Етажна собственост - между филм на ужасите и латино сериал - 5 тема

  • 50 154
  • 736
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 6 294
Вие нямате ли представа колко пари остават от разходите за управление и поддръжка (почистване)? Реално трябва да знаете колко отива, делите на живущите и това са ви режийните. Гласувате сумата и определяте фонд Ремонт. Вие веднъж като почнете да събирате ще натрупате капитал и после съответно ще ви трябват по-малко пари за досъбиране. Така или иначе тези с мезонетите като трябва да ремонтирате дават повече пари, с този фонд ще ги дават на части.

# 361
  • Мнения: 4 785
Вие нямате ли представа колко пари остават от разходите за управление и поддръжка (почистване)? Реално трябва да знаете колко отива, делите на живущите и това са ви режийните. Гласувате сумата и определяте фонд Ремонт. Вие веднъж като почнете да събирате ще натрупате капитал и после съответно ще ви трябват по-малко пари за досъбиране. Така или иначе тези с мезонетите като трябва да ремонтирате дават повече пари, с този фонд ще ги дават на части.
Знаем и те стигат за режийните. Но сега ще тръгнем да правим фонд Ремонти, където минималната вноска е 5,10... по-малко няма как да е, ако искаме да спазим Закона. Малко куца работа.

# 362
  • Мнения: X
Фонд Ремонти едно и също ли е като Капиталови разходи?

Да си повторя въпросчето: ако някой иска да си закачи табела, примерно, на фасадата, трябва ли решение на ОС-то?

# 363
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
по спомени трябва  разрешение и от общината.
и такса някаква се плаща. дори да е на панела на собствения ви балкон. Sad

# 364
  • Мнения: 68 654
За рекламна табела ли става въпрос?
Прочети ли ЗУЕС...имам спомен че съм срещала нещо по въпроса из законите...

Ми ето..пише си - чл.11, ал.1, т 10 ЗУЕС...
Ама кой да чете...

# 365
  • Пловдив
  • Мнения: 12
Здравейте, има ли някой екселска таблица за водене на приходите и разходите на входа?От скоро съм касиер на входа и четах в стари форуми за такава, но никъде не намирам. Ще съм благодарна, ако някой ми я прати ( ако я има) maryanna13galina@gmail.com

# 366
  • Варна
  • Мнения: 4 108
Здравей, аз ще ти пратя моята надвечер. За 4 месеца събрах таксите на живущите, в този период нямахме домоуправител/касиер.

Друго удобство, което ползвах за да няма някой не видял и не чул, беше да ги събера всички в месинджър и там да им казвам квото искам да им кажа, а и те помежду си комуникират в тази група.

Включително проблемите и просташкото поведение на няои бяха изтипосани там - ми имаше ефект Simple Smile
Предимство е, че сградата е малка и живущите са под пенсионна възраст.

# 367
  • Мнения: 4 572
Ако разбера името на тия, които пушат цигари под абсорбаторите и трева в банята.... Обаче се съмнявам да си вземат поука.

# 368
  • Мнения: 1 663
Може ли и аз да помоля за мейл с таблица?МНого благодаря!Адреса ми е magi_st@abv.bg
Имам и друг въпрос, правите ли списък с чистещите пред и зад входа като завали сняг и се заледи и ако ДА, колко време е на апартамент.При нас има и друг проблем имаме много пенсионери на възраст от 80+ години и самотни жени.Тях няма как да включим.Реално от 20 апартамента мога да включа в графика някъде към 8.Чудя се как да комбинирам наистина.

# 369
  • Мнения: 4 572
Маги, изпратих примерен файл.

В по-малките входове и блокове го има този проблем и частично се решава, когато има по-малко дни с нов сняг. Или домоуправител върши срещу заплащане тази работа, стига да е свободен. Ако има магазини, те да си чистят. Но една от старите ми квартири имаше сериозен проблем - много възрастни, вкл. болни, но ги включваха, съответно - редовни спорове защо не е почистено. А те просто не можеха. Имах колежка - самотна майка с две деца, ходеше на работа по повече от 8 часа, много слаба, направо изтормозена беше. И тя всяка зима беше в нескончаеми спорове с домоуправителя защо не е станала преди 7 сутринта да почисти.

Вариант е по списък да се включат всички, но по човешки по-силните, здрави и млади да поемат при нужда чистенето вместо възрастните и болни. Все пак не вали всеки ден и всяка нощ.

# 370
  • Където е сърцето
  • Мнения: 394
Група,интересува ме какъв е законовия ред за искане на ревизия на касата и отчет на домоуправителя?

# 371
  • Мнения: 68 654
Законовия ред е в ЗУЕС Joy

Свиквате събрание с дневен ред отчет на касата и отчет на домоуправителя. Събирате се и го/ги питате как са разходвани парите, бележки/фактури има ли, защо няма и т.н.
Пишите си протокол. Вземате си решение да го сменяте ли....да остава ли. И те така.

Покана, съобщение, кворум...всичко го има в закона.

# 372
  • Варна
  • Мнения: 4 108
Забравих, че имам ангажименти и не стигнах до вкъщи до преди малко.
Извинявам се, утре ще пратя таблицата си...

# 373
  • Габрово
  • Мнения: 1 017
Да попитам....законно ли е вкарването на аспиратор в комина...и ако имам оплаквания ,ако се обърна за съдействие към общината ..те всъщност какво ще предприемат ?

# 374
  • Мнения: 1 663
Да, законно е!За какво иначе е тоя комин?

Общи условия

Активация на акаунт