Минималистичен начин на живот

  • 438 962
  • 10 041
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 9 662
Е, щом се отвори темата - да, от минимализма също се печелят добри пари. Има доста хора, които се пишат минималисти, вярно, не си купуват много неща, но това, което купуват е винаги от най-скъпарското. Което за мен лично също е отклонение от философията. Защото ако в интернет се разтърсите за блогове на минималисти, ще видите, че всички са с iphone, mac, дизайнерски дрехи, в някои случай и много добра камера. Не че за чужбина това е нещо Уау, ама никои не е с настолен компютър-щайга, просто защото все още си работи. Дори и чашите им изглеждат все едно ги е правила баба ми на село, ама съответно са супер-мега скъпите хенд мейд чаши. Естествено, не всички са така, просто давам пример, че минимализма също много се експлоатира и в доста случаи не означава да живееш скромно. Виж, frugality е другото нещо, малко по-различно е от минимализма.

# 226
  • Мнения: 9 052
... Виж, frugality е другото нещо, малко по-различно е от минимализма.

не го знаех, но в блога са много шик .
http://www.the-frugality.com/

# 227
  • Мнения: 9 662
... Виж, frugality е другото нещо, малко по-различно е от минимализма.

не го знаех, но в блога са много шик .
http://www.the-frugality.com/


Този сайт не го знам и не съм много убедена, че е за това, което имах предвид Simple Smile Пробвай да search-неш frugal living. То е един вид спестовничество.

# 228
  • София
  • Мнения: 5 954
Аз пък забелязвам напоследък , че всеки си има някаква "слабост", дори да живее минималистично
Да речем , аз ако имам 200 лева ще отида дори за 1 ден до Солун ( едва ли ще ги спестя)
На теб, да речем, това ти се струва супер глупост и би спестила парите , но заедно с това ще дадеш 200 евро за рок фест в Германия, който билет ще купиш сега , а ще е чак лятото
Друг ще смята,  че ние сме прахосници, но ще даде 200 лева за палтенце в мола
Четвърти ще ходи цяло лято с 2 блузки и ще ги сменя, но  накрая на лятото ще си купи "супер изгодно" и поредна каска за ски, за предстоящият земен сезон ..... и така ....
всеки би смятал сигурно че другия е прахосник и купува излишни неща, а че той е спестител и купува само най най важното и най - изгодното ( според него си)

Последна редакция: пт, 13 апр 2018, 11:13 от Yangdze

# 229
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
и аз не възприемам минимализма като спестовничество...за мен минимализмът означава да се купуват скъпи, но качествени неща, които издържат на времето и във времето... и да имаш по едно хубаво, качествено, скъпо, но едно.

# 230
  • София
  • Мнения: 5 954
Не да станеш Чичо Скрудж, ами ако можеш да речем да си правиш сметката и да си спестяваш от дребни удоволствия и залитания,  без които и без това можеш. Така човек ще генерира пари, да посещне внезапни ситуации - счупен зъб например или подобно Или би генерирал пари за  нещо смислено ( според него си ) Да речем екскурзия до далечна дестинация в края на годината или подобно...
Иначе да си пестиш парите , а да си прахосваш живота не е добра идея  Thinking

# 231
  • Мнения: 9 052
...
Иначе да си пестиш парите , а да си прахосваш живота не е добра идея  Thinking
Мисля не става въпрос за пари . Мисля за с какво и с колко сме доволни.
И какво ни носи хар4енето на пари. какъв е смисъла и съ=ността на термина шопингтерапия,

# 232
  • София
  • Мнения: 5 954
Ами има хора на които удоволствието им е на похарчат пари ( да пътуват до някъде, да купят нещо, да да...
Иначе "щастието не е в това да бъдеш  и да имаш..!"
Така е
Буда го е казал

Дали обаче всеки го разбира и приема в комерсиалния свят,  в който живеем... едва ли
Разбирате ли,  че често по дрехите те посрещат и  по дрехите те изпращат... тъжно но факт

# 233
  • Мнения: 9 052
..."щастието не е в това да бъдеш  и да имаш..!"
Така е
Буда го е казал



не е съвсем прав, защото @да бъдеш добре@ си е чисто щастие.

# 234
  • София
  • Мнения: 5 954
е не в този смисъл де... Confused
Да бъдеш еди кой си, еди как си, величие, шеф , непременно красив пред околните, непременно богат пред околните

# 235
  • Мнения: 9 052
...
Да бъдеш еди кой си, еди как си, величие, шеф , непременно красив пред околните, непременно богат пред околните
да не се сравняваш  и да не си в конкуренция  е равно на добра самооценка

# 236
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 932
Е, щом се отвори темата - да, от минимализма също се печелят добри пари. Има доста хора, които се пишат минималисти, вярно, не си купуват много неща, но това, което купуват е винаги от най-скъпарското. Което за мен лично също е отклонение от философията.

Зависи кой каква философия си има явно, но минимализъм като понятие чести се използва именно за означаване притежанието и купуването на по-малко вещи, като противовес на културата, в която се затрупваме с неща. Не е задължително да имаш най-евтините неща обаче. Според това разбиране на понятието може да си едновременно минималист и да притежаваш скъпи вещи.



# 237
  • Мнения: 9 662
Да, явно така излиза. Не съм против скъпите вещи, но не съм и за самоцелното им купуване. Определено има неща, които са скъпи само защото са скъпи. Но пък доста пишещи се минималисти им се хвърлят. Аз не бих си купила нещо супер скъпо, ако има някаква по-евтина алтернатива със сходно качество. Но няма лошо де, на който както си му харесва.

# 238
  • Мнения: 5 259
И аз така. Бих дала повече пари за качество, но за напълно аналогично нещо, само заради престижа на марката, без никакви други предимства - не.
Също така и качеството си има градация. Нещо може да е скъпо, защото е направено от супер качествени материали, но ако те няма да правят съществена разлика в начина, по който употребявам предмета, също не ми е важно, че е качествено.

# 239
  • Мнения: 9 052
аз пък не правя нещо само за да е ново. т.е. не си правя ремонт на банята само защото плочките ми са демоде, при положение , че всички до една са здрави и нямам проблеми в банята. Изглежда си супер, само цвета и десена не са модни.
И т.н. може пък да сум просто скръндза, но наистина предпочитам да спестя и да ида на ваканция.

Общи условия

Активация на акаунт