Ограничителна заповед за луд роднина

  • 27 961
  • 238
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 18 983
elfito, възхищавам ти се за отдадеността. Осъзнавам, че аз самата не мога да направя това по никакъв начин.

# 151
  • Мнения: 3 720
Темата ми стана интересна,защото ние 10 години гледахме прадядо ми,който беше с деменция.Последните 2 години го гледаха основно мъжа ми(не бяхме женени още),баща ми(внука му),майка ми и баба ми колкото можеше.След всички писания разбрах,че явно ние сме семейство садомазохисти,нагърбили се с тежката задача да дадат достоен край на един възрастен човек.След като дядо ми почина 1 година гледах свекър ми,онкоболен на легло и дете(когато се залежа окончателно големият ми син беше на 1 годинка).Не,не го правих от задължение.Правих го от една страна,защото е баща на съпруга ми,но и защото не мога да зарежа човек имащ нужда от помощ.
Гледали сте го 5 човека и това намалява тежестта. Авторката няма този "късмет". Затова е изключително важно другия брат да приобщен към грижите за свекъра още сега. Експертни решения, ТЕЛК, дом, ако синовете евентуално се решат - всичко това е много време. Разбирам я, че е в паника, но бързи и лесни решения в този случай няма.

# 152
  • Мнения: 2 111
Мда, авторката е в тежка ситуация - сами с мъжа ѝ да гледат възрастния човек, 4-годишното си дете и евентуално тя да бременее междувременно, а после и да роди и отглежда бебе, ако съмненията за бременност се потвърдят.

# 153
  • София
  • Мнения: 29 053
Темата ми стана интересна,защото ние 10 години гледахме прадядо ми,който беше с деменция.Последните 2 години го гледаха основно мъжа ми(не бяхме женени още),баща ми(внука му),майка ми и баба ми колкото можеше.След всички писания разбрах,че явно ние сме семейство садомазохисти,нагърбили се с тежката задача да дадат достоен край на един възрастен човек.След като дядо ми почина 1 година гледах свекър ми,онкоболен на легло и дете(когато се залежа окончателно големият ми син беше на 1 годинка).Не,не го правих от задължение.Правих го от една страна,защото е баща на съпруга ми,но и защото не мога да зарежа човек имащ нужда от помощ.
Гледали сте го 5 човека и това намалява тежестта. Авторката няма този "късмет". Затова е изключително важно другия брат да приобщен към грижите за свекъра още сега. Експертни решения, ТЕЛК, дом, ако синовете евентуално се решат - всичко това е много време. Разбирам я, че е в паника, но бързи и лесни решения в този случай няма.
Да. Лесно да размахваш поучително пръстче на чужд гръб...
Авторката трябва да се махне с детето, докато мъжът ѝ и брат му не намерят дом. Освен ако двамата братя не се организират да го гледат в апартамента, което не виждам физически и финансово как ще стане.

# 154
  • София
  • Мнения: 24 839
Човек с напреднали деменция, Алцхаймер и прочее не става за гледане у дома. Дори всички да са много жертвоготовни, просто няма как да стане или поне не в човешки вариант без заключване, завръзване и прочее. Хората са опасни за себе си на първо място, но застрашават и останалите с пожари и тн. Настаняването в дом не е безплатно, но при всички случаи е по-евтино от гледането вкъщи. Та каквото и да планират синовете, вероятно е или от незнание, или от отричане на реалността.

То май не е поставена такава диагноза.
Не е лесно и бързо решение изпращането на близък в подобен дом. В повечето случаи си е смъртна присъда Sad И то май по мъчителен начин Sad Предполагам близките постепенно ще узреят, но синовете приемат емоционално състоянието на баща си, докато авторката просто си иска спокойствието. Това, че ползват жилището му - се гледа все едно е длъжен да им го осигури и те нямат грам ангажимент да му върнат жеста. Ако това жилище бъде продадено и парите използвани то може да се осигурят добри грижи за болния.
 

