Вегетарианче в детска ясла

  • 1 765
  • 35
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 83
Дъщеря ми ще започва детска ясла от септември и не стига всичките ми други притеснения за това, ами тя досега е на вегетарианска диета и държим да остане на такава. Не съм питала още в яслата за това, но си представям само как ще ме изгледа директорката "Тази пък и претенции".

Предполагам специлано за нея няма да се готви, така че мисля да и носим ядене, но дали ще й го дават?  newsm78

Всякакви идеи по въпроса ще ми са от полза.

# 1
  • Мнения: 356
          За даване, смятам, че ще дават на детенце, но дали то само няма да поиска от храната на другите?! Като гледа дечицата как хапват, може и то да поиска, мислила ли си по този въпрос?

# 2
  • Мнения: 46 572
Според мен ще си й дават месо, а на теб ще казват, че не дават.
Това си е мое мнение ...

# 3
  • Bristol
  • Мнения: 9 370
И аз мисля като Матони. И да не й дават месо, каква ти е гаранцията, че няма да се загледа в чуждата паничка  Thinking

# 4
  • Мнения: 2 567
В класа на дъщеря ми имаше дете вегетарианче. Казвала ми е че са му давали специално подбрано меню. Не ми се вярва да е било само то така, че не са готвили само заради него. Все пак обаче трябва да се има предвид, че става дума за частно училище, където персонала е по склонен да се съобрази с индивидуални претенции, а и детето е по голямо и би си казало, ако не му дават вегитарианско меню.
Има го обаче и момента с изкушението. Все пак като гледа другите деца и на него му се е приисквало да хапне от яденето им.
Мисля си, че при твоето детенце, което е много малко нещата може би ще бъдат по трудни и както казва Никол няма да имаш гаранции, че не и дават месо. А ако ходи и в държавна ясла почти съм убедена, че ще е така....за съжаление.

# 5
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Ако става въпрос за държавна детска градина- съмнявам се да остане вегатарианче.
Поради същата причина оставих моите деца да ядат месо (въпреки, че искам да са вегетарианки- като мен). Оставам с надеждата като порастнат да се осъзнаят.

# 6
  • Мнения: X
Извинявам се, но да натрапваш собствената си диета на детето си и да го лишаваш от нещо, което освен, че е полезно би могло да стане любимата му храна, заради собствен кеф, за мен е недопустимо и ужасно. Нещо, което не разбирам и няма да мога да разбера. Равносилно е да го караш да яде само и единствено месо. Няма никаква разлика.

# 7
  • Мнения: 2 818
Не всички хора смятат, че месото е полезно, пандора. Съвсем нормално е да искаш за детето си най-доброто, а какво е то е въпрос на лични възгледи.

По темата - според мен също няма да се навият, но всичко зависи от персонала, на който попаднеш. Моята от септември тръгва на детска и смятам просто да помоля лелките да не я какрат да го яде, ако не иска... изобщо много се надявам да не я карат да яде, а да я оставят да яде каквото иска, но не съм убедена, че така ще стане Confused

# 8
  • Мнения: 6 472
Ако оставим настрана факта, че не разбирам защо трябва да се лишава детето от месо на тази възраст, мисля че в детската няма да разрешат да се внася храна отвън. Те за торта за РД искат сертификат, а за ежедневно носене на манджа да не говорим. Имат разпоредби от ХЕИ и за да ги нарушат трябва да попаднеш на някоя особено благосклонна директорка. Много е трудно да ги убедиш дори и при здравословен проблем и се съмнявам да направят компромис, за нещо, което всъщност по голямата част няма да одобряват и разбират Sad

# 9
  • Мнения: 356
А ти защо не и даваш месо?Имаш ли някаква основателна причина?По въпроса и аз мисля като другите мани.

# 10
  • Мнения: 14 654
няма в никакъв случай да разрешат да се внася храна.просто е такъв редът в детските градини-и правилно според мен.ако детето не обича месо-кажи на госпожите да не я карат да си изяжда всичко-само колкото може тя.аз като дадох цецо на градина ги предупредих че не бива да го насилват да изяжда цялата порция-защото много лесно повръща и до сега-няма проблеми.само че ако на детето му се услади месцето-няма как-ще си хапва,пък теб няма да те информират

# 11
  • Мнения: 21
 Работя в детска ясла.Досега сме нямали вегетарианче,но сме имали деца,които са алергични към определена храна и винаги сме се съобразявали с това.Имаме в момента и дете ,което заради чужда религия не трябва да яде свинско месо.И с това се съобразяваме,макар че при нас месото обикновенно е телешко или пилешко.Но при твоя случай мисля,че заради ХЕИ няма да разрешат.Храната до обят как ще се съхранява?Особенно лятно време.За сутршната закуска и следобедната няма да има проблем,защото тя е без салам.Много рядко има филийки с пастет.

