Минималистичен начин на живот

  • 438 970
  • 10 041
  •   1
Отговори
# 9 510
  • Мнения: 14 862
С дрехите нямам проблем, махнах повредени, получих/купих други.
Имам проблем с посудата на хазяйката - нещата са се нацепили и е въпрос на време да се счупят. Чудя се дали да не ги шитна още сега накуп и да взема направо някой нов сервиз. Плюс това са и сбирщайн, а сервизът ще си е комплект. Честно казано, не ми се харчи точно сега.

# 9 511
  • Мнения: 2 638
Ако видя пукнато- хвърлям. Суеверна съм Simple Smileползвала съм по някоя по-така чинийка за под цвете.

# 9 512
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 783
Ние не правим нито пролетно, нито есенно прибиране на дрехите. Всичките ни дрехи са видими, а ако нещо омалее или има недобър вид, веднага заминава към кашона за подаряване/продажба или за парцали.

# 9 513
  • Мнения: 5 062
При мен е трудно. Другата седмица ще раждам, нямам представа какво ще ми става, какво не, хич не ми се иска да купувам нови дрехи, но същевременно имам нуждата да имам приличен вид. Старите дрехи няма да хвърлям, те са минали няколко чистки вече, ще вляза във форма.

По ми е притеснено какво да правя с бебешките покупки и най-вече дрешки, книжки и играчки. Това бебе го мечтая от години, а от няколко се борихме с всички средства на модерната медицина за него. Когато стане въпрос за въпросните дрешки, книжки и играчки, просто нямам спирачки и все едно друг човек пазарува. Та приемам съвети по тази тема.

# 9 514
  • София
  • Мнения: 38 523
В София в момента е чиста зима. После ще прибера якетата и ще разчистя яко шкафовете в детската стая.
Стоунфейс - подреди детската стая. Детските неща да са само там! Без да се мотат по другите стаи. Ако трябва купи някакви допълнителни кутии. И ако няма място - няма да купуваш повече.

# 9 515
  • Somewhere beyond the moon and stars
  • Мнения: 645
@Нарциса,
Махай ги.
Аз много мразя пукнати чаши, защото два пъти в офиса ми се е случвало да мия такава и ми се пръсна в ръцете и ме поряза. След това ги хвърлям директно пукнатите, нищо, че са офисни.
В джъмбо и в метро има готини и бюджетни предложения.

Stonefaced купувай, щом ти носи радост, за дълго мечтаното детенце.
Не мога да ти кажа друго; ще имаш после много време да си ограничаваш неразумните покупки.
Blue Heart Heartpulse Може би отначало не разопаковай и не махай етикетите на всичко, така по-лесно ще можеш след това да препродадеш или да подариш излишното, ако е нужно.
Прегледай списъците в интернет и тук.
Общо-взето, дрешките в малките номерации за новородени много бързо се израстват.
Но и много се зацапват и често се сменят, така че може и да не са ти излишни.
Леко раждане и спокойно бебче!

# 9 516
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 327
И аз пазя много неща на хазяйката, но не и посуда. Видя ли нещо захабено, хвърлям без да жаля. Два стари телевизора хвърлих, като тръгнем да излизаме един ден, ще й оставя поне с плоски екрани, онези бяха едни дебели огромни тюфлеци. Едни огромни кожени фотьоли прехвърляме насам- натам, сега са на склад, и тях бих хвърлила без угризения, но ме спира цената, на която са описани в договора. Все пак, 8 години живеем в жилището, всичко се амортизира.

# 9 517
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 705
Ооо, страхотна новина, stonefaced :*
Бебе си е антиминимализъм, както и да го гледаш Simple Smile ако някой още не ти е тръснал 5 чувала с дрешки, може просто да кажеш тук и поне 3 мами ще ти искат адрес още тази вечер Simple Smile. Ей, така, съвсем минималистично!
Аз раздадох бебешките, но пък имам за 2г да махам този сезон, само да се стопли малко още.
Сравнявам се със новите ни съседи и осъзнавам колко скромно живеем откъм вещи и храна. Не се лишаваме или ограничаваме, но просто е по-скромно. Особено, като сравнявам съвсем нагледно (съседите са с къща по нашия проект като основа , но изглежда коренно различно). Харесвми, но не го възприеман това - купища вещи, непотребности, излишъци... Баси дано само това да ми е психичния товар и занапред!