Това жилище вади очите на всички, а не другите 2- в които самостоятелно живеят бащата и брата!
Що за двоен аршин, не ми е ясно?

# 155
  • Мнения: 2 111
За брата не знаем в чие жилище живее. Може да е на приятелката му.

# 156
  • София
  • Мнения: 12 797

Обсъждат се различни видове домове,но искам да попитам някой от вас работил ли е в дом за стари хора,с проблеми или не?Аз съм работила,знам каква е гадната действителност там и никога не бих пратила най-омразния ми човек на такова място.Забравих да кажа,че изтърпях този ужас 2 месеца и напуснах.
Много се коментират запалените пердета.Реално погледнато,ако има безразборно оставени запалителни средства-запалки,кибрит,до които има лесен достъп и детето може да запали пердетата.
А като напусна сигнал подаде ли някъде? Защото не всички домов са ад, има много места нормални. И нищо недостойно няма в края, когато за човека се полагат грижи, а за някои случаи с изискват специализирани грижи. Нито старческия дом, нито хосписа са места, на които да захвърлиш болния като ненужна вещ. Никой не пречи някой ако иска и по цял ден да стои с близките си. Стояла съм в хоспис доста време с близко момче, което умираше от рак и знам. И за минута не е бил сам, винаги бях там аз или някой друг близък, но там бяха и медицински сестри, лекар, дифузер за морфин и прочее неща, които няма как човек да има вкъщи. Изборът какво да се направи зависи от това какви са възможностите на семейството и какво е състоянието на човека. Разни видове деменция има, различен брой хора в домакинството. В случая са двама работещи и дете и просто не виждам как ще покрият 24/7 грижа на буйстващ възрастен човек. Реално само синът може да го гледа, защото авторката е жена, ще се бори ли с дядото, какво ще прави ако влезе в криза? Дори немощни хора вадят страхотна физическа сила, когато буйстват. Та затова се каза много пъти, първо да го заведат на психиатър, да се разбере какво е състоянието и какво може да се направи. Някои неща подлежат на овладяване с лекарства, други не.

# 157
  • Добрич
  • Мнения: 933
Какво предлагам ли?
1.Водят човека на лекар да постави точна диагноза и да предпише лечение.
2.Сядат 4 наследници да си разработят план за действие-кой кога може да го гледа.Тук трябва да вметна,че е нормално синът да иска да гледа баща си и за мен е нормално да иска подкрепата на съпругата си.Все пак,който иска да се шири в нечий имот трябва да си понапъне малко задника,за да го заслужи.Хората с деменция са по-скоро като инатливи деца,само дето са по-силни.Успеха е в правилния подход-добронамерено говорене,без викове и крясъци,лекарствата са специални витамини,разработени за хора като него,защото той сега е малко болен,а трябва да се оправи все пак.Всякакви опасни предмети като ножове,запалки,кибрити и други се заключват.
Ако иска мъжът на авторката да си гледа бащата,но трябва да участват всички

# 158
  • София
  • Мнения: 29 053
Какво предлагам ли?
1.Водят човека на лекар да постави точна диагноза и да предпише лечение.
Дотук добре.
2.Сядат 4 наследници да си разработят план за действие-кой кога може да го гледа.Тук трябва да вметна,че е нормално синът да иска да гледа баща си и за мен е нормално да иска подкрепата на съпругата си.Все пак,който иска да се шири в нечий имот трябва да си понапъне малко задника,за да го заслужи.Хората с деменция са по-скоро като инатливи деца,само дето са по-силни.Успеха е в правилния подход-добронамерено говорене,без викове и крясъци,лекарствата са специални витамини,разработени за хора като него,защото той сега е малко болен,а трябва да се оправи все пак.Всякакви опасни предмети като ножове,запалки,кибрити и други се заключват.
Къде ги видя тези 4 наследника? Двама братя са, не прочетох за други деца, като единият брат не се знае в чий имот се шири.
Ако иска мъжът на авторката да си гледа бащата,но трябва да участват всички