# 12
  • Мнения: 1 493
За мен да си вегетарианец е осъзнат избор , а не натрапен от някой или нещо начин на живот. Смятам, че детето трябва да яде, това което иска, а не това което вие сте решили. Когато порасне само ще реши дали да бъде вегетарианец. Ще ви е трудно и по-късно в детската градина, ще го направите "различен", а децата не обичат това. Може да се травмира.

# 13
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Не е по темата, но да си кажа какво мисля... Ефросина е права Peace Да бъда вегетарианка е мое решение, което взех точно като навърших 15 (без да съм била под нечие влияние). Сега не се съмнявам, че то е правилно... Но на едно дете да не му оставят избор и да му налагат с какво да се храни (особено като гледа другите деца как следко си хапват мръвките), да го карат да се чувства различно... може да има по-неприятни последици. Аз също мисля, че месото е вредно и животните не трябва да се ядат, но в крайна сметка много хора го правят и дори са в отлично здраве (нищо, че и месоядните мислят така за нас... hahaha).

# 14
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Всеки възпитава детето си така, както според него е правилно.............

# 15
  • Мнения: 1 413
...но обществото ни така трудно приема различията, че често за възрастните е трудно да се справят, какво остава за децата.
Все пак мисля, че вегетарианството трябва да е осъзнат избор, а в яслена и детска възраст да се провежда само по медицински показания - ако има такива и персоналът в яслата ще следи да се спазва.

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
При нас има дете, на което се носи всеки ден храна в кутии. Трите хранения са напълно заменени с това, което носи майката сутрин. Детската градина не е частна и желанието на майката се зачита със сигурност. Детето не е алергично. Не знам дали е вегетарианец, не съм проявила любопитство.

И при нас е забранено да се внася храна. Ако се внася то тя е задължително придружена със сертификат, както е по правилник. Не знам дали този случай е с изричното разрешение на РИОКОЗ и как е уреден казуса, но детето ми е пред очите вече 4-та година. Та съм сигурна, че е възможно и е въпрос на уговорка с персонала на детското заведение.

# 17
  • Мнения: 4 406
За мен да си вегетарианец е осъзнат избор , а не натрапен от някой или нещо начин на живот. Смятам, че детето трябва да яде, това което иска, а не това което вие сте решили. Когато порасне само ще реши дали да бъде вегетарианец. Ще ви е трудно и по-късно в детската градина, ще го направите "различен", а децата не обичат това. Може да се травмира.
това е и моето мнение, ще има доста неща, с които ще се сблъска в новата среда и много неща ще й забранят...

# 18
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Както човек трябва да се научи какво е подходящо да се каже, какво е подходящо да се облече, така трябва да се научи как трябва да се храни....всичко това е въпрос на култура и навсякъде има забранени неща..........Както и че не трябва да крещи ругатни, въпреки че всички останали го правят.........Не мисля, че трябва да учим децата си, че е хубаво да пъха в тялото си вредна храна или поне, не толкова полезна..........Хората сме свикнали да обръщаме по- голямо внимание на това какво слагаме върху тялото си и въобще не ни е грижа какво слагаме вътре в тялото си........

Аз и детето не сме вегетарианци, но определено не му давам да яде каквото си поиска.......Повече бих му дала да изяде  червеи, отколкото бисквити.....Майките по градинките ме гледат ей така  Shocked, но това си е мое решение.............

# 19
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Аз не съм била съвем вегетарианка като дете, но си спомням, че категорично отказвах да ям месото в градината.
Честно казано...никой не ме е насилвал, освен веднъж когато една лелка се опита да ме убеди колко е полезна пилешката сварена кожа и накрая ме излъга, че това всъщност е костенурка, та аз съвсем ревнах, бчх да крачка да повърна и тя ме остави на мира:)
Дреме им на лелките какво точно ще ям..важното е да няма разправии:)

Ако детето ти не обича и не яде месо, мисля че ще е достатъчно да кажеш да не го насилват  Peace

# 20
  • Мнения: X
Както човек трябва да се научи какво е подходящо да се каже, какво е подходящо да се облече, така трябва да се научи как трябва да се храни....

Да, само че ти пак си избираш дрехите, които обличаш и думите, които изричаш, дори да знаеш, че не винаги са подходящи. А да не ти дават месо в детска възраст е прищявка на родителя, опасна за детето. Но всеки си знае!

