Предозиране с витамин Д

  • 11 412
  • 19
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 69
Здравейте Мами,

Притеснена съм дали не съм предозирала вит д който давам на бебето (на 4 месеца и половина).  Педито изписа по 2 капки от този на Jamieson, като каза че зимата понякога и това количество може да не е достатъчно. И аз на  своя глава добавях от време на време по още една две.Отделно самата опаковка вит Д пускаше по–големи капки когато беше пълна в началото и ми беше трудно да дозирам и се оказа че едно шише с 360 капки съдържание съм го дала за 4 месеца а би трябвало да свърши на шестия месец (360/2).  Докато бях бременна доктора все ми казваше да  пия вит Д защото ми е под норма. Тогава се притеснявах а след като родих минах на другата крайност и реших че трябва да му давам вит Д. Интересува ме какви са симптомите при предозиране с вит Д? Как да ги разпозная? Мога ли да му навредя с предозиране? Дали да спра за известно време и да продължа само с една капка?

Пропуснах да уточня че бебето е само на кърма и се роди с голяма фонтанела и аз и по тези причини реших да увелича дозата.

Последна редакция: вт, 06 фев 2018, 16:17 от bubanka

# 1
  • Мнения: 29 312
Попитайте педиатъра на детето. Много е малко, за да даваме заключения. Ако е нужно, той ще коригира дозата. Peace

# 2
  • Мнения: 19 687
Аз имах подобни на твоите опасения, защото се оказа, че съм давала твърде много витамин Д. На всичко отгоре, фонтанелата на три месеца вече беше почти напълно затворена и прекарах коледната нощ със сантиметър в ръка, мерейки глава и ревяща като магаре. Трима педиатри после потвърдиха, че досега реално предозиране с витамин Д не са виждали през практиката си и че ако се случи, със сигурност ще се разбере от вас и/или наблюдаващия лекар.

Единственото, което е важно, е да се следи нарастването на обиколката на главата. Ако расте с по 0,5-1 см на месец, значи всичко е наред. Споменавам го, защото на много места може да прочетеш как фонтанелата се затваря по-бързо заради витамин Д и как евентуално може да има проблем с вътремозъчното налягане и подобни. Оказва се, че това са доста остарели схващания и че затварянето зависи от съвсем други неща, но за твое успокоение, просто следи нарастването.

Ако си толкова силно притеснена, винаги можеш да тестваш витамин Д, но имай предвид, че е венозна кръв и не знам дали си заслужава тормоза за детето.

# 3
  • Nice
  • Мнения: 946
До колкото ми е обяснено от доктори почти е невъзможно предозиране с витамин Д.
Тъй като съм с липси взимам редовно, всеки доктор изписва различни дози и някои наистина ми се струват високи, но разбрах, че предозирането не става толкова лесно.

Аз едно шишенце на Джеймисън го пия по 2 месеца най-много.
Значи за бебето едва ли е проблем, че вместо за 6 го е приело за 4.

# 4
  • Мнения: 2 988
Възможно е предозиране на витамин Д. При моето дете беше предозиран и всяка нощ се будеше и седеше по два часа най-малко будно. Оправихме дозата и започна да спи.

# 5
  • Мнения: 19 687
Didi i Mitko, моля те, не ме разбирай погрешно с това, което ще напиша. Възможно е наистина при твоето детенце да е имало проблем с дозировката, но е възможно да е била фаза, която той е израстнал или съвкупност от неща. Предозирането с витамин Д не е само лош сън и в тази връзка педиатрите ми бяха казали, че лесно ще го разпознаем, ако се случи. Лиспва апетит, започва повръщане, дехидратация и запек, главоболие дори (защото се качва много калция), мускулна слабост и рязко намаляване на теглото, и забравих какво още.

# 6
  • Мнения: 2 988
Кристи, и от симптомите, които си писала, наблюдавахме някои (липса на апетит и мускулна слабост например), но нашата педиатърка не ги разпозна. Будеше се нощем, но не искаше да яде, качваше по много малко като за тези месеци, изкара и нещо, което в началото тълкувах като кърмаческа стачка. Определено не беше етап от растежа. Другият педиятър, при когото ходехме само видя детето и ме попита дали спи и на каква доза витамин Д е без дори и дума да съм обелила за проблемите със съня.

