да се съобразяват с традиция и да повтарят имената на бабите и дядовците. Харесвам българските имена и дадох на дъщеря ми такова. Родена е на дата, която се чества светец, но не се съобразих  с това. Радвам се, че името, с което мен не са ме кръстили, но ми е любимо- съвпадна с това на свекърва ми и се получиха две добрини.
Да, наистина не е името това, което прави човека, но нека е такова, че човек да не се срамува от името си.

# 33
  • Варна
  • Мнения: 5 293
Приятелят ми се казва Никола Николов Николов, баща му също е Никола Николов. Майка му (на приятеля ми) обикновено нарича сина си Ники, а мъжа си - Николов, или мило, за да няма обърквания. Но понякога и двамата се обръщат и ми става смешно. Grinning Не бих кръстила мое дете на мен или на баща му. Имам прекалено много идеи за имена, а и е достатъчно, че презимето и фамилията на детето ще са еднакви. Също различно име означава още един имен ден в семейството и още един повод за празнуване.

# 34
  • Nice
  • Мнения: 946
Това с трите повтарящи се имена също ми е странно.
Моя съученичка роди преди няколко години момиченце. Бащата се казва Никола Николов и кръстиха детето Никол.
Само, за да се повтарят името, презимето и фамилията аз не бих си кръстила детето с името на бащата.

# 35
  • Мнения: 14
Здравейте мамита!!! Ние с мъжа ми решихме да кръстим вторатаа си дъщеря с моето име.Няма нищо егоистично в това и двамата харесваме самото име кратко и мъничко.Не вярваме на бабешките деветини стараем се да бъдем съвременни родители.Няма сърдити баби и дядовци (не че тяхното мнение ни интересуваше). Аз се гордея и с двете си деца без значение,че едното се казва като мен.

# 36
  • София
  • Мнения: 9 599
Аз не бих кръстила детето си на себе си или на таткото. Също така не бих го кръстила и нанякой от бабите или дядовците. Дъщеря ми носи име, което аз харесвам от много години. Споделих го с таткото и той също го хареса. Освен това име имахме още няколко имена, които и двамата харесваме. Накрая избирахме между 3-4 имена и останаха 2. Точно преди да родя го питах кое име да остане, а той каза да избера аз. Когато родих и акушерката ме попит как ще се казва детето, избрах първото от двете останали имена, което ми изникна в съзнанието щом видях  бебето си.

Не смятам, че е лошо човек да кръсти детето си на себе си или на друг близък роднина. Просто не ми идва отвътре аз да го направя с моето дете.

# 37
  • Мнения: 2 478
Големият ми син носи собственото име на баща си и това за нас беше единствения приемлив вариант.

# 38
  • Мнения: 11 747
Сякаш по- често на бащите се кръщава и много по- рядко на майките. Не знам дали е нарцистично, повечето май го намират за оригинално. На мен ми стои като творческо безсилие. Нещо от рода на споменатото в по- горен пост - все едно други имена не са чували.

# 39
  • Мнения: 2 478
На мен ми стои като творческо безсилие. Нещо от рода на споменатото в по- горен пост - все едно други имена не са чували.

Въпрос на възприятия и мироглед.

# 40
  • Мнения: 6 833
Дъщеря ми е кръстена на баща си - идеята и решението бяха мои.
Първоначално бях избрала друго име с неговата буква, след това ми хрумна да е неговото име в женски вариант, предложих му и той се съгласи.
Така го усещах и смятам, че дъщеря ми носи красиво име, както и баща, празнуват заедно имен ден на голям празник и ми е много мило. Не смятам, че е егоизъм, нарцисизъм и т.н.

Объркване до сега не се е получавало, защото са баща й и дъщеря, а и на галено също изполваме различни имена в мъжки и женски род.

За момче бяхме избрали име с моята буква, без да обръщаме внимание на това, просто ни харесва самото име и предполагам, ако имаме момче един ден ще го кръстим така.

# 41
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 786
На мен не ми допада тази нова мода.

# 42
  • Мнения: 128
Аз вярвам в кармата/ съдбата/ баланса в природата и честно казано никога няма да кръстя децата си на роднина, даже  на някой познат. Все си мисля, че ако кръстиш детето си на еди - кой си му приписваш съдбата/ характера на въпросния човек. Разбира се, имам много роднини и познати, достойни за уважение и с добра съдба, но искам децата ми имат свой живот, своя карма Simple Smile Може и да е малко налудничево, но абсолютно не разбирам това безумно кръщаване на баби, дядовци, бащи и т.н., но всеки си има свои доводи и право да си прави каквото иска Simple Smile А също така и от личен опит съм отвратена от тази практика, защото единия ми братовчед израстна без баща, защото като се родил леля ми не искала да го кръсти на бащата на съпруга си и въпросния съпруг се развел с нея, с едномесечно бебе на ръце и така въпросната фамилия прекъснала всякаква връзка с наследника си, заради едното име... пълна идиотщина...

