Спирала на нераждала жена - от първо лице

  • 14 445
  • 125
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 3 480

Аз доколкото разбирам, ако предишни цитонамазки са били добре, веднъж на три години е достатъчно. Вирусът се развива бавно и в много случаи тялото на жената само се справя с инфекцията и ако се правят всяка година цитонамазки, много жени се лекуват излишно. Иначе за редовен преглед аз всяка година си ходя и цитонамазки си правя за всеки случай.

Слънце, ръсиш линкове, все едно никой от нас не може да пусне дискутираните термини в нета и да ги намери сам. Не откриваш топлата вода, по-голямата част във форума са майки, жени, които в един момент от живота си са имали гинекологичен проблем, киста, доброкачествен тумор, раничка на шийката на матката и т.н.

Вирус на папилома не е ново изследване, в България се предлага на частно за около 80 - 150 лв. в зависимост от региона на страната (или поне така беше преди 3г.) Цитонамазката тук, взета от акушерка/сестра (не от лекар) и изпратена в лаборатория е крайно недостатъчна за диагностиката на всички гинекологични проблеми, които може да има една жена (профилактика). На 3г е тук, защото са много маймуни на клона и здравната каса плаща за толкова. Злокачествените тумори могат да се развият доста бързо. Абсолютно недостатъчно за мен на 3г., затова си пускам пълни изследвания всяка година на частно. Примери имам много. Моя приятелка си отиде преди да навърши 40 от рак на маточната чийка, когато откриха злокачествения тумор при цито вече, туморът се беше разпространил навсякъде, момичето почина, въпреки радио и химио терапиите. В България при рутинен гинекологичен преглед на мен ми откриха фиброид с огромен размер, ако не бях отишла сигурно още щях да си го отглеждам. Няма да занимавам хората с още примери, сигурна съм, че всяка една от потребителките си има история.

Относно застраховките, не съм запозната с американската система, но със сигурност има пътека, по която докторът получава доста пари от застрахователите. Здравните застраховки са меко казано успешна индустрия в Западна Европа и Щатите, тук комуникираш директно с частната застрахователна компания, която плаща на болниците / докторите.

Salsisha, сигурна ли си, че не си в някаква рускова група, в Англия няма цито всяка година, или на 3 или на 5, ако си на възраст над 50г. Операирана съм от миома на матката и дори не ме "викат" на по-кратко време, добре че си имам застраховка.

Последна редакция: чт, 08 мар 2018, 11:09 от Stardust@

# 61
  • Мнения: 5 820
   Не съм съгласна с авторката, че организмът може сам да се пребори с вируса, който причинява рак и с бактериите. Затова задължително се прави цитонамазка всяка година, а при рискованите групи и на всеки 6 месеца. Старая се всяка година да си правя цитонамазка. Тя дава доста информация дали има някаква инфекция. Наистина не разбирам каква е тази здравна система в Америка и Англия. Четох информация тука по темата за тези страни. Нали трябва навреме да се хване рак на шийката на матката и да се проведе адекватното лечение? В противен случай става твърде късно. Непонятно ми е как така ще се прави цитонамазка на 3-5 години в тези държави?

# 62
  • Мнения: 3 480
И на мен ми е непонятно, но всичко е много скъпо, има недостиг на здравен персонал в Англия, а населението е огромно. За сравнение - България е под £7 млн. цялата страна; а само Лондон е около £11. Така, че си направете сметката.
От друга страна, безплатните здравни услуги в Англия са наистина безплатни (лекарствата се плащат, освен от деца, пенсионери и т.н.); докато в България винаги намират за какво да ошушкат пациентите - потребителски такси и не знам какво си. Но пък ти се дава възможност за избор.
Затова и споменах, че англичанките не четат много и е такава културата - щом здравната каса казва, че цито трябва да се прави на 3г. никой не се насилва от местните да я прави всяка година. Някои тихично си отиват от незнание, други се лекуват и преглеждат на частно, ако наистина имат проблем (течение, гъби и т.н.). В много други държави е така, не само в Англия.
За сравнение ще кажа, че кръвни изследвания на бременна здрава жена (без проблеми) се прави само в началото на бременносттта; ехограф - 2 пъти за цялата бременност; пак казвам - ако бременната е по книга и няма оплаквания. Бременността се следи и раждането се извършва от акушерки, лично аз лекар - гинеколог в Англия "на живо" не съм виждала по здравната каса, не можах да дочакам. За гинеколог, ако джипито прецени се чака от 2 до 5 месеца.

# 63
  • Мнения: 5 820
   Ужасно е положението. Втрещи ме най-вече при бременните жени се прави само 2 пъти ехограф. Това е направо ужасно. А за гинеколог колко се чака. Българите си мислят, че в другите държави всичко е розово.

   Българите наистина имат доста висока култура. Интересуват се от почти всичко, а особено щом се касае за здравето им. Знаят къде точно да намерят желаната от тях информация.

# 64
# 65
  • Мнения: 3 480
Според мен в България се прекалява всеки месец с ехографа. Бях щастлива, че моята бременност си протече нормално и не ми се е налагало да ме гледат допълнително, иначе се ходи на консултация всеки месец и се следят тоновете на бебето. Ако имаш съмнения казваш на акушерката и тя ти запазва възможно най-скорошния час в болницата. Мен ме наблюдаваха в здравен център, не в голяма болница, там се ходи, ако имаш нужда от допълнителни изследвания и т.н. Взимаха ми урина всеки път; нещата бяха в норма и не са се налагали повече изследвания. Фетална морфология и Даун се правят, както и "родилен план" (дали искаш да раждаш вкъщи, искаш ли упойки и т.н.); през последния месец се ходи всяка седмица при акушерката. Изписват те същия ден, ако раждането е минало по план (естествено раждане) и бебето е прегледано от педиатър.  Ако е първо дете и искате да останете повече дни в болницата се заплаща.
В другите държави има опция да си направиш частна застраховка, където обслужването е по-бързо и по-качествено, имаш достъп до светила в областта си.

