Отдаване и наемане на имоти под наем - какво се случва реално? - 9

  • 75 479
  • 759
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 347
Ние плащаме такса смет на квартирата, в която сме от 5 години. Не е записано в договора, но така се уговорихме със собственика в самото начало. Наемът ни е сравнително нисък и тази такса не ни беше проблем да я поемем.

# 31
  • Мнения: 6 276
Много благодаря на включилите се до момента. Данъкът ми е ясно, че 100% си е за сметка на собственика те са си посочени и като отделни суми в годишните съобщения макар и наистина още такса смет да се определя спрямо данък сгради и квадратура на жилището, а не на брой живущи.
Таксата за фонд "Ремонт" към ЕС също си е мой ангажимент, но още имам колебания за таксата смет как биха ми реагирали потенциални наематели.

# 32
  • Мнения: 3 191
Я разкажи повече за таксата Ремонт към ЕС, за пръв път чувам....

Едит: сетих се, че става въпрос за етажната собственост.

# 33
  • Мнения: 9 633
Ако толкова искам наемателите да плащат такса смет, по-скоро бих сложила 10 лв по-висок наем, а не да ги карам да плащат самата такса. Нямам някакво логично обяснение, но не ми допада да занимавам хората с прекалено много неща - те си плащат наем и сметки, и поддържат жилището, другото си е моя грижа. Даже съм "за" варианта наемодателя да плаща сметките, като парите се възстановяват с наема.

# 34
  • Мнения: 4 275
Най-логично би било такса смет да се плаща от генериращия боклука Simple Smile Обаче ние тук не сме свикнали с това и ако някой наемодател каже, че е задължение на наемателя, то последният би се издразнил. Може и да приеме, ако много му е харесало жилището. Аз съм ЗА разбиване на таксата по месеци и да се включи в наема и изобщо да не се споменава

# 35
  • Мнения: 5 848
Здравейте, възможно ли е да ми препоръчате хамалска фирма за София? В Интернет ми излизат много предложения, но не знам кои са читави. Търся коректна фирма, работеща на приемливи цени. Тези 'Hamali.BG' или 'Hamalisofia.eu' добри ли са? Благодаря!

# 36
  • Мнения: 2 681
за мене само тези са читави - ползвам ги винаги https://www.hamali.bg/   

# 37
  • Мнения: 5 848
Мерси, и аз към тях се бях насочила.

# 38
  • София
  • Мнения: 3 148
Ние не плащаме такса смет на апартамента, но таксата към ЕС я покриваме цялата, дори нямам идея колко е фонд ремонт, и колко режийните. При епредвидени събирания на пари също не занимаваме хазяите, но досега не е имало фрапиращи суми.

# 39
  • Мнения: 54 337
Засега не искам, но ако въведат на човек, ще си плащат те.

# 40
  • Мнения: 2 041
Здравейте, дами!
Прочетох предишните осем теми /в болнични съм след усложнения от грипа и два дни четох подробно/.
Научих много неща, които ме интересуваха, благодарна съм на Мишелин, която беше извадила всички важни клаузи относно договор за наем.
Купихме с инвестиционна цел мъничък апартамент, т.е ателие в Студентски град и до месец чакаме Акт 16. Води се 40 кв.м. но всъщност представлява стая 19 кв., коридор и баня още 7 кв. и балкон 3 кв.м.
Идеята ни е да се дава под наем на студенти.
Предстои ремонта за довършването му и съм в голямо колебание:
- ламинат или гранитогрес в стаята
- евтина модулна кухня или по поръчка
- климатик или радиатори/адакс примерно/
- гардероби, легло, маса, столове - от Икеа, Виденов, Лабиринт или...
И се чудим какъв наем бихме могли да получаваме /от това зависи и какво да вложим като ремонт/.
Ще съм ви много благодарна ако ми помогнете като съвети и идеи!
Хубав ден от мен!

# 41
  • Мнения: 6 951
За такова мъничко пространство аз бих взела мебели по поръчка, независимо, че става дума за даване под наем. Simple Smile Така ще се оползотвори по-добре пространството. Аз бих сложила направо гранитогрес - някакъв светъл, топъл дървесен цвят.

# 42
  • Мнения: 2 041
И аз си мисля за гранитогрес топъл дървесен цвят. Еднакъв в коридора и стаята. Ще е здрав и устойчив на износване и евентуално наводняване.


Това е схемата.

# 43
  • София
  • Мнения: 4 192
Възможно най-евтино обзавеждайте. Да нямате приятни изненади след някое парти  Wink

# 44
  • Мнения: 3 014
И аз си мисля за гранитогрес топъл дървесен цвят. Еднакъв в коридора и стаята. Ще е здрав и устойчив на износване и евентуално наводняване.

Това е схемата.
Според мен трябва много внимателно да измерите всички разстояния и да помислите как и къде да разположите мебелите. Мисля, че кухненския тракт трябва да се направи по поръчка. Това ателие наподобява това, в което живее синът ми, но с тази разлика, че при него има още една отделна стая /спалня/. Т.е. неговото е тип разширена гарсониера /дневната е малко по-малка от вашата, а при вас по-скоро е боксониера. Разглеждайки схемата, мисля, че една маса, по средата на помещението ще бъде голяма. Аз купих маса с повдигащ механизъм, т.е. може да бъде като холна масичка, ако когато се храни да си повдига нивото, защото той седи на дивана.

Трябва да помислите за частта с диванът /диваните/. Вие трябва да имате легло, или диван, който да се разтяга. Това означава, че тяхната холна масичка, както е показана трябва винаги да се мести. Но, и масите с повдигащ механизъм са малко тежки. Съответно трябва да се намери място за ТВ-то. Във форума има тема за обзавеждане на маломерно жилище, погледнете и там. Най-добре е да се ползват услугите на интериорен дизайнер, който може най-добре да оползотвори всяко възможно място.

Общи условия

Активация на акаунт