ФЕВРУАРСКОТО човече става на 1 годинка вече (Тема 2)

  • 63 120
  • 748
  •   1
Отговори
# 525
  • В средата на времето
  • Мнения: 2 398
На нас ни предстои да купим столче...Все още я возим в кошницата. В тази връзка да ви попитам - на какви столчета се спряхте? 9-18 кг. или 9-36 кг.?

# 526
  • Мнения: 1 107
Изида, вие да не сте в район Витоша, че и аз сега гледах за свободните места и положението си е все толкова отчайващо, както преди осем години Simple Smile По принцип смятам да я отглеждам до три вкъщи, но ще я запиша на ясла, за да вземе точка за градина. Егати събирането на точки, егати чудото. Сложно повече от университет е това класиране и смятане. Ще трябва да му се отдам другия месец.

За лукса - кой не харесва лукса Simple Smile Просто на мен ми е по-важно да видя повече от чудесата на света, пред собствения ми комфорт. Е, не спим на палатки, но и това се случи по миналата година и беше много готино също Simple Smile Понякога попадаме на много добри места, например на Лефкада спахме на едно уникално място, излезе ни 120 лв нощувката, но защото резервирахме много рано, а и не беше скоро. Сега в Мадрид спахме в чудесен апартамент - нов, обзаведен, удобен, в центъра, с посуда, пералня, миална, две спални и дневна и тн, който ни излезе 140 лв на нощувка. Нерде Ямбол, нерде Стамбул. Малко с цените в бг са се объркали. Даже никак не малко, а доста тежко.

Бона, да, именно за това споменах конкретно финансовия аспект, защото емоционално е доста по-индивидуално. Но, дали, детето тежи финансово или разходът по жилище, обзавеждане и т.н. семейни решения?
Питах за това, защото според мен пропорционално, детето не утежнява живота финансово. Да, има разходи; да, те нарастват с възрастта, но наличието им не произхожда, толкова от нуждите на детето, колкото от вижданията на родителите за неговите нужди. Снощи писах в една тема, в която ме заклеймиха за разсъжденията и от там тръгна всичко. Благодаря на отговорилите.

За храненето, не знам, дали тук го бях казала, но "злоядите деца са следствие на тежка, продължителна и упорита работа от страна на родителите им". Ядем, защото и когато сме гладни; не яде, защото е време за хранене, защото има режим, защото трябва, защото, защото. Това е полезно отношения към храната за цял живот. Нали не смятате, че детето ви ще умре от глад? Ами, оставете го да огладнее. Вие всеки ден ли имате еднакъв апетит? Ами, оставете го да избере количествата и вида на храната си. Между другото, поне до три, децата имат вродено усещане за това какво, кога и колко да ядат. Ние сме прецаканите в това отношение, че сме загубили този вроден механизъм и инстинкт за храненето. Разбира се, изключвам джънк.

Столчето ни е от 9 до 36 и е от предното дете. Не знам тази пластмаса, дали не е остаряла вече, но мисля него да ползвам. Бях чела, че старо столче е по-вредно от без столче, щото при евентуален нцидент, тестовете за безопасност няма да са валидни и щетите, които може да нанаесе счупеното столче, могат да надхвърлят тези от липсата му. Но, чукам на дърво и разчитам на добрите си отношения с Господ Wink, колкото и да не ми е в стила. Имах един случай, на връщане с доста продължително пътуване (аз съм безкомпромисна за седенето в стол), го извадих от столчето и го сложих долу в краката ми, зад шофьорската седалка. В същия момент ни сполетя най-опасната ситуация, която някога съм преживявала в кола, разминахме се на косъм. ММ се уплаши толкова, че останалия път шофирах аз. Така че, Господ да ни пази, при мен е с голямо значение.

# 527
  • Мнения: 9 865
нашето столче е besafe isize modular, до 18 кг.

Мими, мисля, че си напълно права за "наличието им не произхожда, толкова от нуждите на детето, колкото от вижданията на родителите за неговите нужди" и аз така го виждам.

А годността на столчетата е 5-7 години, над такава "старост" не се препоръчват Simple Smile.

