Как да се промени мисленето на хората?

  • 36 216
  • 518
  •   1
Отговори
# 135
  • София
  • Мнения: 62 595
То и създаването пак е въпрос на държавна политика - за кое произвоство и дали изобщо да е произвоство, ще има преференции някакви. Пример - по Общата селскостопанска политика в ЕС, нашенци са подписали по тази глава, че ще произвеждаме определени видове зарзавати и др., и то в определени квоти. Затова нямаме тютюн вече, както и доматите ги внасяме от Гърция - просто нашите квоти са малки. Франсетата имат най-много селскостопански квоти за какво ли не. Всичко това е описано дори в учебниците по Европейска интеграция, учат го всички студенти по икономика.

# 136
  • Мнения: 1 288
Не че у нас няма добри специалисти, но образованието не отговаря адекватно на нуждите на бизнеса.

Ъ? Кой това бизнес?

Има, има разни изнесени. На прима виста се сещам за поне пет имена.


Имаш предвид аутсорснати? Заради многократно по-ниските данъци, заплати и оттам производствени разходи?
Сиреч експлоатация и робия? Да - робството също е вид "бизнес"...
Помеждудругото, както са ги изнесли, така ще си ги приберат при една по-сериозна икономическа криза. Но тогава и земеделска земя няма да ни е останала наша за да се храним от нея.

Аутсорсинг на услуги и производствени мощности са две съвсем различни неща. Първото мн лесно го изнасяш, второто не толкова. Първото не добавя стойност и не произвежда реален продукт, второто - да.



Донякъде. Обикновено се изнасят производства, които са вредни, морално остарели или с ниска добавена стойност. Реалния резултат за икономиката на страната реципиент е даже по-лош от случая на аутсорснати услуги, поради това, че не се стимулира развитието на работна сила с висока квалификация и поради проблемите с околната среда и ремонта/утилизацията на остарелите машини. След което ни критикуват, че имаме ниска добавена стойност на производството. Защото сме тъпи.

Примери за такива у нас?

# 137
  • Мнения: 1 288
То и създаването пак е въпрос на държавна политика - за кое произвоство и дали изобщо да е произвоство, ще има преференции някакви. Пример - по Общата селскостопанска политика в ЕС, нашенци са подписали по тази глава, че ще произвеждаме определени видове зарзавати и др., и то в определени квоти. Затова нямаме тютюн вече, както и доматите ги внасяме от Гърция - просто нашите квоти са малки. Франсетата имат най-много селскостопански квоти за какво ли не. Всичко това е описано дори в учебниците по Европейска интеграция, учат го всички студенти по икономика.

Кой както се договори. Друго си е да си пишеш в политическата биография, че вкара България в ЕС, но как си го постигнал и какви отстъпки се е искало от наша страна, ти си знаеш.

# 138
  • София
  • Мнения: 62 595
Уф, само като се сетя за тази особа от женски пол, дето се бие в гърдите по преговорите, и ми става лошо.

# 139
  • Мнения: 5 425
Бих искала да имам оптимизма ти, но за пореден път ми беше поокършен, да не кажа смачкан. Ето за такива неща говоря аз в темата:
https://dariknews.bg/novini/bylgariia/sydyt-reshi-marin-rachev-o … septemvri-2078409
Да ви е познато? И как точно ще накараш децата да виждат не това, а обратното?

Децата следва да се възпитават не само да гледат, но и да правят нещо по въпроса. Иначе където и да забегнат, други ще решават вместо тях.
Например следвайки съветите на Хайнлайн:
https://royallib.com/get/rtf/Heinlein_Robert/Take_Back_Your_Government.zip
И без да забравим тези на Джек Лондон:
https://chitanka.info/text/7956-zheljaznata-peta

Примери за такива у нас?
Такива примери - бол. Не познавам други примери. Ти ако имаш - дай.