# 7
  • Мнения: 19 687
Да, аз реших, че е бил само проблемът със съня.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 69
И при мен бебчо като стана на два месеца и половина намали драстично яденето. Стана нервен и се отби. Сега го храня с изцедена кърма. А спанетата  през деня са му много кратки - за около половин час до 50 мин. макс. В редките случаи когато спи по два часа сме много изненадани. Но през ноща горе долу спи като се буди за ядене. Това с намаленото ядене го отдавах  на зъбите. Много се лигави, плаче и всичко пъха в устата. А кратките и неспокойни спанета си мислех че се дължат на двете кафета които пиех дневно. Сега минах на едно но си е същата работа. Иначе ака всеки ден и по малко след всяко ядене. Реве доста и се извива на дъга често, храни се много неспокойно а  педиатърката казва че е от колики

# 9
  • Мнения: 11 334
А кръвно изледване няма ли да даде категоричен отговор има или няма предозиране?

# 10
  • Мнения: 2 988
Кристи, за другите проблеми се сетихме да ги свържем с предозирането едва когато се прояви мускулната слабост и опряхме до рехабилитация. Първите признаци бяха съня и липсата на апетит. мислех, че е от зъби, а то било от това, ама с некадърен педиатър-толкова.

Калина, детето ти има ли плешиво петно отзад на тила? Според мен пусни едно изследване на нивата на вит. Д и с него при педиатърката, иначе може и да не ти обърне внимание. Може и да е от зъбите, но не пречи да се изследва бебето макар и за всеки случай.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 69
 Мисля че наддава добре. Едър е за възрастта си. Тежеше 8,200 на четири месеца и половина.  Относно главата:
на 17,10,2017- 37см, на 09,11,2017-38,5см на 12,12,2017 и на 03,01,2018- 41см и сега на  01/02/2018 -  42,3см.  Надявам се педито да ги е видяла тези неща. Ама кой знае... Относно повръщане понякога връща съвсем малко мляко но аз това не го смятам за повръщане а по скоро мисля че е от преобличане след ядене

# 12
  • Мнения: 2 988
Калина, когато започнаха проблемите при моето дете, то за четвъртия месец беше наддало само 250гр, за петия-150. Има ли такъв рязък спад на наддаването при твоето бебе? А има ли плешиво петно на тила(буквално да му е окапала косичката)? Това е доста характерен признак.

За да си сигурна дали има предозиране или не, наистина е най-добре да пуснеш кръвно изследване и ако изскочи нещо- при педиатърката, за да коригирате дозата.

# 13
  • Варна
  • Мнения: 69
Здравей didi i mitko,
Аз мисля че в наддаването няма проблем но ще си погледна записките за килограмите. Той наистиня намали храненето от близо два месеца но пък и аз имам доста кърма и може затова така да ми се струва. Иначе яде и през ноща. Един ден засякох че е изял около  900мл за денонощие...но е различно всеки ден. Относно плешиво петно, той започна да оплешивява защото се роди с много коса и на места сега е по голо... Не искам кръвен тест защото правихме веднъж като беше болен и много рева горкия. А в ка6во се изразява мускулната слабост?  Разбира се ще обсъдя всичко с педито но тя скоро го ваксинира и не знам дали ще има много време за мен. Имам един въпрос към вас: в крайна сметка след корекция на дозата нещата поправими ли са? оправят ли се или ще има лпоследици за бебето

# 14
  • Мнения: 2 988
Калина, според мен бебето ти няма проблеми с апетита.
Мускулната слабост при моето дете се прояви чак след месеци наред предозиране и стана очевидна, когато се прояви забавяне в двигателното развитие.

Обсъди тревогите си с педиатъра, но според това, което чета, няма проблеми. Моето дете беше месеци наред на 6 капки Вигантол, което е доста повече от дозата, която е приемало твоето бебе. И да след корекция на дозата няма проблеми или поне не би трябвало да има.

Общи условия

Активация на акаунт