Клуб на храбрата шивачка - тема 20

  • 75 292
  • 787
  •   1
Отговори
# 765
  • Мнения: 1 857
Вела, благодаря за подробните насоки! Благодаря и на всички останали за съветите! Разковничето на проблема ми май се състои в последното изречение на Вела ,, - А и не виждам къде у дома ще намеря място за него...'' И аз имам двата учебника за конструиране на всякакво облекло на жена ми, която е завършила такова училище. Тя обаче има достатъчно други грижи и затова всичко което е свързано с шиенето за всички, съм поел аз. Преди време, тя работеше като шивачка, а аз като техник и електротехник в шивашко предприятие. Ако някое извънземно същество разглежда рисунките от тези два учебника, ще остане с впечатлението, че земните жени са високи поне три метра и половина, а тежат около 40 кг. Конструирането само на един ръкав е с такава сложност, че май ще ми е по-лесно да направя електромобил. Помня стар шивач, който взел веднъж мерките, започваше да чертае директно на плата и това го правеше за броени минути. След това режеше и шиеше. Машината му беше стар Сингер. Не вярвам, въобще да беше чувал за оверлог. А ние сме си отявлени глезльовци, с по няколко машинарии и все нещо не ни достига.
   Мадам, как ти се преобърна езикът зад зъбите, да кажеш, че манекена е най-безмислената ти покупка? Аз си мислех, че  е най-смислената.

# 766
  • FRANCE
  • Мнения: 2 221
🤣 или аз нищо не разбирам от настройка на манекени.  Това нещо няма гърди. Бях намерила клипчета как да си доусъвършенствам манекена, да му сложа гърди, да наместя положението на талията и ханша и т.н.  и това с помошни парцалки.
Иначе говорейки за кроене.  Бях на двудневен курс за кроене на панталон по собствен размер (залаверка , тук синдиката на шивачите организира безплатни курсове ако си член). Та  стандартна техника на кроене, собствени размери и само на две мадами им пасна почти без корекции. И то не че са кроили по добре, просто имаха фигура тип дъска , без подчертан задник , талия или ханш. От там се заимах с готовата ми кройка. Мацката която водеше ни коригираше дрехите според всяка фигура. Иначе другото си е математика. Та по случая, имах една книга на руски но зачезна, където имаше обяснения какви дефекти как се отстраняват. Например хоризонталните гънки на панталон отпред какво значат и т.н

# 767
  • Мнения: 1 168
Като стана дума за списание Бурда, имам малка колекция от него, но колкото пъти съм се опитвала да си ушия нещо по техни кройки, толкова пъти съм удряла на камък. Имам чувството, че кройките им са за жени, които са по-ниски от мен, защото линията на талията не съвпада с моята (качва се един-два см нагоре), както и линията на ханша. Освен това мерките ми се колебаят между два техни размера. Когато съм шила по техни кройки ми се е налагало да коригирам и то чак след като отрежа плата и прикача основните части. Това е много трудно, защото го правя сама и трябва да се въртя пред огледалото като пумпал за да забия карфиците където трябва.....да не говорим ако са на средния шев или на свивките отзад. Така и не ми е ясно, дали в техните кройки са включени и резервите за прикачване или не са включени? Струва ми се, че имат и големи прибавки за свобода. (това зависи и от самия модел). Някой сблъсквал ли се е с този проблем или само на мен ми се случва?
Трябва ми учебник по Технология на облеклото, където да е обяснена технологичната последователност за изработка на дрехите, като например: в каква посока се заглаждат свивките, страничните шевове, раменните шевове, кой шев след кой шев е. Не намирам онлайн и май ще си купя от някоя антикварна книжарница. Бихте ли ми препоръчали нещо?

# 768
  • София
  • Мнения: 5 547
Такъв учебник не мисля че има, това го прави технолога, на базата на опита си и на базата на модела. По скоро има схеми за изработката на разни джобове , яки и др. но те са като страничен разрез, за да видиш кой плат как се подгъва ѝ на къде отива.
Иначе най- добрата система за конструиране е на Мюлер, но аз преведено нищо не съм намерила до сега. Българските учебници на Гиндев не са особено подходящи.

