Работа в държавна администрация

  • 11 934
  • 35
  •   1
Отговори
# 15
  • Пловдив
  • Мнения: 14 697
Аз и на трите места, на които съм работила, не мога като цяло да се оплача от колеги.
Особено на вторите две. На второто шефката беше малко урсуз, затова пък колежките, голяма част - по-възрастни, бяха симпатяги. Работа и на двете места си имаше, но не толкова, че да не можеш да я свършиш. Колкото до първото ми работно място, там имаше кръстосани повече интереси и повече уреждания на наши хора, работата беше от типа, дето никога не свършва, но точно щото така или иначе не свършва, не се оставаше след работа по правило. Заплащането не беше високо и на трите места, на второто беше почти минимално, на първото и третото - по-добре, с тази разлика, че при третото бях на квартира в София и доникъде не стигаха парите.
Няма как да се изведат общи наблюдения за администрацията.

Цитат
...те не прилагат, а си карат от време оно...
По мои наблюдения по-честото е не карането по остарели правила и начини, а въобще - по тертип. Тертип, от който излезе ли казусът, някои не знаят какво да правят. Или пък прилагат грешно шаблона и към тези случаи, смятайки, че става дума за пропуск в правилата, а не за тяхно незнание. Знам, че звучи неясно, но не мога да се изразя по-ясно, сори.

Е, мислиш ли, че някой ще си признае, че е "спечелил" нагласен конкурс илиѝ че е пробутан от роднина?
Тва в каква връзка и как противоречи на каквото и да било, казано по-горе?

# 16
  • Мнения: 18 568
ММ преди 5 години беше на 1-во място, от 20 обявени места в МВР. Без никакви връзки.
Обаче, хората с право казват, че навсякъде трябват връзки. Всичките ни познати, които са на такива длъжности в ДА са с връзки, ама всичките. Особено пък в МВР. Аз също на едно от местата бях с връзки. Не съм против това въобще, в конкретни ситуации, аз също бих си уредила родата ако мога, що не. Simple Smile
Скрит текст:
На конкурси, на които съм се явявала, почти всичките са били уредени. На едно от местата даже си ми казаха, кои ще са хората от вътре, и така и стана. Но въпреки всичко се явих. Направо се чудя откъде хората вадят тия солидни връзки.
За МВР да кажа, пускат постоянно конкруси откакто ММ е там, всичките са уредени и на всички места са поставени хора до едно. Няма никой случаен. Ако има, ще е един от 100.

# 17
  • София
  • Мнения: 38 736
Един приятел сега кандидатства за две позиции шофьор в Съдебната палата. Първото място отлетя преди да са подали документите, смятайте.

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 14 697
Както писах, за МВР не знам, и като не знам, не се изказвам, за разлика от мнозина други; обаче за мястото, където аз работя, също се твърди убедено, тип "от сигурно място знам", че случайни хора няма. И аз, кво да правя, мълча си - няма да си призная, че съм се уредила с връзки с хора от лъв нагоре, я. Както и няма да си призная, че взимам рушвети, щото при нас освен че няма случайни, също така всички са корумпирани и това всеки го знае. Sunglasses

# 19
  • Мнения: 161
знаем, знаем Simple Smile

# 20
  • Мнения: 18 568
Магдена, разбрах те какво имаш предвид. Лично съм го усетила това при по-старите и отдавашни служители и съм го видяла. Обаче имаше и такива, които те гледат грозно,щото си по-млад,имаш специалност, или просто щото така са ди решили. 😊 включително една ме прониза с поглед в асансьора веднъж, че   бях слязла за кафе в работно време(видиш ли нясои хора си нямали работа,така ми каза). Ох,бях зелена....че сега ако някой ми каже това, добре ще го наредя.
За МВР знам, и затова го казвам. Абсолютно така е.

# 21
  • София
  • Мнения: 4 192

Първата ми работа беше също в ДА. Но там работата беше песен. Спокойна, и в добра обстановка, сред  хубави хора и колеги. Работа-малко, по цял ден каталози на Ейвън и Вестници, отвреме-навреме поработиш, приятна среда, лежерно в 17 часа се приготвяш и си хващаш чантичката. Сутрин рано отиваш в 09 и 15, от 12 до 1 фиксирана почивка, но ти си се мотаеш, до 14 часа-кафета, разнасяне на вестници, клюки. Исках си допълнителна работа откъдето можех, постоянно се бутах да работЯ, колегите много ми се радваха и чак ми се чудеха. Ядосвах, че нямам работа. Къде ми е бил акълът? Crossing Arms Laughing

 
Това ми хареса  Peace
Онзи ден в една община четвърта или пета междинна почивка от 15 минути я изкараха 45 минути. А ние кесим отвън...

