Вегетарианче в детска ясла

  • 1 750
  • 35
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 413
...но обществото ни така трудно приема различията, че често за възрастните е трудно да се справят, какво остава за децата.
Все пак мисля, че вегетарианството трябва да е осъзнат избор, а в яслена и детска възраст да се провежда само по медицински показания - ако има такива и персоналът в яслата ще следи да се спазва.

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
При нас има дете, на което се носи всеки ден храна в кутии. Трите хранения са напълно заменени с това, което носи майката сутрин. Детската градина не е частна и желанието на майката се зачита със сигурност. Детето не е алергично. Не знам дали е вегетарианец, не съм проявила любопитство.

И при нас е забранено да се внася храна. Ако се внася то тя е задължително придружена със сертификат, както е по правилник. Не знам дали този случай е с изричното разрешение на РИОКОЗ и как е уреден казуса, но детето ми е пред очите вече 4-та година. Та съм сигурна, че е възможно и е въпрос на уговорка с персонала на детското заведение.

# 17
  • Мнения: 4 406
За мен да си вегетарианец е осъзнат избор , а не натрапен от някой или нещо начин на живот. Смятам, че детето трябва да яде, това което иска, а не това което вие сте решили. Когато порасне само ще реши дали да бъде вегетарианец. Ще ви е трудно и по-късно в детската градина, ще го направите "различен", а децата не обичат това. Може да се травмира.
това е и моето мнение, ще има доста неща, с които ще се сблъска в новата среда и много неща ще й забранят...

# 18
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Както човек трябва да се научи какво е подходящо да се каже, какво е подходящо да се облече, така трябва да се научи как трябва да се храни....всичко това е въпрос на култура и навсякъде има забранени неща..........Както и че не трябва да крещи ругатни, въпреки че всички останали го правят.........Не мисля, че трябва да учим децата си, че е хубаво да пъха в тялото си вредна храна или поне, не толкова полезна..........Хората сме свикнали да обръщаме по- голямо внимание на това какво слагаме върху тялото си и въобще не ни е грижа какво слагаме вътре в тялото си........

Аз и детето не сме вегетарианци, но определено не му давам да яде каквото си поиска.......Повече бих му дала да изяде  червеи, отколкото бисквити.....Майките по градинките ме гледат ей така  Shocked, но това си е мое решение.............

# 19
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Аз не съм била съвем вегетарианка като дете, но си спомням, че категорично отказвах да ям месото в градината.
Честно казано...никой не ме е насилвал, освен веднъж когато една лелка се опита да ме убеди колко е полезна пилешката сварена кожа и накрая ме излъга, че това всъщност е костенурка, та аз съвсем ревнах, бчх да крачка да повърна и тя ме остави на мира:)
Дреме им на лелките какво точно ще ям..важното е да няма разправии:)

Ако детето ти не обича и не яде месо, мисля че ще е достатъчно да кажеш да не го насилват  Peace

# 20
  • Мнения: X
Както човек трябва да се научи какво е подходящо да се каже, какво е подходящо да се облече, така трябва да се научи как трябва да се храни....

Да, само че ти пак си избираш дрехите, които обличаш и думите, които изричаш, дори да знаеш, че не винаги са подходящи. А да не ти дават месо в детска възраст е прищявка на родителя, опасна за детето. Но всеки си знае!

Отклонихме се от темата. Thinking

# 21
  • Мнения: 7 474
За мен да си вегетарианец е осъзнат избор , а не натрапен от някой или нещо начин на живот. Смятам, че детето трябва да яде, това което иска, а не това което вие сте решили. Когато порасне само ще реши дали да бъде вегетарианец. Ще ви е трудно и по-късно в детската градина, ще го направите "различен", а децата не обичат това. Може да се травмира.

Абсолютно съм съгласна!

Няма дете вегитарианче- има майки такива. Ако детето не обича месо ,то само няма да яде яденето в градината (тогава вече трябва да се търси друг вариант). Но ако детето си яде месо и е ограничавано умишлено е абсолютно неразбираемо за мен.

# 22
  • Мнения: 7 821
Както човек трябва да се научи какво е подходящо да се каже, какво е подходящо да се облече, така трябва да се научи как трябва да се храни....всичко това е въпрос на култура и навсякъде има забранени неща..........Както и че не трябва да крещи ругатни, въпреки че всички останали го правят.........Не мисля, че трябва да учим децата си, че е хубаво да пъха в тялото си вредна храна или поне, не толкова полезна..........Хората сме свикнали да обръщаме по- голямо внимание на това какво слагаме върху тялото си и въобще не ни е грижа какво слагаме вътре в тялото си........