# 769
  • FRANCE
  • Мнения: 2 221
Нещо ме е хванала музата и само ви досаждам. Та една хитринка (на някой ще му прозвучи гадно) . Петна от кръв , например от убождане с топлийка на шивачката 😂 изчезват веднага ако се сложи собствена слюнка  (този който е направил петното). И разбира се говорим за капчици (аз съм си зашивала пръста с професионална машина Blush). Това го научих от една мадама шивачка в бутик за булчински рокли. Тества ла съм, работи. И ако не е моя дрехата заплаквам след това, но не е като да търкаш финна бяла блуза или перде.

# 770
  • Мнения: 1 168
Такъв учебник не мисля че има, това го прави технолога, на базата на опита си и на базата на модела. По скоро има схеми за изработката на разни джобове , яки и др. но те са като страничен разрез, за да видиш кой плат как се подгъва ѝ на къде отива.
Иначе най- добрата система за конструиране е на Мюлер, но аз преведено нищо не съм намерила до сега. Българските учебници на Гиндев не са особено подходящи.

Здравей Миленски,
Благодаря за отговора. Ако си намерила нещо на Мюлер, което не е преведено, би ли ми пуснала линк, все ще намерим човек с немски, който да го преведе. А и Гугъл Транслейт също много помага.  Simple Smile А дали няма вариант да се достави по пощата от Германия....?!? Намерих три учебника, всеки по 126 Е.....(нямам думи).....Единият е за блузи и рокли, другият е за панталони и ризи, третият е за манта и якета.  На сайта на Мюлер и син се предлагат като ПДФ на английски език. Плаща се онлайн, изпращат учебника по мейл. Инвестицията е доста сериозна, все пак 250 лв за учебник са твърде много за мен.
Сега прегледах няколко сканирани страници от учебници по технология на облеклото. Права си, че съдържат предимно разрези, как се подгъват платовете и видовете шевове.....което няма да ми свърши особена работа. Явно ще си карам по старата схема, като гледам купени дрехи как са зашити и кое в коя посока е загладено.

Последна редакция: ср, 22 май 2019, 10:34 от Lea_Lea

# 771
  • sofia
  • Мнения: 8 934
Помня стар шивач, който взел веднъж мерките, започваше да чертае директно на плата и това го правеше за броени минути. След това режеше и шиеше. Машината му беше стар Сингер.
Баба ми така кроеше, директно върху плата.

Леа, на Бурда кройките са без резерв, но са малко уголемени (поне при по-старите списания). Аз дреха не съм си шила от 15 години.
В старите Бурди (понеже имам много) във всеки брой имаше някакво обяснение кое как се прави и технологичната последователност.
Имам тази книга, но никога не съм конструирала сама нещо от-до. Винаги съм преправяла готова кройка при нужда.
Ако поназнайвате малко английски или руски, пускайте търсачката how to make.....нещото и гледайте клипове. Има много информация.

Мадам, това със слюнката работи и при някои петна от храна. Ама трябва да пийнеш вода преди това, щото иначе ще се оплеска работата Joy

# 772
  • Мнения: 1 168
В старите Бурди (понеже имам много) във всеки брой имаше някакво обяснение кое как се прави и технологичната последователност.

VESI1, напълно съм съгласна с теб, просто не се сетих, че може да си прегледам всички списания и да си маркирам полезната информация.....добре, че ми напомни.Лошото е, че информацията ще е насипна, а аз имах някакви очаквания, да намеря всичко събрано в една книга тип справочник. Впрочем и в по-новите Бурди има обяснения, под логото "Мастър клас". Показано е и с картинки, кое как се прави (с немския въобще не сме в добри взаимоотношения). Между другото, скоро не съм виждала списания по витрините на реповете. Дали изобщо излиза в България. Последния брой, който аз притежавам е от 2015/2016 г.

# 773
  • FRANCE
  • Мнения: 2 221
Аз ако закъсам нещо как се прави търся в Пинтерест-а.

# 774
  • Добрич
  • Мнения: 5 448
Шевовете и гънките се приглаждат според модела и не е толкова сложно. И аз трябва да имам някъде прибран учебник на Гиндев, но почти не съм го ползвала, защото учителката ни, както казах беше много добра и всичко ни даваше опростено и лесно.

