Как да се промени мисленето на хората?

  • 36 173
  • 518
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 5 425
Наистина, как става тая работа?

...с работа Simple Smile

# 151
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Кои чужденци? Тия ли, дето "инвестираха" тук, плащат според бг стандартите и си изнасят печалбите в своята си страна? Ако говорите за чужденци пенсионери, дошли тук да живеят с пенсията, която получават в своята си страна, да, за тях е добре.

Личен пример давам - на децата си. В състояние бях да направя и направих доста. И се чувствам достатъчно комфортно в родното си място. Участвам във вземането на решения на местно ниво и съм удовлетворен от резултатите. Имам и уважението на хората.
Бил съм и на запад и на изток достатъчно, за да знам, че никъде човек не може да избяга от себе си. Овците ги стрижат и доят навсякъде. А да бъдеш човек иска много работа и поемане на отговорност не само за стригане и доене на изхранващото те стадо, но и опазването му от крадци, хищници и болести.
Разбирам те - на запад кошарите са много по-подредени...но даже и там овчарите ще ти теглят един лобут, ако почнеш да им се бъркаш в работата със "свежи идеи", вместо културно да пасеш, произвеждайки мляко и вълна.
Личен пример всеки дава на децата си. Не разбирам на теб какво ти пречи нечии деца какво са решили и какво ще правят с живота си. Да, овцете ги стрижат навсякъде, интересно тогава защо сума лекари и медсестри, както и други ценни специалисти избраха и продължават да избират да ги стрижат на друго място, а не тук. Как ли пък не са послушали такива приказки, че всичко може да се оправи, щото зависи само от хората да поискат, и така вече 30 години и почти две поколения. Не се оплаквам, а посочвам защо хората бягат, и не смятам да се оправдавам задето и аз се дразня от нещата, случващи се ежедневно в държавата, като описаните по-горе.

# 152
  • Мнения: 30 802
Aми познавам поне двама, които имат дългогодишен бизнес тук. Плащането на моменти е до 5-6 пъти над средното за държавата. И си живеят и градят доста приятен живот тук. Не мутренски, но хубав.

# 153
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
То и аз познавам такива, въпросът е защо много хора предпочитат да се махнат оттук и да живеят и градят бизнес другаде. Явно не ги мързи, нито са некадърни, щом навън успяват.

# 154
  • Мнения: 5 425
Не разбирам на теб какво ти пречи нечии деца какво са решили и какво ще правят с живота си. Да, овцете ги стрижат навсякъде, интересно тогава защо сума лекари и медсестри, както и други ценни специалисти избраха и продължават да избират да ги стрижат на друго място, а не тук.

Не ми пречи. Просто илюстрирах в отговор на темата от форума, как следва да се промени мисленето на ХОРАТА. Следва да се стегнат, да си пооправят кошарката и да понакосят свежо сенце и да си почистят чифтето. Докато не са им изкупили "бизнеса" западните фермери (или завзели източните). Освен ако не искат да се цанят аргати - с всички произтичащи.

А на овцете (даже високоспециализираните мериносови такива) мисленето не може да се промени Simple Smile
Защото не мислят, а реагират на стимули, въобразявайки си, че избират.

# 155
  • Мнения: 30 802
А дали наистина "успяват"? В смисъл, като заговорихме за добро образование, колко от тях са вкарали децата си в наистина добри места, не говоря за просто по-уредени държавни училища, а да си позволиш от типа boarding school или подобни ексклузивни.

Колко от излезлите навън са станали каймак на тамошното общество и са минали в по-горна класа? Защото да живееш на средното ниво в новата страна не е успех, то си е само да се възползваш от по-добрия стандарт.

Има и още нещо: понеже има хора, дето са заминали да строят и обслужват имотния бум навън. Там успяват, защото искат-не искат, строят по стандарти. Тука обаче се опитват да продават на хората някакви строителни недомислици на пре-високи цени и да убеждават, че по-добро няма.

# 156
  • Мнения: 9 052
...
Колко от излезлите навън са станали каймак на тамошното общество и са минали в по-горна класа? Защото да живееш на средното ниво в новата страна не е успех, то си е само да се възползваш от по-добрия стандарт.
...
Успех е да си постигнеш целта, а не да постигнеш целите и идеите на сиренката например. Ако хората искат да си живеят живота и да се чувстват някъде добре и са го успяли, то те са си постигнали целта. Катеренето по класи заради самото катерене ... може да не им е в целите и идеите.

Само ако може всеки да си споменава като съди каква му е базата за сравнение. Защото обобщенията като @българите@ и @пенсионерите@ и пр. ... са очеизвадно мнооого разтегателни понятия.

