Минималистичен начин на живот

  • 438 609
  • 10 041
  •   1
Отговори
# 90
  • Варна
  • Мнения: 5 131
Според мен трябва да се избягват всякакви крайности. Не е нужно да живеем с 2 чинии и 2 вилици у дома, но и няма смисъл да имаме 5 комплекта сервизи - за всеки ден, за семейни събирания, за официални поводи, за децата като се изнасят и за никога... Simple Smile

# 91
  • Мнения: 9 646
Не съм казала да легнеш да умреш чак, ама на времето като следях блогове за минимализъм точно така живееха хората,  списващи блоговете, затова и разбирането ми за минимализъм е такова.

# 92
  • Мнения: 5 259
Комплетките вилици и лъжици не са никакъв проблем. Проблем са стоките за еднократна и краткотрайна употреба, които заминават на боклука след много кратко време или изхвърлянето на храна. Това са нещата, от чието въздържане, ще се променят много неща.
Така че въздържането по-скоро трябва да е от купуване на пластмасови стоки, дрехи, които да се обличат по един-два пъти и хвърлят, защото им е минала модата, телефони на всеки 2-3 месеца и най-вече храна. Там преразходите са огромни. Хората хем ядат супер много повече, отколкото имат нужда, хем хвърлят адски много. Най-много се хвърля от ресторанти и магазини, но те имат политика да не намаляват драстично цените или да не дават храната безплатно, защото така всеки ще се нареди да я вземе безплатно когато започне да ѝ изтича срока и никой няма да я купува, поради което и магазинът или ресторантът няма да печели достатъчно.
Всеки знае, че най-много замърсяват заводите, но малцина се замислят, че заводите работят, за да осигуряват продукция за консуматорите. И ограничаването на заводските замърсявания до голяма степен зависи и от намаляване на потреблението. Така че всеки човек може да даде своя принос.

# 93
  • Мнения: 129
Юна, звучи логично, но е жалко и тъжно, че хвърлят храната. Но няма как - като се замислиш колко са пълни супермаркетите.

Кой е казал, че трябва да е некомфортно? Тъкмо обратното, купувам си една чанта, може да е малко по-скъпа, но карам с нея няколко години. Не купувам чанти по два пъти в годината и да се чудя какво да ги правя после.

# 94
  • Мнения: 54 385
И аз така правя.
Нося класически модели, а не по последна мода.
Когато ми се износят, тогава си купувам нови.

# 95
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 703
Кой е казал, че трябва да е некомфортно? Тъкмо обратното, купувам си една чанта, може да е малко по-скъпа, но карам с нея няколко години. Не купувам чанти по два пъти в годината и да се чудя какво да ги правя после.
Подкрепям напълно! Не си купувам неща с идеята просто да съм купила нещо. Мисля че мога едно нещо да имам, но да бъде качествено, или да нямам докато наистина не избера/си позволя такова. М

# 96
  • Мнения: 1 872
То и "бързата мода" дето можеш да си я позволиш често, толкова и издържа. Особено ботуши отиват на кино много бързо.

# 97
  • Мнения: 129
То и "бързата мода" дето можеш да си я позволиш често, толкова и издържа. Особено ботуши отиват на кино много бързо.
Абсолютно! Ботуши винаги си купувам по-скъпи и карам с тях с години, последните ги купих преди доста години, не са мръднали Simple Smile

# 98
  • Мнения: 2 838
Как ги износвате тия чанти? Имам на по 3-4 години и са в отлично състояние. И с обувките съм така. Не ги износвам и заради това не мога да си купя нови Joy а купя ли, това значи че трупам..

# 99
  • Мнения: 1 872
Аз съм така с маратонките. Майка ми ми ги носи от Щатите. Те са много здрави и не ги износвам, а се трупат, защото мама спортен аутлет не пропуска.

# 100
  • Мнения: 2 838
Joy
Баба ми на село носи Nike на двора Joy Как да ги хвърля като нищо им няма..
Майка ми също е обзаведена с Nike. Търся къде да ги пробутам. Някой успявам да ги продавам.. Heart

# 101
  • Мнения: 1 872
Майка ми ми дава и нейните. Слага ги два пъти. Решава, че са и тесни, и ми ги връчва. Чудя се как ги мери в магазина.

# 102
  • Мнения: 129
Как ги износвате тия чанти? Имам на по 3-4 години и са в отлично състояние. И с обувките съм така. Не ги износвам и заради това не мога да си купя нови Joy а купя ли, това значи че трупам..
Последната ми чанта я купих преди 4 години и мисля, че ми е време за нова. Нося я всеки ден и кожата на дръжките малко се разнищи. Не знам дали може да се оправят. И освен това малко е зацапана кожата, не ми се занимава да търся препарати за чистене. Но е готина и бе съм готова да се разделя с нея, че беше доста пари Simple Smile

# 103
  • Мнения: 9 052
Аз пък не ползвам чанти. т.е. не нося и не купувам. Фръц.

Юнa нещата са по-комплицирани. Не гледай само реклама - пазаруване - консумация - хвърляне ... а кажи на кого служи? Ами политиката е на растеж. Т.е. ако няма растеж как ще се търгува и спекулира с акции? А ако това го няма то ще се обърне финансовата световна политика . Всичко е фиктивно защото се основава именно на това свръх потребление, което каклулира този растеж на фирмите. Преди и след коледа новините по радиото на всеки 30 мин започват с потреблението спрямо предната Коледа ...

# 104
  • Мнения: 5 259
Потреблението може дa се преориентирa в посокa услуги. Пaк ще имa рaстеж, без дa имa тонове плaстмaси, зaдръстили и отрaвящи океaните.
Купувaнето зaдоволявa някaквa потребност, която може дa се зaдоволи и по друг нaчин. Тя е психологическa и не е потребност от притежaвaне и използвaне нa предмети, a просто дa се пръскaт пaри и човек дa изпитвa зaдоволството, че е нaпрaвил добрa сделкa.
Зa моментa тенденциятa обaче не е много оптимистичнa. Нишките от изкуствените мaтерии вече се откривaт и в питейнaтa водa.

Общи условия

Активация на акаунт