# 43
  • Мнения: 36 618
На мен ми харесва да се повтарят имената в семейството, но не чак еднакви на родител и дете.
Не ми харесва кръщаването с имена от сериали - ужасно просташко, а все още се среща. Не ми харесват и прекалено модерните имена - примерно някой си кръстил детето Рая (негова си работа - нищо против) и в рамките на няколко години се "появяват" още стотици Раи...

# 44
  • Мнения: 18 562
Цитат
примерно някой си кръстил детето Рая (негова си работа - нищо против) и в рамките на няколко години се "появяват" още стотици Раи...

И аз съм на това мнение. Примерно Дария и Никол, Виктория, Александър. Не мога да разбера защо всички деца трябва да се казват така. Затова избягвах тези точно имена съвсем умишлено. Сега е на мода Ема. Аз го харесвам много, но е много популярно напоследък.

# 45
  • Мнения: 11 747
Много пъти съм писала, че и аз не ги харесам тези моди и как цели поколение си откарват с общо 5 имена, но понякога това е непредвидимо. Когато избирахме име проведох проучване - намерих официалната статистика топ 10 имена за последните 3 години. После съм прелистила всички отчетни теми за последните 3 години и съм прегледала списъка с имената в началото им. Макар, че и това е малко шантаво, но имах тази възможност, а допреди 10-тина години нямаше от къде да се черпи такава информация. Много хора, лично съм се срещала, са избирали име, което им се е струвало рядко срещано и впоследствие се оказва, че са по 5 в група и клас. Особено ако ти е първо дете и близките ти все още нямат деца, съдиш по собствените си съученици и колеги, които обаче са от друго поколение и със съвсем други имена.

# 46
  • Мнения: 18 562
Пина, така е. Шантаво, ама и аз го направих. Наистина го има този момент да избереш име, което мислиш, че не е често срещано. Сега нали има ФБ групи и в двете групи, в които членувам има поне 3-4 адашки на моята дъщеря. Не, че е кой знае каква представителна издака, но все пак. За мен беше важно да не е в топ 10 имената, нищо,че е в топ 5 на световните класации Simple Smile
В моето семейство от мъжка линия се въртят две имена от години, най-вероято ако брат ми си намери разбрана жена, и имат момченце ще е с името на баща ми. Simple Smile Не мога да кажа, че не харесвам тази традиция-харесва ми да се повтарят имената на дядовците, но само ако е по желание и на родителите разбира се.
Виж родител и дете с еднакви имена, категорично не ми допада, но всеки преценява за себе си. И това е малко мода напоследък.

# 47
  • София
  • Мнения: 18 726
Моята дъщеря няма адашки поне не са хиляди:)Simple Smile

# 48
  • Мнения: 18 562
Моята дъщеря няма адашки поне не са хиляди:)Simple Smile

да, и на мен ми беше това идеята  Wink как се казва, ако мога да попитам, стана ми интересно Embarassed

# 49
  • София
  • Мнения: 18 726
Елени Simple Smile
Виж в групата на синът ми има три Елеонори и нам колко Кристияновци.
Имаше Брияна- интересно име:)

# 50
  • Мнения: 18 562
А Бриана е хубаво. Интересно е Simple Smile И Елени ми харесва Simple Smile

# 51
  • Мнения: 11 747
Елени е много рядко, но реално си е Елена, което набра скорост. С подобно звучене бях харесала име, изключително рядко, да не кажа, че в страната не съществуваше, но се съкращаваше  на Ели, което пък е умалително на 10 други, популярни имена и се отказах. Така се случи, че една майка, струва ми се, е прочела във форума името, което обмислях и го е избрала за дъщеря си. При това са от същия град като нас и накрая децата ни са заедно в градината Simple Smile От там, пък, други харесаха името и кръстиха така второто си дете, та ето, вече станаха две. Simple Smile 

# 52
  • София
  • Мнения: 18 726
Две не е като две хиляди Simple Smile
И на нея и на брат й си казваме целите имена:)
А кое е името ??

# 53
  • Мнения: 11 747
Не е, не е Simple Smile Аз като любопитен факт го споменах, не че е станало популярно. Няма и да стане, не вярвам, чак толкова. Името е Елея.

# 54
  • Мнения: 18 562
Хаха, Пина и аз се отказах от свое любимо име-Елизабет, заради галеното Ели, което никак не харесвам. Всички до последно мислеха, че така ще се казва беба. Но не исках да е с буквата на никого и се отказахме. И до ден днешен се чудя дали не трябваше това име да избера. Толкоз го мислих. И аз не харесвам никакви галени, на мойта беба и казваме най-много Бети, иначе на цяло име.
Елия също май набира скорост. Simple Smile

# 55
  • София
  • Мнения: 18 726
Щом е с Е значи е  номер едно. Бих си го казвала цялото без съкращение както оравя и с моето:)
Аз на Фрея се бях спряла ама по нашите ширини е неподходящо , а и с фамилията не беше ок

# 56
  • Мнения: 11 747
Елия не съм срещала отдавна, но преди 7-8 години се срещаше често, май. Имената, които се съкращават на Ели са поне 10, ужас е. При това повечето са доста хубави, но накрая се свеждат до безличното Ели и са до там.
Изабела е по- хубаво от Елизабет, не съжалявай! Relaxed

# 57
  • Мнения: 4 017
Не знам как се получава такава статистика с Викториите и Александрите като много модерни, покрай работата ми често имам достъп до доста списъци от ясли и детски градини, за последната година не съм видяла една Виктор-ия/Александър/ра. Предимно са Никол и всякакви Рея/Дея/Вая/Кая/Ая/Рая и по няколко Ейнджъл-Елизабета/Ивон-Беатрис/Изабелл-Екатерин и всякакви подобни претенциозни измишльотини...

# 58
  • Пловдив
  • Мнения: 14 615
Ми така, Виктория е едно и също име, пък Ая, Вая, Ная, Рая и Тая само създават впечатление, че са едно и също име. Wink
Никол-ите са страшно много, вижда се с просто око, потвърждавам. Знам и за 45+-годишна бивша Николина, прекръстила се на Никол. Мода, кво да праиш.

# 59
  • Мнения: 18 562
Пина и Елеонора, Елена, Елисавета, Елиза, Елинор са много хубави иначе имена, но наистина се свеждат до Ели, което грам не ми харесва. А масово хората все съкращават, ако не им уточниш. Предпочитам Изи или Бела пред Ели.
Никол са доста от бебетата на познатите ми които се родиха заедно с моето, в предишната година. Мислех, че това име вече му отмина вълната, но не би. Както и Дария. За мен е мистерия, защо се въртят едни и същи имена повече от 5 години. Факт е, статистиката го доказва. Виктория, Мария, Никол са топ 3. Дея, Мия, Тея в момента също са модни. Може би просто наистина са много харесвани. Не си обяснявам и двойните съгласни в България, двете л, особено. Аз се чудих дали Изабела да бъде със С или З. Вярно, че със С е в оригинал, но пък някак не ми звучеше. Дали да е с А или без А. Но двойното Л за мен е без всякакъв смисъл.
Нервен Хамстер, вярно са пълни измишльотини, особено пък трибуквените. Аз съм фенка и на двойните, обаче споменатите от теб и на мен са ми изгъзица.

# 60
  • Мнения: 128
Споменахте Фрея. Една моя позната си кръсти така детето. Честно казано, ако живееха в Скандинавия - бих го приела. Но май нямат намерение да ходят натам и просто ми е нелепо някой да носи името на скандинавска богиня по нашите ширини. И особено след като серияла "Викинги" в последните години стана тотален хит. Честно казано, често се бъзикаме с приятеля ми, че ще с кръстим детето, ако е син - Тор Grinning и направо леко се потресох на новиниата за малката Фрея Simple Smile Иначе като цяло името си е хубаво. Също пък имам позната, чието дете се казва Стивън. Поредната глупост според мен. Какво му е на Стефан, за бога??!?

# 61
  • София
  • Мнения: 18 726
На едни познати синовете са Майкъл  и Стивън Simple Smile
Тор е хубаво име , но в скандинавието. Но го предпочитам пред Дейвид и тем подобни.

# 62
  • Мнения: 36 618
На мен винаги са ми били смешни имената на синовете на Румен Луканов (от Сделка или не) - Матю и Франк...