# 157
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
А на овцете (даже високоспециализираните мериносови такива) мисленето не може да се промени Simple Smile
Защото не мислят, а реагират на стимули, въобразявайки си, че избират.
Значи масата специалисти, които са се реализирали навън, мислят грешно или по-скоро не мислят, според теб. За тях обаче нещата не стоят така, щом не се завръщат, а обратно, много други продължават да се махат. Всеки иска да печели с труда си и съответно решава къде трудът му ще бъде оценен една идея по-справедливо. А това изисква уредена държава във всички аспекти, за които се сетиш. Навсякъде има неуредици и несправедливости, ама не оттам бягат насам, а оттук се изнасят навън. Което си заслужава да се замисли човек защо. Иди в темата за собствен бизнес и ще видиш колко често дребни производители или собственици на малък бизнес биват подлагани на всевъзможни проверки, пречки и прочие и после се запитай защо същото не се случва на мастити бизнесмени. И защо това не се променя толкова години.
А дали наистина "успяват"? В смисъл, като заговорихме за добро образование, колко от тях са вкарали децата си в наистина добри места, не говоря за просто по-уредени държавни училища, а да си позволиш от типа boarding school или подобни ексклузивни.

Колко от излезлите навън са станали каймак на тамошното общество и са минали в по-горна класа? Защото да живееш на средното ниво в новата страна не е успех, то си е само да се възползваш от по-добрия стандарт.

За да се реализират и стоят там, значи се уреждат по-добре, чувстват се по-добре, отколкото тук, постигнали са си някакви цели, а по-добрият стандарт е само трамплин. Такъв е нужен, за да има едно общество възможности за развитие и да не бяга навън. Само че не е ясно защо у нас все още го няма, след като сме толкова добре.

# 158
  • Мнения: 30 802
Не, успех си има обективни измерения и те не включват свинско доволство и топла соба. Включват да се изкатериш до ниво, заслужаващо уважение. Просто материална задоволеност и да се пишеш "успял човек" е смешно.

Защото реално наистина стои смешно отстрани, като видиш как са излезли навън, консумират кофти продуктите на това общество, обаче се кефят, че в БГ е по-зле. Само че може да се окаже, че не е.

Иначе няма нищо общо между добрия стандарт, който между другото става все по-добър, глезав и комфортен, и възможностите за развитие. Който иска да се развива, ще го направи и с лист и молив, няма да реве, че няма последен модел таблет. Едно време някак успяхме да научим повече математика с копирани учебници и кофти тетрадки, отколкото сега с цветни, със специални програми, закачки и какво ли не. Та така, ако някой иска да стане на световно ниво, в БГ вече има предостатъчно добри условия.

Но явно за някои е по-важно детето да е с модна раница на училище, а не да се поти над задачи, което всъщност е основното.

# 159
  • Мнения: 5 425
А на овцете (даже високоспециализираните мериносови такива) мисленето не може да се промени Simple Smile
Защото не мислят, а реагират на стимули, въобразявайки си, че избират.
Значи масата специалисти, които са се реализирали навън, мислят грешно или по-скоро не мислят, според теб.

Не ме разбирай погрешно. Овце и хора има и тук и там. Разликата е, че хората поемат отговорност за живота си и правят избори. И знаят много добре, че освен с редки изключения, в чужбина могат да бъдат най-много слуги.
Случаи различни - някои "прелъстяват застаряващата щерка на чорбаджията", други "завъртат главата на блудния чорбаджийски син", някои "забягват с награбеното" и един на стотина хиляди му се усмихва късмета.
Други се понаучават на фермерство, събират капитал и се връщат обратно.

А овцете търсят по-зелена ливада и бягат от кучетата.

# 160
  • Мнения: 9 052
La Sombra не е толкова просто, както го изписваш. Нещата са така комплексни, живота е толкова сложен ... Както и да се напише, както и да се обясни то винаги би имало какво да се допълни или обясни.
Но мога да ти напиша няколко аспекта, които не си споменала. Като изрично пиша те са няколко от ... страшно много съществуващи и в двете посоки.

Много зависи от човека, от бекграунда му, от какво е имал, какво е изоставил, какво е познавал ...
Ако идва от Горно Нанадолнище, където местната амбиция и гордост е да се пласира на мин. заплатка в чужбината ... то той ще е своята и съобщтностната гордост когато го успее. Ако цял живот е мръзнал на външния кенеф, то няма да милее за него ... обаче ако му е била мило и драго голямото семейство, камината зимата и мекиците на баба му и кенефа не му е бил основен трън в очите ... той няма така лесно да замени липсващите му неща с един ми ти порцелан до радиатор.
Както и да е.
Искам да кажа, че ако като дете си опознал страната си, видял си хубави неща, ходил си по екскурзии с училище, спортни лагери, семейството ... ако имаш щастливо детство , то нещата от него ще ти липсват. Дори да знаеш, че здравеопазването където си е по-осигурено . Т.е. винаги ще си на кръстопът ... освен може би в началото, когато се устройваш и си зает с много неща. Когато живота потече в релси се започват сравненията , кръстопът, и оценки.
Тук обаче се намесва друг фактор и то е миграцията, тя не е лесна. Т.е. мигрирал и установен на едно място ... ами обратната миграция би била същата по сложност. Дали би си я причинил. Ами човек не е вечен и има нужда от спокойствие . И си казва  айде сега , компромис с това и онова тук или с други неща там ... Все ще има нещо. Целия труд е положен , няма сега да хвърляме самарите наново. Пък и вече годините са други, има едно плюс 5 поне.
И така нататък. Винаги на кръстопът и ничий . Това е. Ако имаш избор, ако имаш представа и ако познаваш и двете .
Такава дилема както казах нямат хората, които нищо не са оставили освен мизерия, невежество и безхаберие. Те могат да получат минимума на запад и това за тях е велико. Те вече са си намерили рая на земята. Нямат кръстопът.

