Минималистичен начин на живот

  • 440 565
  • 10 041
  •   3
Отговори
# 7 770
  • София
  • Мнения: 14 143
Много различни са описаните случаи. И аз имам 4 прахосмукачки по стечение на обстоятелствата.
Едната седи в гаража (старата ни прахосмукачка) за колите е ок. Имам робот, който за поддръжка през седмицата става, мо не и за основно чистене. Имам и голяма с воден филтър, която закупих, признавам си, в умопомрачение. Чисти прекрасно, но е тежка и не я ползвам ежеседмично. За това си купих и безжична, от която съм супер доволна, а и лесно се носи като пътуваме.
Под пазене на вещи на починали нямам предвид червила,  а мебели и снимки.

# 7 771
  • Мнения: 15 158
На мен като ми се скапа прахосмукачката, бях в дилема безжична или робот да взема, т.к.нямам в квартирата килими, но имам черни плочки. Взех безжична. Голям мастодонт тип Зелмер/Керхер с по 10 филтъра не ми е бил изобщо вариант, но знам, че биха чистили по-добре от безжичната.

# 7 772
  • София
  • Мнения: 14 143
За мен роботът е за поддръжка. Чисти космите на добитъка от пода, но ъгли, мебели, няма как.
С безжичната минавам всички повърхности, а мъжът ми прави основно с голямата веднъж месечно.

# 7 773
  • Мнения: 29 110
И аз робота го ползвам през седмицата да ме отмени, през уикенда се чисти с голямата.

# 7 774
  • Мнения: 201
Оф!
Всяко нещо се изхабява. Дреха се къса, нагревател на котлон изгаря, прахосмукачка се запушва, харддиск гърми - дай да си седим с повреденото, защото иначе сме консуматори. Най-добре в пещерите, без кожа на гърба и дръвца в огъня, че трябва да убием животни и да съсипваме гората...
Моят минимализъм включва малко ,но здрави вещи, които ми вършат работа. Няма да ходя с кърпени на сисата блузи и да чистя с прахосмукачка, която не смуче.
Хората и преди 5 века са си подменяли сламената метла редовно, защото сламата се подвива и вече не мете, хич не са били минималисти за метлите.

Нарциса, ти явно не правиш явно разлика между повреден и здрав уред.
В тази тема има много хора, които не са минималисти, но искат да се изживяват като такива, защото е модерно без да разбират какво представлява минимализма.

# 7 775
  • София
  • Мнения: 14 143
Не мисля, че е модерен минимализмът. Позаляза преди десетилетие. Хората тук се опитват да правят нещо, поставени в днешните условия. Аз не си сменям уредите без нужда, не купувам тонове евтини дрехи, гледам да рециклирам,  ходя пеша, когато мога, имам стари мебели, които поддържам и реставрирам.

# 7 776
  • Мнения: 29 110
И аз, но всеки минимализъм трябва да е такъв не да ме затруднява, а напротив да дишам по нашироко. Не купувам евтини еднодневни парцали, свела съм гардероба до качествени дрехи, без излишества. Уреди имам много, но повече нищо няма да купувам, те са ми за улесняване на живота и справяне по лесно с домакинстването при десет часа моя липса от къщи.

# 7 777
  • Мнения: 15 158
Нарциса, ти явно не правиш явно разлика между повреден и здрав уред.
В тази тема има много хора, които не са минималисти, но искат да се изживяват като такива, защото е модерно без да разбират какво представлява минимализма.
Аз разлика правя, но ми се струва, че ти не разбираш състоянието 'морално изхабен'. Не говоря за глезотии като нови модели телефончета, а за важни уреди като домакинските. Дадоха ти се примери точно с прахосмукачката. Такава се взима , за да чисти. Когато вече не чисти, значи се сменя. Наличието и на Зелмер и Румба може да не е минималистично откъм брой уреди, но е откъм вложени усилия. Ежедневно чистене със Зелмер е време- и трудоемко, въпреки че за някой с Айко за 50 лв изглежда 'кво толкова, все смуче'. Ми не, въобще не смуче по същия начин.
Впрочем, за телефоните също понякога е добре да се сменят редовно. Моят шеф например е постоянно в движение и работи с телефон с всякакви приложения за банки, разплащания, поръчки, контакт с чуждестранни контрагенти. Предвид необходимия ресурс за нормалната им работа просто няма как да разчита на телефон на повече от 2 години. Може да не е минималистично, но доходите му зависят от навременни действия и комуникация.

