С какво ви дразнят свекървите - тема 92

  • 94 192
  • 753
  •   1
Отговори
# 660
  • София
  • Мнения: 6 003
Кали, слагай парите в плик, кутийка или друго. Като те попита за отчет, кажи че нищо не си купила. Ако се размрънка, предложи й да си ги вземе. Тя няма да го направи, а ти продължавай да ги събираш. Идва лято. Като тръгнеш за сандали и роклички, вземи от парите и ги купи с тях. После покажи на свекървата и кажи, че са с парите от нея. Ако успееш веднъж да го направиш това, после тя може сама да ти каже да прибираш парите и като има нужда да купиш нещо полезно.

# 661
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 352
Аз съм казала на бабите да не купуват дрехи и играчки.
Както и да дават пари в брой.
Обикновено купуват ваучери.

# 662
  • София
  • Мнения: 4 381
Кали, слагай парите в плик, кутийка или друго. Като те попита за отчет, кажи че нищо не си купила. Ако се размрънка, предложи й да си ги вземе. Тя няма да го направи, а ти продължавай да ги събираш. Идва лято. Като тръгнеш за сандали и роклички, вземи от парите и ги купи с тях. После покажи на свекървата и кажи, че са с парите от нея. Ако успееш веднъж да го направиш това, после тя може сама да ти каже да прибираш парите и като има нужда да купиш нещо полезно.



Много добър съвет!

# 663
  • Мнения: X
За играчките:преди няколко години бях попадала на информация, че детски градини приемат с охота здрави играчки.Може и сега да има...не знам, отдавна нямам малки деца.
Скоро в благотворителния сайт имаше кампания за събиране на дрехи за всяка възраст, за едно село....
Т.е., май винаги има къде да отидат излишни неща, по предназначение.
Аз съм пращала и кухненски пособия, съдове.

Иначе, като бъдеща баба някога, мисля да си улесня живота максимално....давам пари-не ме интересува къде ги "наместват".За подаръци-както кажат снАхите. Laughing
Безполезни и излишни битки не ми се водят, ценя си спокойствието.

# 664
  • Варна
  • Мнения: 7 147
Кали, слагай парите в плик, кутийка или друго. Като те попита за отчет, кажи че нищо не си купила. Ако се размрънка, предложи й да си ги вземе. Тя няма да го направи, а ти продължавай да ги събираш. Идва лято. Като тръгнеш за сандали и роклички, вземи от парите и ги купи с тях. После покажи на свекървата и кажи, че са с парите от нея. Ако успееш веднъж да го направиш това, после тя може сама да ти каже да прибираш парите и като има нужда да купиш нещо полезно.



Много добър съвет!
Така е. Нещо подобно всъщност правя, но трябва да го направя видимо, "око да види, ръка да пипне".

# 665
  • София
  • Мнения: 6 003
Да, всъщност това е най-важната част от процеса - да сложиш парите на видимо за свекърва ти място (прозрачен буркан в шкаф, до който тя има достъп също). После само показваш купеното.

# 666
  • Мнения: 136
Аз не мога да разбера каква е тази мания за показност? Защо е задължително цялата махала и родата (най-вече отсрещната) да знаят, че от свекърите е точно количката, точно тази рокля, точно тази играчка, а и разбира се да се казва всичко колко струва... Не е ли по-важно детето да е добре, пък кой каквото му е дал да не го обявява публично...
Това ми напомня за една сватба, на която бях в едно шуменско село: идва ред за подаръците и по-старата снаха в семейството седна на един стол по средата на една поляна и зад нея се извиха две дъъълги опашки - едната от жени, другата от мъже. Та минават един по един (първо мъжете), подават на жената банкнота/и и тя високо обявява на микрофона името на човека и колко пари е дал.... уважавам различните от мен с всичките им традиции, не им се присмивам или нещо подобно, просто отново не разбирам защо е нужна показност, за мен идеята на подаръка е съвсееем различна...

# 667
  • Северозапада
  • Мнения: 5 494
Аз не мога да разбера каква е тази мания за показност? Защо е задължително цялата махала и родата (най-вече отсрещната) да знаят, че от свекърите е точно количката, точно тази рокля, точно тази играчка, а и разбира се да се казва всичко колко струва...
Свекърва ми много държи да знае и помни кой, кога, защо и какво и е подарил. Сигурно, защото смята, че това е един вид уважение към подаряващия. Пренася този навик и върху нас, в смисъл все пита детето от кого му е това, кой и е подарил другото. Понякога казвам, друг път се правя на разсеяна. На празници е най-досадно, защото подаръците са много.