Отклонихме се от темата. Thinking

# 21
  • Мнения: 7 474
За мен да си вегетарианец е осъзнат избор , а не натрапен от някой или нещо начин на живот. Смятам, че детето трябва да яде, това което иска, а не това което вие сте решили. Когато порасне само ще реши дали да бъде вегетарианец. Ще ви е трудно и по-късно в детската градина, ще го направите "различен", а децата не обичат това. Може да се травмира.

Абсолютно съм съгласна!

Няма дете вегитарианче- има майки такива. Ако детето не обича месо ,то само няма да яде яденето в градината (тогава вече трябва да се търси друг вариант). Но ако детето си яде месо и е ограничавано умишлено е абсолютно неразбираемо за мен.

# 22
  • Мнения: 7 821
Както човек трябва да се научи какво е подходящо да се каже, какво е подходящо да се облече, така трябва да се научи как трябва да се храни....всичко това е въпрос на култура и навсякъде има забранени неща..........Както и че не трябва да крещи ругатни, въпреки че всички останали го правят.........Не мисля, че трябва да учим децата си, че е хубаво да пъха в тялото си вредна храна или поне, не толкова полезна..........Хората сме свикнали да обръщаме по- голямо внимание на това какво слагаме върху тялото си и въобще не ни е грижа какво слагаме вътре в тялото си........

Аз и детето не сме вегетарианци, но определено не му давам да яде каквото си поиска.......Повече бих му дала да изяде  червеи, отколкото бисквити.....Майките по градинките ме гледат ей така  Shocked, но това си е мое решение.............
Но не очаквай като тръгне на ясла или градина и другите деца носят снакс или чипс твоето да не яде  Wink

# 23
  • Linz
  • Мнения: 11 619
secretgarden, ей-сега взех Рая от яслата. Дадоха ми и следобедната й закуска. Знаеш ли каква е?- тунквана вафла Тропик. Ако имаш идея как да предпазиш детето от подобни боклуци- сподели я. Аз искам, но не мога.

# 24
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
secretgarden, ей-сега взех Рая от яслата. Дадоха ми и следобедната й закуска. Знаеш ли каква е?- тунквана вафла Тропик. Ако имаш идея как да предпазиш детето от подобни боклуци- сподели я. Аз искам, но не мога.

Рени, няколко пъти вече чета твои постинги и направо не ми се вярва за тези вафли. Боже мой, месото по-вредно ли е от тях?

# 25
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
secretgarden, ей-сега взех Рая от яслата. Дадоха ми и следобедната й закуска. Знаеш ли каква е?- тунквана вафла Тропик. Ако имаш идея как да предпазиш детето от подобни боклуци- сподели я. Аз искам, но не мога.

Незнам как....Става въпрос, че всеки сам решава как ще възпитава децата си.....и защо месото да е полезно за децата ........Аз със страхотен зор изнамирам домашно, крехко и проверено месо за детето си...............и то защото имам село ............Ако нямаше такова месо, нямаше да му давам изобщо....вероятно само риба щеше да яде..............
Издразних се че нападате майката на детето...........................
В крайна сметка е нарушаване на човешките права да хранят детето ти с нещо, което не одобряваш.......

# 26
  • Linz
  • Мнения: 11 619
secretgarden, ей-сега взех Рая от яслата. Дадоха ми и следобедната й закуска. Знаеш ли каква е?- тунквана вафла Тропик. Ако имаш идея как да предпазиш детето от подобни боклуци- сподели я. Аз искам, но не мога.

Рени, няколко пъти вече чета твои постинги и направо не ми се вярва за тези вафли. Боже мой, месото по-вредно ли е от тях?
Според мен дори пресните плодове и зеленчуци вече са вредни. Ама не е полезно и да не ядем въобще Crazy

# 27
  • Варна
  • Мнения: 2 133
И за мен, също, проблемът е, че имаме разбирания, които не пасват с общоприетите. Мога много да изпиша, но... С две думи, в яслата, където записах моя син и споменах за вегетарианството (той не е пълен вегетарианец, между другото), директорката каза, че мога да се уговоря с лелките да му дават само храната без месо. Храната винаги била повече от достатъчно и детето може да минава само с безмесната, но принципно, винаги месото присъства - или в супата, или в основното. Както и ми казаха, че е абсурд да му готвят отделно (което си е ясно, разбира се). Но детето може да се води след закуска (да закусва в къщи) и/илида се взема преди следобедната закуска. Нямам опит, предавам само какво ми казаха.

