Минималистичен начин на живот

  • 438 462
  • 10 041
  •   1
Отговори
# 60
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 559
да и аз бях така само, че с плушени играчки и се чудех какво да ги правя ,защото дъщеря ми тогава беше на 11 години , но баща й й подари джак ръсел териер, който ми реши проблема за около две години разфасова всички играчки, но за сметка на това всички мебели оцеляха.Сега вече се налага да й купуваме играчки.
Така, че ако имате ненуни плюшени играчки купете си джак ръсел.По-откачено куче от това няма.

# 61
  • Мнения: 1 872
Имаме вече куче (кавалер). На 2,5г е и сега не унищожава толкова.

# 62
  • Мнения: 5 259
Изключително минималистично живеем. В момента на месец си харчим около 1/4 от приходите и то не защото ги спестяваме с някаква конкретна цел, а просто нещата, които ни трябват, са малко. Ако ни трябваха повече неща, щяхме да купуваме повече, но не ни трябват. И двамата имаме непоносимост към купуване на глупости. Даже подаръци не си подаряваме, ако не сме сигурни какво иска другия. Стигнем ли до "чудя се какво да е", значи не ни е нужно.
На децата също не купуваме скъпи играчки. Повечето изобщо не си струват, полза от тях няма особена и омръзват адски бързо. Не искам да възпитавам децата си в страст към консуматорство.

Преди няколко години в началните класове, когато децата още се предполага, че вярват в Дадо Коледа, учителката на дъщеря ми прати на всички родители мейл с писмата до Дадо Коледа, които децата са написали в училище. Така видях какво са поискали всички деца от класа и после за мое изумление на тържеството получиха точно това. Повечето от подаръците бяха за трицифрени суми. Хем показност, хем задоволяване на капризи. Намирам го за изключително примитивно. Напомня ми за циганските обичаи да се засипва новороденото бебе с едри банкноти.

Не си купувам дрехи по последен писък на модата, защото обикновено не ми харесват, а и точно тези най-типичните излизат от мода много бързо и после е супер неприемливо да ходиш с такива. Като знам, че ще го облека само няколко пъти, просто не мисля, че си струва. По-стандартните, които си купувам, ги нося докато ми харесват или докато ми стават.
Много рядко се влюбвам в някоя вещ до степен да искам да я притежавам точно нея. Даже не се сещам за такъв случай, но допускам, че може да има.

Книги обаче купувам много. Не всички, които четем, признавам си, че четем и много електронни, но повечето ги купувам. И аз и дъщеря ми обичаме да препрочитаме, така че което много ни харесва, си го имаме на хартия.

# 63
  • Мнения: 54 347
Изключително минималистично живеем. В момента на месец си харчим около 1/4 от приходите и то не защото ги спестяваме с някаква конкретна цел, а просто нещата, които ни трябват, са малко.


И аз така. Peace
Като слушам хората за какви неща харчат пари, не се учудвам, че след една седмица им свършват заплатите.

# 64
  • Мнения: 1 765
смятам, че е много полезно да се разделим с всичко, което не ползваме. За съжаление, и аз и родителите ми сме задръстили апартаментите с всякакви непотребни неща. Има нощи, в които сънувам как изхвърлям абсолютно всичко ( освен 5 неща) и бутам всички стени. Многото багаж пречи!!! И на психиката, и е трудно за поддръжка.
Напълно те разбирам, аз през лятото, докато баща ми беше на почивка, изхвърлих 6 големи торби с излишни неща - грозни покривки, стари чанти, дрехи. И пак не си личи. Имам за изхвърляне странни неща, които никога не са ползвани - порцеланови супници, кани, сосиери, купи, стари тенджери, тигани и тави. Има предмети, които са купувани преди 50 или дори 60 години, но за родителите ми са били спомен от началото на съвместния им живот.
Имам и торба с грозни и нелепи сувенири - през лятото ги събрах и ги скрих, но никой не забеляза. Само трупаха прах и създаваха безпорядък.

# 65
  • Мнения: 1 872
Тъпо е спрямо детето, но отношението ми към играчките е на базата на личен опит.

Докато бяхме малки с брат номер 1 началото на 90те имахме няколко колички, една кукла Барби и куфар с Лего. Не ни е било скучно никога. Особено Легото беше велико!

Номер 2, 3 и 4 (раждани след 2000та) имаха купища с играчки, а не изглеждаше да са по-щастливи. Май най-важното е да имаш брат/сестра на близка възраст.  Тогава и в блока имаше много деца и постоянно бяхме по коридорите или на площадката. В сегашния ни блок коридорите пак са големи, ама никой не си играе в тях.