# 63
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 786
А на Георги Илиев-Майкъла: Жорж и Георг...?!  ooooh!

# 64
  • Мнения: 36 618
И двамата ги е кръстил на себе си - ако има още някой син, сигурно ще е Джорджо..

# 65
  • София
  • Мнения: 18 726
И да сме по темата много по - добре щеше  да са с еднакви имена:)

# 66
  • Мнения: 624
Спомням си, че преди години бях чела нещо за този футболист и точно ми направи впечатление имената на децата му, а жена му по онова време беше бременна с трето.
Сега гугълнах - човекът има трима сина, третият е Георги.

По темата - аз като цяло не съм привърженичка на кръщаването на когото и да било (не ми допада да бъда ограничена от име или буква), на децата ни сме избрали с мъжа ми имена, които на нас ни харесват без да са на никого. Не желая и на мен да се кръщава - нито дете, нито внуче (един ден в бъдеще). Считам, че човек ако иска името му да се запомни за поколенията, има много други по-добри начини от този да ти повторят името.
Не ми пречи обаче, че някой кръстил детето си на себе си - така решил, така го кръстил. Да, води до неудобства от типа на уточняване "старши - младши", но това си е особеност, която има значение за тях, не толкова за другите.

# 67
  • Мнения: 1 985
И двамата ги е кръстил на себе си - ако има още някой син, сигурно ще е Джорджо..
Или Джорджано Wink
По темата - не ми харесва кръщаването на никого. За мен детето е отделна личност, заслужаваща своето име.
Кръстихме дъщеря ни Катерина. Не е на никого, просто харесваме името.

# 68
  • София
  • Мнения: 23 014

Кръстихме дъщеря ни Катерина. Не е на никого, просто харесваме името.

И ние така.  Simple Smile

# 69
  • Мнения: 128
Тези дни научих, че приятелка на майка ми си е кръстила малкия син на по-голямата дъщеря. За първи път чувам за такава практика, явно жената е новаторка (особено като се има предвид, че го е направила преди 30 години; сигурно е било голям скандал за времето си Grinning ).

# 70
  • Мнения: 11 747
Ние също имаме приятел, на който сестра му е кръстена на него, със съвсем същото име, но с едно 'а' накрая, за женски род. Но имат 30 години разлика.

# 71
  • Мнения: 128
Ние също имаме приятел, на който сестра му е кръстена на него, със съвсем същото име, но с едно 'а' накрая, за женски род. Но имат 30 години разлика.

Брата и сестрата, за които говоря, имат 1 година разлика. Явно малката е била бебе за чудо и приказ, щом са решили да кръстят братчето на нея Grinning

# 72
  • Мнения: 11 747
При тях е странно, да. Но името същото ли е? Или само първата буква?
В 'моя' случай беше с цел умилостивяване на големия брат, че беше малко сърдит, дето го дариха на дърти години. Той е голяма криовитя. Иначе не мисля, че биха кръстили на него.

# 73
  • Мнения: 24 441
А на Георги Илиев-Майкъла: Жорж и Георг...?!  ooooh!
А на Радосвет Радев дъщерите са Рада и Света Grinning

# 74
  • Мнения: 128
При тях е странно, да. Но името същото ли е? Или само първата буква?
В 'моя' случай беше с цел умилостивяване на големия брат, че беше малко сърдит, дето го дариха на дърти години. Той е голяма криовитя. Иначе не мисля, че биха кръстили на него.

Ами еднакво е името, само е сложено женско окончание Wink

# 75
  • Мнения: 115
ММ държи да е кръстен/а на него. Неговото име е много особено, а става и за момиче и за момче (за момиче с А накрая). Аз нямам нищо против, въпреки че ще ми е странно сигурно двама човека с едни и същи 3 имена.


Малко офтопик. Сетих се за един виц, как мъж и жена си кръстили момичето с името на жената, че като мъжа извика за бира, да му носят две. 😆

# 76
  • Пловдив
  • Мнения: 14 615
Преди години на маса в компания се запознах с жена, която имаше брат с име, аналогично на нейното. Май бяха Николета и Никола, кръстени на дядото Никола. Понеже се родила първо сестрата, почели дядото, щот първо дете и явно смеят ли да не е на него, ама все пак момиче, та няма как да е точно Никола, та с второто вече му осигурили точно повтаряне.  Sunglasses
И аз съм така, първо дете, с женско име на дядо ми, но поне брат ми е с друго.

