Да отпадне ли смяната на времето?

  • 52 142
  • 803
  •   1
Отговори
# 270
  • Пловдив
  • Мнения: 4 160
Щом има щори, има и климатици. Сега ако ще говорим за вредата от климатиците, предпочитам да спя, отколкото да чакам да захлади нощно време и да се въртя потна в леглото. Пловдив не е планина или море, където спя без климатик. За Кнежа да не говорим. Тук не става въпрос за светло и топло, а че тази смяна пасва на нашите георграфски ширини и сезони. И само едното време да остане съвсем скоро ще се усетят неудобствата. Обикновено едно си представяме, друго се случва реално. Категорично не вярвам, че се увеличават здравословните проблеми. Мой близък направи инсулт онзи ден. Не дочака март месец. Rolling Eyes

# 271
  • Мнения: 18 494

Никой не обърна внимание, обаче, на здравословната страна на нещата. Смяната на времето покачва случаите на инфаркти и инсулти, както и влияе 100% негативно на 40-45% от населението в Европа, което страда от безсъние.

При финландците (инициатори на дискусията), да не говорим за шведите, за норвежците пък съвсем, дали ще се преместят стрелките през лятото или няма, няма никакво значение. Там през лятото просто никога не мръква, с което обстоятелство те си живеят от рождението до последния си час без да им пречи. Нито пък настава голяма жега заради това, че слънцето светело по-дълго, каквото и да значи това. Обратно, през зимата почти не съмва, което няма да се промени с местене на стрелки.
Кое точно население на Европа получава инфаркти от безсъние заради смяна на времето?


проучвания в САЩ показват, че в дните след превъртането на стрелките: повикванията към Бърза помощ нарастват с 12 %, самоубийствата – с 66%, инфарктите – със 75%, нещастните случаи – с 29%. Десет пъти скача броят на катастрофите в първите дни след преминаването към лятно часово време, показват проучвания в Европа и САЩ, които се отнасят и за нашата стран[/u]

И още нещо - най-горещо е през втората половина на Юли и през август, това няма нищо общо с факта дали е светло или не, защото дори като се стъмни, пак е ужасно задушно и не може да се спи. Има общо с близостта на слънцето. Идеята за часовото време, засягаше въпроса дали има смисъл да "печелим" един час, когато от него реално икономиката не печели, а има твърде много хора със здравни проблеми и загубите са нея са огромни - инфаркти, пътни катастрофи и т.н., т.е. проблема за местенето на часовника

иначе:
Повечето от нас  са "сови" и предпочитат да им е максималнто светло, но дори да въведат само "зимно" време аз пак ще съм доволен. Смяната ме побърква, да не говорим, че има страни които не сменят.
Представете си да сте по лятно вреем и да отидете в Русия, която освен че е няколок часа разлика, е по зимно време. Съвсем ще ви се разбрица организма.

П.С. извън темата - не мога да си представя кой още ползва пердета, освен бабите на сто години?
Всички нормални хора минаха отдавна на щори. И не - не е задължителон да са заедно с климатици.

# 272
  • София
  • Мнения: 5 884
Изключителен бисер за бабите и пердетата...Joy

# 273
  • Мнения: 46 594
Aми не е ли там разковничето, топло е, защото слънцето пече, няма значение в колко часа. Ако не сменим времето, няма светлата част на деня/нощта да стане хладна.
Не. Преди и около залез Т не са такива като в някои други часове. И хем се зареждаш с Витамин Д, хем не си навън в опасните горещини. 
Това е безумно, да си променяме часовете и ритъма, за да улавяме светлото. Идеята е часовете да не се променят. Може да се промени начален-краен час на учене/работа спрямо условията.
Те и испанците излизат основно след 10:30 вечер, ако е за излизане по хлад.
Човек не е машина, за да спазва чак толкова твърд режим. 1 час разлика е едно голямо нищо, убедена съм, че 90% от хората всеки уикенд си го променят с поне толкова.
За промяната на останалите неща - да. Но това ще става с годините, трябва да сме реалисти, няма как с вълшебна пръчица да направим двойно повече училища и да махнем смените.
И не, не става дума просто за излизане по хлад, писах по-нагоре за Витамин Д, в тъмното няма как.

# 274
  • Варна
  • Мнения: 18 048
проучвания в САЩ показват, че в дните след превъртането на стрелките: повикванията към Бърза помощ нарастват с 12 %, самоубийствата – с 66%, инфарктите – със 75%, нещастните случаи – с 29%. Десет пъти скача броят на катастрофите в първите дни след преминаването към лятно часово време, показват проучвания в Европа и САЩ, които се отнасят и за нашата стран[/u]


Уха! И при връщането на стрелките ли така?
Не ми звучи сериозно това. Има някаква кампания последните 3-4 години, която рекламира вредата от смяната на времето, но не мога да схвана целта й. Все още.

Aми не е ли там разковничето, топло е, защото слънцето пече, няма значение в колко часа. Ако не сменим времето, няма светлата част на деня/нощта да стане хладна.
Не. Преди и около залез Т не са такива като в някои други часове. И хем се зареждаш с Витамин Д, хем не си навън в опасните горещини. 
Така е, но няма общо с часовото време.

