(Био) зеленчукова градина - нашето райско кътче (тема 36)

  • 86 536
  • 745
  •   1
Отговори
# 390
  • София
  • Мнения: 5 209
Амика, каква е твоята рецепта с масло от нийм?

# 391
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Нямам моя рецепта. Продуктът пристига с рецепта за съотношения от доставчика. Внимавам обаче винаги да работя с топла вода, за да не се отлага по стените на пръскачката, поне не много.
Разширих предния пост, може да откриеш още нещо интересно.

Открих си запис от предна година, ще го копи-пействам.
"Обяснението го давам за 1 литър.
Първо ако ниймът е восъкообразен, шишенцето се загрява на водна баня, за да се втечни. Приготвя се и кана с вряла вода.
Първо се смесват в съд (с пръсти, интензивно) 1 ч.л. течен сапун с 2 ч.л. нийм и после се доразрежда с вода, като се внимава да се докара висока температура, примерно 2-3 части вряла вода към 1 част вода от чешмата. Разрежда се до 1 литър и после се прехвърля в пулверизатор (на 2 пъти).

Така няма никакъв проблем с отделяне на слоеве. Емулсията е стабилна достатъчно дълго време, за да се напръска."

НАЙ-ВАЖНОТО Е, ЧЕ МЪЖЪТ МИ СЕ НАУЧИ ДА РАЗГЛОБЯВА ПРЪСКАЧКАТА И ДА Я МИЕ, И ВЕЧЕ ИМАМ КАРТ БЛАНШ ДА БЪРКАМ ВСЯКАКВИ РАЗТВОРИ.

Последна редакция: чт, 31 май 2018, 15:26 от amica1

# 392
  • София
  • Мнения: 5 209
Мумифицират се въшките по краставиците с нийм (по технологията на Амика), но завземат и нови територии - съседни краставици,  а вече и тиквичките.
А брашнестата мана настъпва, нийм със сапун не помага, кърша листата.
Зелеви бълхи ще опоскат руколата, маслото нийм отново не помага.
А го имах за панацея, приятел от години пръска само с него, всичко. Но е в градска среда, всички растения са в малки количества,

# 393
  • на брега на Дунава
  • Мнения: 117
Тази година съм решила да пробвам и нови неща за предпазване от мани и за сега, да чукам на дърво, вършат работа.
Първо пръсках доматите/и краставиците/ с бледо розов разтвор на калиев перманганат.
После, след седмица, със следния коктейл: бледорозов разтвор на калиев перманганат/10 л вода /с добавени 1 кофичка прясно мляко, 60 капки йод, 2 гр. боракс и 1 супена лъжица карбамид.
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/34469788_102089242 … b&oe=5B7F3040
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/34483252_102089242 … b&oe=5B7FD703
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/34396683_102089242 … a&oe=5B7F54BE

# 394
  • София
  • Мнения: 409
Здравейте, тази година за първи път посадихме зеленчуци и ето пред какво се изправихме. Краставиците ги яде нещо, съмняваме се в котката на двора, дали е възможно да е тя? Друго животно като костенурка или таралеж не може да влезе имаме плътни огради.

А доматите ни нещо ги мори ето така стават и после цялото растение изсъхва. Какво може да е според вас и с какво да пръскаме?


# 395
  • Мнения: 6 907
Преди време имахме няколко малки котета. Те нагризваха краставиците, но когато бяха набрани в кофите. После пак сме имали малки котета, но те не правеха тази беля. Peace

# 396
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
Навремето имах един сиамец, който обожаваше да яде краставици, солети и пъпеши. По същия начин нагризваше краставиците, а само да вкараш пъпеш в къщата, както и да е опакован ти проглушава ушите и се търка в краката на носещия пъпеша докато не му се даде поне едно парче. Състезавали сме се кой по-бързо ще изяде повече от пъпеша. Живееше в къщата в града, представям си само ако го бяхме завели на село в градината ... сигурно щеше да ги нагризе още на стъблото.

# 397
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 944
 Laughing, леле, котка-вегетарианец не сме имали никога  Laughing

При мен пък, много странно, посях зрял фасул в 3 лехи. В едната поникна за няма 3-4 дни, но в другите две има тук-таме по някое покълнало стръкче. Идея нямам защо е така, съмнявам се, че е възможно нещо да го яде, все пак зърната са големи и твърдички Thinking

# 398
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 304
Simple Smile котка вегетарианец, а?
за предпочитане е пред плъх или полска мишка Wink

един от четирите "пешака" мина метър височина.
да взема да си призная, че е катерещ се, а?
може пък милото да забие няколко кола в лехата...

# 399
  • Мнения: 1 710
Леле, Добри, каква си страшна  Mr. Green
На мен пък нещо ми опасе червения босилек, само стъблата стърчат. Някой проклет, гаден охлюв сигурно, само да го пипна...
За краставичката, и аз мога да предположа плъх...

# 400
  • на брега на Дунава
  • Мнения: 117
Таралежите така нагризвали краставиците.
А другото прилича на бронзовост по доматите или трипс. Огледай за малки продълговати нещица /трипс/, които се движат.

# 401
  • София
  • Мнения: 1 901
За брашнестата мана съм си записала това:
Веднъж седмично се пръска с 1.с.л.сода за хляб,1с.л.олио,1с.л. веро и 3 литра вода. Содaта за хляб е много ефективна при брашнеста мана в концентрация от 0,5 %. По-голямо влагане може да доведе до фитотоксичност. Някои цветя ,като розата издържат и по-висока концентрация. Ефикасността се повишава ,ако в разтвора се добавя растително масло 2,5 пъти по-голямо количество от това на содата. За да се емулгира маслото е необходимо за половината от количеството до 1:1 влагането на течен сапун. Сместа се разбърква интензивно до получаване на емулсия с млекоподобен вид.Содата има недостатък, че трябва да се пръска всяка седмица за защита от нов растеж на брашнестата мана.

# 402
  • Мнения: 197


А доматите ни нещо ги мори ето така стават и после цялото растение изсъхва. Какво може да е според вас и с какво да пръскаме?



И нашите са нещо подобно. Ние ги преполяхме, да не би и вие да сте ги поляли в повече?

# 403
  • Мнения: 197
Да ви се похваля набрахме първите био краставици е те се оказаха корнишони ама пак бяха вкусни. Голямо пръскане падна с коприва ли не щеш с кори на лук ли ама засега ги трепем въшките някак си. На моя му разправям сега и чушките ако се окажат люти ще е върха.

# 404
  • Мнения: 13
Здравейте, колеги!
Трета година градинар съм, къде ми се получава, къде не, но не се отказвам Simple Smile
Като цяло се справям, но едно нещо ме мори много!
Как се справяте с троскота?

Общи условия

Активация на акаунт