Етажна собственост - между филм на ужасите и латино сериал - 5 тема

  • 50 188
  • 736
  •   1
Отговори
# 525
  • Мнения: 1 275
ЕГНто нали?А защо иска да види натуралния акт...починалия ми съпруг е единствен син на свекърите ми,които също починаха.То е ясно,че дъщеря ми е наследник.

# 526
  • Мнения: 69 076
В домовата книга се вписва кой е собственик и на какво основание. Както и кои живеят в жилището...тоест обитателите.
Аз съм вписала например номер и дата на документа ми за собственост. Не съм представяла/показвала/оставяла самият документ.

# 527
  • София-в сърцата на моите деца
  • Мнения: 1 729
ЕГНто нали?А защо иска да види натуралния акт...починалия ми съпруг е единствен син на свекърите ми,които също починаха.То е ясно,че дъщеря ми е наследник.
Аз съм Домоуправител и ви написах ясно какво трябва,, в никакъв случай НОТАРИАЛЕН Акт

# 528
  • Мнения: 69 076
Напиши му на листче, че собственик е дъщеря ви на основание нотариален акт номер......дата, и по наследство.

# 529
  • Мнения: 1 275
Благодаря ви момичета..бях сигурна,че тук ще получа адекватен отговор!Хубав ден!

# 530
  • Мнения: 241
Здравейте! Искам да попитам всеки протокол от общо събрание ли се завежда в общината?
Първият, с който ме избраха, го внесох в общината и имам вх. номер (като стикер). Проведохме второ събрание обаче, на което една от точките в дневния ред беше и приемането на Правилник за вътрешния ред. Сега се чудя трябва ли и този протокол да входирам ?

# 531
  • София-в сърцата на моите деца
  • Мнения: 1 729
Здравейте! Искам да попитам всеки протокол от общо събрание ли се завежда в общината?
Първият, с който ме избраха, го внесох в общината и имам вх. номер (като стикер). Проведохме второ събрание обаче, на което една от точките в дневния ред беше и приемането на Правилник за вътрешния ред. Сега се чудя трябва ли и този протокол да входирам ?


Входира се само Протокола за избор на Домоуправител. Остналите-не.

# 532
  • Русе
  • Мнения: 5 354
Здравейте!
Имам няколко въпроса относно решения на Общото събрание:
- във връзка с гласуването на паричните вноски за общите разходи (асансьор, чистачка) - могат ли да се освободят децата над 6-годишна възраст с съответното мнозинство?
- Фонд Ремонт е задължителен да го има като перо в бюджета, нали? Виждам, че в закона е посочено не по-малко от 1% от МРЗ, т.е. не може да е по-малка сума, нали? В тази връзка задължително ли е откриване на банкова сметка или може да не се прави?
ЕС не е нова, но малко на самотек са нещата.

# 533
  • София-в сърцата на моите деца
  • Мнения: 1 729
Здравейте!
Имам няколко въпроса относно решения на Общото събрание:
- във връзка с гласуването на паричните вноски за общите разходи (асансьор, чистачка) - могат ли да се освободят децата над 6-годишна възраст с съответното мнозинство?
- Фонд Ремонт е задължителен да го има като перо в бюджета, нали? Виждам, че в закона е посочено не по-малко от 1% от МРЗ, т.е. не може да е по-малка сума, нали? В тази връзка задължително ли е откриване на банкова сметка или може да не се прави?
ЕС не е нова, но малко на самотек са нещата.
И какъв е повода да се освободят децата от вноските? По-малко цапат, не ползват асансьор или....нямат приятелчета , дето и те се разкарват с асансьора?? Просто питам! При нас децата цапат най-много....то и от родителите си зависи ,де! И защо над 6години, под 6г. разбирам?

# 534
  • Мнения: 69 076
По точка 1:
Каква е вашата логиката тук?
Според мен това ще противоречи на общия замисъл на ЗУЕС. Целта е всеки който ползва дадено нещо - стълбище, асансьор, да заплаща за неговото поддържане. Виждате в чл.51, че по закон, тоест екс леге, се освобождава от тези разходи само ползвател, който реално не обитава...тоест не обитава-не ползва/не цапа-не дължи. Това е логиката на закона и за това за тези обитатели ЗУЕС предвижда те да не плащат.

Също така за тях има едно изключение, упоменато в ал.3 на чл.51,  че дори да отсъстват по-малко, ако собствениците желаят, с решение могат да впишат те да дължат половината от таксата. Логиката - явяват се чат-пат в блока, значи цапат малко - за това и може да плащат половин такса.

За дете над 6г. такива логика аз не виждам.

По точка 2:
Не е задължителна банковата сметка според мен. Не виждам да е спомената в закона.

# 535
  • Русе
  • Мнения: 5 354
Решено е да не се плаща за децата над 6г. защото все още ползват асансьора предимно с придружител. Няма безцелно разкарване нагоре-надолу.
Логиката е подобна на това до 2-ри (3) етаж да не плащат асансьор въпреки, че месечния абонамент поддръжка е според брой етажи.
За това конкретно не е имало спор.
Фонд Ремонт няма, а се налагат такива разходи - нормално.

# 536
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 165
имаш предвид деца над 6, но под... колко 7? 10? 12?
има разминаване в законодателството и деца под 6 не дължат такси, според ЗУЕС, под 7 не могат да ползват асансьор без придружител, според наредбата за асансьорните уредби, а под 12 не могат да бъдат оставени без родителски контрол, ако това би могло да застраши живота им, според семейния закон (мисля).

според чл. 11/1/"м" изменение "в" от 2011
TrollfaceTrollface да им имам законодателната логика и стилистика! Trollface

    
Цитат
(изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) може да приеме решение за управление на общите части за получаване на:

а) кредити за извършване на необходим или неотложен ремонт;
б) кредити за извършване на полезни разходи;
в) безвъзмездна помощ и субсидии;
    може да приеме решение за опрощаване на финансови задължения
, както и за отсрочване или разсрочване на изпълнението им;

не знам защо сте решили 2 и 3 етаж да не плащат. това сме го обсъждали и преди. сега може да не искат и да не ползват, но няма застраховани и в някой бъдещ момент може да им се наложи да ползват и тогава какво?
другите са плащали за да се поддържа и да го има, а те наготово ще използват.

"опрощаването" на плащането от някой или някои е отваряне на кутията на Пандора.
доводи за неплащане ще се извадят от всички страни и понеже вече има прецедент няма да можете да откажете.
накрая може да се наложи да решите никой да не плаща нищо. Simple Smile решението си е ваше.



# 537
  • Мнения: 69 076
Сега, то и кучето едва ли самичко ползва асансьора, но за него е предвидено да се плаща като за отделен обитател...

Таксата за  управление и поддържане на общите части не включва единствено ползването на асансьор, да уточня.

# 538
  • Мнения: 1 698
Имам въпрос.
В нашия блок имаме две възрастни жени, които не са много подвижни и не излизат от апартаментите си.Те не живеят сами, живеят с роднини, които се грижат за тях и им пазаруват и т.н. Реално тези баби не ползват асансьор, но са постоянно живущи.И заради тях не се ползва в повече асансьор.
На общо събрание беше предложено те да не плащат таксата за асансьора и аз се чудя дали доводите им са достатъчни.

# 539
  • София-в сърцата на моите деца
  • Мнения: 1 729
Имам въпрос.
В нашия блок имаме две възрастни жени, които не са много подвижни и не излизат от апартаментите си.Те не живеят сами, живеят с роднини, които се грижат за тях и им пазаруват и т.н. Реално тези баби не ползват асансьор, но са постоянно живущи.И заради тях не се ползва в повече асансьор.
На общо събрание беше предложено те да не плащат таксата за асансьора и аз се чудя дали доводите им са достатъчни.
А роднините им плащат ли ,когато идват всеки ден и го ползват асансьора?

Общи условия

Активация на акаунт