То и създаването пак е въпрос на държавна политика - за кое произвоство и дали изобщо да е произвоство, ще има преференции някакви.
Преференции може да дава този, който има пари. Сиреч - работеща икономика. Другите ще му сърбат политиката.

# 140
  • София
  • Мнения: 62 595
ежко, в примера, който дадох, ако Иван реши да произведе повече, отколкото е квотата, до която се е докопал по проект, тогава ще има "наказателна лихва", т.е. така са направени нещата, че да не те поощряват да правиш повече, отколкото е казано. Дори не е префереция, а скрита рестрикция.

# 141
  • Мнения: 9 196
Зилозавър не е въпрос за личното, а за показване на поне малко уважение към хората . Как да нямат пенсионерите официални дрехи и обща култура? Може ли да кажеш подобно нещо? !

Това го твърдя, без да искам да обидя никого, такива са ми впечатленията. Не толкова лични, защото за съжаление нямам близки пенсионери, от това което съм видяла. Нямат обща култура, нито свободомислещ дух - имат битова култура и пораженчески дух. Което не ги прави по-лоши хора - в такова време им се е случило да живеят. Има изключения, но те са единици, които се открояват в масата.
Та такова поколение, няма как да предаде на децата си ценности, които не притежава. Но пък със всяко следващо, нещата ще се подобряват, според мен. Точно защото няма да отрича постиженията на чуждите общества, а ще ги усвоява и доразвива.

# 142
  • Мнения: 1 288
ежко, трябва си конкретика, иначе си филофстваме без да почиват нещата на реални факти. Simple Smile

# 143
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Децата следва да се възпитават не само да гледат, но и да правят нещо по въпроса. Иначе където и да забегнат, други ще решават вместо тях.
Благодаря за поучението относно възпитанието на децата, а сега ако можеш да дадеш и личен пример, цена няма да имаш. Ти какво направи досега? Или, по-правилният въпрос е какво беше в състояние и ти беше позволено да направиш? Натика се в политиката? А ако случайно са те пропуснали там, се допусна да разплетеш усърдно сплитаните в продължение на 30 години на морски възел връзки държава-бизнес-престъпност-кривосъдие? Пламенните приказки са едно, реалността - съвсем друго, а възможността да направиш нещо зависи от реалността. Кошницата е така оплетена, че всеки, който опита да направи нещо, бива компроментиран, фалиран и каквото още се сетиш, а ако продължава да рови - получава и куршум. Та, отново благодаря, но нямам намерение да натискам децата си да стоят тук, при положение, че сами виждат всичко и си правят изводите, да работят тук и да плащат данъци тук, с което още повече да допринасят за благосъстоянието на върхушката и смазването на обикновените данъкоплатци. Защото ако някой все още мисли, че в държавата ни нямало пари, то той залъгва сам себе си.

# 144
  • Мнения: 30 802
Аз лично досега не съм чувала за фалирани лекари, стоматолози, адвокати и други експерти. Кой фалира оня хаирсъзин от Уолтопия с ламборгинито? Кой фалира Наков и Плевненлиев и им открадна биткойните? Според мен доста хора дължат неуспеха си на това, че гледат не където трябва, виждат лошото и се депресират, а реално ниши има, и не само има, ами и ако ги експлоатираш правилно, в един момент и мафията може да се окаже в небрано лозе, защото е 21 век, а те са още в средата на 20-ти.

# 145
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
"Правилните" лекари, стоматолози, адвокати и други експерти няма да ги видиш фалирани. Познай защо.
http://m.dir.bg/dnes/news/26875850/
Обаче какво да кажем за лекарите, които работят в Спешна помощ и получават, при това и нередовно, едни кирливи 700-800 лв. за работата си, която хем е от жизненоважно значение, хем и ги изтощава и съсипва? Докато един безделник в парламента си взима над 3 бона за нищоправене.
Ниши има, разликата с други държави е, че тук ще те допуснат до тях в повечето случаи след рушвет или подобни врътки. А помните ли случая с Аладин Фуудс и шефа на БАБХ? А случая с "невъзможността" да бъде открит Цветан Василев, при все че и децата знаят къде е? Хасковогейт? Суджукгейт? Случаят в Арена Армеец с бюлетините? Малко ли е и в коя друга държава са се случвали такива неща толкова често и без последствия? Ей за такива неща говоря.