# 9 518
  • Мнения: 2 607
Пролетното почистване го почнах още началото на януари и още не съм свършила за жалост, но давам колкото мога, с малко дете съм. Доживях да прочета и аз книгите на Мари Кондо. Защо не съм го направила по-рано и аз не знам, може би сега му е бил моментът...освободих се от огромно количество физически и ментален багаж и съм си дала срок до 1.7. да съм свършила. Най-трудно ми е да си изхвърля книгите и не мисля да го правя. Освободих се само от малко количество. Другите ги подредих хубаво в килера в секция дори и килерът ми за първи път в живота ми не е място, от което да те побият тръпки, Joy а на което даже мога да си пия кафето.

# 9 519
  • Мнения: 145
Много се радвам, че темата се раздвижи. Аз много се зарибих с една дама в Ютюб на тема минимализъм и разчистване (decluttering). Всеки ден оправям малка зона. Иска ми се наведнъж, но съм майчинство и използвам свободните прозорци. Но резултатът е видим. Вече като вляза в хола и се чувства една хубава енергия и чистота. И на мен детската стая ми е най-трудно с всички пъзели, книжки и т.н.

# 9 520
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 287
Щерка ми започна да си разчиства бюрото.
Аз съм помощник само.
Изхвърлихме доста боклуци...
Гардеробите-имам един в който съм подредила само есенни и зимни дрехи и един в който са пролетните и летните.
Така си спестявам разместването.
Дрехи,които не носим или са захабени ,както и теи ,които вече са малки на детето -всичко подарявам или изхвърлям.Не пазя детски дрехи.
Утре ще прегледам пролетните и летните дрехи да видя дали има нужда да купувам нещо...и какво ще изхвърля..
Внимавам да не трупам излишни дрехи..
Обувки-също гледам да не прекалявам...


Храна-обичам да има всичко вкъщи.


Шкафовете в кухнята трябва да разчистя.
Изхвърлям всички пукнати чаши и чинии,надраскани тигани също..


# 9 521
  • София
  • Мнения: 1 175
Вече отметнах пролетното почистване покрай ремонта. Всичко е освежено, измих прозорците, изпрах пердетата, разчистих основно шкафовете. Местихме и някои мебели и уреди, та и там избърсах. В кухнята вече нямам нищо закачено по стените, освен един часовник. От дрехите събрах един голям плик, от години давам на едно многодетно семейство. Само се чудя какво да правя с някои дребни неща, които съм купувала преди време, но така и не им намерих приложение - разни декоративни калъфки за възглавнички в специфичен цвят, държач за салфетки, закачваща се поставка от плат за ключове и телефон на входната врата, сапунерки и т.н. Нито да ги хвърля, нито си заслужава да ги продавам, да ги подаря също не върви. Засега съм ги прибрала в една голяма кутия.

Последна редакция: чт, 06 апр 2023, 23:03 от 4μΕ

# 9 522
  • Мнения: 145
Аз такива неща, които не ползвам, но биха били нужни някому, пускам в една фб група - free your stuff.

# 9 523
  • Мнения: 2 587
Започнах и аз, изтърбуших вече детския гардероб, остана моя. Шкафовете в кухнята също разчистих от хранителни продукти, налага се заради бебето да въведа нови неща в начина на хранене и да премахна доста. Планирам да се разделя с доста посуда.
А килера ми е най-голямата мъка.

# 9 524
  • Мнения: 12 792
Аз имам проблем със сантименталността и затова ми е трудно да изхвърлям някои неща, особено такива, които ми напомнят за майка ми, а те не са никак малко.
Също не знам какво да правя с книги. Имаме много, наистина много. Звънях по читалища - не ги искат, ако не са нови издания. А уж нали е неправилно да изхвърляш за вторични суровини. Не знам, в голямо чудене съм.

Като изключим това, си преподреждаме дома и мисля, че става много добре.

Общи условия

Активация на акаунт