МЪЖКИ ФАКТОР - спермограма, витамини, съвети - Тема 12

  • 78 758
  • 787
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 410
Въобще не мисля, че са зле. Имате огромно количество. 35% подвижни(трябва да са над 40%), но заради голямата бройка мисля, че е Ок. Единственият проблем е морфологията, която е 2,5%, трябва да е над 4%. Пробата е дадена на 5ден, което е крайния срок за мен. Колкото е по-малко въздържанието, толкова по-бързи ще има. Заради по-малкото дни може да падне малко концентрация и количество, но ще има повече бързи. Морфологията се оправя най-трудно.
Каква степен е варикоцелето? Или е открото много на време и не е нанесло кой знае какви поражения или е ниска степен. Операцията е наистина много лека и за 3-4-5 дни се възстановявят

# 661
  • Пловдив
  • Мнения: 185
Много ти благодаря 💐
Така и не ни казаха коя степен е това варикоцеле. Докторът, който го видя каза, че е за операция и да пуснем спермограма. Пристесняваме обаче с тази морфология ще имаме ли възможност по естествен път да забременея или ще е необходима външна намеса /ИКСИ и т.н./ Знам, че трябва да питаме доктора, но докато се върне искаме да сме по-подготвени за предстоящото.
Много се извинявам за глупавите въпроси, но сме много нови във всичко това. Pensive

# 662
  • Мнения: 4 087
Аз забременях с 10 пъти по лоша спермограма бих казала. Шанс винаги има, не е малък при вас дори. Най-големият зор според мен е бройката, мое мнение......ниска ли е концентрацията е трудно естествено забременяване.

# 663
  • Мнения: 410
Имате 51млн подвижни и 2.5%морфология, което значи над 1милион подвижни и правилни С. За да се оплоди Я и трябва 1, вие имате над 1млн, така че има достатчно. В повечето клиники искат въздържание 3-5дни, така че ако направите изследването на 3-4 ден, смятам че ще даде и малко по-добри резултати. Цигарите доста влошават качеството на С, така че ако може да ги намали/спре, ще е по-добре. Според с тази спермограма сте по-скоро за инсеминация, отколкото за икси. А определно има шанс и за естествено забременване. Ти имаш ли правена цветна снимка? Ако не, направи си, докато чакате доктора.

# 664
  • Мнения: 1 472
момичета в овулация съм, а се налага прием на антибиотик и при мен и мъжа ми - знам, че преди СГ не трябва да е пил Ант.поне 10 дни, което ми говори, че оказва влияние на сперматозоидите - колко може да влоши нещата...или ако той изчака 2-3 дни с приема на антибиотик и започне след моята ову, то пък остава въпросът и как влияе антибиотикът на Яйцеклетката и оплождането като цяло (макар че, докато стане време за имплантация ще съм спряла антибиотика)...дайте съвет как да процедираме

# 665
  • Мнения: 6 308
Проведете си лечението. Най-важното е да си здрава преди да мислиш за бебе.  Peace

# 666
  • Мнения: 592
Здравейте!
Според мен, спермограмата на Мариелка по-горе е добра и да поискат и второ мнение, преди операцията от варикоцеле!
Не виждам и какво има и да я тълкуваме, предвид че отстрани са показани референтните стойности и при всички показатели, ако не се лъжа, човекът е над допустимия минимум.
Това, което можете да направите, е да се консултирате с андролог, за дасе убедите и успокоите и той да ви каже кои добавки и дори лекарства, ако е нужно, вдигат показателите, за по-големи шансове за естествено заблеменяване.
И малко личен опит, което ви дължа, предвид че толкова много неща научих от четене на вашите постове последните месеци:
Нашата спермограма , направена в Майчин дом през месец май т.г., беше отчайваща - 5 млн. концентрация при референтна стойност 20 млн. и леко занижена морфология - 12%, при референтна граница 14%. Препоръката беше подготовка психически (и финансово) за ИКСИ и консултация с д.р Кацаров, силно препоръчан от доктора в Майчин дом. Едва ли не мъжът ми го квалифицираха стерилен. Аз го понесох по-тежко от него, той твърдеше, че това не е възможно и не се чувства болен. Ама честно ви казвам, ние отидохме контрлолно , нямаме никакви болести, инфекции, не пушим, не пием, в добра физическа форма, идални сме Simple Smile)
Кацаров откри варикоцеле І степен, което мъжът ми никога не е усещал, и каза или операция, или хапчета, като при хапчетата не залага да има шансове и по-скоро ще си изгубим времето, тъй като основният проблем оставал неразрешен и именно варикоцелето (подчертавам І степен, най-леката) е вероятната причина за лошия резултат.
Насочихме ден и час за операция, но слава Богу, докторът беше отпуска и отложихме за септември.
Преди няколко дни обаче ходих на прегред в Щерев и докторката каза, че силно (!) препоръчва да повторим спермограмата.
Отидохме в Надежда по спешност, защото дните на въздържание ставаха вече 7 и нямахме време, без да ни е изпратил лекуващ лекар и без да сме техен пациент. Просто вече ме беше страх и не знаех на кой да вярвам, но тази болница хора, е възможно най-малко комерсиална, убедих се сама. И какво да ви кажа: пак същото олигатотера .., но концентрация вече 38%, при референтна стойност по техните стандарти 39%, т.е. само 1% под нормата.
Според ембриолога, който ни обърна много внимание, е прилична даже отлична и за варикоцеле няма как да става и дума, но за наше успокоение да отидем и на още един преглед при друг андролог. Препоръча определени хранителни добавки и да продължаваме да опитваме по естествен път. Каза също, че показателите са достатъчно добри и за инсеминаця, а за ИКСИ не вижда необходимост на този етап. Аз разбира се си продължавам с моите си женски изследвания, но поне се успокоих, че положението не е толкока траригчно.
Така че момичета, не бързайте, за да не сбъркате, отидете на второ мнение, ако трябва и трето, и не се предоверявайте. Аз ще купя добавките и след 3 месеца отиваме пак за спермограма, въобще няма да се помотвам повече.
 И още нещо, ембриологът, който може да не е лекар, но по отношение на спермограмите, със сигурност е по-вещ от Кацаров, твърди, че показателите варират и дори и при 0 сперматозоиди, винаги е възможен обрат. Той, за разлика от мен, не се учуди на огромната разлика, но не отрече, че е възможна и грешка при първото изследване.  Препоръча повече секс, а аз препоръчвам повече информираност:)