Аз и детето не сме вегетарианци, но определено не му давам да яде каквото си поиска.......Повече бих му дала да изяде  червеи, отколкото бисквити.....Майките по градинките ме гледат ей така  Shocked, но това си е мое решение.............
Но не очаквай като тръгне на ясла или градина и другите деца носят снакс или чипс твоето да не яде  Wink

# 23
  • Linz
  • Мнения: 11 619
secretgarden, ей-сега взех Рая от яслата. Дадоха ми и следобедната й закуска. Знаеш ли каква е?- тунквана вафла Тропик. Ако имаш идея как да предпазиш детето от подобни боклуци- сподели я. Аз искам, но не мога.

# 24
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
secretgarden, ей-сега взех Рая от яслата. Дадоха ми и следобедната й закуска. Знаеш ли каква е?- тунквана вафла Тропик. Ако имаш идея как да предпазиш детето от подобни боклуци- сподели я. Аз искам, но не мога.

Рени, няколко пъти вече чета твои постинги и направо не ми се вярва за тези вафли. Боже мой, месото по-вредно ли е от тях?

# 25
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
secretgarden, ей-сега взех Рая от яслата. Дадоха ми и следобедната й закуска. Знаеш ли каква е?- тунквана вафла Тропик. Ако имаш идея как да предпазиш детето от подобни боклуци- сподели я. Аз искам, но не мога.

Незнам как....Става въпрос, че всеки сам решава как ще възпитава децата си.....и защо месото да е полезно за децата ........Аз със страхотен зор изнамирам домашно, крехко и проверено месо за детето си...............и то защото имам село ............Ако нямаше такова месо, нямаше да му давам изобщо....вероятно само риба щеше да яде..............
Издразних се че нападате майката на детето...........................
В крайна сметка е нарушаване на човешките права да хранят детето ти с нещо, което не одобряваш.......

# 26
  • Linz
  • Мнения: 11 619
secretgarden, ей-сега взех Рая от яслата. Дадоха ми и следобедната й закуска. Знаеш ли каква е?- тунквана вафла Тропик. Ако имаш идея как да предпазиш детето от подобни боклуци- сподели я. Аз искам, но не мога.

Рени, няколко пъти вече чета твои постинги и направо не ми се вярва за тези вафли. Боже мой, месото по-вредно ли е от тях?
Според мен дори пресните плодове и зеленчуци вече са вредни. Ама не е полезно и да не ядем въобще Crazy

# 27
  • Варна
  • Мнения: 2 133
И за мен, също, проблемът е, че имаме разбирания, които не пасват с общоприетите. Мога много да изпиша, но... С две думи, в яслата, където записах моя син и споменах за вегетарианството (той не е пълен вегетарианец, между другото), директорката каза, че мога да се уговоря с лелките да му дават само храната без месо. Храната винаги била повече от достатъчно и детето може да минава само с безмесната, но принципно, винаги месото присъства - или в супата, или в основното. Както и ми казаха, че е абсурд да му готвят отделно (което си е ясно, разбира се). Но детето може да се води след закуска (да закусва в къщи) и/илида се взема преди следобедната закуска. Нямам опит, предавам само какво ми казаха.

# 28
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Принципно е така- всеки решава как да храни детето си. Ама всеки като коментира разбиранията си... Crazy съвсем оспамихме темата.
Отваряме работа на модераторите

# 29
  • Мнения: 255
Предполагам, че повечето частни  градини и ясли биха се съобразили с изискванията на родителите относно храненето на децата и е възможно да направят такива уговорки, за държавните - нямам много наблюдения, но  се съмнявам.  Наскоро проучвах условията в  един детски център за целодневно и почасово гледане на деца, там имаше в момента 2 деца-вегетарианчета. Снабдяването с храна беше от кетъринг фирма, която предлага отделно меню за вегетарианчета. Някои от децата пък били сутрин са само на плодове и чай ... Останах с впечатление, че са готови да спазват всякакви изисквания на родителите относно храненето.
В някои частни детски градини (предполагам в повечето) не готвят на място,  а храната е от частна детска кухня, така че ако тя предлага и вегетарианска храна... Или пък може да намерите такава частна кухня и тя да доставя на място дори и в държавната ясла - ако детето ще посещава такава  - нали повече частни кухни доставят и на адрес, а и щом храната е със сертификати би трябвало да не е проблем и да я "допуснат" в яслата...  за друго в момента не се сещам.

Общи условия

Активация на акаунт