# 28
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Принципно е така- всеки решава как да храни детето си. Ама всеки като коментира разбиранията си... Crazy съвсем оспамихме темата.
Отваряме работа на модераторите

# 29
  • Мнения: 255
Предполагам, че повечето частни  градини и ясли биха се съобразили с изискванията на родителите относно храненето на децата и е възможно да направят такива уговорки, за държавните - нямам много наблюдения, но  се съмнявам.  Наскоро проучвах условията в  един детски център за целодневно и почасово гледане на деца, там имаше в момента 2 деца-вегетарианчета. Снабдяването с храна беше от кетъринг фирма, която предлага отделно меню за вегетарианчета. Някои от децата пък били сутрин са само на плодове и чай ... Останах с впечатление, че са готови да спазват всякакви изисквания на родителите относно храненето.
В някои частни детски градини (предполагам в повечето) не готвят на място,  а храната е от частна детска кухня, така че ако тя предлага и вегетарианска храна... Или пък може да намерите такава частна кухня и тя да доставя на място дори и в държавната ясла - ако детето ще посещава такава  - нали повече частни кухни доставят и на адрес, а и щом храната е със сертификати би трябвало да не е проблем и да я "допуснат" в яслата...  за друго в момента не се сещам.

# 30
  • Мнения: 641
Говори с директорката може да заменят месното ядене със зеленчуково пюре, примерно. Готвена храна не разрешават, питах (моята госпожица е алергична), но за пакетирани правят изключения. Решението е временно, в случай че яде пасирана храна де...

# 31
  • Linz
  • Мнения: 11 619
А да не ти дават месо в детска възраст е прищявка на родителя, опасна за детето.
Чела съм научно обосновани доводи срещу даването на месо специално на деца. Има автори, които смятат, че точно месото е опасно. Така че няма нужда да спорим За или Против.

# 32
  • Мнения: 83
Благодаря на всички за отговорите и мненията.

Не се бях сетила, че може би няма да допуснат външна храна, но ще проверя с директорката при всички положения.

Иначе положението с храната в яслата може да не е чак толкова зле, тъй като месото не присъства във всяко ядене и би могло да се ограничи при добро разбиране от възпитателките. Дъщеря ми така и така е много капризна с яденето така че ако не и харесва ще си дояжда вкъщи. Ако иска да яде месо в детската ясла нека да яде, но няма и как да не и обясня защо не ядем месо вкъщи.

Да, съзнавам че е отговорно решение да не и даваме месо, но с всяко едно решение, с всяка една дума отправена към нея ние си носим отговорността като родители. Моите родители са ми давали месо и то много, но аз сега го считам за неправилно. Едва известно време след като престанах да ям месо (на 18 год., т.е. преди 13 год.) се оттървах от сума проблеми на храносмилателната система: запек, колит, гастрит, и това е само най-видимата част на проблема. Сега много повече ме интересува етичната страна и е човешко правото на избор, а за децата избират родителите. Няма да и е лесно на дъщеря ми защото и двамата родители сме "различни" в много отношения - и тя ще е "различна" - но това си е нейната съдба или избор. Е, стига офф, все пак темата не е защо избрах детето ми да е вегетарианец.

Цвети, къде се намира този център където са склонни да се съобразяват с "прищявките" на родителите? От каква възраст взимат децата там? Аз питах в "Къщата за деца" срещу нас и там казаха, че не им е възможно, а други частни опции като че ли няма около нас (кв. Лозенец).

# 33
  • Мнения: 255

Цвети, къде се намира този център където са склонни да се съобразяват с "прищявките" на родителите? От каква възраст взимат децата там? Аз питах в "Къщата за деца" срещу нас и там казаха, че не им е възможно, а други частни опции като че ли няма около нас (кв. Лозенец).

Става въпрос за детски център Барон, но той за съжаление е гледачница, а не детска градина.

# 34
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Забранено е да се внасят храни отвън в яслите и детските градини. На мен ми направиха проблем за шише адаптирано мляко за следобедно приспиване. И са прави. Ако някое дете се натрови от нещо и разберат от ХЕИ че е внасяна храна на директорката ще й изстине мястото.

# 35
  • Мнения: 603
Доколкото знам наобяд винаги или супата или яденето е постно. Така, че можа да помолиш да му сипват двойна порция от безмесното ястие. А от другото да не му дават.
Дано се съгласят.
Ако детенцето никога не е яло месо, вероятно и без това няма да яде такива манджи. Вкуса до голяма степен се възпитава.
Ако все пак се изкуши и хапне от паничката на другарчето, може би си има нужда детето Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт