Минималистичен начин на живот

  • 441 183
  • 10 041
  •   1
Отговори
# 735
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 559
Не знам през комунизме хем родителите ми бяха на добри позиции някак не сме трупали както сега трупа майка ми, но при нея може вече и възрастово да е

# 736
  • Мнения: 1 782
И според мен с възрастта започват да трупат все повече и повече.

# 737
  • Мнения: 46 657
Не знам през комунизме хем родителите ми бяха на добри позиции някак не сме трупали както сега трупа майка ми, но при нея може вече и възрастово да е
По-младите не, защото може и да е била на добри позиции, но е имала и много разходи като човек с дете.
Тези с порасналите деца обаче здраво трупаха.

# 738
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 559
Да абсолютно си права както писах по-горе моята позната с пораснали и работещи деца всеки ден си купува нещо от втората употреба.

# 739
  • Мнения: 18 916
И тогава, и сега презапасяването и трупането са въпрос на характер. Имахме съсед, който трупаше елуреди и мебели - за децата. После нещата етествено излязоха от мода и не влязоха в употреба. Така че и тогава, който го влечеше, си намираше как.

# 740
  • Мнения: 19 383
Да, прави сте за трупането по комунизма.
Аз имах предвид по-скоро поколението преди нашите родители, но при тях минимализмът е бил по-скоро от немотия.
Пък по комунизма хич не мисля, че масовите стоки са били по-качествени. Сега има доста качествени неща в средния ценови диапазон. Просто на човек му отнема повече време, ако иска да проучва какво да купи, защото пазарът е залят с всичко.

Някой ме пита за твърдите шампоани-на Алверде са https://www.dm-drogeriemarkt.bg/bg_homepage/neu/neu_produkte/120 … -produkt-132.html

# 741
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 728
А, трупането не е само от немотия.  Едно време имаше дефицит и купувахме не каквото ти трябва, а каквото има. И все някога ще му дойде ред Simple Smile имаше и много качествени неща, които не бяха скъпи. Аз съм си купувала естествена коприна за 3 лв.метъра. Само с такива рокли ходех през лятото.  Сега ме е яд, че не съм се запасила. 
А възрастните хора си трупат от страх за бъдещето. Пробвах да преборя това при майка ми и жената излезе с желязна логика - А ако утре ти потрябва и нямаш пари да си купиш?  ooooh! И се отказах.

# 742
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 559
Бих искала да ви попитам в службата имам доста празни дискове които никой не използва те къде се предават за унищожаване или се хвърлят в контейнера за пластмаса и метал.Писна ми да ги премятам само

# 743
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 996
Е, защо? За някой минимализъм може да е спестовничество.

Разбира се, че може. Просто не е задължително да се припокриват двете. Надълго и нашироко обсъждахме назад, че минимализмът няма универсални правила за следване и различни хора влагат различни неща в идеята за минимализъм.  В по-общ смисъл минимализъм е концепция за противовес на консуматорството, при което се затрупваме с много веще. Дали ще спестиш, защото ще харчиш по-малко като намалиш покупките или няма да спестиш, защото ще влагаш парите в по-малко неща, но пък по-скъпи - и двата варианта са възможни. Както е и възможно да продължаваш да купуваш неща, ама пък и да изхвърляш, и реално да живееш с малко за даден момент, ама пак оборотно доста да консумираш. За някои това също е минимализъм, колкото и странно да звучи.

Последна редакция: вт, 15 яну 2019, 22:56 от ЧеКа

# 744
  • Мнения: 2 623
Аз периодично изпитвам потребност да разчиствам: вещи, дрехи, козметика, играчки, шкафовете в кухнята, документи, лекарства. Нещата на мъжа ми не ги пипам, той сам се оправя. Моите дрехи ги оставям до контейнера, на детето ги раздавам на приятелки. Козметика раздавам на приятелки, колежки, майка ми. Но с покупките съм на периоди, понякога наблягам на храни, друг път на дрехи или козметика. Но с годините все по-трудно се разделям с доста неща, преди хич не страдах.

# 745
  • Мнения: 1 782
И аз нещата на мъжа не пипам, ама ме дразнят. Моите по-трудно изхвърлям, но неговите мога веднага да метна в контейнера. Grinning

# 746
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 559
И аз съм така всичко се използва до последно.Сега имам един поларен панталон дето е посдал багажа , ама се чудя дали и догодина да не го понося понеже си го нося в нас.Зависи до края на зимата какъв акъл ще ми дойде и може да го сложа в торбата за н и м.радвам се ,че събират дрехи,защото ми е гадно да гледам как циганите ми разхвърлят нещата около контейнерите.

# 747
  • Мнения: 3 505
И на мен ми е гадно да гледам как размятат дрехи около контейнерите. Каквото е за хвърляне, го карам на майка ми, която следи кога минават колите, които събират боклука и чувалите се мятат директно в камионите.

# 748
  • Мнения: 48 241
За мен е глупаво да се набляга толкова на изхвърлянето. И аз бих изхвърляла много, но някои неща подарявам, други давам за рециклиране и т.н., все пак замърсяването и екологичната гледна точка не са за подценяване.

# 749
  • Мнения: 9 799
Е да де, то това е въпроса - не са се изхвърля периодично, а да се купува минимално Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт