Фактори при избор на име

  • 14 067
  • 86
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 133
Винаги ми е харесвало женското име Александра, от филма Москва не вярва на сълзи
Като разбрахме , че ще е момче- стана мъжкия вариант Александър
Но и сега да избирам име, бих се ръководила от това хем да е хубаво българско, хем да е международно, защото не е ясно къде ще живее отрочето след 20 години. Важно е да има хубаво умалително.

Последна редакция: пн, 19 фев 2018, 20:55 от The Invisible

# 16
  • Мнения: 4 042
Името на сина ми го сънувах в последните месеци на бременността и така си дойде само Wink Търсех само да е с определена първа буква и на сън ми дойде отговорът. Не го харесах особено, но реших, че това трябва да бъде. Важното е, че сега той си го харесва.

# 17
  • Мнения: 11 747
О, да, как забравих за значението! Важно беше какво означава името. С изумление бях открила, че едно, иначе приятно име, означава съперник. Е, няма да си кръстя детето съперник. Макар, че после като споделях с различни хора, някои харесаха именно това значение, но аз не.

# 18
  • София
  • Мнения: 3 050
Да е много нестандартно и да не е кръстена на никой. Да е звучно и дълго, но да има хубав умалителен вариант. И да ми харесва значението.

# 19
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 282
Да има хубаво значение
Да има имен ден
Да не е прекалено често срещано
Да се произнася и пише лесно
Да е дълго
Да се харесва и на двама ни

Последна редакция: пн, 19 фев 2018, 18:35 от -veni-

# 20
  • София
  • Мнения: 7 992
Основното изискване беше името да харесва на мен и на мъжа ми. Бяхме се спрели на два варианта, като до последно не бяхме сигурни кое повече ни харесва. Бебето взе, че се роди на празника на единия светия (от двамата, които обсъждахме) и с това име го и кръстихме.
Другото изискване беше да е достатъчно международно звучащо, за да не се налага да си повтаря името по 20 пъти.

# 21
  • Мнения: 292
Единственото ми условие беше да няма р в имената.  Много трудно ми беше да харесам имена, с които не съм израснала и не значеха нищо за мен. Синът ми е с имената на мъжа ми, но разменени, а дъщеря ми е с единственото име, което ми хареса как звучи с второто име, което бяхме избрали, а и което не беше използвано от близки и приятели. Това беше и второто и по-трудно условие всъщност.

# 22
  • Мнения: 12
Харесвам българската традиция детето да се кръщава на баба/дядо. И двете ни деца са кръстени на родителите ни, като слава богу, имената са хубави и съвременни, в чужбина не биха имали проблем за писане и произнасяне. И двамата имат именни дни, имат и умалителни форми за обръщение.

# 23
  • Мнения: 6 993
Да не е често срещано беше моят основен.
Мъжът ми поиска да е на баща му, което не ми се струваше често срещано тогава и така го кръстихме. То пък се оказа от по-честите имена, ма се търпи, не е като Александър Grinning

# 24
  • Мнения: 18 562
Основни критерии при нас бяха.
1. Да не е често срещано
2. Да е сравнително дълго
3. Да е кралско и историческо(това ми е важно, защото съм историк и харесвам царски имена)
4. Да се харесва и на двамата
5. Да не е кръстена на никого
6. Да не е традиционно българско име
7. Да има хубаво значение
В последствие се отказах от моите любими имена, защото мъжа ми не ги хареса и двете, и въпреки, че години наред така си представях, че ще се казва дъщеря ми( с едно от тях) някак не ги усетих като нейни. Един ден на шега споменах едно име,(моя съученичка се казва така) той го хареса и реши одисеята с имената. Аз съм малко такава, до последно не съм сигурна и харесвам страшно много имена. Много се колебаех  как да я запиша, така и не можах да реша друго, и това си остана. Сега не мога да си я представя с друго име.
Ако е за момче ще имам други критерии. Там трябва да се мисли,че името ще става бащино и вероятно бих избрала нещо по-традиционно.😊

# 25
  • Свищов
  • Мнения: 874
Основният фактор беше да не започва с нашите и на родителите ни букви, за да няма сърдити.

След това да е красиво, с хубаво значение, да не е масово, но да не е изчанчено и да се харесва и на двама ни. Дъщеря ни се казва Аделина.

# 26
  • Под Сините камъни
  • Мнения: 4 384
Критерият беше да ни харесват на нас с таткото и да са дълги.Аз харесвам дългите имена,по благозвучни са ми.
Само за второто дете исках да е първата буква от имената на моите родители.ММ не искаше да кръщава на неговите родители.

# 27
  • Мнения: 6 833
Не съм имала строго определени критерии при избора. Най-важно беше да ни хареса като звучене и значение (ако има такова). Исках да бъде интернационално, лесно за произношение и изписване на чужд език и да не бъде прекалено дълго.  

Общо взето смятам, че името на детето трябва да се почувства от родителите. Често тук срещам теми с изисквания за първоначална буква, брой букви, имен ден, да има/няма съкратено, да бъде оригинално, да носи някакво послание и т.н, предлагат се безброй имена, които отоговарят и въпреки това накрая родителите избират съвсем друго име.   

Последна редакция: пн, 19 фев 2018, 16:51 от Ванилия"

# 28
  • Мнения: 12 032
Отказах се от любимото си женско име, защото съвпада с фамилията. На сина си дадох едно от любимите ми мъжки имена.
Това, което беше важно за мен:
- да не съвпада с фамилията
- да е наложено в именната ни система, но да не е прекалено често срещано
- да няма варианти за изписване и произнасяне
Името на дъщеря ми го сънувах много преди да имам дъщеря. Сънувах момиченце с това име. За сина ми отхвърлих едно от любимите ми мъжки имена Калоян, защото и презимето, и фамилията са "владетелски" и в комбинация и със зодия овен реших, че ще стане много властно. Та Емил посмекчава малко харектера. И ми харесва значението - огнен, подвижен. И сега си имам един палав малък чаровник.

# 29
  • Мнения: 18 562
Ванилия много си права Simple Smile Другият път, ако такъв няма гледам за толкова много неща...
Най-важното е да се харесва.

Общи условия

Активация на акаунт