Майка ми има далечен роднина, аз не го познавам това семейство, със синове Костадин и Никола, кръстени на дядо си Никола, чието галено име било Кочо. Историята била, поне така я разправят, че когато се родил големият син, бащата отишъл да обяви раждането и да избере име, обаче от радост и напиване не могъл да се сети как е пълното име на баща му Кочо, служителите в общината му подсказали, че сигурно е Костадин, и той се съгласил. С второто дете вече поправили грешката.

# 77
  • Мнения: 6 833
Като каза сега за брат и сестра се сетих, че познавам близнаци - Мирослава и Мирослав и Росен и Росица

# 78
  • Мнения: 128
С тези имена влязох в големи мисли и изплуваха спомени от ученическите ми години. Имах съученичка, а тя по-голяма сестра, която беше кръстена на баба им - дословно. Еми никога няма да забравя как бабата ( за мене изкуфяла дъртачка) толерираше каката, постоянно и купуваше дрехи, правеше подаръци, а моята приятелка се задоволяваше с 5 лв, да си купи нещо... И може би си мислите, че е случайност - не! Тая бабушкера даже не се свенеше да разправя как си обича повече по-голямата внучка, щото била кръстена на нея, а пък малката, видите ли, на сватовете - да си я гледали те...

# 79
  • Германия
  • Мнения: 3 437
Аз нали в друга тема бях писала, че братовчедите ми и те така брат и сестра с подобни имена  -  Тодор и Теодора. Ама той на дядо ни, а тя на баба.

Никога не съм го смятала за странно, даже не съм се замисляла. А вие колко двойки познавате, които са с еднакви имена?

# 80
  • Мнения: 624
И двамата ги е кръстил на себе си - ако има още някой син, сигурно ще е Джорджо..

Или Джорджано Wink
Не, третият е Георги дословно на баща си, както вече написах точно 1 пост над теб Wink

Преди години на маса в компания се запознах с жена, която имаше брат с име, аналогично на нейното. Май бяха Николета и Никола, кръстени на дядото Никола. Понеже се родила първо сестрата, почели дядото, щот първо дете и явно смеят ли да не е на него, ама все пак момиче, та няма как да е точно Никола, та с второто вече му осигурили точно повтаряне.  Sunglasses 

И аз познавам подобни - Николета и Николай на дядо им Кольо - явно друго си е да има момче на дядото, да даде в последствие презиме и т.н.

# 81
  • София
  • Мнения: 18 726
На моя приятелка дъщеря й е Никол, синът и мъжът й Николай. Децата са от различни бащи:)

# 82
  • Пловдив
  • Мнения: 14 615
Никога не съм го смятала за странно, даже не съм се замисляла. А вие колко двойки познавате, които са с еднакви имена?
Аз познавах Галя и Галин, но те се разведоха.
Свекърът и свекървата на една моя братовчедка са Иван и Иванка.
Цоньо и Цонка са родителите на един познат, сега се сетих.
Познавам и двойки - женени или не - с еднакви фамилни имена. При женените имам предвид моминското име на жената, разбира се. Някои са много чести, като Йорданов или Димитров, други като Попов, Шопов или Христозов са малко по-редки, макар и също сравнително чести.

# 83
  • Под Сините камъни
  • Мнения: 4 390
Дъщеря ми е кръстена на баща си.През 1998г не мислех че ще излезе такава мода или че има такава мода.Просто той не искаше да кръщавам на неговите родители,баща му и майка му са разведени.А и баща му е починал когато ММ е бил на 18г.Реших че щом няма да е на неговите родители няма и да е на моите,за да не чувам приказки след време.А и той много искаше дъщеричка и така ми дойде идеята да е на него.Но само първата буква.ММ е Атанас,а щерката е Александра.
пп.Майка ми и баща ми са с еднакви букви Марин и Маргарита.А вуйчо ми и вуйна ми са Димитър и Димитринка.

# 84
  • Пловдив
  • Мнения: 14 615
Е, те буквите са само 30, значи около една на 30 двойки е с еднакви букви. Дори една на по-малко от 30, защото с Ъ, ер малък и още някои не започват имена. Wink

# 85
  • Мнения: 128
Пепински, Александра и Атанас са си съвсем отделни имена. Ако не казвате, че дъщерята е кръстена на баща си, даже няма и да ми хръмне подобно нещо Simple Smile Виж, ако се казваше Атанаска - друго е Simple Smile
То и аз съм кръстена на дядо ми, ама съм взела само първите две букви, за което съм много благодарна на моите родители Grinning