Иначе след раждането вкъщи дойде фелдшер и ми разясни всички възможни опции за семейно планиране. Не бях взела решение и на следващото си посещение при джипито (което извършва гинекологични прегледи) ме убеди да сложа медна класическа спирала. Е сложих я - по-назад съм писала за преживяването.

Българите са облагодетелствани откъм достъпност на здравните услуги - ако имаш пари незабавно почти можеш да си направиш всички изследвания, не съм сигурна дали имат висока култура, това е друг въпрос. Много си ходят с болежките и отказват да отидат на лекар докато не се стигне до "умирачка"; докато тук за най-малкото оплакване си ходят на лекар; мои впечатления.

Тази ваксина се поставя и тук, но е спорно дали е добре да се сложи, или не.

Последна редакция: чт, 08 мар 2018, 13:20 от Stardust@

# 66
  • Мнения: 54
Който иска, да чете повече и да се информира за HPV, някой тук спомена вируси и бактерии, какво общо имат бактериите с HPV не знам. За последен път повтарям, че цитонамазка на всеки три години се препоръчва само ако предишни цитонамазки са били всички нормални. Ако вие сериозно мислите, че заразяване с папилома вируса = развиване на рак, не знам какво да кажа.
Има причина ваксината да се препоръчва да се сложи, преди момичето да има сексуален контакт, защото почти всички, които някога са правили секс, имат HPV.

# 67
  • Мнения: 2 495
За всеки рак се казва ,че ако се открие рано,шансът е по-голям.И аз не знам какво повече да ти кажа.

# 68
  • Мнения: 3 480
Слънце, за справка - уикипидиа:

Human papillomavirus infection is an infection by human papillomavirus (HPV).[4] Most HPV infections cause no symptoms and resolve spontaneously.[1] In some people, an HPV infection persists and results in warts or precancerous lesions.[2] The precancerous lesions increase the risk of cancer of the cervix, vulva, vagina, penis, anus, mouth, or throat.[1][2] Nearly all cervical cancer is due to HPV with two types, HPV16 and HPV18, accounting for 70% of cases.[1][6] Between 60% and 90% of the other cancers are also linked to HPV.[6] HPV6 and HPV11 are common causes of genital warts and laryngeal papillomatosis.[1]

За последен път повтаряш?!  newsm78 Ти доктор ли си?!

# 69
  • Мнения: 54
Аз не схванах подбудите й да си сложи спиралата, след като дори американския лекар й е предложил други видове контрацепция.

Докторът просто си върши работата, като ми обяснява за всички опции подробно, за да мога да направя информиран избор. Не е препоръчал едно или друго средство, просто ми каза дори минималните рискове на всеки един метод, предимствата и недостатъците. Не ми каза нищо, което да не знам от Интернет, но лекарите тук държат да ти кажат всички опции, предполагам защото ги е страх да не ги съдиш. Тук хората много обичат да се съдят. Ако отидеш в спешното и и се окаже, нещо дребно, пак те карат да подпишеш 4562 документа. И докторът си каза, че спиралата е едно от най-добрите средства. Предупреди ме за болката и даже, че може мъжът ми да усеща конците, макар че той се опитва да ги намести така, че да не пречат. Мъжът ми каза, че не ги усеща изобщо, няколко пъти го питах.

А защо избрах спиралата - защото не искам хормони, а искам да не се тревожа всеки месец ще ми идва ли. Не искам да трябва да го мисля нон стоп.

# 70
  • Мнения: 3 480
В цяла Европа е така с болниците и докторите, не само в Щатите.
Без тези страни, който се присъединиха последни.

Пак не четеш внимателно, че има много случай на жени забременели със спирала, така че ти пак спи спокойно.

# 71
  • Мнения: 18 530
Всеки е различен, мен ме е страх да ми наврат чуждо тяло, особено пък и метално, бррр

# 72
  • Мнения: X
Мило момиче, скъпо Слънце!
Сърдечно благодарим, че ни информира така напоително.
Моля, бъди така добра вече да ни оставиш спокойно да правим своите избори за контрацепция, направени въз основа на собствените ни разговори с личните ни гинеколози, собствения ни положителен или отрицателен опит с различни методи за котрацепция и собствените ни търсения в интернет.
Остани си със здраве и бъди все така доволна и здрава и след като мине някоя и друга година в ползване на избраната от теб спирала!

# 73
  • Мнения: 54

Пак не четеш внимателно, че има много случай на жени забременели със спирала, така че ти пак спи спокойно.

Чета много внимателно.
http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs351/en/

Медна спирала - по-малко от 1% от жените забременяват. Презерватив - 15%. Хапчета - 8%.

# 74
  • Мнения: 3 480
Самото поставяне въобще не е страшно (при мен не беше) и мисълта да "не мислиш" е примамлива.
Само че след това често се наблюдават странични ефекти, усложнения и т.н.
Надявам се, че при теб всичко ще е наред!
Статистиките не винаги са най-доброто, по което може да се водиш. Важен е твоят, индивидуален случай.

Този 1% може да си ти, защо си мислиш, че точно ти си застрахована?!

Общи условия

Активация на акаунт