Пак да кажа, че ако се разтегне темата ще могат да се опишат и толкова много други аспекти ... Дадох прост пример.

И според заглавието>Показвайте на децата всичко. В България има толкова много. Не ги спирайте да опитат чуждото, но не ги и гонете да се реализират другаде. Да отидат , да пробват ... да изберат сами и след това да се установяват. Това май вече го писах.  

# 161
  • Мнения: 5 277
Добре, де, какво точно имате предвид, като говорите за класите на хората? Има работническа, средна и аристократи. Аристократ от работник трудно се става навсякъде; поне от средната най-горна трябва да си, а и не само на Запад Smile

Не всеки иска да е каймак на някакво общество; аз поне не се сещам за нито един човек, отишъл в друга страна с идеята, да стане от най-най-класните членове на обществото. Някои са отишли с родителите си, други учат и остават, трети се влюбват... Въобще тази дума "бягат", когато говорим за Европа, е много драматична според мен.

# 162
  • Мнения: 9 052
Ли Лу няма да те разберат. Заради митове и легенди ...

# 163
  • Мнения: 30 802
Говоря за нормалните поколенчески натрупвания, в които поколение 1 са бачкатори или фермери, 2 са вече изучени професионалисти, поколение 3 вече произвежда академични успехи, а в поколение 4 са диригентите, фините интелектуалци и тъй нататък. Не знам дали Томас Джеферсън нямаше такава идея за натрупванията в поколенията.

Та така, ако заминеш в чужбина и миеш чинии, детето ти следва да е счетоводител, може и лекар. Техните деца - натискане яко, за да влязат в академичните среди.

Но ако поколението на децата ще е същото като теб...ми по-добре да го беше натискал да учи в България. Щото не знам, за мен е по-яко мед. образование в малка страна, отколкото добре гледана, но затъпяла западна овчица.

Примерно оттук нататък най-вероятно бих излязла извън БГ с цел някаква академична кариера, абе нещо, за което няма пазар в БГ, няма хора и екосистема. Но ей така за по-хубавите тротоари...айде моля ви се! За важните неща си имам възможности като по света, най-вече за развитието на ума. А за продаването - комуникацията и пътуванията са лесни, светът е малък, не е нужно да им ходиш на крака.

# 164
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Добрия стандарт всеки го използва според собствените си разбирания. Ако за един е модна раница, то за друг е по-добрата основа, върху която да стъпиш, която освен другото включва и липсата на всички онези неща, които споменах по-горе. И не го разбирам като последен модел таблет, а като начин на живот в дадена държава, организиран така, че да те стимулира и да се чувстваш добре, вместо да ти пречи. Надявам се, стана ясно, че въпросът не е само в парите.

Не ме разбирай погрешно. Овце и хора има и тук и там. Разликата е, че хората поемат отговорност за живота си и правят избори. И знаят много добре, че освен с редки изключения, в чужбина могат да бъдат най-много слуги.
Случаи различни - някои "прелъстяват застаряващата щерка на чорбаджията", други "завъртат главата на блудния чорбаджийски син", някои "забягват с награбеното" и един на стотина хиляди му се усмихва късмета.
Аз виждам обратното, хич не са редки случаите, в които хората не са слуги, а завършват и се реализират така, както е приемливо за тях. Не смятам, че хората бягат, а са в правото си да си търсят това, което ги удовлетворява. Това с чорбаджийските синове у нас е доста разпространено, мисля, че ясно се вижда в така наречените класни вип среди.
Бандиера, знам, че не е просто. Зависи си от живота досега и нагласите на човека, от това, което е преживял и много други фактори. Никой не говори за по-лесно. Липсата и спомените за добър живот ги има и не е лесно да ги изостави човек. Виждаме обаче, че независимо от това много народ се изнася, а не може всички да са имали кофти живот и да смятат, че едната заплатка в чужбината е върхът. Тъпото е, че самата държава ги гони, и то гони специалисти, които биха останали тук и допринесли за обществото, ако имаха съответната среда и възможности просто да работят това, за което са учили и в което искат да се реализират, и трудът им да бъде оценяван подобаващо. Затова посочих и лекарите - не спират да се изнасят, скоро ще останем без такива, а и без медсестри. И са в правото си - защо да стоят тук, когато могат да се реализират далеч по-добре другаде?

Общи условия

Активация на акаунт