# 667
  • Пловдив
  • Мнения: 185
Много ви благодаря - доста ни успокоихте. Ще направим каквото е необходимо като изследвания и със сигурност ще се посъветваме с няколко доктора преди да вземем решение относно операцията.

# 668
  • Мнения: 6 308
Моят съвет е да помислите и за изследване на ДНК фрагментации, тъй като имате много голям процент сп. с главични дефекти.
      На ММ СГ е 2 пъти по-добра от  вашата, но точно заради висок процент фрагментации нещата вече 4 години не се случват. Друга причина така и не беше открита при нас, така че ....
      Тук има доста добро разяснение относно фрагментациите и подходите за преодоляване - http://www.vitroclinic.ru/analizy-pri-besplodii/analizy-pri-muzh … -spermatozoidakh/

# 669
  • Мнения: 182
здравейте,
искам да ви попитам някой дали знае. На мъжа ми му бият инжекции флостерон,знаете ли дали влияят на С.

# 670
  • Мнения: 772
Karaidavarvi,и при нас положението преди половин година беше същото.Направихме спермограма с концентрация 4млн.,лоша подвижност и лоша морфология.Един лекар-идиот ни ми каза по време на дните въздържания съпригът ми, ако по принцип пие алкохол да си пие и тогава/нечувано...а аз патката го послушах/и седмица въздържание от секс.Месец по-късно пак направихме СГ,вече както си му е редът, и концентрацията беше 29 млн.Подвижността остана ниска,а морфологията 2%.Макар,че вече не пиша тук ви следя,момичета,и пожелавам на всички вяра и успех!

# 671
  • Мнения: 592
Karaidavarvi,и при нас положението преди половин година беше същото.Направихме спермограма с концентрация 4млн.,лоша подвижност и лоша морфология.Един лекар-идиот ни ми каза по време на дните въздържания съпригът ми, ако по принцип пие алкохол да си пие и тогава/нечувано...а аз патката го послушах/и седмица въздържание от секс.Месец по-късно пак направихме СГ,вече както си му е редът, и концентрацията беше 29 млн. Подвижността остана ниска,а морфологията 2%.Макар,че вече не пиша тук ви следя,момичета,и пожелавам на всички вяра и успех!

Морфологията доколкото знам трудно се повлиява, но концентрация и подвижност варират и подлежат на подобрение. Твоят мъж взимаше ли някакви добавки в периода преди втората спермограма?
И аз досега само следях, но реших, че не е честно само да се ползвам от написаното, и затова и споделих нашата история и ще продължа да се включвам. На мен нещо не ми се връзваше тази тежка диагноза, граничеща със стерилитет, и изчетох всичко къде що намерих по въпроса ... Никого не обвинявам и се старая да съм мека, защото уважавам лекарите и вярвам, че могат да ни помогнат. И все пак .... защо не ме посъветва д-р Кацаров за втора контролна спермограма, а вместо това смело ни насочи към операция, без да ни спомене, че има риск положението да стане и по-зле или най-малкото че непосредствено след операцията показателите рязко падали и след това бавно нарастват до евентуално подобрение. Просто щеше да ни загуби 600 лв. (за парите не ме е яд) и сигурно 1 година чакане и напразни надежди. А какво щеше да стане, ако наистина количеството беше 5 млн. и се беше влошило? Кой ще ми възстанови нервите и безсънието, защото не е лесно за ти се стовари новината, че само с ИКСИ имаш шанс и то пак не е сигурно. И така, ние сме си обещали още 6 месеца по-сериозни опити, плюс взаимна грижа един за друг и за по-добри показатели, след което се пускам на инсеминации и по-малко инвазнивни асистирани процедури, защото време нямаа.

# 672
  • Мнения: 772
ММ пи едни добавки,които поръчах по интернет за една седмица след 2 -рата СГ.М/у двете не е пил нищо.Аз забременях по същото това време спонтанно.Морфология съм чувала,че трудно се подобрява и нашата и двете СГ си беше 2%.Успех,момичета!

# 673
  • Мнения: 668
При мм морфологията се подобри след 6 месеца прием на добавки. За първи път от астенозооспермия стана нормозооспермия. Увеличи се обема, концентрация и подобрение на морфологиконц.Но както е написала geizer, аз също съм на мнение, че трабва да се направи и СДИ тест, за да се види оплодителната способност. При познати с перфектна морфология от над 60% за нормални сперматозоиди, се оказаха със силно завишени днк-фрагментации. Така че не винаги СГ е показател за състоянието на един мъж. Също препоръчвам и да се направи анализ за антиспермални антитела в семенната проба(а не в кръвната проба).

# 674
  • Мнения: 6 308
Аничка, какво пи твоят за морфологията, и с колко % се е подобрила.
       

Общи условия

Активация на акаунт