# 146
  • Мнения: 30 802
И с какво тия неща ти пречат на личния успех, способности и работа?

В Спешна Помощ ме съмнява да взимат по толкова вече. Освен това имат ценен актив: медицинско образование. Дадено им от държавата за буквално жълти стотинки. Вече от тях зависи как да го използват. Извинявай, ама Сигридов примерно кога стана "правилен" - или май е станал име с четене на дебели учебници и много, много работа?

# 147
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Ами теб ако не те дразнят такива неща, мен ме дразнят. Дразни ме, че се допускат, дразни ме, че не се наказват, дразни ме, че хората биват правени на идиоти, дразни ме, че кокошките си го отнасят, но не и акулите. Изобщо, дори да не ми пречи по някакъв начин, съм част от тази държава и няма как това да не ми прави впечатление. А всеки ден има по някоя новина във връзка с това.
Спешните лекари може и да ползват образованието си за друго, като например да направят частна болница с държавни пари и да продължават да смучат държавата, при все, че са частници, обаче и в Спешното трябват лекари, нали? Даже са най-важни, защото от тях зависи да спасят живот и да насочат правилно към следващо лечение. И затова смятам, че трябва да получават повече, отколкото някакви политици.

# 148
  • Мнения: 5 425
Децата следва да се възпитават не само да гледат, но и да правят нещо по въпроса. Иначе където и да забегнат, други ще решават вместо тях.
Благодаря за поучението относно възпитанието на децата, а сега ако можеш да дадеш и личен пример, цена няма да имаш. Ти какво направи досега? Или, по-правилният въпрос е какво беше в състояние и ти беше позволено да направиш? Натика се в политиката? А ако случайно са те пропуснали там, се допусна да разплетеш усърдно сплитаните в продължение на 30 години на морски възел връзки държава-бизнес-престъпност-кривосъдие? Пламенните приказки са едно, реалността - съвсем друго, а възможността да направиш нещо зависи от реалността. Кошницата е така оплетена, че всеки, който опита да направи нещо, бива компроментиран, фалиран и каквото още се сетиш, а ако продължава да рови - получава и куршум. Та, отново благодаря, но нямам намерение да натискам децата си да стоят тук, при положение, че сами виждат всичко и си правят изводите, да работят тук и да плащат данъци тук, с което още повече да допринасят за благосъстоянието на върхушката и смазването на обикновените данъкоплатци. Защото ако някой все още мисли, че в държавата ни нямало пари, то той залъгва сам себе си.

Личен пример давам - на децата си. В състояние бях да направя и направих доста. И се чувствам достатъчно комфортно в родното си място. Участвам във вземането на решения на местно ниво и съм удовлетворен от резултатите. Имам и уважението на хората.
Бил съм и на запад и на изток достатъчно, за да знам, че никъде човек не може да избяга от себе си. Овците ги стрижат и доят навсякъде. А да бъдеш човек иска много работа и поемане на отговорност не само за стригане и доене на изхранващото те стадо, но и опазването му от крадци, хищници и болести.
Разбирам те - на запад кошарите са много по-подредени...но даже и там овчарите ще ти теглят един лобут, ако почнеш да им се бъркаш в работата със "свежи идеи", вместо културно да пасеш, произвеждайки мляко и вълна.

# 149
  • Мнения: 30 802
В интерес на истината, на доста хора по света би им харесал тукашният "разграден двор". Как пък не пропищяват чужденците, че тук ги тормозят и фалират...а де, как става тая работа? ами на всичкото отгоре идват в БГ от оправените си страни и просперират...че и плащат нелошо на местните. Наистина, как става тая работа?

Общи условия

Активация на акаунт