Работа, CV-та, HR-и, съвети - 61 -ва тема

  • 88 884
  • 747
  •   1
Отговори
# 540
  • Мнения: 2
България - страната на "невъзможните" възможности... Хора с дългогодишен опит на квалифицирани позиции, извършвали куп трудни задачи, изискващи огромни умения, и знаещи много, биват отхвърляни с години. От собствен опит вече се убедих, че особено в провинцията, въпреки, че знаеш отлично английски език, имаш отлична компютърна грамотност, и си работил квалифицирана работа, в крайна сметка или не получаваш покана за интервю, или ако преминеш такова, ти отговарят, че избрали друг кандидат. Еми много странно ми идва това Flushed

# 541
  • Мнения: X
Може, нямам идея. Но, за тук съм сигурна, че хора 35+ със сериозен опит и стаж трудно могат да си намерят нещо ново, без връзки или препоръка. Много мои познати, решили да сменят на тази възраст, срещат сериозни трудности.
Хора с техническо образование, опит и знания се търсят много, така че не си права. Колкото по-възрастни и знаещи и можещи, толкова по-добре.
Английският език е задължителен за всеки самоуважаващ се човек в 21 век, не само за българите. Казвайте го на децата си, да го учат в училище, докато им е безплатно. Че после ще им се налага да плащат.

# 542
  • София
  • Мнения: 11 767
Мисля че тук сме на два лагера : "Няма никаква работа" и " няма никакви кадри, работа има".

# 543
  • Мнения: 5 647
Фри, дъщеря ми е с два чужди езика, перфектни, но не иска да продължава образованието си тук, нито да работи тук.
Все пак, благодаря за съвета Wink
За техническите специалности съм съгласна, но какво да правят тези с икономически, хуманитарни и юридически? Не, че е невъзможно, но е трудно. На някои им писва и хващат да правят нещо самостоятелно и успяват, което пък е най-хубаво Wink пак е трудно, но ако не ти върви бизнесът, поне знаеш защо. Няма точна формула. В темата пишат хора, които са преживели по един или друг начин “търсенето” на работа или кадри и е нормално да има различни мнения.

Последна редакция: чт, 26 апр 2018, 16:47 от Нинес

# 544
  • Мнения: X
Нинес, нямам идея какво да правят тези с такива специалности. Дъщеря на мой приятел започва докторантура в Шотландия с хуманитарна специалност, така че може би там това е необходимо и се цени. Тук - явно не е така.
Според мен ценни и перспективни специалности ще продължат да бъдат инженерни, ИТ, логистика, транспорт, търговия.
Човек тук може би, трябва да е много богат за да си позволи да се занимава с литература, изкуство, наука, филология, екология, философия....

Малка поправка - еколози ще се търсят занапред, все още е слабо, но мисля има бъдеще.

Последна редакция: чт, 26 апр 2018, 17:32 от Анонимен

# 545
  • Мнения: 6 993
Аз съм филолог, но работя техническа професия.
Много от колегите ми си работят по филологията - учители, преводачи, преподаватели в университет. Някои правиха икономически магистратури и работят с езика + икономика. Една замина на дипломатическа мисия, друга работи нещо в ООН из Африка. Не знам дали учиха допълнително. Още 2-3 като мен работят технически професии. Никой няма собствен бизнес:)

# 546
  • Мнения: 5 647
Еовин, на колко години беше, когато се преориентира?

Последна редакция: чт, 26 апр 2018, 21:13 от Нинес

# 547
  • Мнения: 9 050
Нинес, ти си много права. Хора на ниво среден мениджмънт и нагоре, с 15+ години опит не могат да си намерят работа по обяви.
НО, ако човек на ниво среден и нагоре мениджмънт няма достатъчно добра мрежа от контакти и не е влязъл в "домовата книга" на хедхънтърите в своята си сфера, тогава този човек не е на ниво среден и нагоре мениджмънт, независимо какво твърди позицията му. Работата не е само изпълнение. Работата е развитие и контакти. Ако не си натрупал контакти, не си покрил нивото си. И да, трудно ще ти е. Хората, които са покрили позицията си изцяло, не кандидатстват по обяви. На тях им се обаждат. Те не търсят връзки. Тях ги препоръчват. За всяка наша позиция от висшия мениджмънт, аз знам на кого да звънна. А ако не знам кои са подходящи кандидати, знам на кого да се обадя да ми препоръча. Това не са връзки. Това е мрежа от контакти. И е основното, което опитът предполага.