# 86
  • Под Сините камъни
  • Мнения: 4 390
Пепински, Александра и Атанас са си съвсем отделни имена. Ако не казвате, че дъщерята е кръстена на баща си, даже няма и да ми хръмне подобно нещо Simple Smile Виж, ако се казваше Атанаска - друго е Simple Smile
То и аз съм кръстена на дядо ми, ама съм взела само първите две букви, за което съм много благодарна на моите родители Grinning
Така е,но всички близки и приятели знаят,че е кръстена на баща си.По същото време се роди и още едно момиченце кръстено на баща си Атанас-Атанасия.Дъщеря ми даже си дойде с името,родена е на Богородица по стар обичай,но не я записахме Мария,защото щеше да е на моите родители.Но след години като я кръщавахме добавихме и Мария към името и,и сега е Александра Мария в кръщелното.
То и аз съм кръстена на баба си първите 3 букви са от нейното име,за което въобще не съм благодарна на родителите си,защото съм с тъпото и старомодно име Пенка  ooooh!,кръстена на баба си Пена.Поне Пена да ме бяха кръстели това име повече ми харесва.

# 87
  • Мнения: 11 747
На Пенка, Петя е много хубав заместител.

# 88
  • Под Сините камъни
  • Мнения: 4 390
На Пенка, Петя е много хубав заместител.
Така е ама пуст инат на баща ми

# 89
  • Мнения: 128
На Пенка, Петя е много хубав заместител.

Тъкмо това щях да кажа Simple Smile Ами аз съм Ок  са моето - Евелина на дядо Евлоги. Даже като си казвам първото име и фамилия има и благозвучие.

# 90
  • София
  • Мнения: 23 014
Баба ми е Савка, добе че аз съм Савина. Grinning

# 91
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 713
Баба ми е Савка, добе че аз съм Савина. Grinning
Страхотно ти е името! Simple Smile

# 92
  • София
  • Мнения: 23 014
Благодаря и на мама благодаря  Grinning И аз много си го харесвам.

# 93
  • Мнения: 5 259
Тор е хубаво име , но в скандинавието. Но го предпочитам пред Дейвид и тем подобни.
В Скандинавието Тор се произнася Тур.

На мен ми стои като творческо безсилие. Нещо от рода на споменатото в по- горен пост - все едно други имена не са чували.

Въпрос на възприятия и мироглед.

Интересно ми е какво възприятие и мироглед правят необоходимо детето да носи името на баща си.

# 94
  • Мнения: 128
Тор е хубаво име , но в скандинавието. Но го предпочитам пред Дейвид и тем подобни.
В Скандинавието Тор се произнася Тур.

На мен ми стои като творческо безсилие. Нещо от рода на споменатото в по- горен пост - все едно други имена не са чували.

Въпрос на възприятия и мироглед.

Интересно ми е какво възприятие и мироглед правят необоходимо детето да носи името на баща си.

Ох.. честно коментара ти ме разесели Grinning какво не ти харесва в така колоритното Иван Иванов Иванов Grinning

# 95
  • Германия
  • Мнения: 3 437
Тор е хубаво име , но в скандинавието. Но го предпочитам пред Дейвид и тем подобни.
В Скандинавието Тор се произнася Тур.

На мен ми стои като творческо безсилие. Нещо от рода на споменатото в по- горен пост - все едно други имена не са чували.

Въпрос на възприятия и мироглед.

Интересно ми е какво възприятие и мироглед правят необоходимо детето да носи името на баща си.

Ох.. честно коментара ти ме разесели Grinning какво не ти харесва в така колоритното Иван Иванов Иванов Grinning

Стига бе, Иван Иванов Иванов е екстра! Никога никой няма да го пита как му се пише името  Joy

# 96
  • София
  • Мнения: 39 812
Стига бе, Иван Иванов Иванов е екстра! Никога никой няма да го пита как му се пише името  Joy
Ако моят син беше кръстен на баща си щеше да се казва точно така. Мерси, но не Simple Smile

# 97
  • Мнения: 18 562
Благодаря и на мама благодаря  Grinning И аз много си го харесвам.

И аз ти го харесвам. И е хубово и ми се струва супер рядко срещано. Аз поне не познавам нито една Савина.

# 98
  • София
  • Мнения: 18 726
Аз познавам Савина и Славина.Simple Smile

# 99
  • Мнения: 2 721
Синът ни е кръстен на ММ, още когато планувахме да имаме дете , казах , че искам да носи неговото име- Димитър. Даже не бях мислила за женски имена, искахме момче и си знаех , че ще е.
Презимето естествено е същото, но фамилията много отива на името му и като комбинация много ми харесва.

