Минималистичен начин на живот

  • 440 231
  • 10 041
  •   1
Отговори
# 9 975
  • Мнения: 209
Идеята на минимализъм от екологична гледна точка е постигане на устойчивост. В тази връзка нискотарифните полети не са устойчивост, 18-годишната кола, а не хибрид, не е. Избора на квартал и спестените пари просто няма нищо общо.

# 9 976
  • Мнения: 6 627
Гледам сега последните самолетни билети, които купихме - въглеродните емисии на нискотарифните и на национален превозвач са еднакви.
Какво лошо има в 18-годишна добре поддържана кола, особено ако човекът ползва ГТ и я кара 2 пъти месечно? Електричките са с доста спорен еко ефект - производството и рециклирането им имат отпечатък като на дизелов автомобил.

# 9 977
  • Мнения: 18 685
Питате какво лошо или какво неекологично има в 18 годишната кола и самолетните полети ли? Защото лошо няма - в смисъл на кеф цена няма, - но не са и еко.

# 9 978
  • София
  • Мнения: 13 576
Не става въпрос за разбиране. Има си философия и минимализмът, екологичните възгледи, спестовничеството, бюджетирането и т.н. са различни философии. Някои елементи от тях се преплитат и не пречи някой да бъде последовател на няколко от тях, стига да не държи да убеди другите, че само неговите възгледи са правилните.
Между другото, минималист, който няма нужда от кола и не я ползва редовно, не купува изобщо такава.

# 9 979
  • Мнения: 209
Проблемът с нискотарифните е, че са евтини и не е еко всеки месец да отскачаш донякъде. Предпочита се ползване на влак (ОК-Франция или София-Бургас). Има и законодателни промени в ЕС, които увеличиха цените на нискотарифните компании, за да се намали потреблението по еко причини. 18 годишната кола се предполага, че е в лошо състояние, гори много, иска резервни части. За батериите на електромобилите е така, но те се рециклират. Ако си купя скъп въглеродонеутрален, органик шоколад, пристигнал със сал на вятър в Европа за 10 лв., с рециклирана минималистична опаковка от 5 грама, или шоколад за 1, 50 лв, кое е минимализъм? Аз мисля, че първото.

# 9 980
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 963
Не знам защо доста хора решиха, че минимализма няма общо със спестяването…

Минимализмът може и да има, може и да няма нищо общо със спестяването. С минимализъм може и да се спестява, може обаче и да се харчи повече. Не парите са същността на философията, а това да не се употребяват/трупат много вещи.

# 9 981
  • Мнения: 741
Ако имам капсулен гардероб от общо двайсет броя дрехи (примерно), всяка от които на стойност 300-400 лв., понеже държа на марките и определен стандарт, това Е минимализъм, но не може да се нарече спестовност. От втората употреба може да се заринеш с дрехи като бройки на никаква цена, което би било спестовност, но не и минимализъм.

Днес на витрината на един магазин втора употреба видях потник за спорт, много модерно изглеждащ, като нов беше, за 2.50 лв. Ами... имам потници от миналата година от лидълските, че беше време да подновявам моите. Не си го купих, ама не с идеята да спестя 2.50, а защото не искам да трупам излишни вещи.

Последна редакция: ср, 09 авг 2023, 19:53 от Country Strong

# 9 982
  • Мнения: 6 087
За година успях да променя  гардероба в почти капсулен. Лошото е че една част от любими дрехи  не ми стоят както преди и има още  какво да променям. От една страна в шкафовете имам повече място, от друга успявам да обмисля всяка покупка доколко мога да съчетая с наличните.
В кухнята трудно се случва да намаля съдовете. В новата къща имам от 4 размера чинии по 8 броя, чаши 12 и такива за кафе и чай 8 бр. и това е трудност, когато имаме повече гости. Иначе тавите са ми 7 и всички ползвам постоянно. С трима мъже, които постоянно са гладни...

# 9 983
  • Мнения: 10 616
С миялня не знам как се намаляват. Ние като нямахме си имахме един комплект, като се преместихме и почнахме да ползваме миялнята и се оказа, че все не ни стигат и си купих още един комплект и е екстра - едните се мият, другите се ползват, иначе все не ми стигаха, с чаши, ножове, всякаква посуда е така.

# 9 984
  • София
  • Мнения: 13 576
На мен точно миялната ми спестява трупането на много посуда.
Ползваме определени през деня, вечерта пускаме миялната и на следващия ден ползваме същите.

# 9 985
  • Мнения: 10 616
1 комплект от 3х6 чинии плюс купа за салата въобще не ни стигаше. Особено ако сме целодневно вкъщи. Взех втория посчупих от тях, ама нали са еднакви, не личи Simple Smile

# 9 986
  • София
  • Мнения: 13 576
Е, то зависи от комплекта. За мен (понеже сме голямо семейство) комплектът е от 12 броя. Wink

# 9 987
  • Мнения: 10 616
Фивър Simple Smile, значи моите два са почти колкото твоя ако нямаш някакви салатиери в повече Simple Smile

# 9 988
  • Мнения: 7 434
Аз не пускам миялна всеки ден, на 2-3 дни средно пускам. Но чинии и прибори имам достатъчно.

# 9 989
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Аууу, 666-та фатална страница. 😃😃 И ние събираме миялна на 2-3 дни, минималистично. Но имам от някои комплекти по 2 чинии, двама сме.

Общи условия

Активация на акаунт