# 159
  • София
  • Мнения: 24 839
Какво предлагам ли?
1.Водят човека на лекар да постави точна диагноза и да предпише лечение.
2.Сядат 4 наследници да си разработят план за действие-кой кога може да го гледа.Тук трябва да вметна,че е нормално синът да иска да гледа баща си и за мен е нормално да иска подкрепата на съпругата си.Все пак,който иска да се шири в нечий имот трябва да си понапъне малко задника,за да го заслужи.Хората с деменция са по-скоро като инатливи деца,само дето са по-силни.Успеха е в правилния подход-добронамерено говорене,без викове и крясъци,лекарствата са специални витамини,разработени за хора като него,защото той сега е малко болен,а трябва да се оправи все пак.Всякакви опасни предмети като ножове,запалки,кибрити и други се заключват.
Ако иска мъжът на авторката да си гледа бащата,но трябва да участват всички

Елито, въпреки всичките ти писания, не вярвам да си догледала човек с Алцхаймер.
Чела си инструкции и толкова.

# 160
  • Добрич
  • Мнения: 933
Аниш,не размахвам поучително пръстче на чужд гръб.Казваш 5 човека сме го гледали,ами да седнахме и се разбрахме кой кога може,защото аз по това време бях студентка в друг град,мъжа ми на 24 часови през ден,родителите ми лекари в бърза помощ,даващи 12 часови дежурства,баба ми- онкоболна от рак на гърдата в ремисия,с отрязана гърда и прекъснат лимфен поток в едната ръка,не можеща да повдигне нещо по-тежко от килограм.
Свекъра го гледах сама заедно с детето,защото и свекърва ми и мъжа ми бяха на работа,а зълвата каза,че не може.
Когато има желание има и начин,другото са просто оправдания.

# 161
  • София
  • Мнения: 29 053
Аниш,не размахвам поучително пръстче на чужд гръб.Казваш 5 човека сме го гледали,ами да седнахме и се разбрахме кой кога може,защото аз по това време бях студентка в друг град,мъжа ми на 24 часови през ден,родителите ми лекари в бърза помощ,даващи 12 часови дежурства,баба ми- онкоболна от рак на гърдата в ремисия,с отрязана гърда и прекъснат лимфен поток в едната ръка,не можеща да повдигне нещо по-тежко от килограм.
Свекъра го гледах сама заедно с детето,защото и свекърва ми и мъжа ми бяха на работа,а зълвата каза,че не може.
Когато има желание има и начин,другото са просто оправдания.
Това го написах аз.
Тук няма налични 5 човека, а 2 (двама) – двете му деца, които са въпросните наследници, след като ти е важно.
Фактът, че сте оставили болна от рак възрастна жена да се грижи за болен от деменция не е за похвала. Фактът, че си оставила малко дете при болен от деменция възрастен, също не е за похвала.

# 162
  • Добрич
  • Мнения: 933
Човек с Алцхаймер не сме гледали,гледали сме с деменция.Дядо ми имаше кризи,при които буйстваше,но не се отказахме,колкото и да е било трудно.Относно наследниците,нали след време братята ще бъдат попритиснати от жените си да си иска дела при делбата на наследството.Тогава защо трябва да ги делим?

# 163
  • София
  • Мнения: 29 053
Човек с Алцхаймер не сме гледали,гледали сме с деменция.Дядо ми имаше кризи,при които буйстваше,но не се отказахме,колкото и да е било трудно.Относно наследниците,нали след време братята ще бъдат попритиснати от жените си да си иска дела при делбата на наследството.Тогава защо трябва да ги делим?
Е аз да не би да написах нещо различно?
Какви жени? Само единият е женен.

# 164
  • Мнения: 2 111
Наследство или не, за мен моралното нещо е да се погрижиш за родителя си по възможно най-добрия начин, на който си способен. Пък ако ще и пробит напръстник да не ти е оставил.

Общи условия

Активация на акаунт