# 100
  • Мнения: 10 650
Старомодно и нарцистично, да. Все едно да не можеш толкова да намериш друго име от толкова разнообразие на имена или пък да обичаш бащата толкова много, че да искаш и детето ти да е досущ като него. За "наследяване" на име от дядо/баба по го разбирам, един вид уважение. А да си наречеш детето като теб е прекалено - все едно да искаш да наследи твоите кусури и лоши черти (или да не си даваш сметка, че не си перфектен). Името изразява личността на човека и също има значение, което се смята, че се отразява върху личността.

# 101
  • Мнения: 18 562
И аз не искам детето ми да продължава, взаимства ничия съдба и име на родители и прародители, затова дадох неутрално, несвързано с никого име. Кръстих я на велика кралица, име с хубаво за мен значение, като имаше причина за избирането му.
Но не съм и много вярваща в това за вибрации, вземане на черти от характера, прочие теории. Като цяло просто ми е непонятно да си кръстя детето на баща му, имам прекалено огромен избор от имена. Въпреки,че се шегуваме често,че трябваше да я кръстя дословно на баща й, тъй и тъй са абсолютно еднакви на външен вид. 😁

# 102
  • София
  • Мнения: 18 726
Някои следват традиция в рода , друг му харесва името трети иска различно и така. Всеки би могъл да измисли  име . Simple Smile

# 103
  • Мнения: 2 721
Всеки си преценява как да си кръсти детето, за мен нямаше друго име освен това. Както писах го бях решила още преди да забременея.
За мен е отживелица да се кръщават деца на бабите и дядовците. И това да се кръсти на единия от нас няма нищо общо с тези традиции.

# 104
  • Мнения: 128
Аз имам познати, които си кръстиха децата на себе си... момчето на баща му, момичето на майка му... а на момчето името даже се получава от типа Иван Иванов Иванов... абе странничко си е, откъдето и да го погледнеш Simple Smile Всеки се пули като разбере как се казват децата им...

# 105
  • Мнения: 51
Аз също предпочитам имената да са различни.

# 106
  • Мнения: 2 406
Аз съм,, ЗА". Ако бебето беше момче, имаше вариант да е с името на татко му. Имаме си момиченце Simple Smile

# 107
  • Мнения: 1 949
Има ли физически лица с еднакви три имена в България?

# 108
  • Мнения: 2 469
Има ли физически лица с еднакви три имена в България?

Има, разбира се.

# 109
  • Мнения: 4 017
Има ли физически лица с еднакви три имена в България?
Аз например Simple Smile

# 110
  • София
  • Мнения: 3 023
Познавам семейство, в което двама първи братовчеди са с едно и също първо име. Защото единия е кръстен на дядо си, но по майчина линия и съответно само първото име е същото. Когато се ражда сина на сина на дядото, той настоява да е със същото име, за да е с трите му имена еднакво.

# 111
  • Пловдив
  • Мнения: 14 615
Че то има немалко семейства, в които двамата първи братовчеди са кръстени на един и същ дядо. Например баща ми и един негов братовчед. И те бяха с различни фамилии, защото братовчедът беше син на дъщеря на дядото, но никой не повтаряше трите имена на дядото. Или вуйчо ми и техен с майка ми братовчед - те дори са с една фамилия.
Аз писах ли в тази тема, че имам братовчед, който е третият, кръстен на един и същ дядо (този дядо не ми е роднина на мен)? Дядото имал общо четири деца и казал, че очаква още едно внуче да се кръсти на него.

# 112
  • София
  • Мнения: 23 014
Брат и ми братовчед ми също са с еднакви имена, не съм фен на това дублиране, но никой не ме е питал.  Laughing

# 113
  • Мнения: 2 406
Днес гледах "на кафе". Коментираха модата в имената и други теми свързани с имена.
Самата Гала сподели, че нейният приятел Стефан и сестра му (с 5 год. разлика) са с еднакви имена-Стефан и Стефка. Е това не го разбирам. Някогашна мода ли е било, незнам.
Пп:Дядо им се е казвал Стефан

# 114
  • Пловдив
  • Мнения: 14 615
Ако дъщерята е по-голяма, дядото е гледал да се застрахова с име. Wink Веднъж момиче, че да има за всеки случай, и втория път момче, че да му повтори точното име.
Бях се запознала веднъж на маса с такива Николета и Никола.
Всъщност и при мои роднини имаше нещо подобно. Кръстили дъщерята Десислава с буквата на дядото Димитър. Второто дете, момче, майката искала да е с друго име, обаче таткото тропнал с крак и сега брат`чедът е Димитър.
В този случай таткото ми е роднина.