# 22
  • Мнения: 19 145

Е, мислиш ли, че някой ще си признае, че е "спечелил" нагласен конкурс илиѝ че е пробутан от роднина?
Тва в каква връзка и как противоречи на каквото и да било, казано по-горе?

Във връзка с първия пост - има ли работещи в ДА, които да кажат еди-какво си, включително за връзките и нагласените конкурси.

Абе, има специалности, с които може да се реализираш само на държавна работа, или такива, с които е пренаситен пазарът поради излишък на кадри. Всички те чакат на опашка за държавна работа, пък местата все пак са ограничени, така че който има връзки и роднини, си ги ползва.

# 23
  • Мнения: 18 568

Първата ми работа беше също в ДА. Но там работата беше песен. Спокойна, и в добра обстановка, сред  хубави хора и колеги. Работа-малко, по цял ден каталози на Ейвън и Вестници, отвреме-навреме поработиш, приятна среда, лежерно в 17 часа се приготвяш и си хващаш чантичката. Сутрин рано отиваш в 09 и 15, от 12 до 1 фиксирана почивка, но ти си се мотаеш, до 14 часа-кафета, разнасяне на вестници, клюки. Исках си допълнителна работа откъдето можех, постоянно се бутах да работЯ, колегите много ми се радваха и чак ми се чудеха. Ядосвах, че нямам работа. Къде ми е бил акълът? Crossing Arms Laughing

 
Това ми хареса  Peace
Онзи ден в една община четвърта или пета междинна почивка от 15 минути я изкараха 45 минути. А ние кесим отвън...

Ние бяхме така в Кат. Говори ми....технически почивки през 15 минути. Работно време никакво. По 30 минути откарваха да си приказват по Нова година кой къде бил...изпитвах ужас да не откараме до обяд и вече да влезем в редовната дълга обедна почивка. Бяхме последните на опашката, които повикаха преди да затворят(и вероятно защото ММ беше униформен и бяха повече от любезни,че и се пошегуваха).

# 24
  • София
  • Мнения: 4 192
Повечето са оперирани от съвест по мое наблюдение. 1/3 са зверски натоварени (примери мога да дам), друга 2/3 са по 4 в стая и си клатят краката.
Мен ако путате освен заплатите друг недостатък няма

# 25
  • Мнения: 161
затова е било!

# 26
  • Мнения: 18 568
Не знам. Под общ знаменател наистина не бива да се говори. Има и любезни. Но повечето са криви и намусени,особено по гишетата.
Все едно насила си ги оставил там.

# 27
  • Мнения: 8 939
Като чета някои коментари тук, затвърждавам мнението си, че една немалка част администрацията трябва да бъде премахната. Кафета, приказки, каталози на Ейвън, обеди, следобеди...И за всичко това се получава заплата. Ниска била? Ами и тя е много за свършеното.

# 28
  • Мнения: 18 568
Права си,така е.

# 29
  • Велико Търново
  • Мнения: 2 179
 През 2010 започнах работа в ДА- по- точно в комисия на подчинение на министерство в областен град. Без връзки Simple Smile Тестът и интервюто бяха в София, а аз бях " изяла" всички нормативни актове, касаещи длъжността. Нз дали конкурсът е бил за някой, но даже и за мое учудване взеха мен. Аз тогава просто си се явявах на общо основание навсякъде- беше току що завършил юрист търси работа Grinning Работата там уплътняваше работното време, освен това органът беше контролен- проверки, актове, разправии, отговорност. Основната ми заплата тогава беше 409 лв ако не се лъжа.
Година по късно се явих на конкурс в МВР- абсолютно нагласен  Relieved Шест месеца по- късно връзкарчетата отидоха на по- добри места или смениха града и пак пуснаха конкурс. И моя милост пак там Grinning Та тогава ми казаха Ние ви харесахме още първия път, но нямаше как Triumph Та тогава ме взеха де, защото все пак някой трябва да работи Simple Smile Та моето мнение- да, голяма част са уредени, но аз винаги съм подхождала като да не са, подготвях се и съм била и на двете места без връзки. Най- малкото в това време " уреденият" може да не успее да стигне или да е болен Wink - бъди винаги подготвена с материята. Случват се нещата! Успех  Flowers Four Leaf Clover

Общи условия

Активация на акаунт