# 668
  • София
  • Мнения: 8 045
Имам бързо питане, умишлено не навлизам в детайли.
Накратко предисторията: свекървата е човек, който според моите критерии, е с неприемливо поведение. Доскоро проявявах куртоазия от уважение към съпруга ми. Миналата година гостува в дома ми, търпението ми свърши и прекратих отношенията. Поводът бяха обясненията ѝ колко изпуснато дете е синът ми, колко неспособна майка съм аз, как трябва ѝ го дам тя да го отгледа, защото не се справям. Малкият има известен дефицит на внимание, забавяния, поради които от 2 години работи с логопед, а точно по време на последното ѝ гостуване стартира работа и с още един екип специалисти. Според нея отдавна трябваше да учи солфеж, китара, пиано и английски. В момента детето е на 5, по препоръка на логопедите не се намесва втори език. Аз си изкарвам хляба на английски, мъжът ми - също, майка ми има над 25 години стаж с обучение на малки деца по английски.
Питането: гореописаното се случи в отсъствие на мъжа ми, който беше в командировка. Тя иска да гостува на Великден, за да види внука. Колкото и възпитан човек да съм, не желая да я виждам. Идва сутрин и тръгва следобяд, живее в друг град. Имам изцяло подкрепата на мъжа ми, решението е мое. Чудя се дали да присъствам на посещението или да ги оставя сами? Вие как бихте постъпили на мое място?

# 669
  • Мнения: 11 928
Имам бързо питане, умишлено не навлизам в детайли.
Накратко предисторията: свекървата е човек, който според моите критерии, е с неприемливо поведение. Доскоро проявявах куртоазия от уважение към съпруга ми. Миналата година гостува в дома ми, търпението ми свърши и прекратих отношенията. Поводът бяха обясненията ѝ колко изпуснато дете е синът ми, колко неспособна майка съм аз, как трябва ѝ го дам тя да го отгледа, защото не се справям. Малкият има известен дефицит на внимание, забавяния, поради които от 2 години работи с логопед, а точно по време на последното ѝ гостуване стартира работа и с още един екип специалисти. Според нея отдавна трябваше да учи солфеж, китара, пиано и английски. В момента детето е на 5, по препоръка на логопедите не се намесва втори език. Аз си изкарвам хляба на английски, мъжът ми - също, майка ми има над 25 години стаж с обучение на малки деца по английски.
Питането: гореописаното се случи в отсъствие на мъжа ми, който беше в командировка. Тя иска да гостува на Великден, за да види внука. Колкото и възпитан човек да съм, не желая да я виждам. Идва сутрин и тръгва следобяд, живее в друг град. Имам изцяло подкрепата на мъжа ми, решението е мое. Чудя се дали да присъствам на посещението или да ги оставя сами? Вие как бихте постъпили на мое място?

Все пак бих постъпила възпитано, нищо че тя не заслужава. Посрещни я, размени си няколко изречения с нея, поднеси й нещо и си намери спешна работа в другата стая. Остави я с детето. Ако й имаш доверие, може да го изведе на разходка, например. И то станало време да си ходи.....

# 670
  • Мнения: 1 985
Само заради детето стой. Да не вземе да му напълни главата с глупости, ако не си там.

# 671
  • София
  • Мнения: 8 045
Благодаря за мненията. Детето няма да остава само с нея, мъжът ми ще е с тях.
Описаното не е изолиран случай, но се яви капката, която преля чашата. Преди е имало доста по-груби влизания в личното ми пространство, които удобно съм пропускала, но намеси детето, което ме ядоса.
В момента наистина се лашкам между възпитанието и неприятното чувство от миналогодишната случка.

# 672
  • София
  • Мнения: 29 192
Преди да прочета, че тази ситуация не е единствената, щях да напиша да направиш компромис, защото всеки греши в даден момент. Но явно при нея не е грешка, а съзнателно избрано поведение.
Ако пак започне да прекалява, мъжът ти как би реагирал?

# 673
  • София
  • Мнения: 8 045
Ако започне да прекалява, мъжът ми ще я изгони. Случвало се е.
Тя си показва зъбите, когато сме насаме, именно заради безкромпромисната му реакция.
Познавам я от 15 години и честно казано, вече съм уморена да я изтърпявам. Рядко гостува, но и това ми стига. Както писах, държанието ѝ излиза извън всички норми за приемливост.
Преди няколко години заяви, че я е гнус да се храни вкъщи, миналата година на Великден каза, че съм ѝ била сервирала развалена храна и стомахът й се повредил. Със същата храна нахраних и детето. Сега ѝ сервирам само вода за целия ден.
Докато бях по-млада, гледах ситуациите с насмешка. Вече остарявам, нервната ми система не е като едно време и ги приемам с нарастваща досада.

# 674
  • София
  • Мнения: 29 192
Не я търпи, не заслужава.

П.П. Добре де, тази жена някакво достойнство и себеуважение няма ли? След като отношението ѝ към теб е такова, какво изобщо прави в дома ти? Да се види със сина си и с внука си в заведение. Или да ги покани, ако не иска в заведение.

Последна редакция: вт, 03 апр 2018, 14:45 от milenaka

Общи условия

Активация на акаунт