# 115
  • Пловдив
  • Мнения: 14 081
Баба ми и четиримата ѝ братя имат петима Атанасовци - всеки по един на дядо Атанас - баща им  Laughing
По темата - не ми харесва децата да са кръстени на родителите си.

# 116
  • Мнения: 919
"Модата" на кръщаването на сина с името на бащата ми изглежда като лошо подражание на английските родове с Джордж I, после Джордж II и т.н. или пък американизираното Джордж старши и Джордж младши. Безвкусно и глупаво откъдето и да го погледне човек при наличието на толкова прекрасни имена по света, които човек би могъл да отреди на детето си.

# 117
  • Мнения: 11 747
Има ли физически лица с еднакви три имена в България?
Имаш предвид от типа - Иван Иванов Иванов ли? Да, има.

# 118
  • Мнения: 2 469
Има ли физически лица с еднакви три имена в България?
Имаш предвид от типа - Иван Иванов Иванов ли? Да, има.


Според мен има предвид следното:

Николай Димитров Атанасов и Николай Димитров Атанасов.

Моята майка има баба леля. И трите им имена са еднакви, както в примера, който дадох по-горе.

# 119
  • Пловдив
  • Мнения: 14 615
Има си хас да няма купища физически лица с еднакви три имена помежду си, ако това се пита.
Най-популярните имена се повтарят до... безкрай.

# 120
  • Мнения: 6 833
Аз пък помислих, че пита за Иван Иван Иван 😂

# 121
  • Мнения: 5 259
Бях се запознала веднъж на маса с такива Николета и Никола.
Аз познавам такива Нена и Нено, млади хора. Много симпатични и т.н. Но дядо им Нено явно е бил голям патриарх.

# 122
  • Мнения: 11 747
Двама различни човека с три еднакви имена има безброй, разбира се, непознати, но има и роднини. Знам за двама братя, на които и трите им имена са напълно еднакви, от един баща са и от там бащино и фамилия, но са от различчни майки, с голяма разлика и по някаква причина, със съвсем еднакви лични имена. Съвсем същата схема познавам, но са брат и сестра. Трите им имена са еднакви, само момичето е с едно "а" в повече в края на личното име. Пак са от един баща, но от различни майки, като разликата им е 30 години и сестрата е кръстена на брат си съвсем умишлено.

# 123
  • Мнения: 6 833
Ние имаме познати - двама братовчеди, живеещи в къща на различни етажи. И двамата се женят за момичета с две еднакви първи имена, които след сватбата приемат тяхната фамилия и съответно стават с три еднкави имена и живеещи на един адрес.

# 124
  • Мнения: 18 562
Днес гледах "на кафе". Коментираха модата в имената и други теми свързани с имена.
Самата Гала сподели, че нейният приятел Стефан и сестра му (с 5 год. разлика) са с еднакви имена-Стефан и Стефка. Е това не го разбирам. Някогашна мода ли е било, незнам.
Пп:Дядо им се е казвал Стефан

Интересно ми стана. Чудесна тема като за мен. Дали го има качено някъде предаването.?

# 125
  • Мнения: 227
Явно е било мода, баща ми е Димо а сестра му - Димка. Пак еднакви само едното е женският вариант.

# 126
  • Мнения: 2 721
Сина ми се казва като мъжа ми,  по мое желание.
Само презимето им е различно. И знам , че един ден ще бъде горд, че носи името на баща си.
 Все тая ми е кой какво мисли по въпроса с еднаквите имена. 😉

# 127
  • Мнения: 919
Сина ми се казва като мъжа ми,  по мое желание.
Само презимето им е различно. И знам , че един ден ще бъде горд, че носи името на баща си.
 Все тая ми е кой какво мисли по въпроса с еднаквите имена. 😉

А интересно как ще премине етапа на конфронтация с бащата в търсенето на мъжката идентичност на сина... Но ти за това със сигурност не си помислила изобщо, нали?

# 128
  • Мнения: 6 833
А има ли гаранция, че ако не се казва като баща си, няма да се конфронтира с него?

# 129
  • София
  • Мнения: 18 726
Много ясно,как.Само тия с еднаквите имена го правят.Grinning

Общи условия

Активация на акаунт