То затова някой като не си сменя уредите десетилетия и изведнъж му се наложи да подмени я печка, я прахосмукачка, и почва да охка и ахка мале, това колко добре работи, нищо общо със старото. Ми разбира се, че нищо общо няма да има Перла с АЕГ, Тайфун с Керхер, Мраз с Либхер. Въпреки че до вчера и Перлата, и останалото старо са си работели , бе, кво им е.

# 7 778
  • MI
  • Мнения: 11 868
И пак стигнахме до въпроса какво всъщност е минимализъм. Дали да сведеш гардероба и обзавеждането до 5-6 неща, които обаче постоянно подновяваш, не когато се повредят, дали да не си позволяваш нищо в стил американско реалити за минималисти или пък да имаш само неща, които наистина ползваш и ги сменяш чак като не изпълняват добре функциите си.
За прахосмукачката, наистина не виждам каква е разликата между това да се е счупила или да не смуче добре - все не изпълнява основната си функция.

# 7 779
  • София
  • Мнения: 14 143
Минимализмът е течение, което като всяко философско/социално има проявления във всички сфери на живота.
Дори в изкуството го има, но не е ново и модерно вече. Тенденциите се въртят. Реалитата представят крайности.
За мен е да живея в комфорт със себе си и вещите около мен и навиците ми.
Искам колата ми да ме вози от А до Б, да е стабилна и да не се налага да я ремонтирам всеки месец, да има ниски емисии. Не мога без кола.
Искам палтото ми да е топло, удобно и да ми харесва, не мога без палто.
Искам печката ми да харчи по-малко ток и да пече добре, ако е на 10 години ще я рециклирам и сменя, ако се развали, ако не, ще си я ползвам.

# 7 780
  • Мнения: 41 831
Мен лично не ме интересува точно какво било минимализъм и какви са всичките му догми. За мен лично, като кажа, че харесвам минималистични интериори, това значи чисто и просто, че не обичам натрупани прахосъбирачки по всяка хоризонтална плоскост, не обичам хол с хиляда възглавнички, вазички, чашки, поставчици и какво ли не. Обичам да е подредено и свободно, без да изпадам в крайности. А дали съм минималистка - не знам. И общо взето ми е все едно.

# 7 781
  • Мнения: 29 110
И аз така, и то защото не ми се вдига всяка прахосъбирачка да я бърша, искам да чистя бързо и лесно, да намирам дрехите в гардероба бързо и лесно, не готвя и сложни ястия, пак за да свършвам бързо и лесно и да имам време за емоционален Неминимализъм. Дали съм минималист или не и на мен ми е все едно. Вещи на починали също не бих държала, освен снимки и нещо за спомен. Бих раздала годните, а негодните ще предам на павилиона на Общината.

# 7 782
  • Мнения: 3 505
И преди съм писала, че за мен минимализмът е обратното на консуматорството. Сори, но в един момент се уморих да робувам на марки, моди, гонене на високи стандарти. Сега ползвам вещите си докато са годни за употреба, купувам, каквото ми е необходимо и даже ми е жал за тия, които си сменят телефоните на 6 (шест) месеца. Случва ми се и да се изкушавам, но все по-рядко.

Последна редакция: вт, 11 май 2021, 15:39 от +-123

# 7 783
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 591
На марки никога не съм робувала, нито за дрехи, нито за телефони и техника, нито за коли. Високите стандарти, за които говориш, кой ти ги е налагал, че си ги гонила? Аз си имам мой стандарт и той ми е достатъчен.

# 7 784
  • Мнения: 3 505
На марки никога не съм робувала, нито за дрехи, нито за телефони и техника, нито за коли. Високите стандарти, за които говориш, кой ти ги е налагал, че си ги гонила? Аз си имам мой стандарт и той ми е достатъчен.
Обкръжението. То и робуването на марки и моди е част от тоя стандарт - пазаруване на неща от новите колекции на определени марки, ползване на нови модели джаджи, посещаване на определен тип заведения, почивки и уикенди в хотели поне 4* и тям подобни суети. Тъпо, тъпо, та вдлъбнато!

Общи условия

Активация на акаунт