Дневникът тема 88 - Да отслабнем всички заедно!

  • 53 609
  • 750
  •   1
Отговори
# 420
  • София
  • Мнения: 3 709
Има лактоза в киселото мляко, разбира се. При ферментацията белтъците придобиват друга форма и са по-лесни за обработка от стомаха. Иначе ако можеше нещо да яде въглехидрат преди да го изям аз,  директно му пращам кадаифа, дето колежката е опънала до мен!!! Ама моментално!
Правила съм Дюкан преди 10-ина годин; ми ядях кисело мляко...То и на свинското да не му викам протеиново, че има много мазнини. Е да, ама съм взела много протеин от него...Освен пудрата (и то много избирателно, щото има такива с по 5 гр. ВГХ), друго за съвсем чист протеин кое е? Важната е цялата картинка от макронутриенти.

# 421
  • Мнения: 2 695
В купеното кисело мляко има всичко друго, но не и мляко. Виж там нишесте е наблъскано до капака. У нас си купуваме домашно прясно мляко и си квасим. Повярвайте ми няма нищо общо с боклука от магазина.

# 422
  • Мнения: 3 067
НоМе, не е точно така. Че има "боклучиви" макри, има. Но моя колега написа дисертация за българското кисело мляко - има си и доста читави млека. А за нишестето, до колкото от нея съм чувала, с уговорката, че нищо не разбирам лично аз - няма как да се добавя нишесте в млякото, защото не може да протече ферментация.

# 423
  • София
  • Мнения: 11 579
Духче, запомнила ли си някои от читавите марки?  Аз лично много харесвам държавното LB, но до нас го няма и си взимам само при по-голямо пазаруване.

# 424
  • Мнения: 2 695
Много ще се радвам да ми кажеш кои са читавите марки, на лични, нали да не им правим реклама Yum А за нишестето съм чела, че се слага, за да сгъсти млякото. Даже имаше някаква проверка с йод (ако не се лъжа, да не говоря глупости), капваш няколко капки и ако си промени цвета (лилав) значи има добавено нишесте. Това го говоря по спомен, може и да бъркам с какво точно се правеше този тест.

А за ферментацията, например в млеката на Данон със сигурност я няма бактерията, те са като крем-нишесте. Преди доста години се опитвахме да подквасим домашното мляко с лъжица-две точно от Данон-а и ест нищо не се получи, просто я нямаше най-важната бактерия Yum

# 425
  • София
  • Мнения: 3 709
На Данон са с друга закваска и друга преобладаваща бактерия, затова и сладнят, а не киселеят. Смело яжте ЕлБи, от Видин сме Simple SmileИзнасят закваски и щамове за чужбина и ми се е разваляло тяхно мляко.

# 426
  • Мнения: 2 695
Аз съм виждала при какви условия се изкупува млякото от производителя. Ами .... хм .... няма да си купя мляко от магазина. Rage

# 427
  • Бургас
  • Мнения: 4 669
Нямаше да се включвам в дискусията за млякото, ама щом споменахте теста с йод Blush
Аз от кисело мляко много се подувам. С прясното проблем нямам. Мислех си, че проблемът е точно в добавянето на нишесте в киселото мляко. Дадоха ми идеята за теста с йод. Ами изненада - нишесте в млякото няма. Сега какъв друг боклук слагат за сгъстител, не знам, ама не е нишесте.

# 428
  • Мнения: 3 067
NoMe ти имаш условия, да не купуваш от магазина. Аз нямам. Не ям кисело мляко, но ако се случи - 2 пъти годишно, купувам ЕлБи, Боженци или Домлян.
Преди години, моя позната правеше стаж по мандрите, каза че на тези три марки вътре всичко е изрядно - хигенни условия, технология и тн.
И аз съм чувала, Бийпс, за разликата в закваските и защо едните млека са по-кисели от други.

# 429
  • Варна
  • Мнения: 36 614
Аз напоследък купувам Боженци, приятно изненадана съм.

# 430
  • София, България
  • Мнения: 812
1. Искам да кажа, че Бийпс е права. Активията е съвсем различен продукт от киселото мляко. Като човек, който консумира Активия ще ви кажа, че тя не се води кисело мляко, а йогурт (кремообразен млечен продукт много по-некисел от нашето мляко), а на самата разфасовка дори пише млечнокисел продукт с Бифидус Актирегуларис. Няма как да се дефинира като кисело мляко. Киселото мляко е български продукт, с който станахме известни по света и има бактерията Бациликус Булгарикус, но не е толкова разпространен продукт по другите страни, но ние си го обичаме, защото си е наше. В останалите страни имат само йогурт и цедено мляко, което стана известно като гръцко мляко. Това е "киселото мляко" познато на останалата част от света.

2. Който поназнайва английски ето това линкче съм сигурна, че ще ви бъде от особена полза. Това са 56-те наименования на най-често срещаните скрити захари във всички преработвани храни и въобще наименования, за които да се оглеждаме, като четем етикетите.
https://www.healthline.com/nutrition/56-different-names-for-sugar#section3

Тук съм направила превод на страницата през Гугъл преводач. Може да е малко дебилен превода, ама същината мисля, че ще се хване.
https://translate.google.bg/translate?sl=en&tl=bg&js=y&a … text=&act=url

# 431
  • София
  • Мнения: 3 709
Данонските се заквасват с Streptococcus thermophilus, а нашето е с Lactobacillus bulgaricus. Всичко е кисело мляко дето ферментира и се заквасва. Това може обаче да стане с различни бактерии и при различна температура, съответно различен процес и различен продукт. Живяла съм 3 години със съквартирантка технолог по кисели млека, че даже и закваски носеше вкъщи да гледаме през микроскоп бактериите Simple Smile

# 432
  • Мнения: 9 052
Преди доста години се опитвахме да подквасим домашното мляко с лъжица-две точно от Данон-а и ест нищо не се получи, просто я нямаше най-важната бактерия Yum

при киселото мляко, както при сайдера и пр ... леко алкохолни бактерията се убива , мсиля беше при 60 гр. спира ферментацията.
данон я убиват това знам от познат запознат с това.
няма жива бактерия, която да продължи да работи. А за нишесте, желатин и каквото там доколкото и аз съм чувала се добавя. Защото правят млеката от сухи млека , обезмасляват, заместват и то не иска да се сгъсти.

# 433
  • Мнения: 9 052
и помощ. нещо ми спря инерцията, нещо ме хвана мързела, нещо ми изчезна мотивацията ... амо останаха желанията Sob

# 434
  • Мнения: 15 033
Ех, киселото мляко, моя болка голяма. Нали миналото лято ви казвах как като включих овче мляко, макар и в съвсем малко количество - 100 -150 гр. за закуска и веднага трупнах 3 кг, ама като го спрях, си ги свалих. И тази година обаче лятото пак ще си закусвам кисело мляко, пък ако ще нищо друго да не трябва да ям. И да, домашно си го правя. Сега не консумирам кисело мляко, предпочитам малко зеленчуци да ми вдигнат ВГХ. А от млечните избирам високомаслени сирена.

Общи условия

Активация на акаунт