# 66
  • Мнения: 1 781
Ами не знам какво значи минималистично. Имаме 2 тигана, 2 тави, 5 тенджери. Дрехите си ги изхвърлих повечето, след като родих. Сега имам малко и ще попълвам гардероба- имам време до догодина. Нямаме особено джунджурии, всички уреди си ги ползваме- миялна, сушилня, блендер и т.н. Купуваме доста храна, основно месо и мъжът ми си го изяжда. Всъщност месото наистина си е разход. Та на мен всичко, което имам, ми трябва. Или се има предвид друго?

# 67
  • Мнения: 1 872
Според мен, баш това е идеята - да имаш само неща, които използваш.

В България е много популярно трупането на сервизчета, кристални купи, 15 вида чаши за алкохол. Тия неща я се ползват веднъж на няколко години, я не, ама хората и секции им купуват. Жалко, че в България не се правят гаражни разпродажби, за да може човек да се отърве от тях, без да хвърля.

# 68
  • Мнения: 10 993
Всичко което не ми трябва подарявам. Чинии, чаши не си купувам -ползвам тези, които са ми подарени. На малкия син не купувам дрехи и играчи -ползва тези от големия. Всички дрехи и играчки, които не ползвам подарявам. Не знам дали това е минималистичен начин.

# 69
  • Мнения: 5 259
Когато дъщеря ми щеше да тръгва в първи клас, направо се потресох какви суми се дават за раници. После за втори клас се купува нова раница, защото първата или се била скъсала, или героите на картинката вече не са актуални.
На приятелка на дъщеря ми баба ѝ си даде цялата пенсия от 380лв, за да купи на детето желаната раница за първи клас.
Аз взех две раници от по 20 лв и изкара с тях от първи до 5-ти клас (едната беше за екипа по плуване) и нито се скъсаха, нито изтъркаха. Картинките не бяха модерни, за да не станат демоде след няколко месеца.
Но също така на дъщеря ми изобщо не ѝ пукаше какво точно ѝ е нарисувано на раницата, стига самите цветове да са свестни и приятно комбинирани.

Пускала съм ѝ да гледа "Деца консуматори" и за сега никога не сме имали никакви разправии по въпрос на марки и стоки.

# 70
  • Мнения: 9 052
Всичко което не ми трябва подарявам. Чинии, чаши не си купувам -ползвам тези, които са ми подарени. На малкия син не купувам дрехи и играчи -ползва тези от големия. Всички дрехи и играчки, които не ползвам подарявам. Не знам дали това е минималистичен начин.

не знам дали сме точно по дефиниция, но и аз съм на този принцип.
друг принцип ми е да не изхвърлям храна. рядко се случва и то мин. количества. Сега взе да се затопля и веднага забелязах намаляване на консумация на зимни храни в къщи ... и сега преустроих покупките.

# 71
  • Мнения: 5 987

не знам дали сме точно по дефиниция, но и аз съм на този принцип.
друг принцип ми е да не изхвърлям храна. рядко се случва и то мин. количества. Сега взе да се затопля и веднага забелязах намаляване на консумация на зимни храни в къщи ... и сега преустроих покупките.

Интересно ми е какво разбираш под намаляване на консумация на зимни храни ?

# 72
  • Мнения: 9 052

не знам дали сме точно по дефиниция, но и аз съм на този принцип.
друг принцип ми е да не изхвърлям храна. рядко се случва и то мин. количества. Сега взе да се затопля и веднага забелязах намаляване на консумация на зимни храни в къщи ... и сега преустроих покупките.

Интересно ми е какво разбираш под намаляване на консумация на зимни храни ?

Ами пазарувам спрямо консумацията в къщи. Миналата седмица бях взела телешко, шницели и пр. ... не се доизяждаха. За тази седмица взех малко едно агнешко , спанак, и останалото домати, овче сирене, моцарела, както и всякакви цитрусови за сок...
Някак по-леки неща се ядат в къщи. Както и количествата намалихме. Предния уикенд беше супер студ и си стояхме в къщи, този уикенд имаме 2 дена навън, като ядохме х1 в заведения . Т.е. няма нужда от такива количества.

# 73
  • Мнения: 5 987
Ясно, аз почти не пазарувам извън списък, който по принцип е много кратък.Включва това което не сме произвели и то в малко количество.

# 74
  • Мнения: 1 872
Пусни ги и във фейсбук групите за продажба.

Общи условия

Активация на акаунт