# 528
  • Ловеч
  • Мнения: 729
Mimimost, съгласна съм абсолютно с твоята позиция относно разходите за децата. 😊
Izida, двете ни столчета са Britax Romer. Едното е 9-18,  другото 18-36. ММ кара доста бързо и изгледахме доста тестове, като избирахме.
Поръчвахме ги от 🇬🇧 и излязоха на по-добра цена, отколкото в 🇧🇬

# 529
  • Мнения: 6 538
Изида, приеха нов законзакон, 60 дни е за яслите, 30 за ДГ. Освен да питам в темата...
При нас са 18 места, ама на 19.03 бяха 40 деца с 9 точки за тях. А до май, ехееее Simple Smile

По темата за злоядството. Моето си е злоядо. Хранех го по ЗВБ, защото наистина исках сам да определя какво и колко да яде. Но след като месеци наред мачка, маза и хвърля храната, му спрях ЗВБ-то и започнах да го храня аз. Още повече, че месо никакво не харесва, нито зеленчуци и хемоглобина му падна доста... Естествено, гледам да е гладен като го храня, ама като не може да ми каже... И накрая, упорито отказвах да играем докато яде, но вече и това правя Sad

# 530
  • Мнения: 9 865
Аз влязох в тая система на СО от любопитство. Първо, нищо не разбрах... както и да е. Регистрирах ни, за да видя сборът какъв ще е, точките ни са жалки, нямаме никъв шаМс.
За Триадица (гледах там, защото новия адрес ще ни е в Триадица) имаше май 18-19 места, Електра вие в Триадица ли сте, защото цифрата е сходна?
И си викам, боооже, ние с нашата жалка цифра... забрЪй Гиргино! Може да си оставя стария адрес, той ми е в  общ. Средец, ама не вярвам да са по-добре местата там.

Аз много харесвам валдорфското училище, мисля че имат група за детска градина, но май нямаха ясла. Но аз май ще го гледам до 2 г. плътно, а може и до 3 с помощ от гледачка и после ще го пробвам за градина.
Четох, че през 2019-та в МанЛи ще има нова ДГ (може пък да ни приемат, знае ли се), или в тази валдорфската или някоя друга частна... но има още време Simple Smile.

# 531
  • Мнения: 6 538
Да, в Триадица сме, в Гоце Делчев.
И аз искам плътно до 2 да си го гледам, но кандидатстването е само сега с прием септември. С отлагането трябва да тръгне ноември. Аз затова искам с бележки от лл до февруари, просто да му пазя място. Защото като стане на две 2019 няма как да бъде приет някъде и ще остане за септември 2019. А 6 месеца кой ще го гледа? Не мога да си позволя детегледачка Sad

# 532
  • Мнения: 9 865
Мен ме офертираха за 8 и нещо (боже не помня вече колко беше) на час, като аз исках да наема за 4-5 часа някъде, през което време да работя, но осъзнавам, че това са много малко часове за работа на пълен работен ден + пътуване и ако трябва да се наеме за повече часове е бая скъпо. Ако работя от вкъщи за 4 часа мога да покрия разхода за гледачката и да ми остане... "за цигари", ужас.
Май се намира помощ и за около 5-6 лв/час, но това само съм го чувала, не съ попадала на реална оферта.

Другото, което съм си мислила е някаква частна ясла на половин ден, но не знам там около новия адрес дали има такава, трябва да ми е близо, за да ходя пеш до там.
Скрит текст:
Ние (ще) сме на Каблешков, точно на границата с Мотописта/ГД, да не конкретизирам съвсем точно, че не искам неканени гости.

# 533
  • Montana, Bulgaria
  • Мнения: 564
Аз нещо пак не съм в час. За учебната 2019/2020 кога се кандидатства?

# 534
  • В средата на времето
  • Мнения: 2 398
Изида, вие да не сте в район Витоша, че и аз сега гледах за свободните места и положението си е все толкова отчайващо, както преди осем години Simple Smile

Не, Подуяне, в Левски Г съм. Не очаквах толкова малко места честно казно.

За лукса - кой не харесва лукса Simple Smile
Скрит текст:
За да може сравнението да е точно може би трябва да сравним с морски курорт в Испания, ол инклузив и едноспален апартамент. Предполагам, че няма да бъде по-евтино. Simple Smile

Изида, приеха нов законзакон, 60 дни е за яслите, 30 за ДГ. Освен да питам в темата...