# 548
  • Мнения: 6 993
Еовин, на колко години беше, когато се преориентира?
Не съм работила друго Simple Smile
Първо като студентка в първи-втори курс работех в интернет зала, после бях 2-3 години в кол център като техническо лице, не тип маркетинг.
В единия решиха няколко човека да ни обучат за QA екипа им и от тогава 8 години съм QA.


# 549
  • Мнения: 5 647
Нищо лично, говорим за едно и също нещо. Нещата стават с препоръки, може би с връзки само в държавните институции. В моето обкръжение от приятели и колеги от университета забелязвам тенденция към отдръпване от корпоративните среди. За последната година на прима виста се сещам за поне 10 човека, които се преориентираха към фрийлансърство и собствен бизнес и това са хора, които бяха бранд мениджъри, маркетинг, сейлс, имаше и финансов мениджър. Натрупаха опит, знания и прецениха, че могат да впрегнат усилията си в други начинания. Не знам били ли са или не в полезрението на хедхънтърите, но в момента към някои от тях има интерес от страна на т.нар. start up angels.

# 550
  • София
  • Мнения: 11 767
Нинес, какво лошо има в това? Точно така е най-правилно да стартираш собствен бизнес, трупаш опит от големите и го прилагаш в твоя бизнес. Не всеки има късмета на Зукърбърг, но съм се нагледала и на вчерашни станали бизнесмени които грам нямат опит как се управлява компания, как се комуникира със служители и клиенти. Нормално е около 10-15г опит и да завържеш контакти, да намериш инвеститори и да започнеш нещо свое. Работя в компания която е била стартирана от точно такива амбициозни и опитни хора.

# 551
  • Мнения: 5 647
Маце, е как ще има лошо? Даже напротив, това е най-хубавото, не знам защо е прозвучало като обратното.  Просто някои от тях се опитаха да намерят нещо друго чрез обяви, не стана и в крайна сметка само спечелиха от това.

# 552
  • Мнения: 8 810
Никога не съм питала за работа за себе си тук, но дойде и този момент. Simple Smile
Накратко: учител БЕЛ с около 30 години стаж, последните 10 само на частна практика. Смятам обаче да сменя попрището, ако успея да си намеря сравнително добра заетост.
Искам да си намеря дистанционна работа като редактор и/или коректор, може и копирайтър, но само на български. Нямам опит в тези области, но 30 г съм вършила на практика такава работа. Не намирам в джобс-а или по други сайтове такива обяви(може би не търся където трябва), или ако намеря, не ми се обаждат изобщо. Вероятно бъркам някъде. Rolling Eyes Или изобщо не искат хора над 50 г, без значение, че работата ще е от разстояние, или обявите са кухи. newsm78 Какво ви е мнението относно възможността човек на моята възраст(54г) да си намери подобна работа? Вече се научих, че ТЕЛК не се споменава при никакви обстоятелства, но не е достатъчно явно Laughing

Последна редакция: нд, 29 апр 2018, 10:38 от Ън

# 553
  • Мнения: 6 993
Ън, не помня дали имаш фейсбук, но във Фейсбук има една група https://www.facebook.com/groups/greelance.bg/ - там доста често излизат подобни обяви. Едва ли някой ще те пита на колко години си. Но до колко е възможно от там да намериш редовна работа - не знам.

# 554
  • Мнения: 278
В единия решиха няколко човека да ни обучат за QA екипа им и от тогава 8 години съм QA.

Би ли споделила някоя тънкост, която да ми помогне, защото и аз натам съм се ориентирал?

Общи условия

Активация на акаунт