# 275
  • Мнения: 18 494
Не!  според същото проучаване при връщането на стрелките инцидентите рязко намаляват (с около 10 процента),  докато при врътването им "напред" се увеличават. проблема според това изследване е "лъжливото" време.

# 276
  • Мнения: X
Не!  според същото проучаване при връщането на стрелките инцидентите рязко намаляват (с около 10 процента),  докато при врътването им "напред" се увеличават. проблема според това изследване е "лъжливото" време.

Я го дай това проучване, но не в превод на български.

Между другото, има части на света, където колкото и да пече слънцето, чак топло не става, както и такива, в които в пълен мрак е адска жега. Аз живея на такова място и знам, че топлото няма нищо общо със стрелките. През лятото се стъмва по-рано отколкото в България, но температурите в добрия случай стават такива, че можеш вече да си подадеш носа навън.

Последна редакция: пн, 12 фев 2018, 16:28 от Анонимен

# 277
  • Мнения: 9 708
Не!  според същото проучаване при връщането на стрелките инцидентите рязко намаляват (с около 10 процента),  докато при врътването им "напред" се увеличават. проблема според това изследване е "лъжливото" време.
Съзнаваш ли колко е нелепо това твърдение?

# 278
  • Мнения: X
Видно е, че не съзнава, но ми е интересно все пак къде е прочетена тази дивотия.

# 279
  • София
  • Мнения: 655
От мен има определено ДА. При смяна на часовника -/+ 1 час са ми нужни 10-тина дни за да "влезна в час", през това време се чувствам уморена и разсеяна. Нямам идея дали изследванията са верни, това което зная и усещам е как на мен и моя организъм влиае смяната.

# 280
  • Мнения: X
Някои хора по принцип трудно влизат в час.

# 281
  • София
  • Мнения: 15 495
Започвам да завиждам на хората, които са живели във времената без часовници.Нагласяли са си всичко така, както на тях им е било удобно.Ставали са са когато просветне, лягали са като се стъмни.Има места и племена, които и досега живеят без часовници и не ги интересува, кое е правилното време за тях - зимно, лятно, астрономическо... и т.н.

# 282
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 877
Аз съм против смяната на времето. Това ми е било винаги кошмар и с нетърпение чакам октомври, за да се върнем към астрономическото време.
Представям си как Август месец те заболява глава и си казваш "Ауу, това е от смяната на часа през Март". Joy Joy Joy
Може да не е точно глава, но поне няколко седмици ходя замаяна сутрин, а вярвай ми по-малко от 8 часа не спя и си лягам рано - 22 часа съм в леглото, ставам в 6.30. Но аз по принцип не обичам да ставам рано - 7,30-8 ч. ми е ОК, ама 6-6,30 ми е адски рано. Дотолкова не обичам ранното ставане, че сутрин буквално за 15 мин се оправям за работа и изчезвам. Някак не мога да си представя да стана 1 час по-рано и да се моткам из нас. После, пътувам 1 час до работа и си додремвам в автобуса. Около средата на септември вече започвам да спя и на връщане от работа, което иде да рече, че МОЯТ организъм тази смяна не я приема и ми се трупа прекалено много умора.

# 283
  • Мнения: 9 708
...При смяна на часовника -/+ 1 час са ми нужни 10-тина дни за да "влезна в час"...

Не се заяждам, но наистина ми е любопитно - никога ли не те се случва да станеш/легнеш 1 час по-рано/късно?
Да станеш по-рано за да си измиеш косата, защото снощи те е домързяло.
Да станеш по-рано, за да закараш децата на училище, тъй като мъжът ти е зает?
И т.н.
Да легнеш по-късно, защото си гледала хубав филм, чистила си или си правила секс?

И в тези случаи ли се възстановяваш 10 дни?

Просто не вярвам, че през 2018, при динамичния начин на живот, някой толкова се влиея е от 1 час.
Ние дори не разбираме, че "стрелките са се преместили". Компютри, телефони... всичко се сменя автоматично.

# 284
  • Мнения: 18 494
http://www.dw.com/bg/%D1%81%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D0%BB% … %D0%BE/a-15823238 - Дойче Веле - Скандал с превъртането на времето

http://inews.bg/%D0%91%D0%B8%D0%B7%D0%BD%D0%B5%D1%81-%D1%81%D0%B … l.a_i.584741.html - Бизнес, синдикати, лекари, енидонодушни - смяната на времето вреди
http://www.zarata.info/%D0%B7%D0%B0%D1%89%D0%BE-%D1%81%D0%B5-%D0 … 0%B5%D1%82%D0%BE/ - икономиката в цифри. Вреди от смяната на времето
http://www.economic.bg/bg/news/9/kolko-ni-vredi-smyanata-na-vremeto.html - икономик - колко ни вреди смяната

https://news.bg/crime/lyatnoto-chasovo-vreme-vredi-polzite-ot-nego-minimalni.html - лятното часово вреем вреди, ползите - минимални

https://nova.bg/news/view/2017/10/26/196708/%D0%BA%D0%B0%D0%BA%D … D0%B5%D1%82%D0%BE

https://novotopoznanie.com/ucheni-ot-germania-smyanata-na-vremet … vredna-za-horata/ - учени от Германия направили изследване на над 55 000 души - смяната на времето е вредна.

Общи условия

Активация на акаунт