Попитай тогава. Аз вярно, че не съм гледала от кога са мненията, които съм чела, но останах с впечатление, че е валидно и в момента. Както и да е. Ако е нещо друго, сподели. Simple Smile В Гоце Делчев все е такъв неодимък с местата в детските заведения. Това е сгодини.

Аз съм решила, ако не приемат Катерина в държавната ясла, ще я запиша в частна и другата година пак ще се пробвам за държавната. Детегледачка нещо не ми е опция, бабите също не могат да помагат, въпреки че са пенсионерки и двете.

Бона, колко точки имате?

Аз нещо пак не съм в час. За учебната 2019/2020 кога се кандидатства?

Ти можеш и сега да се регистрираш в системата, но ако искаш за 2019/2020  - другата година по това време. Simple Smile Сега се борим за учебната 2018/2019 г.

# 535
  • Мнения: 9 865
Цитирам от "системата":
Цитат
1.5. Кои са основните дати за прием в общинските детски заведения през календарната 2018 година?
Основните дати са:
19.03.2018 г. – обявяване на свободните места за набори 2015, 2016 и 2017 с прием от месец септември 2018 г. и за набори 2012 и 2013 за ПГУ;
19.03. - 10.05.2018 г. – възможност за актуализиране на информацията в профила, за добавяне, премахване и разместване на кандидатури;
11.05.2018 г. – първо класиране (под граждански контрол);
12.05.2018 г. - публикуване на резултатите от първото класиране, проведено под граждански контрол.

Сега се кандидатства за учебната 2018/2019, както пише, прием от септември т.г.. Аз НИ регистрирах в системата, но няма да кандидатствам, исках само да разуча.

Ето ги всички въпроси/отговори, полезни са:
http://kg.sofia.bg/isodz/faq

Забелязвам, че съм започнала да имам умствени затруднения при четене с разбиране. Особено, когато става въпрос за дати и срокове, свързани с детето... естествено.

# 536
  • Montana, Bulgaria
  • Мнения: 564
Благодаря Simple Smile

# 537
  • Мнения: 1 107
Момичета, набор 2017 кандидатства за първи път сега м. май, за тръгване на ясла от м. септември 2018. Това значи, че  би трябвало да има по една пълна свободна група за този набор. Следващата учебна година свободните мста ще са само, ако има отказали се от сегашното класиране. А такива няма. Тоест, ако сега има 10 места, догодина ще е едно, защото останалите ще са вече запълнени от тази учебна година.

За детските градини - ако детето е ходило на ясла, получава +1 точка за ДГ, тоест става 10, при нормални условия, тоест увеличава си доста шанса. И пак същото играе за местата - единственият шанс е в първата година за съответния набор.

Поне, доколото виждам, са премахнали десетите, че преди бяхме с 8.1-8.2, а сега сме с 9.0 точки. Масово са с девет точки, тоест "оправяй се". Не знам, голяма простотия. А за четенето с разбиране, направо се чувствам малограмотна при сблъсък с бг институции.

# 538
  • Мнения: 9 865
Те пък тая система що не я вкарат от новородено до университет, ако си роден в Майчин дом получаваш 3т., ако си ходил на ясла 1т., после за 1ви клас, ако си бил и на градина и на ясла 1+1, после за средното и т.н. До степен да не можеш да влезеш в скапаната им система на  МОН. Много им здраве.

Аз хубу се регистрирах да се образовам, ама изпитвам огромни колебания и резерви към системата на образованието ни като цяло. Не само от "силовите" методи за възпитание, но и цялостното формиране. Имам и собствени отвратителни спомени от ДГ, че и от началното училище.
Понякога се замислям екстремно... за домашно обучение Simple Smile като гледам какво се случва из заведенията на МОН.

# 539
  • Мнения: 1 107
Ами то, почти е така. От десетмесечни трябва да го запишеш на ясла за точки, после пак за ДГ за точки, после от тях печелиш точки за ПГ, а после за първи клас. Тоест, колкото и на майтап да ни се струва, точно си е така.

За образованието, хич и не отварям дума. Много е зле, ама толкова зле, че сериозно се замислям за частно образование на второто дете. Ама и хората са орки. На сина в Дг се бях изпокарала с всички родители. Сега в училище с родителите съм ок, но се смениха 5 учители, а е още втори клас. Безумие голямо.

Общи условия

Активация на акаунт