За кроенето върху плата - според мен не е удачно. Ако кроите върху плата, не ви остава кройка и ако се наложи отново да шиете същата дреха, трябва пак да кроите. Друго си е, да приберете кройката на хартия и после само да я извадите и наложите, вместо да  я правите отново.

Освен това, ако човек има основните кройки, всички останали се правят от тях. Естествено говоря за един и същ размер. Независимо от модела, винаги се изхожда от основната кройка, която се преправя според съответния модел. И да, разбира се, всичко надписвам и прибирам, за да не правя пак ако ми се наложи. Сега имам цял кашон прибрани кройки, дето на мен вече са ми малки, а и на детето не му стават.... И кройки, дето съм шила на разни хора. Преди доста години, като бях студентка, това си беше добър доход...

# 775
  • София
  • Мнения: 5 547
Такъв учебник не мисля че има, това го прави технолога, на базата на опита си и на базата на модела. По скоро има схеми за изработката на разни джобове , яки и др. но те са като страничен разрез, за да видиш кой плат как се подгъва ѝ на къде отива.
Иначе най- добрата система за конструиране е на Мюлер, но аз преведено нищо не съм намерила до сега. Българските учебници на Гиндев не са особено подходящи.

Здравей Миленски,
Благодаря за отговора. Ако си намерила нещо на Мюлер, което не е преведено, би ли ми пуснала линк, все ще намерим човек с немски, който да го преведе. А и Гугъл Транслейт също много помага.  Simple Smile А дали няма вариант да се достави по пощата от Германия....?!? Намерих три учебника, всеки по 126 Е.....(нямам думи).....Единият е за блузи и рокли, другият е за панталони и ризи, третият е за манта и якета.  На сайта на Мюлер и син се предлагат като ПДФ на английски език. Плаща се онлайн, изпращат учебника по мейл. Инвестицията е доста сериозна, все пак 250 лв за учебник са твърде много за мен.
Сега прегледах няколко сканирани страници от учебници по технология на облеклото. Права си, че съдържат предимно разрези, как се подгъват платовете и видовете шевове.....което няма да ми свърши особена работа. Явно ще си карам по старата схема, като гледам купени дрехи как са зашити и кое в коя посока е загладено.


Имам на Гиндев, но само така си стои. Иначе много хубави са на едно немско списание " Rundshau" не съм сигурна в изписването, от базова кройка да си направиш различни модели.
Не знам дали още го има на пазара, поръчах преди време казаха че само с абонамент можело да се доставя.
Имам някой схеми от него, но не съм се занимавала ,защото в бг.фирмите се работи на друг принцип.
Надявам се скоро да посетя Германия и да видя как стоят нещата с абонамента.

# 776
  • Мнения: 1 168
Имам на Гиндев, но само така си стои. Иначе много хубави са на едно немско списание " Rundshau" не съм сигурна в изписването, от базова кройка да си направиш различни модели.
Не знам дали още го има на пазара, поръчах преди време казаха че само с абонамент можело да се доставя.
Имам някой схеми от него, но не съм се занимавала ,защото в бг.фирмите се работи на друг принцип.
Надявам се скоро да посетя Германия и да видя как стоят нещата с абонамента.
[/quote]

Здравей отново. От сайта на Мюлер и син може да си намериш кройки Roundschau. Плащат се с карта и може да си ги изтеглиш на компютъра в PDF.
Simple Smile

# 777
  • София
  • Мнения: 4 547
Помня стар шивач, който взел веднъж мерките, започваше да чертае директно на плата и това го правеше за броени минути. След това режеше и шиеше. Машината му беше стар Сингер.
.......
Имам тази книга
Това е и моята книга от майка ми. Като се учех да шия като ученичка си я ползвах. Сега се сещам, че имам и една по-нова.
Кройките от Бурда и на мен никога не ми ставаха без преправяне. Имам и няколко броя от някакво италиянско списание. Техните кройки са баш като за мен или по-скоро бяха.

# 778
  • Добрич
  • Мнения: 5 448
Споделям интересен клип. Някои от идеите въобще не са удачни на практика, но има и приложими неща.

https://www.facebook.com/2628418467232908/videos/435404380558664/

# 779
  • София
  • Мнения: 39 747
Моля пуснете нова тема.

Общи условия

Активация на акаунт